Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικρή καμπύλη σακχαρου Σ.Ο.Σ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!!! εγω είμαι καινούργια στο forum και καινουργια μέλλουσα μανούλα!! είμαι 31 εβδομάδων τώρα και πρίν 3 βδομάδες έκανα την καμπύλη της 1 ώρας με 50 gr γλυκόζης. Τα αποτελέσματα ήταν 80 ζαχαρο νηστείας και μετά από 1 ώρα απο τη λήψη της γλυκόζης πήγε στο 168. Ενώ ο μικροβιολόγος μου είπε οτι είναι μέσα στα όρια ο γυναικολόγος μου μου είπε οτι είναι τσιμπημένο και με έβαλε σε δίαιτα. τέρμα τα γλυκά τα ψωμιά τα ζυμαρικά και να κάνω επαναληπτική εξέταση μετά απο 1 μήνα. χθες λοιπόν μετα από πείνα........:( γλυκό 1 φορά την εβδμάδα κτλ. το ζαχαρο ήταν 160. ο μικροβιολόγος τα ίδια!! τωρα ανησυχω γιατί αύριο εχω ραντεβού με το γυναικολόγο και φοβάμαι οτι θα μου βάλει τις φωνές.....πείτε μου λοιπόν τη γνώμη σας οι εμπειρες μανούλες!!! ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα!!! εγω είμαι καινούργια στο forum και καινουργια μέλλουσα μανούλα!! είμαι 31 εβδομάδων τώρα και πρίν 3 βδομάδες έκανα την καμπύλη της 1 ώρας με 50 gr γλυκόζης. Τα αποτελέσματα ήταν 80 ζαχαρο νηστείας και μετά από 1 ώρα απο τη λήψη της γλυκόζης πήγε στο 168. Ενώ ο μικροβιολόγος μου είπε οτι είναι μέσα στα όρια ο γυναικολόγος μου μου είπε οτι είναι τσιμπημένο και με έβαλε σε δίαιτα. τέρμα τα γλυκά τα ψωμιά τα ζυμαρικά και να κάνω επαναληπτική εξέταση μετά απο 1 μήνα. χθες λοιπόν μετα από πείνα........:( γλυκό 1 φορά την εβδμάδα κτλ. το ζαχαρο ήταν 160. ο μικροβιολόγος τα ίδια!! τωρα ανησυχω γιατί αύριο εχω ραντεβού με το γυναικολόγο και φοβάμαι οτι θα μου βάλει τις φωνές.....πείτε μου λοιπόν τη γνώμη σας οι εμπειρες μανούλες!!! ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο τσιμπημένο, αλλά ο γιατρός σου θα σου πει τί να κάνεις, ίσως σε βάλει να κάνεις και τη μεγάλη καμπύλη σακχάρου. σίγουρα να συνεχίσεις τη δίαιτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!!! αυριο θα μάθουμε!!! χαχαχαχα! να σου ζήσουν τα νινάκια σου!!!

σε ευχαριστώ πολύ και με το καλό να υποδεχτείς κι εσύ το δικό σου!!:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα, κοριτσια και αγορια!

Χθες εκανα και εγω την καμυλη με 100 gr γλυκοζης ανα μια ωρα για τρεις ωρες.

Τα αποτελεσματα μου φάνηκαν λιγακι "περιεργα"....

Στα 60 λεπτα ειναι 81,

στα 120 λεπτα ειναι 69,

και 180 λεπτα ειναι 41!!!

Αφηστε που στο τελος σηκωθηκα απο την καρεκλιτσα μου να φυγω και δυσκολευτηκαι, ειχα ιδρωσει, ετρεμα λιγακι και ανακατευομουνα δεν ενοιωθα πολυ καλα μεχρι που εφαγα κατι αλμυρο με τετοιο παθος που μου περασε κατευθειαν!!!!Απο εκεινη την ωρα μεχρι να παω για υπνο το βραδυ ηπια 4,5 λιτρα νερο και διψαγα ακομα (αυτο μου φαινεται λιγακι φυσιολογικο με τοση γλυκοζη που ηπια....μπλιαχ!!!)

 

Πηρα τηλ. τον γιατρο μου μετα που πηρα τα αποτεσεματα και μου ειπε οτι ειναι πολυ χαμηλα και υπεθεσε οτι δεν τρωω πολυ. Μου ειπε να παω απο εκει αυριο να τα δουμε και απο κοντα!!!!!!

Αλλα εγω τρωω κανονικότατα!τελειωνω τον 6ο μηνα σε 5 μερες και εχω παρει 7,5 κιλα!!αρκετα καλα!!!προσεχω πολυ τη διατροφη μου, δηλαδη τρωω πολλα φρουτα, λαχανικα και γενικα προσεχω να εχω ισορροπία...

 

 

Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να σημαινουν τοοσο χαμηλα νουμερα??

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω για τα νουμερα αλλα αυτα τ ασυμπτωματα δειχνουν υπογλυκαιμια...αν πεσει κατω απο 30 το σακχαρο μπορει να πεσεις σε υπογλυκαιμικο κωμα---χωρις να θελω να φοβησω η να ειμαι γιατρος--επειδη περυσι ετρωγα ενα καρο γλυκα κ πηγα σε ενδοκρινολογο εκανα κ γω καμπυλη κ απο 80 την πρωτη ωρα πηγε 200! την δευτερη κ επεσε σε 60 την τριτη!!!!αλλα ρυθμισα την διατροφη μου κ ολα καλα....τωρα ειμαι κ γω εγκυος στην 24η βδομαδα.....εκανα ηδη μια καμπυλη στον 4ο μηνα για να δει ο γιατρος μου αμα χρειαζομαι ενδοκρινολογο αγου ειχα αυτο το ιστορικο αλλα ηταν ολα καλα.....τωρα θα ξαναπαω παλι για καμπυλη σε 2 βδομαδες---πρεπει να ξανα δει ο γιατρος τι παιζει γιατι θα μπω κ στον 7ο μηνα....απο ο,τι ξερω απο την περσινη μου εμπειρια, πρεπει καθε 2-3 ωρες να τρωμε κατι για να μην πεφτει το σακχαρο--καλα αποτελεσματα κ καλη συνεχεια ευχομαι!!!να δω κ γω τι θα κανω, γιατι ειμαι γλυκατζου κ πρεπει να αντισταθω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, κοριτσια και αγορια!

Χθες εκανα και εγω την καμυλη με 100 gr γλυκοζης ανα μια ωρα για τρεις ωρες.

Τα αποτελεσματα μου φάνηκαν λιγακι "περιεργα"....

Στα 60 λεπτα ειναι 81,

στα 120 λεπτα ειναι 69,

και 180 λεπτα ειναι 41!!!

Αφηστε που στο τελος σηκωθηκα απο την καρεκλιτσα μου να φυγω και δυσκολευτηκαι, ειχα ιδρωσει, ετρεμα λιγακι και ανακατευομουνα δεν ενοιωθα πολυ καλα μεχρι που εφαγα κατι αλμυρο με τετοιο παθος που μου περασε κατευθειαν!!!!Απο εκεινη την ωρα μεχρι να παω για υπνο το βραδυ ηπια 4,5 λιτρα νερο και διψαγα ακομα (αυτο μου φαινεται λιγακι φυσιολογικο με τοση γλυκοζη που ηπια....μπλιαχ!!!)

 

Πηρα τηλ. τον γιατρο μου μετα που πηρα τα αποτεσεματα και μου ειπε οτι ειναι πολυ χαμηλα και υπεθεσε οτι δεν τρωω πολυ. Μου ειπε να παω απο εκει αυριο να τα δουμε και απο κοντα!!!!!!

Αλλα εγω τρωω κανονικότατα!τελειωνω τον 6ο μηνα σε 5 μερες και εχω παρει 7,5 κιλα!!αρκετα καλα!!!προσεχω πολυ τη διατροφη μου, δηλαδη τρωω πολλα φρουτα, λαχανικα και γενικα προσεχω να εχω ισορροπία...

 

 

Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να σημαινουν τοοσο χαμηλα νουμερα??

υδατάνθρακες τρως?

Link to comment
Share on other sites

Στελλι και εγω ειμαι κοντα με εσενα, στην 25 εβδομαδα!επισης ο γιατρος μου, μου το ειπε αυτο,οτι πρεπει δηλαδη να τρωω καθε 2-3 ωρες!

Σοφι, σε σχεση με τους υδατανθρακες, η αληθεια ειναι οτι προσπαθω να μην καταναλωνω πολυ συχνα τροφες με υδατανθρακες, ομως τρωω και το ψωμακι μου και τα μακαρονακια μου μια χαρα. Θυμαμαι οταν ειχα πρωτοεπισκεφθει τον γιατρο μου τους πρωτους μηνες μου ειχε πει να μην τρωω πολλα ψωμια και μακαρονια, να μην υπερβαλλω δηλαδη.Εμενα αυτο μου εμεινε και ως τωρα προσπαθουσα να τρωω απο αυτα λογικες ποσοτητες.....ισως φταιει αυτο και ισως να επρεπε να καταναλλωνω παραπανω υδατανθρακες!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Στελλι και εγω ειμαι κοντα με εσενα, στην 25 εβδομαδα!επισης ο γιατρος μου, μου το ειπε αυτο,οτι πρεπει δηλαδη να τρωω καθε 2-3 ωρες!

Σοφι, σε σχεση με τους υδατανθρακες, η αληθεια ειναι οτι προσπαθω να μην καταναλωνω πολυ συχνα τροφες με υδατανθρακες, ομως τρωω και το ψωμακι μου και τα μακαρονακια μου μια χαρα. Θυμαμαι οταν ειχα πρωτοεπισκεφθει τον γιατρο μου τους πρωτους μηνες μου ειχε πει να μην τρωω πολλα ψωμια και μακαρονια, να μην υπερβαλλω δηλαδη.Εμενα αυτο μου εμεινε και ως τωρα προσπαθουσα να τρωω απο αυτα λογικες ποσοτητες.....ισως φταιει αυτο και ισως να επρεπε να καταναλλωνω παραπανω υδατανθρακες!

ο γιατρός σου το είπε αυτό για να μην κάνεις υπερβολές και πάρεις πολλά κιλά. από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα με το βάρος και η καμπύλη σακχάρου είναι χαμηλή δεν έχεις πρόβλημα να τρως τα πάντα με μέτρο. δεν πρέπει να υπερβάλεις ούτε ως προς την αποφυγή κάποιων τροφών. οι εξετάσεις ούρων σου είναι καλές? έχουν βρεθεί κετονοξέα?

επίσης, το σάκχαρο νηστείας πόσο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια του 3ωρου ήσουν παλουκωμένη ή πήγες βόλτα???

Γιατι κι εγώ τέτοια αποτελέσματα είχα και μου είπε ο γιατρός οτι ήταν τόσο χαμηλά γιατί γύρισα με τα πόδια όλη την αγορά της Κορίνθου 3 φορές!!!Τόσο δεν είχα περπατήσει ποτέ!Μην ανησυχείς πάντως, ο γιατρός σου, που ξέρει και το ιστορικό σου θα σε συμβουλέψει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά την διάρκεια του 3ωρου ήσουν παλουκωμένη ή πήγες βόλτα???

Γιατι κι εγώ τέτοια αποτελέσματα είχα και μου είπε ο γιατρός οτι ήταν τόσο χαμηλά γιατί γύρισα με τα πόδια όλη την αγορά της Κορίνθου 3 φορές!!!Τόσο δεν είχα περπατήσει ποτέ!Μην ανησυχείς πάντως, ο γιατρός σου, που ξέρει και το ιστορικό σου θα σε συμβουλέψει!!

μα καλά, στο εργαστήριο που την έκανες δε σου είπαν να μην κινείσαι???

Link to comment
Share on other sites

Το σακχαρο νηστειας νομιζω ειναι 79, στις εξαιτασεις ουρων φαινονται ολα μια χαρα, δεν βλεπω καπου να γραφει για κετονοξεα!!!

Μιμικα κατα τη διαρκεια της εξαιτασεις ειμουνα τελειως παλουκωμενη!!!!ουτε ρουπι!!μου ειπαν κιολας απο εκει οτι δεν πρεπει να περπατισω, αρα εμεινα στη καρεκλιτσα μου!!

Ευχαριστω πολυ κοριτσακια μου για τις πληροφοριες!!!Δεν ανησυχω πολυ γιατι οτι και να συμβαινει φανταζομαι οτι με τη διατροφη θα λυθει...!Ισως πρεπει να επισκεφθω και καποιον ενδοκρινολογο γιατι μου φανηκε οτι ο γιατρος μου δεν γνωριζε πολυ το θεμα

Ελπιζω να εχετε ομορφες ομορφες εγκυμοσυνες!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια του 3ωρου ήσουν παλουκωμένη ή πήγες βόλτα???

Γιατι κι εγώ τέτοια αποτελέσματα είχα και μου είπε ο γιατρός οτι ήταν τόσο χαμηλά γιατί γύρισα με τα πόδια όλη την αγορά της Κορίνθου 3 φορές!!!Τόσο δεν είχα περπατήσει ποτέ!Μην ανησυχείς πάντως, ο γιατρός σου, που ξέρει και το ιστορικό σου θα σε συμβουλέψει!!

 

Χαχαχαχα!!!:-P:razz::-P:razz: φοβερο!!!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

οπως προειπαν κ καποιες κοπελες, οταν τελειωσετε με την εξεταση καμπυλης--δηλαδη μετα απο 3 ωρες---ΜΗΝ ΦΥΓΕΤΕ ΑΜΕΣΩΣ απο το διαγνωστικο κεντρο....κ ΜΗΝ κινηθειτε!!!! αμα περπατησετε, πεφτει ακομα παραπανω το σακχαρο κ μπορει να παθετε υπογλυκαιμικο κωμα!!! πρεπει να κατσετε καπου, να φατε εστω ενα τοστακι κ μετα απο λιγα λεπτα να φυγετε!!!οταν ειχα κανει καμπυλη εκτος εγκυμοσυνης πηγα με τα ποδια απο το διαγνωστικο στο σπιτι μου---περιπου 20' περπατημα!!!!πριν μπω στην εισοδο, ειχα ιδρωσει, ταχυπαλμιες, ζαλη κ ημουν ετοιμη να λιποθυμησω!!!!ανεβηκα γρηγορα στο σπιτι κ εφαγα πρωινο κ ξαπλωσα κ συνηλθα!!!!ΔΕΝ μου ειχαν πει τοτε να μην φυγω αμεσως!!!!τωρα ξερω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 75ml και η μέτρηση έγινε ανά μία ώρα : πριν την γλυκόζη, μια ώρα μετά, και δύο ώρες μέτα. Έπρεπε να μην έχω φάει ή πιει τίποτα, ούτε πριν ούτε μέχρι να τελειώσει η εξέυαση, και να μην κινηθώ καθόλου.

 

Άρχισα στις 10, τελείωσα στις 12 και πιο πριν είχα κάνει και άλλες εξετάσεις, οπότε όταν τελειώσαμε με είχε κόψει η πείνα.

 

Πρώτα έφαγα και μετά έφυγα. Άσε που είχα σκάσει για νερό..:rolleyes:

 

Όπως και να έχει καλό είναι να φάτε πριν φύγετε και να πιείτε και ένα χυμό, γιατί τόσες ώρες νηστικομάρα δεν είναι καλό ούτε για την μητέρα ούτε για το μωρό.

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω βρε κοριτσια αυτη η καμπυλη σακχαρου τελικα ειναι πολυ "βασανιστικη" ε?!!

Εγω παντως δυσκολευτηκα παρα πολυ να την πιω αυτη τη γλυκοζη!!!!εσεις??

Το ειχα ακουσει οτι ειναι αηδιαστικο αλλα δεν το περιμενα τοοοοσο πολυ!!!

Παντως πιστευω οτι με τοση γλυκοζη που πινουμε φερνουμε τον οργανισμο μας στα ορια του....

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

να σου πω, περυσι που την εκανα επειδη ειχα παχυνει λογω γλυκων ηπια 75ml....φετος---αν κ εχασα τα περιττα κιλα--ογιατρος μου με εβαλε ηδη απο τον τεταρτο μηνα να κανω με 100ml.....και τωρα ειμαι 24η βδομαδα κ σε 2 βδομαδες θα την ξανακανω παλι με 100ml!!!!!!μπλιαχ!!!!αφηστε που την προηγουμενη φορα δεν αντεξε το στομαχι μου κ εκανα εμετο---συγγνωμη---ενω δεν εχω κανει καθολου σε ολη την εγκυμοσυνη ως τωρα!!!! υπομονη βρε κοριτσια!!!!ελπιζω να μην ξανακανω αυτη τη φορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω κοριτσια δεν ειχα κανενα προβλημα αν και ηταν αρκετα γλυκο αλλα ενταξει δεν με πειραξε ιδιαιτερα εκανα βεβαια τη μια δοση που λεμε αν εκανα παραπανω μπορει να ειχα διαφορετικη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε στελλι!!!σε καταλαβαινω.........και εγω στο τσακ ειμουνα, αφου με βλεπαν οι νοσοκομες και μου ελεγαν να παω εξω καλυτερα!!!χαχαχα

Ελπιζω αυτη τη φορα να τα καταφερεις.........!μην το σκεφτεσαι!!!!!!

Απο καποιο σημειο και επειτα ο οργανισμος μου μου ελεγε οτι δεν υπαρχει περίπτωση να μπει αλλη μια γουλια απο αυτο το υγρο μεσα μου!!!χαχα

Παντως καποιες κοπελες το πινουν με σχετικη ευκολια και καποιες αλλες με πολυ μεγαλη δυσκολια....ισως και αυτο απο μονο του κατι να λεει.....

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το περιμενα να ειναι χαλια, αλλα τελικα το ηπια με μεγαλη ευκολια και ειπα "τι;αυτο ηταν;" Ουτε καν γλυκο μου φανηκε...

Να ρωτησω κι εγω κατι; πηρα 75μλ αλλα την 3η ωρα αντι να πεσει, ανεβηκε λιγο, αλλα εμεινε μεσα στο οριο, ηταν δηλαδη:

νηστειας 76

1η ωρα 102

2η ωρα 110

Και τελευταια οταν τρωω γλυκο αισθανομαι την γλυκα στο σωμα μου οχι αμεσως αλλα μετα απο 2-3ωρες. περιεργο ε;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Eγω κοριτσια δεν ειχα κανενα προβλημα αν και ηταν αρκετα γλυκο αλλα ενταξει δεν με πειραξε ιδιαιτερα εκανα βεβαια τη μια δοση που λεμε αν εκανα παραπανω μπορει να ειχα διαφορετικη γνωμη.

 

 

ακριβως τα ιδια κιεγω! δεν ξερω πως θα μου φαινοταν ομως με παραπανω απο μια δοση!!

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουρακι τι κανεις????Βρε θηριο!!!ειπιες 70 gr γλυκοζης και δεν σου φανηκε καν γλυκο???!!!!χιχιχιχιχι......τελεια!καλυτερα!

Παντως δε μπορω να καταλαβω τι γινεται με αυτες τις τιμες.....αλλα νομιζω απο αυτα που διαβαζω οτι η τιμη της πρωτης σου ωρας ειναι λιγο πιο χαμηλη...αλλα ας ρωτησουμε τους γιατρους μας!

 

βρήκα αυτο στο διαδίκτυο:

 

Οι φυσιολογικές τιμές καμπύλης σακχάρου μετά από χορήγηση 75 γραμμαρίων γλυκόζης, είναι

Νηστείας: 60-110 mg/dL

30 λεπτά μετά: 100-180 mg/dL

60 λεπτά μετά: 120-180 mg/dL

120 λεπτά μετά: 70-130 mg/dL

180 λεπτά μετά: 60-120 mg/dL

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τιμες εγκυμοσυνης; γιατι νομιζω στην εγκυμοσυνη ειναι πιο χαμηλες σε ολες τις ωρες.Ο γιατρος τι να μου πει:"ολα καλα, μην ανησυχεις" -και δεν αμφισβητω οτι ειναι ολα καλα απλα εχω βαρεθει να μου λενε μην ανησυχεις οποτε ρωταω κατι, εγω απο περιεργεια ρωταω!

Χαιρομαι που πας καλα!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα την κανω αυριο και εχω τρομοκρατηθει πρωτον γιατι θα μεινω τρεις ωρες νηστικη και οταν αργησω να φαω με πιανει τρεμουλο ταση λιποθυμιας και βαρος στο στηθος με δυσπνοια (αυτα το παθαινα και πριν την εγκυμοσυνη) και δευτερον με αυτο που γραφετε οι περισσοτερες οτι ειναι αηδιαστικο και σε ανακατευει. Επισης εχω μια απορια: Ο γιατρος μου μου εγραψε 100γρ. γλυκοζη και 3 μετρησεις ανα μια ωρα. Ο μικροβιολογος μου ειπε να αγορασω τη γλυκοζη εγω. Πηγα λοιπον στο φαρμακειο σημερα ζητησα 100γρ. γλυκοζης και με ρωτησαν υγρη ή σκονη? Δεν ξερω λεω και μου λενε ειναι για καμπυλη σακχαρου και λεω ναι. Μου βαζουν λοιπον 100γρ. γλυκοζη σκονη σε ενα βαζακι και μου λενε θα σας το φτιαξουν στο μικροβιολογικο. Η απορια μου ειναι η εξης: 100γρ. ειναι τωρα, μετα τη μειξη δεν θα ειναι παραπανω?Θα μου πειτε χαζη η ερωτηση ο μικροβιολογος ξερει, ομως μου φανηκε περιεργο ολο αυτο γι αυτο ρωταω εσεις πως την κανατε την ειχαν στο εργαστηριο ή σας ειπαν να την αγορασετε κι εσεις?

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...