Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβληματισμος και αγχος..


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια,σημερα μου ξημερωσε να ανησυχησω για το εξης: σχεδον καθε μερα τρωω τυροπιτα και αρκετες φορες με το φαγητο μου φετα.βαρελισια.ο γιατρος μου ειχε πει οτι απαγορευεται η φετα νομιζω επειδη ειναι αλμυρο τυρι και γενικα τα αλμυρα μου τα χει απαγορευσει.δεν το τηρησα ομως γιατι απο οσα μου χει απαγορευσει αυτο δεν μπορουσα να το στερηθω για 9 μηνες.σημερα διαβασα οτι τα μη παστεριωμενα τυρια ευθυνονται για λιστεριωση που ειναι πολυ επικινδυνη ασθενεια.εχω φοβηθει.τα συμπτωματα μπορει να εμφανιστουν και μετα απο 1 μηνα!τι να κανω εγω τωρα;μεχρι και σημερα το μεσημερι εφαγα!!!!!η φετα του βαρελιου δεν ειναι παστεριωμενη!πω πω τι επαθα...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην αγχώνεσαι βρε κοπέλα μου! Εγώ που είχα ρωτήσει τον γιατρό μου είχε πει ότι μπορώ να τρώω τα πάντα εκτος από μύδια λόγω του ότι είναι επικίνδυνα για δηλητηριάση...

Δεν μου έχει απαγορεύσει τίποτα.

Να φανταστείς γάλα δεν αγοράζω παστεριωμένο αλλά παίρνω από παραγωγό και το βράζω εγώ...είνα πιο αγνο!

 

Αν νοιώθεις πιο καλά μπορείς να σταματήσεις να τρως φέτα μέχρι να γεννήσεις αλλά σου λέω ότι ο δικός μου γιατρός δεν μου το απαγορεύει...

 

Πολλά λέγονται και τελικά ένα πράγμα να ξέρεις. Ότι τόσο εμείς όσο και τα μωράκια μας είμαστε στα χερια του Θεού και ο Θεός μας προφυλάσει από κάθε τι μολυσμένο!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για τα παστεριωμένα και μη. Και στις δυο εγκυμοσύνες έτρωγα τυρί (όχι βέβαια σε μεγάλη ποσότητα γιατί παχαίνει και ανεβάζει την πίεση) αλλά πρόβλημα δεν είχα.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο για την φέτα. Εγω τρώω αυτη που είναι συσκευασμένη (πχ Δωδωνη κλπ). Αυτές ειναι παστεριωμενες. Βεβαια απο την άλλη, τοσες γυναικες επι τοσα χρόνια τρωνε φετα και πινουν γαλα που δεν ειναι παστεριωμενα και δεν εχουν παθει τιποτα. Αλλα καλό ειναι να προσέχουμε οσο μπορουμε.

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nομίζω πως άδικα αγχώνεσαι όπως είπαν και οι "συναδελφισσες" :D

Εγώ πάντως και στις δυο εγκυμοσύνες έτρωγα και τρώω πολύ τυρί, κυρίως φέτα, όλων των ειδών ( βαρελίσια , συσκευασμένη , κλπ) και δεν είχα πρόβλημα .

Ο γιατρός μου δεν μου έθεσε κάποιο περιορισμό μόνο γενικά να προσέχω τα κιλά μου , να πλένω πολύ καλά φρούτα λαχανικά και το κρέας να είναι πάντα πολύ καλά ψημένο(για τοξόπλασμα ) .

Ειδικά θυμάμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη που είχα πολύ ναυτία , αναγούλες και εμετό μέχρι τον 4ο μήνα και δεν ήθελα καθόλου το κρέας μου έλεγε " δεν πειράζει , τρώγε ό,τι μπορείς και μόλις συνέλθεις θα αναπληρώσεις το χαμένο σίδηρο" .

Αυτά από μένα , μακάρι να σε βοηθήσαμε όλες να χαλαρώσεις :wink:

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη αλλά τα αλμυρά γιατί στα έκοψε?Εχεις κάποιο πρόβλημα με την πίεση?Εγώ θυμάμαι στον 5ο κάθε μέρα ήθελα πράσσινες ελιές.Επερνα το βαζάκι και του δινα να καταλάβει.Αν οι εξετάσεις σου ειναι οκ και ο γιατρός σου,σου λέει οτι πασ μια χαρά μην ανυσηχεις για τίποτα.Κοίτα να απολαύσεις αυτες τις στιγμές είναι μοναδικές και μην τις επιβαρύνεις με αγχος.Με το καλό το μωράκι σου:wink:

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω τα αλμυρά τα κόβουν για να μην πρηζόμαστε. Εμένα βέβαια δεν μου είπε τίποτα τέτοιο αλλά δεν πρήστηκα καθόλου.

Έτρωγα και τρώω αλμυρά αλλά με μέτρο...μόνο παστά και καπνιστά αλλαντικά δεν τρώω γιατι τα θεωρώ ωμά...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, απο οσο ξερω εγω τα μολυσμενα μη πστεριωμενα προιοντα προκαλουν βρουκελλωση, αν και μαλλον αυτο δεν αφορα αυτα που κυκλοφορουν ευρεως στην αγορα (τα οποια θελω να πιστευω πως ελεγχονται με καποιο τροπο), αλλα ειδη που παραγονται σε μικρες μοναδες. εμενα βεβαια αυτο δε με απετρεψε απο το να συνεχισω να τρωω φετα... αλλωστε για το απαγορευμενο δεν ειναι που σε πιανει μανια;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προσεξτε λίγο, μη δίνετε συμβουλές του τύπου "εγω έφαγα αυτό και δεν έπαθα τίποτα", "εγώ έκανα εκείνο και δεν έπαθα τιποτα", ποτέ δεν μπορεί να ξέρει κανείς πότε θα συμβεί κάτι κακό και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά. Και στα μωράκια κάποτε δίνανε μέλι, πέρσυ όμως πέθανε ένα από αλλαντίαση, ναι είναι κάτι σπάνιο, ναι δεν εμφανίζεται συχνά και ναι οι πιθανότητες είναι μικρές... αν όμως συμβεί, το φαντάζεστε? Φυσικά και δε θέλουμε να το φανταζόμαστε! :(

Λοιπον υπάρχουν απαγορευμένες τροφές στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και τα μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά είναι μέσα σε αυτά, προσέξτε τι τρώτε! Δείτε κι εδώ ένα θέμα που συζητήθηκε πρόσφατα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=54789

Λίγους μήνες υπομονή θα πρέπει να κάνουμε, μετά θα επανέλθουμε στα... σαβουριάσματα! :D

 

υγ για τη λιστέρια, υπάρχει εξέταση αίματος (είναι μάλιστα στις υποχρεωτικές του προγεννητικού ελέγχου στην αρχή της εγκυμοσύνης), μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή, αν έχεις λόγο να φοβάσαι...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. δεν είναι σωστό να λέμε "έφαγα αυτό αλλά δεν έπαθα τίποτα", αλλά ούτε είναι σωστό να λέμε "μη φατε αυτό γιατί θα πάθετε αυτό", γιατί μπορεί να αγχωνομαστε χωρίς να υπάρχει λόγος. Οπότε ας εμπιστεύεται καθεμιά το γιατρό της.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι βεβαιως... το πιο σωστό είναι να λεμε "μη φάτε αυτό γιατί υπάρχει η πιθανότητα να πάθετε εκείνο". όλα πιθανότητες είναι...

μακριά από μας και απ' όλες τις εγκυουλες...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...