Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λιστα για σχολικα με Εσπα???


Recommended Posts

Φέτος για πρώτη φορά πήραν τη μικρή μας 3.5 ετών σε παιδικό σταθμό μέσω Εσπα. Πηγαινε και τα προηγούμενα χρόνια αλλά δυστυχώς πληρώναμε...Ξεκινήσαμε λοιπόν και όλα καλά μέχρι τη στιγμή που μας πάσαραν μια λίστα με σχολικά τα οποία θα πρέπει να αγοράσουμε και να προσκομίσουμε στον παιδικό. Γνωρίζοντας ότι η γραφική ύλη εως 100 ευρώ καλύπτεται από το εσπα και κανένα δικαίωμα δεν έχουν οι σταθμοί να ζητούν χρηματα για αυτό το λόγο (έχει γίνει άλλωστε πολύς ντόρος με αυτό) το ανέφερα αμέσως στην υπεύθυνη με περισσή ευγένεια. Η απάντηση που πήρα ήταν πως η λίστα αυτή περιλαμβάνει υλικά που είναι έξτρα. Δηλαδή άλλα τα 100 ευρώ που επιδοτεί το εσπα και άλλα αυτά και θα το δούμε από τις εργασίες των παιδιών πόσες πολλες εργασίες θα κάνουν μέσα στη χρονιά κλπ κλπ....Αμέσως σκέφτηκα: μας δουλεύει αυτή.. Μα είναι δυνατόν να χρειαστεί κάθε παιδάκι χαρτόνια και μπογιές αξίας 200 ευρω??? Τηλεφώνησα την επομένη στην ΕΕΤΑΑ και έστειλα γραπτή καταγγελία για το γεγονός. Δεν μου ξεκαθάρισαν όμως τι ακριβως είναι σε θέση να κάνουν για το θέμα. Μου είπε μάλιστα η υπεύθυνη ότι έχει δεχτεί πολλές καταγγελίες από γονείς για το ίδιο θέμα αλλά κανείς δεν στέλνει γραπτή καταγγελία και χωρίς αυτήν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Εγώ άντε και την έστειλα. Τι περιμένω τώρα?Υπάρχει κάποιος ή κάποια που βρέθηκε στην ίδια θέση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχω εγώ!!!!!!!!

Και σε μας έγινε το ίδιο ακριβώς. Μας ζητήθηκαν αρκετά λεφτά για βιβλία και όταν ζητήσαμε απόδειξη μας είπαν ότι οι αποδείξεις είναι από πολλά μαγαζιά κι όχι από ένα μόνο. Κάπου εκεί καταλάβαμε ότι το ποσό δεν αφορούσε μόνο βιβλία αλλά και αναλώσιμα. Όταν αναφέραμε τα 100 ευρώ του Εσπα μας είπε ότι τα αναλώσιμα είναι πολλά και τα 100 ευρώ του έσπα καλύπτουν λίγα πράγματα κτλ. Και σε μας είπαν ότι θα δούμε από τις κατασκευές στο τέλος της χρονιάς και από τις γιορτές που θα γίνουν πού χρειάζονται τα έξτρα υλικά.

Βρε μπας και πάμε στον ίδιο σταθμό;:mrgreen:

Πάντως κι εγώ από ένα τηλ. που έκανα στην εεταα μού είπαν χρειάζεται γραπτή καταγγελία για να το ερευνήσουν καθώς δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν αν κάποιος σταθμός παρανομεί ή όντως χρειάζεται κάποια επιπλέον πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι Κρήτη Μαρουλίτα. ¨οσο αφορά τη γραπτή καταγγελία εγω την εστειλα καθως με διαβεβαιωσαν οτι τα στοιχεια μου δεν αποκαλυπτονται στο σταθμο. Τι μπορω να περιμενω ομως τωρα?Αν εκεινοι επιμενουν δεν θελω να δημιουργησω φανερα θεμα στο σταθμο γιατι δεν θελω να στιγματιστει το παιδι μου.

Παραγματικα θλιβομαι πολυ που αναγκαζομαστε να εμπιστευομαστε τα παιδια μας σε ανθρωπους που τα βλεπουν ως πελατες και οχι ως παιδια. Οποιος ασχολειται με παιδια είτε ειναι δασκαλος ειτε εχει παιδικο σταθμο ειτε παιδοτοπο πραγματικα πρεπει να ξερει οτι αυτο ειναι λειτουργημα και οχι επαγγελμα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...