Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια την βοήθεια σας για άλλη μια φορά....

 

Πήγα εχθές αισίως όπως βλέπετε και στο tickeraki στην 34 εβδομάδα και μόλις είδε τον πλακούντα ο γιατρός μου μου λέει ότι αρχίζει να τα φτύνει λόγω και της αναιμίας που έχω και να πάω να με ξαναδεί την τρίτη να δούμε πως πάει μήπως χρειαστεί να το πάρουμε πιο γρήγορα.... Και εκεί όπως καταλαβαίνεται παγώνω χάνω τη γη κάτω από τα πόδια μου και λέω από μέσα μου μα πως δεν είναι νωρίς και πως πέρνουνε τα παιδιά πιο νωρίς με καισαρική ή με πρόκληση.....

 

Και φυσικά έχασα τον ύπνος μου το βράδυ , άρχισαν τα κλάμματα και τα λοιπά και τα λοιπά....

 

Βοηθήστε λίγο την κατάσταση 35-36 εβδομάδα δεν είναι πολύ νωρίς για γέννα... το ζουζούνι ήταν εχθές 2100.

 

 

dev244pb___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πηνελόπη μου,

 

Δεν θα πρέπει να στενοχωριέσαι. Από ότι ξέρω αν το μωρό πατήσει τα 2300 δεν υπάρχει πρόβλημα. Λογικά εσένα θα τα φτάσει. Θα αντέξει ο πλακούντας σου για άλλες 2 εβδομάδες. Οπότε όλα θα πάνε μια χαρά.

Πολλά παιδάκια γεννιούνται έτσι.

 

Μην πανικοβάλλεσαι....

bunbunadr20081001_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Πηνελόπη μην ανησυχείς, ο γιατρός εξάλλου δεν σου είπε ότι θα σου πάρει το μωρό αύριο για να φρικάρεις. Έχεις λίγο χρόνο μπροστά σου να πάρει λίγο βάρος ακόμα κι εσύ να συνηθίσεις την ιδέα. Δεν νομίζω ότι αυτό που σου είπε είναι τραγικό, υπάρχουν γυναίκες που γεννάνε από μόνες τους την 36η εβδομάδα πχ. Κοίτα να έχεις έτοιμα τα πράγματα του μωρού και με το καλό να το δεχτείς.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι και τώρα αμα γεννησεις που δεν θ συμβεί αυτό. Κάτσε σπιτάκι σου, φάε το φαγάκι σου, μην αγχώνεις το νινάκι σου και να πιστεύεις ότι όλα θα πάνε καλά! Δεν ξέρεις ποσα μπορεις να κάνεις με μια καλή ψυχολογιά :D

Link to comment
Share on other sites

Πηνελόπη μου μην ανησυχείς και μην αγχώνεσαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι.Πριν 2 εβδομάδες που με είδε ο γιατρός μου είπε πως αν δεν ερθει απο μόνη της μέχρι 37η ή 38η(αναλόγως την εξέλιξη του πλακούντα)θα πάμε με πρόκληση.Τώρα είμαι 36 και κάτι μέρες και περιμένουμε να δούμε!(ο πλακούντας έχει ωριμάσει περισσότερο)

¨Ολα θα πάνε καλά!! :cool::cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην αγχώνεσαι γιατι αγχώνεις και το μωράκι σου!!

να ξεκουρ'αζεσαι αρκετά και να είσαι ήρεμη.εξάλλου, η γήρανση δεν μπορεί να προβλεφθεί!!!μπορεί ο πλακούντας σου να παραμείνει έτσι για πολλές εβδομάδες ακόμα :D

όπως και να έχει, μια χαρά έιναι η εβδομάδα σου, όλα θα πάνε καλά!!! :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

35η γέννησα τον μικρό μου, 36η γέννησα τον μεγάλο μου!

Ολα καλά θα πάνε! Μην ανησυχείς και να ακούς τον γιατρό σου!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο πλακούντας μου γέρασε νωρίς (γύρω στην 30η βδομάδα grade 3) και γέννησα τελικά στην 38η. Δυομιση κιλά ήταν η μπουμπού. Αφού θα σε παρακολουθεί συχνα ο γιατρός σου δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Ξέρει αυτός τι κάνει...

Με το καλό το νινί σου...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα αντέξει ο πλακούντας σου για άλλες 2 εβδομάδες. Οπότε όλα θα πάνε μια χαρά.

Πολλά παιδάκια γεννιούνται έτσι.

 

Μην πανικοβάλλεσαι....

 

Συμφωνώ. Κι εμένα ο πλακούντας μου ήταν γηρασμένος και τελικά όχι μόνο δεν χρειάστηκε να γεννήσω πρόωρα αλλά πήρα μέρες και από τον 10ο μήνα! Βέβαια ο πλακούντας ήταν σε μαύρα χάλια αλλά με στενή ιατρική παρακολούθηση (στο τέλος πήγαινα για καρδιοτοκογράφημα μέρα- παραμέρα) τελικά δεν γέννησα ούτε πρόωρα, ούτε με καισαρική. Απλά προς το τέλος το μωρό έχασε βάρος και γεννήθηκε 3,500. (Φανταστείτε να γεννούσα στην ώρα μου, θηριάκι θα είχε βγει :D ).

Με το καλό! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω μια απορια για τις μανουλες που εχουν γερασμενο πλακουντα θα ηθελα να ρωτησω αν ο γιατρος σας εχει εξηγησει για πιο λογο γερασε ο πλακουντας σας.Εγω εχω την εντυπωση οτι γερναει απο τσιγαρο εσεις γνωριζεται κατι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα εχω μια απορια για τις μανουλες που εχουν γερασμενο πλακουντα θα ηθελα να ρωτησω αν ο γιατρος σας εχει εξηγησει για πιο λογο γερασε ο πλακουντας σας.Εγω εχω την εντυπωση οτι γερναει απο τσιγαρο εσεις γνωριζεται κατι?

 

Το τσιγάρο παίζει βασικότατο ρόλο, όμως δεν είναι η μοναδική αιτία.

Εγώ είχα κόψει τελείως το κάπνισμα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα εκτός από το τσιγάρο μου είπε ότι συμβαίνει αυτό επειδή έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας που σημαίνει χαμηλός αιματοκρίτης στο 28 και έφτασε και 26 σε όλη την εγκυμοσύνη και πριν την εγκυμοσύνη μην φανταστείται ήταν στο 32....

 

dev244pb___.png

Link to comment
Share on other sites

να μην φοβασαι κοριτσι μου και ολα θα πανε καλα...συντομα ή πιο αργα θα εχεις το μωρουλινι σου αγκαλιτσα..να σκεγτεσαι μονο αυτη την εικονα...

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

δηλαδη για να καταλαβω παιζει ρολο ο αιματοκριτης με την γηρανση του πλακουντα? εγω ειμαι 30 βδομαδων και εχω αιματοκριτη 28 δηλαδη κινδυνευω να εχω προβλημα απο τον αιματοκριτη και μονο

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Emena sto doppler mou eipe o giatros oti o plakountas mou einai san na eimai varia kapnistria i diavitiki. To moro idi htan 2200 stis 32 evdomades. O plakoundas exei orimansi 2. Tha ksanakano doppler stis 35 evdomades. Ap'oti ksero, otan to paidi den trefete kala, den pernei kai varos. Pos ginete to doppler na einai polu kalo, o plakountas na einai orimansis 2 kai na mou leei tetia o giatros???

Link to comment
Share on other sites

Emena sto doppler mou eipe o giatros oti o plakountas mou einai san na eimai varia kapnistria i diavitiki. To moro idi htan 2200 stis 32 evdomades. O plakoundas exei orimansi 2. Tha ksanakano doppler stis 35 evdomades. Ap'oti ksero, otan to paidi den trefete kala, den pernei kai varos. Pos ginete to doppler na einai polu kalo, o plakountas na einai orimansis 2 kai na mou leei tetia o giatros???

 

αυτα σου τα ειπε ο γιατρος που σου εκανε το ντοπλερ η ο γιατρος σου???

Link to comment
Share on other sites

γεννησα την κορουλα μας στην 36 εβδ. και ηταν 2360 γραμ. ολα ηταν μια χαρα, δεν εκατσε καθολου θερμοκοιτιδα και γενικα ολα πηγαν εξαιρετικα-μονο η καισαρικη με πειραξε, αλλα αυτο ειναι εκτος θεματος...

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα 36+3 και η μπουμπου ηταν 2600. ειχα ωριμανση απο τον 6 μηνα αλλα τελικα πηγαν ολα καλα! εχω κι εγω στιγμα αλλα δε μου ειπαν αν υπαρχει συσχετισμος των δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

sos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα ηθελα καποια βοηθεια εκανα υπερηχο και μου ειπε ο γιατρος οτι ερχεται

αναποδα και οτι ο πλακουντας ειναι γερασμενος περισσοτερο απ'οτι πρεπει

και οτι θα μου το παρει τελος 37ης-38ης εβδομαδας....

εχω αγχωθει παρα πολυ και δεν ξερω τι μπορω να κανω...ισχυει κατι τετοιο

η θελει να μου το περει με καισαρικη!!!!!!!!!!!!:cry::cry::cry::cry::cry:

 

 

ευχαριστω εκ των προταιρων !!!!!!!!!!!!!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

sos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα ηθελα καποια βοηθεια εκανα υπερηχο και μου ειπε ο γιατρος οτι ερχεται

αναποδα και οτι ο πλακουντας ειναι γερασμενος περισσοτερο απ'οτι πρεπει

και οτι θα μου το παρει τελος 37ης-38ης εβδομαδας....

εχω αγχωθει παρα πολυ και δεν ξερω τι μπορω να κανω...ισχυει κατι τετοιο

η θελει να μου το περει με καισαρικη!!!!!!!!!!!!:cry::cry::cry::cry::cry:

 

 

ευχαριστω εκ των προταιρων !!!!!!!!!!!!!!!!!!:D

α)μην αγχωνεσαι!!!!

β)δεν γραφει η εξεταση σου τι βαθμο εχει ο πλακουντας σου??

γ)μπορεις να παρεις μια δευτερη γνωμη..δηλαδη να πας να κανεις εναν υπερηχο και να μιλησεις με τον γιατρο και να τον ρωτησεις ξεκαθαρα αυτα που φοβασαι..

παντως το μωρακι σου μια χαρα θα ειναι σε αυτη την εβδομαδα!!με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...