Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΚΥΡΕΣ ... ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ JUMPO


Recommended Posts

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗΝ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟ ΣΤΑ JUMPO...

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΗΡΑΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΣΑΣ ΒΓΗΚΕ ΣΚΑΡΤΟ??????(ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΣ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ!!!!) :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό για τις κοκκινίλες το έχω ξανακούσει.

Εγώ παίρνω από εκεί εσώρουχα στα παιδιά και είναι μια χαρά. Κάποια τα πλένω επί 3 χρόνια σοτυς 60 βαθμούς και δεν έχουν πάθει τίποτα.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω ψωνίσει άπειρα πράγματα απ το jumbo Και τίποτα δεν μου βγήκε σκάρτο

από ρουχαλάκια δε, πανικός....

απ τη στιγμή που το πλένεις το ρούχο, δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να επιρρεάσει την επιδερμίδα του μωρού το βαμβακερό φορμάκι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησυχεί και δεν θελω να πάρω τίποτα σε ρούχο απο κει ειναι οτι είχαν αποσυρει μωρουδιακά, κινεζικα φυσικα, που είχαν τοξική βαφή!!!

Προτιμαω να μην έχει το νινακι μου πολλά ρουχαλάκια αλλά να ειναι καλύτερης ποιότητας. Ειδικα για πολύ μωρά.

 

Και γενικότερα σαν μανούλες νέας γενιάς θα πρέπει να ειμαστε νομίζω πολύ προσεχτικές με όλα τα υλικα που έρχονται σε επαφή τα παιδιά μας. Οι εταιρίες έχουν δείξει πλέον ότι δεν μπορούμε να τις εμπιστευόμαστε, ακόμα και η Mattel απέσυρε κούκλες barbie φτιαγμένες στην Κίνα γιατί περιείχαν επικύνδυνα υλικά. Εντάξει σπάνια θα συμβεί κάτι στο παιδί αλλά εμείς δεν οφείλουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησυχεί και δεν θελω να πάρω τίποτα σε ρούχο απο κει ειναι οτι είχαν αποσυρει μωρουδιακά, κινεζικα φυσικα, που είχαν τοξική βαφή!!!

Προτιμαω να μην έχει το νινακι μου πολλά ρουχαλάκια αλλά να ειναι καλύτερης ποιότητας. Ειδικα για πολύ μωρά.

Έχουμε όλη την σειρά του Jumbo από ρουχαλάκια από καλοκαιρινά τουλάχιστον τα οποία τα πλένουμε στους 60 και δεν έχουν πάθει τίποτα σε αντίθεση πήραμε κάποια από το benetton τα οπία αν και ακολουθήσαμε τις οδηγίες πλησίματος έγιναν ΤΕΡΑΣΤΙΑ τουλάχιστον 3 νούμερα μεγαλύτερα!!!!Γενικότερα αν τα ρούχα πλένονται δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν αλλεργίες στο μωρό.Μάλλον το απορυπαντικό θα κάνει τη ζημειά!!! :wink:Κινέζικα είναι ΟΛΑ τα ρούχα από Jumbo,Benetton,Prenatal,HPA,Mothercare,ΟΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο μαγαζί τελοσπάντως που να μην έχει Κινέζικα;;;;

Έλεος πια με τους Κινέζους έχουν καταστρέψει όλες τις αγορές, έχουν υποβαθμίσει τις ποιότητες των προϊόντων και πολλά άλλα!

Έχω φίλη που έχει ζήσει στην Κίνα και εχω ακούσει τα χειρότερα γι'αυτόν τον λαό ειναι πολύ βρωμιάρηδες (κατουράνε και χ... μέσα στη μέση του δρόμου!) και δεν θέλω για το μωρό μου τίποτα απο εκεί!

Καλά για εμας δεν τα αποφεύγουμε με τίποτα μιας και όλες οι μάρκες εχουν κατασκωνώσει εκει πλέον

 

.....αλλά δεν μπορεί όλο και κάτι θα φτιάχνεται αλλού!!!

 

Εαν ξέρετε please help!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα :) Μπορεις να αγορασεις ελληνικα ρουχαλακια απο απλα μαγαζια με παιδικα ρουχα και οχι φιρμες...αυτοι οι πιο πολλοι συνεργαζοντε με ελληνικες βιοτεχνιες.

Και εγω ψωνιζω απο το jumbo και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα :)

Τα νουμερα του ειναι λιγο μικρα αλλα τα ρουχα ειναι αθανατα σε αντιθεση με αρκετα αλλα που τα μοσχοπληρωνεις και γαριαζουν απο το πρωτο πλυσιμο :evil:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα :) Μπορεις να αγορασεις ελληνικα ρουχαλακια απο απλα μαγαζια με παιδικα ρουχα και οχι φιρμες...αυτοι οι πιο πολλοι συνεργαζοντε με ελληνικες βιοτεχνιες.

Και εγω ψωνιζω απο το jumbo και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα :)

Τα νουμερα του ειναι λιγο μικρα αλλα τα ρουχα ειναι αθανατα σε αντιθεση με αρκετα αλλα που τα μοσχοπληρωνεις και γαριαζουν απο το πρωτο πλυσιμο :evil:

συμφωνω μαζι σου ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ79.ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΙ ΕΓΩ.εχει τυχει να αγορασω επωνυμα και μετα απο 2 πλυσεις να βγουν ου σουστες,τα κουμπακια ξερετε,πως ταλενε αυτα τελος παντων..μηπως να το ζωγραφησω επειδη δεν θυμαμαι πως λεγονται;;; :P

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει να αγοράσω παιχνίδια από το τζάμπο σκάρτα αλλά δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα στην επιστροφή!!!

Πάντως δεν είναι από τα καταστήματα που προτιμώ......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις οτι εχουμε παρει μας εχει βγει καλο...απλα τα νουμερα ειναι λιγακι μικρα....ο γιος μου ειναι 4μηνων και φοαραμε ηδη εσωρουχα για 12μηνων και μας ειναι ισα ισα :cool:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω να πω πως πριν γεννησω ελεγα: "σιγα μη βαλω στο παιδι μου τα παλιορουχα απο το jumbo" ....ετσι εφτιαξα μια βαλιτσα που απο τα εσωρουχακια ειχαν απο 15 ευρω τα δυο κ ειχα παρει περιπου δεκα ζευγαρια...τα φορεσε μονο ενα μηνα κ μετα μεγαλωσε τοσο που δε της εκανε τιποτα...κατεληξα στα jumbo οπου με 2,99 τα εχω πλυνει απειρες φορες ..εε κ να μη της κανουν πια..δε λυπαμαι να τα πεταξω..παντως με τα μυαλα που κουβαλουσα στην αρχη εχω να πω..πως τα jymbo με σωσανε! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως σκεπτόμενη έτσι ότι θα μεγαλώνει γρήγορα και δεν θα κρατάνε τα ρούχα της για πολύ καιρό όλα τα εσωρουχάκια της μπέμπας τα έχω ήδη πάρει από jumbo και μόνο 3 αλλαξιές για βόλτα πήρα από το τάχα μου "επώνυμο" μαγαζί γιατί σκέφτηκα τόσα θα μου κάνουν δώρο ας μην ξοδέυομαι από τώρα και επειδή το πρώτο καιρό θα μεγαλώνει γιατι να δώσω για μια τριάδα φορμάκια 23ευρώ??? Ενώ μπορώ να την πάρω σε μέγεθος λίγο μεγαλύτερο (η αλήθεια είναι ότι μπάινουν λιγο στο πλύσιμο) και να γλυτώσω τα πεταμένα ευρουλάκια?Τεσπα η κάθε μια κάνει τις επιλογές της. Πάντως ψωνιζα και πριν μείνω εγκυος από τα jumbo διάφορα για το σπίτι μαξιλάρια,διακοσμητικά κτλπ για την κουζίνα, χαρτικά για την δουλειά μου και έχω καταλήξει ότι σε αλλα συμφέρει και σε άλλα όχι! Απλά είναι θέμα επιλογών :D:D:D Και δεν πιστεύω ότι φταίει ότι ράβονται στην Κίνα , γιατί και τα ακριβά όλα μα όλα ράβονται στην Κίνα , το ύφασμα ίσως σε κάποιες μάρκες να διαφέρει (έπλυνα κάτι φορμάκια που μου έκαναν δώρο πρόσφατα από την γνωστή ιταλική φίρμα στους 40βαθμούς ...και βγήκαν αγνώριστα.. σαν να χάλασε το βαμβάκερό τους ενώ τα του jumbo ατάραχα!!)

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τις αρχικές αγορές μας (τις περισσότερες) από τα jumbo τις κάναμε.

Ο δικός μου γιος είχε και πολύ ευαίσθητο δέρμα και δεν παρουσίασε ποτέ κανένα πρόβλημα.

Δεν ξέρω αν περιμένεις αγοράκι ή κοριτσάκι (ή αν το ξέρεις) πάντως να ξέρεις ότι, σύμφωνα με τη δική μου πείρα, τα αγοράκια τα αλλάζεις πολλές φορές την ημέρα, γιατί, όταν κάνουν πιπί, λόγω του οτι τα παμπεράκια είναι λιγο μεγάλα, βρέχονται και τα ρουχαλάκια.

Φαντάσου, είχα πάνω από 20 κοντά και 20 μακριά φορμάκια (γέννησα χειμώνα, οπότε το μωρό φορούσε το ένα πάνω από το άλλο) κι αν δεν έβαζα κάθε 2η μέρα πλυντήριο είχα πρόβλημα!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω αγοραζω ρουχα απο τα jumbo και δεν εχουν καποιο προβλημα τα παιδια αλλα δεν μου αρεσουν γιατι καποια σιδερωνονται δυσκολα-δεν ειναι καλης ποιοτητας,παντως πολλα τα κινεζικα ρουχα στην αγορα.προσφατα μου εφεραν ρουχα απο τα orchestra και αυτα απο τριτες χωρες ειναι και δεν μου αρεσαν απο ποιοτητα-δυσκολα στο σιδερωμα.παντως υπαρχουν ωραια ελληνικα ρουχαλακια που κρατανε και ειναι και φτηνα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο μαγαζί τελοσπάντως που να μην έχει Κινέζικα;;;;

 

Ακομα και τα παιχνιδια της fisher price γραφουν made in China

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗΝ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟ ΣΤΑ JUMPO...

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΗΡΑΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΣΑΣ ΒΓΗΚΕ ΣΚΑΡΤΟ??????(ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΣ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ!!!!) :?

Εμείς δεν ψωνίζουμε απο κει.

Δεν είναι ελαττωματικά τα είδη, δηλαδή για πέταμα, αλλά είναι φτηνιάρικα, πώς να το πω πιο κομψά....

Π.χ. τα ρούχα τα πλένεις και μετά απο λίγο στρίβουν οι ραφές, δεν σιδερώνονται εύκολα. Ξεβάφουν, ξεθωριάζουν και κομπιάζουν.

Ασε τα παιχνίδια ... πλαστικούρα ρε παιδί μου, πολύ πλαστικούρα.

Link to comment
Share on other sites

έχω ψωνίσει άπειρα πράγματα απ το jumbo Και τίποτα δεν μου βγήκε σκάρτο

από ρουχαλάκια δε, πανικός....

απ τη στιγμή που το πλένεις το ρούχο, δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να επιρρεάσει την επιδερμίδα του μωρού το βαμβακερό φορμάκι

 

Συμφωνώ :) πιο πιθανό ειναι να επηρεάζει το απορριπαντικό παρα το βαμβάκι του ρούχου, το οποίο πλένεται στους 90 πχ και οι ίνες του τραβανε τα χιλια ζόρια με καυτο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Π.χ. τα ρούχα τα πλένεις και μετά απο λίγο στρίβουν οι ραφές, δεν σιδερώνονται εύκολα. Ξεβάφουν, ξεθωριάζουν και κομπιάζουν.

 

παιχνίδια κ.α. δεν εχω παρει ποτε απο εκει, όμως για τα ρουχα διαφωνώ. Εχω φορμάκια καλοκαιρινα βρεφικα που τα εβαλα σε δύο μωρά και τα έπλενα στους 90 και ειναι σε άριστη κατασταση, η υφή, το χρωμα, οι ραφες ολα τελεια, ίσως σε αλλα είδη, μπλούζες κλπ να γινεται αυτο που λες, παντως σε εσωρουχα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φορμάκια καλοκαιρινα βρεφικα που τα εβαλα σε δύο μωρά και τα έπλενα στους 90 και ειναι σε άριστη κατασταση, η υφή, το χρωμα, οι ραφες ολα τελεια, ίσως σε αλλα είδη, μπλούζες κλπ να γινεται αυτο που λες, παντως σε εσωρουχα οχι.

 

Και να σκεφτείς οτι εμείς δεν βάζουμε ποτέ πλυντήριο στους 90 βαθμούς, για τους γνωστούς ενεργειακούς λόγους :roll:

Στους 30 και σιδέρωμα αρκεί.

Και πάλι τα μπλουζάκια έγιναν χάλια.

Link to comment
Share on other sites

ΡΟΥΧΑ!!!!το μωρακι μου εμφανισε κοκκινιλες. :roll:

 

Και εμάς εμφάνισε κοκκινίλες η Μάγια όταν ήταν πολύ μωρό σε jumbo εσωρουχάκια (πλυμένα στους 60 με προδερμ, όπως όλα τα ρούχα της).

Μπορεί να είναι οι βαφές που χρησιμοποιούν... :?

 

Για εσωρουχάκια, κατά τη δική μου γνώμη, τα Marks& Spencer και τα mothercare είναι αφταστα!!!!! Υπάρχουν εσωρουχάκια βαμβακερά που τα φοράει η Μαγια 3ο χέρι (απο τα ξαδερφάκια της) και δεν έχουν ούτε καν κομπιάσει!!!!! :shock:

 

Και η απαλότητα....έχουμε φορέσει mothercare, M&S, prenatal, jumbo, dpam....τα δύο πρώτα δε συγκρίνονται! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΡΟΥΧΑ!!!!το μωρακι μου εμφανισε κοκκινιλες. :roll:

 

Και εμάς εμφάνισε κοκκινίλες η Μάγια όταν ήταν πολύ μωρό σε jumbo εσωρουχάκια (πλυμένα στους 60 με προδερμ, όπως όλα τα ρούχα της).

Μπορεί να είναι οι βαφές που χρησιμοποιούν... :?

 

Για εσωρουχάκια, κατά τη δική μου γνώμη, τα Marks& Spencer και τα mothercare είναι αφταστα!!!!! Υπάρχουν εσωρουχάκια βαμβακερά που τα φοράει η Μαγια 3ο χέρι (απο τα ξαδερφάκια της) και δεν έχουν ούτε καν κομπιάσει!!!!! :shock:

 

Και η απαλότητα....έχουμε φορέσει mothercare, M&S, prenatal, jumbo, dpam....τα δύο πρώτα δε συγκρίνονται! :wink:

 

Κι εγώ M&S θα ψωνίσω κορίτσια, από τιμές και ποιότητα είναι άφταστα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...