Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έντονοι πόνοι περιόδου στην 34η εβδομάδα;;


Recommended Posts

Κορίτσια Καλημέρα! Σας γράφω γιατί είμαι πολύ αγχωμένη...Κάθε φορά που άλλαζα μήνα είχα πόνους περιόδου που κράταγαν 2-3 ώρες. Όταν έκανα υπέρηχο ο γιατρός μου δεν έβλεπε τίποτα παράξενο..Τις τελευταίες 3 μέρες πονάω κάθε βράδι αρκετά έντονα,σχεδόν συνεχόμενα και η μπέμπα κουνιέται σαν τρελλή! Εχθές το βράδι ο πόνος ξεκίνησε κατά τις 8:30 και ηρέμησα μετά τις 1:30, με αποτέλεσμα να νοιώθω εξαντλημένη σήμερα και να φοβάμαι να κουνηθώ! Έχει καμμια κοπέλα παρόμοια συμπτώματα; μήπως αυτά είναι σημάδια πρόωρου τοκετού;;:(

Υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι για να ζήσεις τη ζωή σου.. Ο ένας σαν τίποτα να μην είναι θαύμα..Ο άλλος,σαν τα πάντα να είναι θαύμα! Αινστάιν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω ακομα δεν εχω φτασει στην εβδομαδα σου αλλα υπάρχει περίπτωση να είναι συσπάσεις?? παρε τηλέφωνο τον γιατρό σου και μην το αμελήσεις.Σου εύχομαι όλα να πανε καλα και γρήγορα να κρατας το μωρακι σου αγκαλίτσα!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...λοιπον εγω ειμαι 35 βδομαδων πριν δυο βδομαδες πηγα στο ιπποκρατειο με πονο απο τον αφαλο και κατω και με ενα πετρωμα ακριβως κατω απο το στηθος.μου εκαναν καρδιοτοκογραφο κσι ειδαν οτι ειχα κανα δυο συσπασεις.στην ουσια μου εδωσαν τα yutopar kai to trofocard για να μην εχω συσπασεις.α και να μην το ξεχασω απαγορευεται να ξαπλωνεις ανασκελα απο οτι μου ειπε η γιατρος μου!!!μιλα με τον γιατρο σου μηπως σου δωσει κατι αν ειναι συσπασεις!!!με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ειχα παθει ακριβως την ιδια εβδομαδα με εσενα....νομιζα οτι θα γεννουσα...ΠΡΟΣΕΧΕ μην κουραζεσαι,,,εγω θυμαμαι οτι εκεινες τις ημερες με ειχε πιασει μανια καθαριοτητας ,,,καθολου κουραση, βαρη, σκηψιμο,,,ξαπλα εγω επαιρνα μαγνησιο 3 φακελακια την ημερα και εκενα και θεραπεια με ανταλατ...τελικα γεννησα την 39

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυπροσέχω..και σκύβω και δουλειές κάνω. Μου έχει συμβεί και παλαιότερα και δεν ήταν κάτι,τώρα βέβαια είναι πιο αγχωτικό...Είμαι και άνθρωπος που αισθάνομαι άσχημα να ενοχλώ συνέχεια το γιατρό(ξέρω δεν πάω καλά θα μου πείτε).. Εχθές που δεν έκανα τίποτα όλη μέρα ήμουν καλύτερα. Αν δώ βέβαια ότι με ξαναπιάσει θα αφήσω τις ντροπές μου!

Υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι για να ζήσεις τη ζωή σου.. Ο ένας σαν τίποτα να μην είναι θαύμα..Ο άλλος,σαν τα πάντα να είναι θαύμα! Αινστάιν.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην 28η εβδομαδα και εχω αρκετους σφαχτες.εκανα τοκοκαρδιογραφημα αλλα ολα ηταν καλα.κι ομως ακομα ποναω ο γιατρος μου εγραψε 2 εβδομαδες αναρρωτικη.κι εγω το ειχα ξεφτιλισει με τη δουλεια γιατι ειμαι και νοσοκομα και ετρεχα πανω κατω εσκυβα εβαζα φλεβες.ο γιατρος μου με εβρισε και με εστειλε σπιτι.ποναω και σημερα δε ξερω τι να κανω και αγχωνομαι.ελπιζω οντως να ειναι θεμα ξεκουρασης και να περασει!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι πονοι κ οι συσπασεις ειναι φυσιολογικοι αρκει να περνανε με ξεκουραση.

Προετοιμαζουν την μητρα μας!

ομως βαρη κοριτσια και δουλειες οχι!

οταν οι πονοι ειναι εντονοι να συμβουλευεστε τον γιατρο σας! το μαγνησιο κανει δουλεια εγω ειχα 33η εβδ συσπασεις ανα 10 λεπτο κ αρχισα μαγνησιο τροφοκαρντ 6 την ημερα και τωρα ειμαι πολυ καλυτερα.

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπας και είναι κανα έντερο που συμπιέζεται? Αν οι πόνοι μοιάζουν με αυτούς της διάρροιας, είναι συνεχόμενοι και δεν συνοδεύονται από πέτρωμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμα ειναι πετρωμα ειναι οι προκατεσκευαστικοι πονοι γνωστοι και ως braxton hicks , ακυνδινοι αλλα προετοιμαζουνε τη μητρα . Αμα ειναι πονοι περιοδου τηλεφωνησε αμεσα στο γιατρο σου για μαλλον ειναι προωρες συσπασεις , ισως χρειαστει να σε βαλει στον καρδιοτοκογραφο να δει αμα κανει συσπασεις η μητρα σου .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας! Αυτές τις μέρες είμαι λίγο καλύτερα, το βράδι όταν ξαπλώνω έχω λίγα πονάκια που με ξυπνάνε, αλλά όχι έντονα και με διάρκεια. Αύριο έχω και ραντεβού για doppler και θα τα πούμε και απο κοντά με το γιατρό μου.:-)

Υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι για να ζήσεις τη ζωή σου.. Ο ένας σαν τίποτα να μην είναι θαύμα..Ο άλλος,σαν τα πάντα να είναι θαύμα! Αινστάιν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Να ρωτησω κ εγω με την σειρα μου.. Ειμαι στην 32η εβδ κ τις τελευταιες ημερες εχω καθημερινα πονους περιοδου. Καποιες στιγμες ειναι αρκετα εντονος ο πονος, τοσο που σε αλλη περιπτωση θα σκεφτομουν να παρω καποιο παυσιπονο. Να πω οτι δεν συνοδευονται απο πετρωματα, ή τουλαχιστον δεν καταλαβαινω εγω κατι αναλογο. Συνεχιζω κ παιρνω προγεστερονη κ μαγνησιο 3 φορες την ημερα. Ειναι φυσιολογικο να εχω πονους περιοδου κ κατα διαστηματα δυνατους κ αν οχι, τι μπορει να σημαινει αυτο;;

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω με την σειρα μου.. Ειμαι στην 32η εβδ κ τις τελευταιες ημερες εχω καθημερινα πονους περιοδου. Καποιες στιγμες ειναι αρκετα εντονος ο πονος, τοσο που σε αλλη περιπτωση θα σκεφτομουν να παρω καποιο παυσιπονο. Να πω οτι δεν συνοδευονται απο πετρωματα, ή τουλαχιστον δεν καταλαβαινω εγω κατι αναλογο. Συνεχιζω κ παιρνω προγεστερονη κ μαγνησιο 3 φορες την ημερα. Ειναι φυσιολογικο να εχω πονους περιοδου κ κατα διαστηματα δυνατους κ αν οχι, τι μπορει να σημαινει αυτο;;

 

 

Εγώ που στην 28η εβδομάδα είχα πόνους περιόδου πήρα τον γιατρό μου τηλέφωνο 4 ώρα το πρωι γιατί είχα και πετρώματα τις προηγούμενες μέρες και μου είπε για πρόωρες συσπάσεις. Μήπως να μιλήσεις με τον γιατρό σου? Επίσης εγώ εδώ και 3 εβδομάδες πέρνω και yutopar εκτός από μαγνήσιο.

Μίλα με τον γιατρό σου. Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλικη, σε ευχαριστω.. Η γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικοι οι πονοι περιοδου καθ' ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης, αλλα δεν γνωριζω σχετικα με την ενταση τους. Προσανατολιζομαι να την παρω τηλ για να ηρεμησω λιγο..

 

Μαρτιο γεννας κ εσυ;; πως κ δεν σε εχουμε δει στις μανουλες του Μαρτιου;;http://parentscafe.gr/showthread.php?t=1624

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλικη, σε ευχαριστω.. Η γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικοι οι πονοι περιοδου καθ' ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης, αλλα δεν γνωριζω σχετικα με την ενταση τους. Προσανατολιζομαι να την παρω τηλ για να ηρεμησω λιγο..

 

Μαρτιο γεννας κ εσυ;; πως κ δεν σε εχουμε δει στις μανουλες του Μαρτιου;;http://parentscafe.gr/showthread.php?t=1624

 

εγώ είχα ξυπνήσει την νύχτα από τους πόνους.

Πρόσφατα γράφτηκα στο cafe αλλά μπήκα και δεν είδα κάτι για Μάρτιο. Τώρα που μου έδωσες το Link θα μπώ!;)

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις αμεσως το γιατρο σου Εγω και στις 2 μου εγκυμοσυνες δεν καταλαβα ποτε πετρωμα Για μενα οι συσπασεις ηταν πονοι περιοδου Στην πρωτη δεν εδινα σημασια και γεννησα πολυ προωρα Αμεσως στο γιατρο σας και ολα θα πανε καλα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω και συπασεις αλλα εντονους πονους χαμηλα, αναμεσα στα ποδια και την "περιοχη" αν τα πετρωματα ειναι πιο εντονα παιρνω yutopar αλλα παιρνω και 6 μαγνησια ουτως η αλλως καθε μερα...προσοχη θελει και ξεκουραση αλλα ποιος τα κανει;εγω εχω και ενα κοριτσακι και προσπαθω τα παιχνιδια μας να ειναι καθιστικα, κανενα βιβλιο ή κατι που δεν θελει εντονη δραστηριοτητα, ευτυχως της αρεσουν αυτα.

παντως μην ντρεπεσαι το γιατρο, για αυτο ειναι!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις αμεσως το γιατρο σου Εγω και στις 2 μου εγκυμοσυνες δεν καταλαβα ποτε πετρωμα Για μενα οι συσπασεις ηταν πονοι περιοδου Στην πρωτη δεν εδινα σημασια και γεννησα πολυ προωρα Αμεσως στο γιατρο σας και ολα θα πανε καλα

 

ουπς... με αγχωσες λιγο... η αληθεια ειναι οτι λογω τραχηλου, καποιες πιθανοτητες για προωρο τοκετο, τις εχω.. θα παρω την γιατρο μου.. σε ευχαριστω!!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

ουπς... με αγχωσες λιγο... η αληθεια ειναι οτι λογω τραχηλου, καποιες πιθανοτητες για προωρο τοκετο, τις εχω.. θα παρω την γιατρο μου.. σε ευχαριστω!!

Μη αγχωνεσαι Εχεις κλεισει τις 32 εβδομαδες πολυ σημαντικο για το μωρο Αλλα καλο θα ειναι να μην γεννησεις προωρα και ταλαιπωρηθειτε

Παρε και περιμενουμε νεα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Μη αγχωνεσαι Εχεις κλεισει τις 32 εβδομαδες πολυ σημαντικο για το μωρο Αλλα καλο θα ειναι να μην γεννησεις προωρα και ταλαιπωρηθειτε

Παρε και περιμενουμε νεα

 

τα πνευμονακια του ειναι σιγουρα "ετοιμα" μετα τις ενεσεις που καναμε στην 24η κ 30η εβδ, οποτε ειμαι λιγο πιο ηρεμη..

 

θα παρω τηλ κ θα σας ενημερωσω. ευχαριστω!!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Xριστιαννα Mariadi ευχομαι πώς πατε με τα πονακια; Κουραγιο και υπομονη!!

 

κοριτσακι σε ευχαριστουμε πολυ για το ενδιαφερον σου!!

 

τελικα αυτα που ενιωθα ηταν οντως προωρες συσπασεις κ υστερα εκανα κ διαστολη. Νοσηλευτηκα στο Αλεξανδρα για 12 μερες κ μου εβαλαν τοκολυτικο ορο, για να καθυστερησουμε λιγο τον τοκετο. Τελικα οτι νιωθουμε, καλο ειναι να επικοινωνουμε με τον γιατρο μας, γιατι μπορει να ειναι κατι σημαντικο!!

 

Τωρα ξερω οτι εχω εναν ανυπομονο μικρουλη κ περιμενω πως κ πως να τον γνωρισω!!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που τελικα ολα σου πηγαν καλα Απ οτι βλεπω σε μια εβδομαδα μπαινεις στο μηνα σου!!!!!!!!!!!!!!!! Τερμα τα βασανακια της εγκυμοσυνης!!!!!!!! Με το καλο να αγκαλιασεις τον μπεμπουλη σου !!!

Και μ ενα πονο!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...