Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

36η εβδομαδα και το παιδι της γνωστης μου δεν αναπτυσεται


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα σας,

μολις εμαθα για την εξελιξη της εγκυμοσυνης μιας γνωστης μου η οποια ειναι απογοητευτικη...το μωρακι της δεν αναπτυσεται οπως θα επρεπε...βρισκεται στην 36η εβδομαδα της κυησης...πασχει απο διαβητη τον οποιο δεν μπορει να τον ελεγξει...και το βασικοτερο πως το μωρο της ειναι 1,300 και εχει σταματησει η αναπτυξη του, (εως τωρα ο γιατρος στους υπερυχους της ελεγε πως ολα ηταν καλα...μα καλα στραβος ηταν? )η ΠΗΤ της ειναι 15/1 και ο γιατρος της ειναι επιεικως απαραδεκτος (για μενα)...της ειπε πως θα περιμενουν μεχρι την ΠΗΤ και αν δεν εχει γεννησει μεχρι τοτε θα της το παρει με καισαρικη και το μωρο θα μπει σε θερμοκοιτιδα...

η κοπελα του εχει τυφλη εμπιστοσυνη κι ετσι δεν θελει ουτε για δευτερη γνωμη να δει καποιον αλλο γιατρο.

 

η ερωτηση μου ειναι η εξης,

κινδυνευει το μωρακι της το υπολοιπο διαστημα που θα παραμεινει στην κοιλιτσα της μανουλας της εφοσον δεν αναπτυσεται?

 

η δικη μου γιατρος εχει χειρουργειο και ειναι αδυνατον να την ρωτησω αυτη τη στιγμη

 

ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας

και με το καλο τα μωρακια μας!

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια αλλη κοπελα εδω στο φορουμ ειχε παρομοια περιπτωση.Δεν αναπτυσοταν το παιδακι(λογω πιεσης) κ της το πηραν στην 31 εβδομαδα 1200γραμμαρια.Ενοειται πως το παιδακι μπηκε σε τεχνικη υποστηρηξη αλλα η κοπελιτσα μας εγραψε πως οοολα πηγαν καλα.Μαλλον τωρα που μιλαμε θα τον εχει αγκαλιτσα.

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

πολυ πιθανο να παθει γηρανση ο πλακουντας και να γεννησει προωρα. παντως και σε μια φιλη μου κατι αναλογο της ειπε ο γιατρος, ομως τελικα το μωρο αρχισε να παιρνει τα πανω του και εκανε μια κουκλα 3200. για μενα καλα κανει και ακουει το γιατρο της. για να του εχει εμπιστοσυνη κατι ξερει. το λεω γιατι με τη φιλη μου εχουμε τον ιδιο γιατρο και καλα εκανε και τον ακουσε.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΡΟΩΡΗ ΓΥΡΑΝΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ 38 ΚΑΙ 4 ΤΗΝ ΚΟΡΑΚΛΑ ΜΟΥ 3530!

ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΕ ΓΥΡΑΝΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΩΤΑΝ ΤΟ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ ΑΡΚΕΤΑ!ΕΚΑΝΕ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ 38 ΑΡΧΗΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ΄ΚΑΝΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2550!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ΄ΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ,ΑΛΛΙΩΣ...

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια αλλη κοπελα εδω στο φορουμ ειχε παρομοια περιπτωση.Δεν αναπτυσοταν το παιδακι(λογω πιεσης) κ της το πηραν στην 31 εβδομαδα 1200γραμμαρια.Ενοειται πως το παιδακι μπηκε σε τεχνικη υποστηρηξη αλλα η κοπελιτσα μας εγραψε πως οοολα πηγαν καλα.Μαλλον τωρα που μιλαμε θα τον εχει αγκαλιτσα.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια, μακαρι να πανε ολα καλα για την κοπελα και για το μωρακι της!

 

πολυ πιθανο να παθει γηρανση ο πλακουντας και να γεννησει προωρα. παντως και σε μια φιλη μου κατι αναλογο της ειπε ο γιατρος, ομως τελικα το μωρο αρχισε να παιρνει τα πανω του και εκανε μια κουκλα 3200. για μενα καλα κανει και ακουει το γιατρο της. για να του εχει εμπιστοσυνη κατι ξερει. το λεω γιατι με τη φιλη μου εχουμε τον ιδιο γιατρο και καλα εκανε και τον ακουσε.

 

πολυ παρηγορο αυτο που λες beloved, μακαρι να αρχισει να παιρνει απο δω και μπρος αλλα ο φοβος παντα υπαρχει και πιστευω πως μια δευτερη γνωμη δεν βλαπτει...η μαμα της εχει τρελαθει απτην αγωνια...η κοπελα ειναι λιγο στον κοσμο της η αληθεια ειναι...τον γιατρο της αποτι καταλαβα δεν τον αλλαζει γιατι ειναι στο ιασω (τι κολλημα κι αυτο).

 

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΡΟΩΡΗ ΓΥΡΑΝΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ 38 ΚΑΙ 4 ΤΗΝ ΚΟΡΑΚΛΑ ΜΟΥ 3530!

ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΕ ΓΥΡΑΝΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΩΤΑΝ ΤΟ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ ΑΡΚΕΤΑ!ΕΚΑΝΕ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ 38 ΑΡΧΗΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ΄ΚΑΝΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2550!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ΄ΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ,ΑΛΛΙΩΣ...

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

δεν αντιλεγω, αν εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο δεν τον αλλαζεις με τιποτα...αλλα ειναι το πρωτο της παιδακι και η κοπελα δεν εχει ουτε την εμπειρια αλλα δεν εχει και την διαθεση να παρει μια δευτερη γνωμη...και ουτε λογος για υπερυχους καθε εβδομαδα ετσι?

 

μακαρι να πανε ολα καλα!

 

καλες γιορτες κοριτσια και να χαιρεστε τις οικογενειες σας και να καμαρωνεται τα παιδακια σας!

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρε κορίτσια επειδή και οι γιατροί άνθρωποι είναι και κανουν λάθος θα έπαιρνα μια δευτερη γνωμη για κατι τοσο σοβαρό. ευχομαι στην κοπέλα να πανε όλα καλα!!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

και στις δυο εγκυμοσυνες μου ο πλακουντας ηταν πολυ γερασμενος (επιπεδο 3) απο πολυ νωρις (5ο μηνα σχεδον). Ο πρωτος μου γιος γεννηθηκε στην 40η εβδομαδα 3550 ο μπεμπουλης μου εκτακτως στην 35η (γιατι δεν αναπτυσοταν κανονικα) 2460 και νοσηλευτηκε για 15ημερες στην εντατικη . Ημουνα πολυ τυχερη αφου το οτι δεν αναπτυσοταν οφειλοταν στους κομπους που ειχε ο λωρος του!!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλης μου το μωρακι σταματησε να αναπτυσσεται και αν θυμαμαι καλα (εχουν περασει πολλα χρονια) γεννησε τελειομηνο το μωρο 1200γρ.

Δυστυχως το μωρακι της επασχε απο μιας μορφης νανισμου.

Ευχομαι να πανε ολα καλα για την φιλη σου.

Ας παρει και μια δευτερη γνωμη, δεν ειναι κακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως ειναι πολυ λιγο το βαρος.δηλαδη ειναι περιπου εναμισι κιλο λιγοτερο απο το κανονικο πραγμα που σημαινει οτι εχει το βαρος εμβρυου για την 30η εβδ και οχι για την 36η που ειναι.εγω στανταρ θα επαιρνα 2η γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν κι αποκλίσεις βέβαια,εμένα στον υπέρηχο στον γιατρό πριν γεννήσω βλέπαμε ότι το μωρό είναι 3800 και τελικά στο νοσοκομείο,στον υπέρηχο τους το παιδί το έβγαζαν 3100 και γεννήθηκε 3000. είναι μεγάλη διαφορά...πρέπει να κάνει αντιστρές για να δει το αμνιακό υγρό αν επαρκεί...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική 36+3 γιατί δεν ήταν ικανοποιητικό το βάρος του και τη τελευταία εβδομάδα είχε χάσει κιόλας.... γεννήθηκε 2420... είχα και διαβήτη κύησης.... το μωρό έμεινε μια εβδομάδα στη θερμοκοιτίδα.....

 

κι εγώ νομίζω είναι πολύ λίγο το βάρος.....

Link to comment
Share on other sites

της κουνιαδας μου το μωρο γεννηθηκε 2600 στην 40 εβδομαδα. Ο πλακουντας ηταν σταδιου 3 απο 6 μηνων περιπου. Ο γιατρος της εκανε τακτικα ηπερηχο και της ειχε πει πως αν κρινει πως το μικρακι δυσφορει θα της το επαιρνε νωριτερα. Τελικα εξαντλησαν καθε περιθωριο(προσωπικα αν με ρωτας θεωρω πως το διακινδυνευσαν πολυ γιατι η κουνιαδα μου ειχε και θρομβοφιλια και δεν εκανε καθολου ηπαρινες) και πηγαν ολα καλα!Η μικρη γεννηθηκε ελιποβαρης αλλα ειναι πολυ φαγανουλα και παει καλα!τωρα ειναι περιπου 20 ημερων! στις 2 εβδομαδες που την πηγαν σε παιδιατρο ειχε παρει κιολας 800 γρ.

Κατα πασα πιθανοτητα φταιει ο πλακουντας και στην περιπτωση της φιλης σου(υπαρχουν και ακραια σεναρια για καποια συνδρομα..δεν θα ηθελα καν να αναφερθω!)

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

δυστυχως ομως δεν εχω το θαρρος να μιλησω στη κοπελα...μιλησα ομως με τη μαμα της η οποια και ανυσηχει τρελα αλλα δεν θελει να την αγχωσει...θα μιλησει με τον γιατρο της ο οποιος ειναι καθυσυχαστικος και πολυ πολυ χαλαρος...και οι τελευταιες λεπτομερειες που εμαθα ειναι πως αν δεν γεννησει την ΠΗΤ (15/1) θα την αφησει μεχρι τις 5/2...ημαρτον κυριε...και ουτε λογος για τακτικους υπερυχους

θα εχω νεα μεσα στην εβδομαδα και θα ενημερωσω (Ο Θεος να βαλει Το χερι Του)...ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και σας ευχομαι καλες γιορτες και να χαιρεστε τις οικογενειες σας!!!

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω παντως (γερμανια) αν δε γεννησεις στη ΠΗΤ σε αφηνουν μεχρι να κλεισεις κ την 42 εβδ,απλα πας καθε μερα για υπερηχο-καρδιοτοκογραφο για να δουν οτι ολα ειναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

εδω παντως (γερμανια) αν δε γεννησεις στη ΠΗΤ σε αφηνουν μεχρι να κλεισεις κ την 42 εβδ,απλα πας καθε μερα για υπερηχο-καρδιοτοκογραφο για να δουν οτι ολα ειναι οκ..

Αν προσεξεις ο mr. εχει σκοπο να αφησει την κοπελα 3 εβδομαδες μετα την ΠΗΤ.

Αυτο γιατι το κανει? Για να παρει βαρος το μωρο?

Δεν τον προβληματιζει οτι στις 36 εβδομαδες το μωρο ειναι 1200?

Τοση ηταν η μια απο τις διδυμες μου (η μικρη) στην 32 εβδομαδα οταν γεννηθηκε, που ειχα προβλημα προεκλαμψιας και ειχα σταματησει τα μωρα μου να αναπτυσσονται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...