Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλετε να παίζουν τα παιδιά σας σε ένα playgroup κοντά σας?


Recommended Posts

Θα θέλατε να δημιουργήσετε ενα playgroup με το οποίο θα συναντιέστε σταθερά έτσι ώστε να βοηθήσετε τα παιδιά σας να κοινωνικοποιηθούν?

 

Σε αυτή την ενότητα μπορείτε να φτιάξετε playgroup στην περιοχή που μένετε.

 

Π.χ. "Μένω Παγκράτι - θα ήθελα να δημιουργήσω ένα playgroup που να συναντιέται κάθε Δευτέρα απόγευμα, περιοχές Βύρωνας -Παγκράτι -Καισαριανή. "

 

Σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες τα playgroup είναι πολύ διαδεδομένα και τα διοργανώνει συνήθως ο δήμος ή η κοινότητα - με αποτέλεσμα όταν τα παιδιά πηγαίνουν πρώτη φορά σε ένα σχολικό χώρο να έχουν συνηθίσει στην ιδέα της "ομάδας" .

 

Τα playgroup συναντιούνται κάθε εβδομάδα σε άλλο σπίτι - κάθε φορά κάποιο απο τα σπίτια των συμμετεχόντων στο playgroup.

 

Οι ηλικίες για τις οποίες μπορεί να θέλετε να δημιουργήσετε ένα playgroup μπορούν να είναι απο ενός έτους, μέχρι και 4-5 ετών.

Για κάθε τέτοια συνάντηση αξίζει να κάνετε λίγο κόπο,

 


  • να βάλετε εύθραυστα αντικείμενα σε ασφαλές μέρος,
    να τοποθετήσετε ένα μαλακό χαλάκι στο κεντρο ενός δωματίου, και
    να αφαιρέσετε τραπεζάκια και καρέκλες απο όπου θα μπορούσαν τα παιδιά να κρυφτούν ή να πέσουν .
    να προμηθευτείτε μερικές μπαλίτσες,

και έχετε ήδη την πιό κατάλληλη προυπόθεση για να περάσετε θαυμάσια εσείς και το παιδί σας μαζί με την υπόλοιπη ομάδα.

(ένα στερεοφωνικό και μερικά απο τα αγαπημένα σας χορευτικά τραγούδια θα απογειώσουν την διάθεση όλων!)

 

 

Διαβάστε εδώ περισσότερα για τα playgroups και τι κερδίζει ένα παιδί εάν συμμετέχει σε μία τέτοια ομάδα!

http://parents.org.gr/freetime/?sid=40

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Τώρα που οι απογευματινές μας θεραπείες τελείωσαν λόγω καλοκαιριού ο Νεκτάριος μένει συνήθως μόνος του τα απογεύματα, και παίζει ή μόνος του με τα παιχνίδια του ή "παίζει" με τα νεύρα μας και τις αντοχές μας!!!! :wink::lol::lol::lol: (δεν έχουμε την δυνατότητα να πηγαίνουμε καθημερινά στην θάλασσα) :cry:

Αν κάποιος από εσάς μένει κοντά ή δεν τον πειράζει η απόσταση και μπορεί να μας επισκεφτεί στο σπίτι μας και θέλει να παίξει το παιδάκι ή τα παιδάκια του μαζί του είστε καλοδεχούμενοι στο φτωχικό μας!!!

Μένουμε ανάμεσα στη Βάρη και το Κορωπί στην περιοχή πίσω από το JUMBO της Βάρης και η περιοχή λέγεται Κίτσι. Διαθέτουμε λίγα τετραγωνικά κήπου με γκαζόν, με τσουλήθρα, τραμπάλα και κούνια. Αν βρέξει έχουμε και στην βεράντα μια τσουλήθρα. Για περισσότερες πληροφορίες στείλτε μου e-mail ή πμ. Εκτός από τον Νεκτάριο που θα κάνει μεγάλη χαρά να παίξει με φίλους θα χαρούμε και εμείς να σας γνωρίσουμε. :D:D:D

 

Αντε ας κάνουμε μια αρχή για τα playgroups, σήμερα στο δικό μου σπίτι αύριο στο δικό σας και ου το καθεξής !!! :wink:8)

Link to comment
Share on other sites

Αντζελα μου θα δεχομουν ευχαριστως την προσκληση αν ο μικρουλης ηταν μεγαλύτερος... Προς το παρον μπορουμε να γλυψουμε τα παιχνιδια σας, να φαμε το γκαζον σας και τα χερια σας, αντε το πολυ πολύ να τραβηξουμε τα μαλλια και τα αυτια του Νεκταριου, πραγμα που μαλλον δεν θα του αρεσει καθολου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Dora σε ευχαριστώ που απάντησες και άμα θέλετε και μπορείτε να έρθετε έχουμε και παιχνίδια για βρέφη! ο Νεκτάριος ποτέ δεν χάλασε παιχνίδι τα προσέχει πολύ!

 

Ξέχασα να σας πω πως ο άντρας μου φτιάχνει τέλειο φραπέ και εγώ νόστιμα σπιτικά γλυκά , φημίζομαι για το στρούντελ μου!!! :wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω πως ο άντρας μου φτιάχνει τέλειο φραπέ και εγώ νόστιμα σπιτικά γλυκά , φημίζομαι για το στρούντελ μου!!! :wink::lol:

 

Μιαμ...μιαμ......!!! :D

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Angela ε το που ξεκινησα να διαβαζω το ποστ ελεγα "ΕΓΩ ΕΓΩ " :D και μολις εφτασα στην περιοχη :shock::shock: . Που ειναι η Βαρη Κορωπιου καλε? Οπως καταλαβαινεις περα απο Δυτικα Προαστια και αυτα σπιτι-δουλεια , δουλεια - σπιτι και αντε κανενα Παρκο Τριτσι και καμια παιδικη χαρα δεν.....! :lol:

 

Θα προτεινα το σπιτι μου αλλα ο κηπος μας δεν εχει ερθει ακομα (το παιδευω παντως και αν πανε καλα τα οικονομικα εχω μια κατασκευη στο μυαλο μου :wink: ).

 

Οποτε δεν κανονιζουμε καπου εξω (πχ Παρκο Τριτση) ή καποια πλατεια, παιδοτοπο κλπ. Θα ηθελα πολυ να τα πουμε απο κοντα :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Angela ε το που ξεκινησα να διαβαζω το ποστ ελεγα "ΕΓΩ ΕΓΩ " :D και μολις εφτασα στην περιοχη :shock::shock: . Που ειναι η Βαρη Κορωπιου καλε? Οπως καταλαβαινεις περα απο Δυτικα Προαστια και αυτα σπιτι-δουλεια , δουλεια - σπιτι και αντε κανενα Παρκο Τριτσι και καμια παιδικη χαρα δεν.....! :lol:

Ποιά είναι τα Δυτικά προάστοια;;; και εγώ το ίδιο, μόνο το δικό μας...χωριο, τα Νότια και Ανατολικά προάστοια γνωρίζω!!! :oops: Τελικά η Αθήνα είναι τεράστιαααα!!! :lol::lol::lol:

Αν είναι για αλλού θα πρέπει να μοιράσουμε την απόσταση...πρέπει να το σκεφτούμε... :!:

Link to comment
Share on other sites

οταν ηρθε ο αντρας μου στην φωτια της παρνηθας γυριζει και μου λεει:

αν δεις αθηνα απο ψηλα ειναι 8 φορες η θεσσαλονικη..

ε,βεβαια κυριες μου..που να βρεθειτε δηλ?

ενω εμεις στον περιφερειακο να δωσουμε ραντεβου ολοι σε 15 λεπτα θα ειναι εκει.....γρρρρρρ angela εγω θελω ναρθω...το θελω θανατηφορα λεμε.....

Link to comment
Share on other sites

Αντζελα μου θα σου ερχομουν ευχαριστως μιας και ο αντρας σου φτιαχνει καταπληκτικο φραπε (με δελεασε αυτο) αλλα ο αντρας μου φευγει και δεν ξερω πως θα καταφερω να φτασω μεχρι εκει. Ασε που από βδομαδα παιζει να φυγουμε για σαλαμινα και να κατσουμε εκει όλο το καλοκαιρι.. Μπορεις να ερχεσαι ομως εσυ για μπανακια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αντζελα μου θα σου ερχομουν ευχαριστως μιας και ο αντρας σου φτιαχνει καταπληκτικο φραπε (με δελεασε αυτο) αλλα ο αντρας μου φευγει και δεν ξερω πως θα καταφερω να φτασω μεχρι εκει. Ασε που από βδομαδα παιζει να φυγουμε για σαλαμινα και να κατσουμε εκει όλο το καλοκαιρι.. Μπορεις να ερχεσαι ομως εσυ για μπανακια..

 

DORA

που στη Σαλαμινα πατε γιατι τα πεθερικα μου εχουν εξοχικο και παω πολυ συχνα το μικρο.Ειδικα τωρα που εφυγε η μανα μου για Σαμο τον εχω συνεχως εκει μεχρι να φυγουμε διακοπες και πηγαινοερχομαι γιατι εχω πηξει στη δουλεια.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

θα ήθελα να γράψω το ότι ένα playgroup είναι πιο σίγουρο ότι θα έχει επιτυχία, εάν τα προγράμματα των ενδιαφερόμενων μπορούν απο πρίν να ταιριάξουν, καλά όπως και το εάν η απόσταση είναι ένα σημαντικό στοιχείο ειδικά εάν πχ ο ένας είναι αγ. στέφανο και ο άλλος γλυφάδα και ούτωκαθ εξής.

οπότε, εάν θέλετε κάτι τέτοιο, ο στόχος σας είναι να βρείτε, κατα προτίμηση συνομήλικα παιδιά που να μένουν σε σχετικά κοντινή απόσταση.

 

πάντως το playgroup είναι μια δέσμευση και κάτι σταθερό, που έχει σαν στόχο τα παιδιά αυτά να πάρουν τα ωφέλη μιας τέτοιας κοινωνικής σταθερότητας και να αισθανθούν οικεία σε μια όμάδα παιδιών.

 

δεν είναι δηλαδή μια συνάντηση για καφέ αλλά κάτι παραπάνω.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλα Ειρηνη τωρα το ειδα το μυνημα... Μαλλον ειχα ηδη φυγει οταν το εγραψες.. Ειμαστε στην Ηλιακτη.. Δεν πειραζει του χρονου θα συναντιομαστε σιγουρα

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ας ξαναγραψω το μυνημα που μου εσβησε ο χαρης..

Σκεφτομαι να διοργανωσω ενα playgroup.. Αλλα ηθελα να μου πει ο ειδικος (βλ. μαρια Σ.0 Μπορει να γινει με παιδακια στην ηλικια του Χαρη?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...
Angela μου πολυ ωραια η προταση σου!Θα ηθελα πολυ πρωτα απ'ολα να σε γνωρισω απο κοντα!Μας πεφτει λιγο μακρια εμας βεβαια :wink: αλλιως θα ημουν μεσα!!!

 

Ρένα γιατί δεν διοργανώνουμε κάτι τέτοιο και εμείς οι Καβαλιώτες-Ξανθιώτες?Εγώ είμαι μέσα πάντως! :lol:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοείς να συναντηθείτε αλλα φαντάζομαι κάτι σταθερό θα είναι δύσκολο έτσι δεν είναι?

άνοιξε θέμα, στην κατηγορία συναντήσεις των μελών του φόρουμ

(θα το δείς αν πατήσεις αρχική σελίδα του φόρουμ)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Ειμαι η Φέδρα . Είναι φοβερή ιδέα. Μένω στα σύνορα Χαλανδρίου - Βριλησίων και θα ήθελα πολύ να το οργανώσουμε.

 

Φεδρα είμαι η τατιανα. Μένω στο Χαλάνδρι οπότε αν γίνει playgroup για Βορεια Προάστεια είμαστε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...