Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα???


Recommended Posts

θέλω να πιστέυω πως δεν είμαι η μονοδική με πρόβλημα δυσκοιλιότητας.

έχω δοκιμάσει τα πάντα μέχρι και duphalac μου έγραψε ο γιατρός αλλά και πάλι τίποτα.............

εσείς τι κάνατε?????

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δοκιμασε υποθετα γλυκερινης, για να μην παιδευεσαι...

 

παρε και εγκυκλοπαιδειες στην τουαλεττα, μεχρι τον 3ο τομο, λογικα θα εχεις γεννησει....

 

εγω διαβαζα την ιστορια του βυζαντιου... στους κομνηνους, μου εσπασαν τα νερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δοκιμασε υποθετα γλυκερινης, για να μην παιδευεσαι...

 

παρε και εγκυκλοπαιδειες στην τουαλεττα, μεχρι τον 3ο τομο, λογικα θα εχεις γεννησει....

 

εγω διαβαζα την ιστορια του βυζαντιου... στους κομνηνους, μου εσπασαν τα νερα..

 

Χαχαχ:mrgreen::mrgreen::mrgreen:. Εγω διαβαζω το Ντοναλτ και το Μικυ Μαους. Ειμαι φανατικη τα παιρνω καθε μηνα. Το Μικυ καθε βδομαδα. Μη μου πεις οτι διαβασες την τριτομη ιστορια των σταυροφοριων? Μου πηρε ενα χρονο να το διαβασω.

 

Φαε κανα ακτινιδιο και kellogs all bran πως τα λενε. Κανουν δουλεια. Αλλα αμα παιρνεις σιδηρο που θα παιρνεις φανταζομαι, δυσκολα τα πραγματα:roll:, θα δυσκολευτεις λιγακι. Αααα και το νερο βοηθαει

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

*Να τρως αρκετά λαδερά φαγητά για να λαδώνεις το σύστημα...

*Φρούτα (από όλα κάνει καλό, αλλά οπωσδήποτε ένα ακτινίδιο τη μέρα)

*Σαλάτες

*Χυμούς και νερό

*Δοκίμασε κρύο γάλα το πρωί με δημητριακά ολικής άλεσης και ένα πολύ ελαφρύ ντεκαφεινέ καφεδάκι... Το καφεδάκι όχι κάθε μέρα βέβαια, μια φορά τις 3 μέρες έτσι για να ... ξαλαφρώνεις :)

 

Εγώ αυτά κάνω και την τακτοποιώ τη δυσκοιλιότητα.

Να ξέρεις στις τελευταίες εβδομάδες καλά είναι να το διορθώσεις το σύστημα και να ελαφρύνεις λίγο τα φαγητά που τρως έτσι ώστε αν έρθει η ώρα του τοκετού να μπορέσεις να αδειάσεις με το κλύσμα... Δηλαδή λιγότερο ψωμί, ζυμαρικά, κρέατα, και πιο πολλά πράσινα και σουπίτσες.

 

Με το καλό να δούνε τα μωράκια τους όλες οι μέλλουσες μανούλες!!

Εγώ την περιμένω με πολύ πολύ αγάπη σε 18 ημέρες!

Link to comment
Share on other sites

από θέμα διατροφής το σύστημα μου δεν θα πρέπει να έχει παράπονο!!!!!!

σαλάτες, λαδερά φρούτα νερά δαμάσκηνα ότι μπορείτε να φανταστείτε έχω δοκιμάσει......ααααααα για το περπάτημα δεν το συζητώ καθημερινά ένα χιλιόμετρο τουλάχιστον περπατάω , που λένε ότι βοηθάει.

την τετάρτη που θα πάω στον γιατρό θα του πώ για τα υπόθετα γλυκερίνης...

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα καλυτερα δε στα εχουμε πει, εντωμεταξυ!!! στα φυλαμε για εκπληξη!!!

 

1ον, αφου γεννησεις δε σημαινει αυτοματα πως λυνεται το θεμα της δυσκοιλιοτητας... εμενα μου εμεινει προικα απο την εγκυμοσυνη στην κορη μου..

 

2ον.. και να θες να πας... δε θα μπορεις!!!!!!!! κατι φιλες μου, μου ειπαν, οτι πρωτη φορα μετα απο χρονια, πηγαν τουαλεττα σαν ανθρωποι με την ησυχια τους... οταν εστειλαν τα παιδια τους παιδικο... ειναι απο τους λογους που ψαχνομαι για βρεφονηπιακο του χρονου.... :roll:

 

θα κανω παρτυ στο μπανιο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχ τι μου θυμησες εεεε , και να φανταστειτε οτι δεν ειχα μεγαλο προβλημα , 1 φορα εκανα στη πρωτη εγκυμοσυνη 4-5 μερες να παω και στη δευτερη απο 2 φορες αλλες τοσες , αλλα αναγκαστικα να κανω κλισμα . Ετρωγα καθε βραδυ δημητριακα στη 2η εγκυμοσυνη δε ξερω αμα βοηθουσε αυτο , παντως και εγω ειμαι της αποψης οτι δεν υπαρχει ουσιαστικα λυση , απλως υπομονη , τρεχει κατι με τις ορμονες εχω διαβασει και το παθαινουνε οι εγκυες . Εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις τα παντα , λαδερα φαγητα , δημητριακα , κρυο γαλα , μελι , χυμους , ακτινιδια εεεεε δεν μπορει κατι θα γινει .... και ενα καφεδακι τη μερα το πρωι δε κανει κακο , εγω επεινα 2 φραπε τη μερα ουτε το ειχα ρωτησει στο γιατρο ουτε διαβασα οτι κανει κακο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω μολις πηρα duphalac....αστα! Δε προλαβαινα να παω τουαλετα...χεχε..οποτε δε μπορω να σε βοηθησω...ξερω παντως οτι κανει πολυ καλο να τρως πολλα φρουτα και κυριως ακτινιδια

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω ειχα να ενεργηθω πανω απο 7 μερες...αλλα επειδη εχω εμετους και δεν καθεται το φαγητο ειπα εεε,θα γινει κι αυτο!

Πηγαινα τουαλετα,κανενα νεο..ο πονος ομως εκει!!

Αποτελεσμα???????κλυσμα και μαλιστα με δικια μου ευθυνη!!Μονο ετσι ανακουφιστηκα!Ο γιατρος ελεγε υποθετο γλυκερινης...δεν εκανε τιποτε!

Πηρα σταγονες..τιποτε!!!Αν δεν εκανα το κλυσμα...με εβλεπα στο νοσοκομειο για τιποτε χειροτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

μετά από αγώνα, έχω να πώ πως η λύση είναι ΜΙΑ. ένα παγωτίνι την ημέρα και την δυσκοιλιότητα κάνει πέρα.

δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό ή όχι από τότε που ξεκίνησα και τρώω ένα παγωτίνι ένα σοκολατάκι ένα μικρό γλυκάκι μετά τρέχω τουαλέτα.

τελικά κατέληξα, καλύτερα να πάρω ένα κιλό παραπάνω παρά αυτό το πράγμα με την δυσκοιλιότητα, δεν πήγαινε άλλο αυτή η κατάσταση.

όταν το είπα στο γιατρό μου στην αρχή γέλασε αλλά μου είπε αφού σε βοηθάει η ζάχαρη οκ!!!!!!!!!!!:oops::oops::oops:

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά!!! Δεν είχα πρόβλημα πρίν, αλλά έδωσα μάχη με τα δημητριακά και τα φρούτα για να μπορέσω να επισκέπτομαι τη τουαλέτα μια φορά στις 3 μέρες με την εγκυμοσύνη.. Και πρίν απο 20 μέρες ξεκίνησα το σίδερο και πάω ρολόι κάθε πρωί πριν ακόμα πάρω το χάπι!! Δεν σας κρύβω οτι αγχώθηκα με την απότομη αλλαγή αλλά απο τη στιγμή που ο γυναικολόγος μου είναι ήρεμος, πέρνω βαθιές ανάσες και αλλάζω σκέψεις!!!

Πάντως πέρα απο τα λαδερά φαγητα και τα αντινίδια που αναφέρουν πιο πάνω μου έχουν συστήσει για το πρωί όταν είχα το πρόβλημα μια κουταλιά ελαιόλαδο ή μια κουταλιά ταχίνι με μέλι και πολύ νερό και φυσικά ξεχνάς τα μήλα και τις μπανάνες!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα και πριν την εγκυμοσύνη είχα προβληματα δυσκυλιοτητας περιστασιακά.

Το αντιμετώπιζα με δημητριακά. Τώρα στην εγκυμοσύνη ο γιατρός μου έδωσε duphalac αλλά μου έφερνε πάρα πολύ φούσκωμα κ χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Βρήκα την υγειά μου με τα ακτινίδια!!!!!

Παίρνω τον σίδηρο το πρωί και μετά τρώω 2 ώριμα ακτινίδια!!!

Σωθηκα!!

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρη οτι ανηκω στις δυσκολοτερες περιπτωσεις στο θεμα αυτο,μιας κι εχω δοκιμασει ολα οσα εχουν πει ολες οι φιλες μαζι.Το προβλημα μου λυθηκε με ενα φυτικο προιον που μου συστησε ο γιατρος,λεγεται BENEFIBRA 10ευρω απο το φαρμακειο,εχει 12 φακελακια το κουτι,με ενα υγρο με αρωμα μηλου στο οποιο προσθετεις νερο και το πινεις καθε πρωι.Αν προσθεσεις και 5-6 δαμασκηνα και αρκετα υγρα στη διατροφη σου θα νιωσεις super!Εννοειται οτι αποφευγεις τροφες που"σφιγγουν"οπως ρυζια κτλ.Καλη ευκολια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...