Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφανεια 2,8 !!! ΒΟΗΘΕΙΑ!


Recommended Posts

από Jannete Σήμερα στις 4:47 am

Καλησπέρα σε όλες,

 

σήμερα πήγα για την αυχενική διαφάνεια, μου πήραν αίμα για pappA και είδαμε και το μωράκι μας.

Οι εξετάσεις αίματος μου δείξανε ποσοστό για τρισωμία 1 : 3.234, όμως η αυχενική διαφάνεια βγήκε τσιμπημένη και από το πρωί κλαίω και έχω φρικάρει. Ο γιατρός μου είπε πως το παιδί είναι ήδη πιο ανεπτυγμένο από τον μέσο όρο και μπορεί να οφείλεται στο ότι μπορεί να κάνω μεγάλο παιδί μεγαλύτερο δηλαδή των 3.5 κιλών. Επίσης ήταν ορατό το ρινικό οστό και όλα τα οργανα του μωρού φυσιολογικά.

 

Θέλω να μου πείτε είχατε εμπειρίες τέτοιας τιμής; Και αν γνωρίζει κάποια κοπέλα με πόση αυχενική βγαίνει συνήθως ένα παιδί με τρισωμία;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Jannete, καταρχήν ψυχραιμία,

εάν είναι να τρελλαθείς σκέψου και συζήτα με το γιατρό σου το ενδεχόμενο επιπλέον εξετάσεων, είτε επεμβατικές (με το ρίσκο που έχουν, βέβαια, όπως λήψη τροπφοβλάστης) είτε όχι (cell free test dna).

Εύχομαι να έχεις απλά ένα μεγαλόσωμο μωράκι! Να σας πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξύ πανικοβλήθηκα, και δεν κοίταξα προσεκτικά το νούμερο,

εντάξει, δεν είναι και τόσο μεγάλη η τιμή!!! Γιατί τρελλάθηκες, ειδικά εφόσον λες ότι δεν είχατε άλλες ενδείξεις. Μίλησε με το γιατρό σου, να δειτε τι άλλο μπορείς να κάνεις από εξετάσεις

Και ψυχραιμία, δεν κάνει καλό ο πανικός!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το έγραφες το 2,8, απλώς εγώ με τη λέξη "βοήθεια" μαζί διάβασα 3,8 (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε...) και αγχώθηκα! Ασ' το δεν είναι οι καλύτερες ημέρες μου αυτές που διανύω... άλλα βλέπω άλλα καταλαβαίνω...

Στο δια ταύτα, νομίζω ότι δεν πρέπει να χάνεις την ψυχραιμία σου, μίλησε με το γιατρό σου για επιπλέον εξετάσεις, ώστε να το ψάξεις περαιτέρω, και να ηρεμήσεις μία και καλή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου είπε θα κάνουμε άλλον ένα υπέρηχο και αρχες σεπτέμβρη υπερηχο καρδιάς του μωρού... δεν είμαι καθόλου ψύχραιμη με αυτά τα πράγματα, έχω πανικοβληθεί και να δω πως θα περάσουν οι μέρες μέχρι τις εξετάσεις...

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ειχε βγει λιγο τσιμπημενη η τιμη της μετρησης,απ οτι θυμαμαι περιπου σαν την δικη σου τιμη.ολα τα υπολοιπα φυσιολογικα,ρινικο οστο κτλ.εγω με τον συζυγο μου το σκεφτηκαμε και ειχαμε παρει την αποφαση να κανουμε ληψη τροφοβλαστης γιατι προσωπικα ειμαι παααρα πολυ αγχωδης ατομο και δεν ξερω πως θα περιμενα μεχρι να περασει λιγος καιρος ωστε να ξανακανουμε υπερηχο.η μπουμπου μου ηταν μια χαρα!τωρα ειναι 17 μηνων η τζουτζουκα μου.εγω θα σου ελεγα να ηρεμησεις δεν ειναι μεγαλη αποκλιση και συζητησε το με τον γιατρο σου(σε καταλαβαινω απολυτα που εχεις στεναχωρηθει)αλλα εχω διαβασει και αλλες κοπελες με πολυ μεγαλυτερη τιμη και ολα ηταν μια χαρα.επισης να προσθεσω οτι τοτε που το ειχα ψαξει λιγακι ειχα δει οτι σε αλλες χωρες το ανωτατο οριο της φυσιολογικης τιμης ηταν λιγο παραπανω απ οτι εδω στην ελλαδα.δεν γνωριζω γιατι υπαρχουν αποκλισεις.και παλι προσπαθησε να ηρεμησεις και πιστευω ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites

Jannete, δε φαντάζομαι να εννοείς να περιμένεις μέχρι το Σεπτέμβρη!

Τουλάχιστον κάνε την εξέταση αίματος, αν δε θες να πάρεις το ρίσκο των επεμβατικών (τροφοβλάστη, αμνιοπαρακέντηση). Αν θες πληροφορίες για την αίματος μπορώ να σου πω (αρνητικά και θετικά)

Link to comment
Share on other sites

Jannete, δε φαντάζομαι να εννοείς να περιμένεις μέχρι το Σεπτέμβρη!

Τουλάχιστον κάνε την εξέταση αίματος, αν δε θες να πάρεις το ρίσκο των επεμβατικών (τροφοβλάστη, αμνιοπαρακέντηση). Αν θες πληροφορίες για την αίματος μπορώ να σου πω (αρνητικά και θετικά)

μηπως γνωριζετε κοστος περιπου;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, Janette! Νομίζω είναι γύρω στα 500, αλλά κάνε μια έρευνα αγοράς, ίσως, να βρεις και φτηνότερα. NPIT λέγεται η αιματολογική. Πάντως, στη Μ.Βρετανία παλεύουν να την εντάξουν στις εξετάσεις που καλύπτονται από τα ταμεία, τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη της έχουν. Όσο για την τιμή της αυχενικής σου, νομίζω πως έιναι μέσα στα πλαίσια - μέχρι 3 δεν πρέπει να είναι; δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεσαι τόσο.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jannete, για τη λήψη τροφοβλάστης δεν ξέρω κόστος, δεν έχω κάνει (ίσως μπορέσει να σε διαφωτίσει κάποια άλλη κοπέλα), αλλά η εξέταση αίματος (ανάλογα με το τι θα ψάξεις) ξεκινά από περίπου 500ευρώ κι ανεβαίνει. Σου κάνουν απλή αιμοληψία, απλώς παίρνουν λίγο παραπάνω αίμα σε ειδικούς σωλήνες, και χρειάζονται περίπου δύο εβδομάδες για το αποτέλεσμα. Είναι εντελώς ακίνδυνη για σένα και το παιδί, όμως (ως παθούσα) να ξέρεις ότι μπορεί να μη μπορέσουν να ανιχνεύσουν στοιχεία του εμβρύου από το δικό σου DNA. Σε αυτήν την περίπτωση θα επαναληφθεί η εξέταση, χωρίς κόστος, και ελπίζεις στην επαναληπτική να πάρεις απάντηση. Απ' ό,τι μου είπαν στο κέντρο που την έκανα, όσες φορές με την πρώτη δεν πήραν απάντηση, στην επαναληπτική τους έστειλαν αποτελέσματα, και στην περίπτωσή μου έτσι έγινε. Βέβαια, παρατάθηκε η αγωνία για άλλες δύο εβδομάδες, και φυσικά αν δεν είχα αποτέλεσμα ούτε με τη δεύτερη τα λεφτά τα ξεχνούσα.

Μιλησε με το γιατρό σου, συζητήστε τα, και πάρτε μία απόφαση για το πώς μπορείς να κινηθείς.

Αν θυμάμαι καλά το ανώτατο όριο είναι το 3,5. Είσαι αρκετά πιο χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με όλους όσους μίλησα μου λένε ότι η μόνη εξέταση που μπορεί να βγάλει 100% έγκυρο αποτέλεσμα είναι η αμνιοπαρακέντηση. Δεν ξέρω ποιες οι διαφορές με την ληψη τροφοβλάστη. Ποια τα υπέρ και ποια τα κατά. Θελω να ξέρω σίγουρα αφού θα μπω σε αυτή τη διαδικασία. Γνωρίζετε αν η αμνιοπαρακέντηση δείχνει και προβλήματα στην καρδιά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσιααααα

Ο πρωτος γιος μου ειχε αυχενικη διαφανεια 2.7εκ κ μας ειπαν φυσιολογικο κ δεν καναμε καμια επιπλεον εξεταση!

Στον δευτερο γιοκα μου ομως ειχαμε 6.2!!!!!!!!!!!

Ο γιατρος καθυσηχαστικος μας ειπε οτι ολες οι υπολοιπες μετρησεις ειναι φυσιολογικες αλλα επειδη η τιμη ειναι πολυ μεγαλη πρεπει να κανουμε αμεσα ληψη τροφοβλαστη.

Η τροφο βγηκε καθαρη,τσεκαραμε κ την καρδουλα μερικες εβδομαδες μετα κ στον β επιπεδου η αυχενικη πτυχη (αυτο μετρανε τοτε)βγηκε στο ανωτερο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ οριο.

Ολα καλα τελικα.

Γεννησα με φ.τ ενα τελειομηνο μωρακι 3880 που τωρα ειναι 1.5χρ υγιεστατος απλα λιγο κεφαλας σαν τον παππου του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με όλους όσους μίλησα μου λένε ότι η μόνη εξέταση που μπορεί να βγάλει 100% έγκυρο αποτέλεσμα είναι η αμνιοπαρακέντηση. Δεν ξέρω ποιες οι διαφορές με την ληψη τροφοβλάστη. Ποια τα υπέρ και ποια τα κατά. Θελω να ξέρω σίγουρα αφού θα μπω σε αυτή τη διαδικασία. Γνωρίζετε αν η αμνιοπαρακέντηση δείχνει και προβλήματα στην καρδιά;

 

 

η αμνιο δειχνει μονον συνδρομα...θεματα με καρδια δειχνουν οι εξιδικευμενοι υπερηχοι...ο γιατρος σου πως σε καθοδηγησε??τι προτεινε??

 

και η τροφοβλαστη και η αμνιο,ειναι επεμβατικες μεθοδοι με ολα τα συνακολουθα κινδυνου...αλλα ειναι και οι μονες που μπορουν να αυξησουν ή να μειωσουν τις πιθανοτητες να νοσει ή οχι,ενα εμβρυο και απο τι...η διαφορα ειναι οτι την αμνιο την κανεις απο την 18 εβδομαδα και πανω,ενω η τροφοβλαστη γινεται νωριτερα...στατιστικα νομιζω η τροφοβλαστη εχει μεγαλυτερο κινδυνο...αλλα αυτα ειναι πληροφοριες που πρεπει να σου τις δωσει ο γιατρος σου και εκεινος να σε καθοδηγησει για το τι επιλογες εχεις απο εξετασεις καθως και απο ποσοστα κινδυνου...

 

προσωπικα ειμαι υπερ της αμνιο ανεξαρτητου αποτελεσματως αυχενικης...οτι εργαλειο μας δινει η επιστημη για να μειωνουμε πιθανοτητες να εχουμε εκπληξεις,πρεπει να το χρησιμοποιουμε,ποσο μαλλον οταν εχουμε και ενδειξεις για αυτο...

 

και σιγουρα δεν θα περιμενεις τον σεπτεμβρη για να κινηθεις...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Στον γιο μου, πριν από 7,5 χρόνια, μου βγήκε η αυχενική 3,9 με πιθανότητες 1:87 και ήμουν σχεδόν 22! Το παιδάκι μου είναι υγιέστατο!

Η αυχενική δείχνει ποσοστά εμφάνισης χρωμοσωμικών ανωμαλιών, τίποτε παραπάνω!

Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια είμαι σε πολύ χαλιά κατάσταση εκανα σήμερα αυχενική και βγήκε 2.7 το ποσοστο είναι 1/5,5αχ νιώθω οτι θα πέσω σε κατάθλιψη πραγματικά με είπε αν θέλω να κάνω αυτό με την βελόνα η να με πάρουν αίμα και να το στείλουν στην Αμερική το αίμα η pappa ακόμα δεν βγήκε και δεν ξέρω ποτε θα βγεί είμαι χαλιά 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε και εδώ 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μπουκα είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είμαι σε πολύ χαλιά κατάσταση εκανα σήμερα αυχενική και βγήκε 2.7 το ποσοστο είναι 1/5,5αχ νιώθω οτι θα πέσω σε κατάθλιψη πραγματικά με είπε αν θέλω να κάνω αυτό με την βελόνα η να με πάρουν αίμα και να το στείλουν στην Αμερική το αίμα η pappa ακόμα δεν βγήκε και δεν ξέρω ποτε θα βγεί είμαι χαλιά 

Να κάνετε αμνιοπαρακέντηση κ όχι nipt. Η nipt δεν είναι τόσο αξιόπιστη  .Απλά θα ψάξετε να βρείτε έναν πολύ έμπειρο γιατρό να σας την κάνει. Όλα θα πάνε καλά να έχετε πίστη 

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2022 at 3:02 ΜΜ, despoina34 είπε:

Να κάνετε αμνιοπαρακέντηση κ όχι nipt. Η nipt δεν είναι τόσο αξιόπιστη  .Απλά θα ψάξετε να βρείτε έναν πολύ έμπειρο γιατρό να σας την κάνει. Όλα θα πάνε καλά να έχετε πίστη 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση μόλις πείρα την παπει είναι 1/20000 και η εμβρυολογος λέει να κάνω την νιπτ για να είμαι σίγουρη οτι είναι όλα καλά δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2022 at 6:50 ΜΜ, Μπουκα είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση μόλις πείρα την παπει είναι 1/20000 και η εμβρυολογος λέει να κάνω την νιπτ για να είμαι σίγουρη οτι είναι όλα καλά δεν ξέρω...

Δεν ξέρω τι να σας πω. Όλα έχουν να κάνουν με τις πιθανότητες. Εγώ για παράδειγμα είχα ποσοστό 1/1050 κ έκανα νιπτ καθαρά μόνο για να μαι εγώ σίγουρη. Σαφώς μια αυχενική λίγο παραπάνω από το όριο δν λέει κάτι σαν μεμονωμένο εύρημα. . Ότι αποφασίσετε εύχομαι να σας δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...