Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναφορά θηλασμού


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Πρώτη φορά στο φορουμ και θέλω επειγόντος τη βοήθεια σας. Έχω ενα αγοράκι 22 ημερών το οποίο το θήλαζα κανονικα. Λόγω όμως κάποιου προβλήματος νοσηλεύεται εδω και 4 ημέρες και εως τούτου δεν μπορώ να το θηλάζω. Για να μην διακοπεί το γάλα δοκίμασα να το βγάζω με το mini elektrik της medela αλλά όσο περνάνε οι μέρες μειώνεται η ποσότητα. Επιπλέον σήμερα με έπιασε ένας πόνος στο στήθος (μάλλον για μαστίτιδα φαίνεται). Τώρα τι κάνουμε; Με κάποιο καλύτερο θήλαστρο (π.χ. Symphony ) θα μπορέσω να ξαναυξήσω ή έστω διατηρήσω την ποσότητα του γάλακτος μέχρι να βγει ο μικρός από το νοσοκομείο ή αντίο θηλασμός; Αν υπάρχει και κάποιο tip για τον πόνο στο στήθος...(αν και με καίει να διατηρήσω τον θηλασμό).

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να συνεχήσεις την προσπάθεια είναι ότι καλύτερο για το μωράκι σου. Δεν είμαι η πιο ειδική αλλά διάβασε εδω edit admin άκυρο link

Εχει πολλές πληροφορίες και θα σε βοηθήσει. Σίγουρα θα χρειαστείς ένα άλλο θήλαστρο όμως νοσοκομειακό...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το θήλαστρο που έχεις είναι τελείως ακατάλληλο.Και στην δική μου περίπτωση ο θηλασμός ξεκίνησε με πολλά προβλήματα.Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το swing και η παραγωγή μου μειωνόταν συνεχώς.Nοίκιασα το symphony και οχι απλά διατήρησα την παραγωγή μου αλλά την έχω αυξήσει σύμφωνα με τις ανάγκες του μωρού μου και έχω φτιάξει και μια σεβαστή τράπεζα γάλακτος(κάνω πλέον αποκλειστική άντληση).Νοίκιασε λοιπόν το symphony και αν δεν το βρείς , κάνε κράτηση και μέχρι τότε ζήτα να σου στείλουν το Lactina. Είναι τα μόνα που κάνουν για την περίπτωση σου(καλό θα ήταν να ζητήσεις με διπλή άντληση για να κερδίσεις χρόνο αλλά και για να εκμεταλευτείς το let-down.Καλό κουράγιο και περαστικά εύχομαι και να πηγαίνεις το γαλατάκι σου στο μωρό σου για να γίνει πιο γρήγορα καλά.Ότι άλλο θές είμαστε εδώ.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τις κοπέλες. Προσπάθησε να βρεις το γρηγορότερο δυνατόν νοσοκομειακό θήλαστρο και ξεκίνα εντατικές αντλήσεις ώστε να διατηρηθεί η γαλουχία σου. Είναι κριμα για το μωράκι σου να μην πιει το γαλατάκι σου εφόσον κι εσύ το θες τόσο πολύ.

Το symphony δυστυχώς είναι δυσεύρετο, αλλά και με το lactina μπορείς να επιτύχεις το σκοπό σου. Να ξέρεις όμως ότι θέλει επιμονή και υπομονή. Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε το Link στο οποίο σε παραπέμπει η Ασπασία! :D

Καλή συνέχεια! :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κι εγώ, δίνοντας τα τηλ. των εταιρειών που νοικιάζουν νοσοκομειακά θήλαστρα:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

Ακολούθησε το πρωτόκολλο αντλήσεων που γράφει στο τόπικ που σου έβαλε στο λινκ η Ασπασία και το γάλα θα αυξηθεί.

 

Για τον πόνο και το σκληρό σημείο, μπορείς πριν αντλήσεις να βάλεις μια ζεστή κομπρέσα στο σημείο εκείνο και την ώρα που αντλείς να κάνεις μαλάξεις εκεί, ώστε να αδειάσει ο φραγμένος πόρος. Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ο πόνος επιμείνει και το σημείο κοκκινίσει και ανεβάσεις πυρετό, ίσως χρειαστεί να πάρεις αντιβίωση. Επικοινώνησε με το γιατρό σου, αλλά να ξέρεις πως υπάρχουν πολλά αντιβιοτικά που είναι απολύτως συμβατά με το θηλασμό. Μπορείς να τσεκάρεις τα φάρμακα εδώ: http://www.e-lactancia.org/

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Από ότι έχω καταλάβει το Symphony δεν βρίσκεται έυκολα. Το Ameda που νοικιάζεται στο Μητέρα είναι εξίσου καλό ή τσάμπα τα λεφτά. Επιπλέον ξέρετε αν νοικιάζονται με την εβδομάδα ή υποχρεωτικά μήνα (αν μου λέγατε και το κόστος στο περίπου θα βοηθούσατε).

Για τον πόνο στο στήθος επειδή δεν περνάει ο γυναικολόγος μου είπε να πάρω amoxil. Από το link που μου δώσατε και αν το έψαξα καλά μάλλον είναι συμβατό για θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Από ότι έχω καταλάβει το Symphony δεν βρίσκεται έυκολα. Το Ameda που νοικιάζεται στο Μητέρα είναι εξίσου καλό ή τσάμπα τα λεφτά. Επιπλέον ξέρετε αν νοικιάζονται με την εβδομάδα ή υποχρεωτικά μήνα (αν μου λέγατε και το κόστος στο περίπου θα βοηθούσατε).

Για τον πόνο στο στήθος επειδή δεν περνάει ο γυναικολόγος μου είπε να πάρω amoxil. Από το link που μου δώσατε και αν το έψαξα καλά μάλλον είναι συμβατό για θηλασμό.

 

Το αμέντα είναι περίπου σαν το λακτίνα αλλά το νοικιάζουν παράλογα ακριβά και δεν έχεις λόγο να πληρώνεις τόσα.

 

το αμοξίλ δεν θα σε βοηθήσει γιατί δεν μπορεί να αντιμετωπίσει το χρυσίζων σταφυλόκοκο, το augmentin περιέχει και αμοξικιλίνη και κλαβουλανικό οξύ και είναι πιο κατάλληλο.

 

Θα σου στείλω και πμ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...