Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

γιαυτο τα εγραωα ολα αυτα.. γιατι και εγω απο την φυση μου ειναι ανχωδης απλα θελω αν σου πω οτι αυτο το ανχος το αναγνωριζει ο οργανισμος... το επιπλεον που του προσθετουμε δεν το δεχεται και το περνει στραβα δημιουργουντοσ αντιδρασης..οπωσ το να μην γινεται η συλληψη.

 

ευχομαι να χαλαρωσουμε και ειδικα τωρα οπωσ ειπες που ερχεται η ανοιξη... μετα το καλοκαιρι μπανακια διακοπες περισσοτερη ορεξη αλλη ψυχολογια γενικοτερα...περισσοτερα πραγματα να κανουμε ...περισσοτερη βιταμινη D (της χαρας) να παραγουμε απο τον ηλιο... και ολα καλα θα πανε...

Μακαρι μακαρι μακαρι.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολλές καλημέρες σε όλα τα κορίτσια του forum!!!!!!!!!!!!

Όχι τόσο καινούρια εγώ αλλά είχα αρκετό καιρό να μπω και να γράψω κάτι.

Λοιπόν η δικιά μου ιστορία είναι η εξης:

Παντρεμένη εδώ και 3 & 1/2 χρόνια, ξεκινήσαμε τις προσπάθειες σχεδόν αμέσως μετά το γάμο (με κάποια διαλείμματα στο ενδιάμεσο γιατί ο άντρας μου δουλεύει και εκτός Αθήνας πολύ). Χαλαρά στην αρχή γιατί δεν μας ένοιαζε αλλάμε πολύ άγχος αργότερα όταν είδα οτι ο καιρός περνούσε χωρίς αποτέλεσμα..... Κάναμε πολλές εξετάσεις (σαλπιγγογραφίες, σπερμοδιαγράμματα) ευτυχώς όλες καλές.

Ξεκινήσαμε αγωγή με serpafar και ενέσεις για τρεις κύκλους χωρίς αποτέλεσμα και πάλι.Κάναμε και σπερματέγχυση, φυσικά με το ίδιο αποτέλεσμα.....απίστευτη απογοήτευση, πάρα πολύ κλάμα, εγώ στα όρια κατάθλιψης.Μέχρι που ξύπνησα ένα πρωί και την είδα αλλιώς!!!

Ξεκίνησα γυμναστήριο, συνεδρίες με ψυχολόγο(η οποία με βοήθησε απίστευτα πολύ) και γενικά το έβγαλα τελείως (καλά όχι και τελείως μην τρελαθούμε κιόλας!!!) από το μυαλό μου.

Από την τελευταία προγραμματισμένη επαφή (γιατί ναι είχα να ευχαριστηθώ την επαφή με τον άντρα μου πάρα πολύ καιρό) έχουν περάσει έξι μήνες, η επαφή μας πια δεν είναι αγγαρεία αλλά απόλαυση και ακόμα δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω ότι μετά από 5 μέρες καθυστέρησης κρατάω στα χέρια μου ένα ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ (έστω και αχνό) και μια β χοριακή 40!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτό που θέλω να πω σε ΟΛΕΣ είναι να το βγάλετε από το μυαλό σας (το ξέρω ότι είναι απίστευτα δύσκολο, έως ακατόρθωτο ορισμένες φορές, αλλά προσπαθήστε) γιατί μόνο τότε θα λυτρωθείτε και θα έρθει το πολυπόθητο αποτέλεσμα!!!Σας το λέει κάποια που πέρασε πολλά...........

Σας ευχαριστώ για την κατανόηση για το σεντονάκι και εύχομαι σε όλες να έρθει αυτό που ποθείται!!!!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. 1. Το αστείο στην όλη υπόθεση είναι ότι εγώ ακόμα δεν το έχω χωνέψει και τρέχω στην τουαλέτα περιμένοντας να δω περίοδο!!!!!!

Υ.Γ. 2. Η αδερφή μου είναι ήδη τεσσάρων μηνών έγκυος που σημαίνει ότι μέχρι τέλος του 2015 από κει που οι δικοί μου ήταν δυο ξένοιαστοι εξηντάρηδες τώρα θα γίνουν παππούδες όχι ενός αλλά δύο μωρών!!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! Εχω διαβασει σχεδον ολα τα μηνυματα που υπαρχουν σαυτην την ενοτητα και επιτελους ηρθε η σειρα μου για να σας πω την δικη μου εμπειρια στο να μεινω εγκυος .

Ειμαι 34 χρονων και παντρευτηκαμε με τον αντρα μου πριν απο 10 μηνες και απο την πρωτη μερα του γαμου μας αποφασισαμε να ξεκινησουμε για ενα μωρακι .Πιστευα οτι απο τον πρωτο μηνα θα εχω μεινει εγκυος και μια εβδομαδα πριν την περιοδο αρχισα να αγοραζω ρουχαλακια (τρελο ε ?) αλλα δυστυχως η περιοδος ηρθε .Λεω ε! δεν πειραζει τον επομενο μηνα αλλα και τον επομενο ηρθε και ετσι περασαν 8 μηνες . στον 6 μηνα αρχισα να ανησυχω παρα πολυ και πιστεψα οτι οντος εχω προβλημα και δεν μπορω να κανω μωρακι ,πηγα στον γυναικολογο μου αλλα που ειπε ολα φυσιολογικα δεν χρειαζετε καν να σου δωσω καποια χαπια .Αρχισα να πιστευω οτι ο αντρας μου εχει τοτε προβλημα ,το συζητησαμε και ειπε οκ θα κανω ενα σπερματοδιαγραμμα για να δεις οτι δεν εχουμε τιποτα .Χαλαρωσα και εγω και ειπα ενταξει ας το αφησουμε μεχρι το καλοκαιρι να παμε διακοπες και απο Σεπτεμβριο βλεπουμε .Αρχισα να κανω διαιτα ,εκοψα αναψυκτικα ,γλυκα,τηγανιτα και πολυ γυμναστικη και κοριτσια εχει 4 μερες που ειμαι εκγυος ,εκανα τεστ και φυσικα μετα χοριακη .Δεν το πιστευω .Μην αγχωνεστε αν πραγματικα ο γιατρος σας λεει οτι δεν εχετε τιποτα ,η' λογο ηλικιας . Απλα πιστευω οτι βοηθησε και η διατροφη και οτι ειχαμε πολυ συχνες επαφες και μετα απο τις υποτηθεμενες γονιμες μερες ,πιστευω οτι εγω επιασα το μωρακι μου πολυ μετα τις γονιμες . Ευχομαι σε ολες να εχετε τα ευχαριστα νεα

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ αυτή την ενότητα εδώ και 2 χρόνια, από τότε που ξεκίνησα προσπάθειες. Πρώτη φορά γράφω εδώ. Δεν έχω να σας πω μια ιστορία με αίσιο τέλος, μακάρι να είχα. Ακόμα είμαι στη προσπάθεια.

Αυτό που το βγάζεις από το μυαλό σου για ένα διάστημα δεν ξέρω πως το κάνεις πάντως. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι το άγχος επιδρά στην γονιμότητα. Η ανθρωπότητα έκανε παιδιά και σε περιόδους πολέμου, πείνας, βομβαρδισμών, τότε που οι άνθρωποι είχαν τεράστια άγχη (για την επιβίωση τους). Σε κάποιες χώρες του κόσμου ακόμα οι βόμβες πέφτουν δίπλα τους, αλλά παιδιά γεννάνε.

Εμείς είμαστε με ανεξήγητη γονιμότητα, λογικά θα μπορούσα να είχα μείνει έγκυος από τον 1ο μήνα προσπαθειών. Έχω δοκιμάσει κατά καιρούς τα πάντα: διακοπές σε νησάκι χαλαρά, γιόγκα, γυμναστική, καλή διατροφή, συμπληρώματα διατροφής, σεξ κάθε 8ωρο σαν αντιβίωση ώστε να μην μας ξεφύγει το ωάριο και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί το μυαλό μιας γυναίκας που προσπαθεί. Μόνο την αποχή από το σεξ δεν δοκίμασα ακόμα. Τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσια και απο μενα! Είμαι πρωτάρα στο φόρουμ ωστόσο παρακολουθώ εδω και παρα πολυ καιρο τις συζητήσεις! Εύχομαι σε όλες σύντομα να αποκτήσουν το μωράκι με υγεία και πολυ χαρά!! Πολλές ιστορίες δίνουν πραγματικά μεγάλο θάρρος! Να σας πω και για μενα.. Προσπαθόυμε με τον άντρα μου εδω και 2 μήνες περίπου.. Ο κύκλος μου μετα απο 3 χρόνια μεγάλης ανωμΑλίας εχει σταθεροποιηθεί στις 34 με 36 μερες.. Σε 3 μέρες περιμενω κανονικά περιοδο(ελπιζω να μην ερθει ποτεεεεε!!) . Είχαμε επαφές στις γόνιμες μερες μερα παρα μερα.. Ωστόσο σημερα δεν Αντέξα και έκανε τεστ το self clear ...αρνητικοτατο τρομάρα του!!αναρωτιεμαι αν το εκανα νωρις .. Απο συμπτωματα εχω τα κλασσικά περιόδου πόνο χαμηλά , ατονία και ζαλάδες.. Αχ κοριτσια μου τι τραβάμε!! Ειναι και αυτό το άτιμο το άγχος...ελπιζω να μη σας κούρασα..

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς ότι είναι να γίνει θα γίνει αλλά το έκανες λίγο νωρίς. Εμείς η γυναίκες είμαστε απίστευτες.σου εύχομαι να μην έρθει η περίοδος και να μας έχεις καλά νεα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερααααα.... εχω να πω ευχαριστα σε ολους σας.... εκει που δεν το περιμενα.... τσουπ να την η καθυστερηση...και μερες μετα τσουπ να και το θετικο τεστ.... η ευτυχια μου απεριγραπτη.... κοριτσια υπομονη και ευχομαι σε ολες να μην ερθει η ακατανομαστη ...:P:grin:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και ολες, πρωτη φορα γραφω σε φορουμ, διαβασα πολλα απο τα μηνυματα, ειπα να γραψω και γω την δικια μου εμπειρια... ειμαι 23 χρονων ειχα μια αποβολη στα 17 μου... το 2013 αποφασισαμε με τον συντροφο μου να κανουμε μωρακι, αρχικα νομιζαμε οτι θα ηταν ευκολο, ελα ομως που οι μηνες περνουσαν και η περιοδος ερχοταν κανονικα.... περασε ενας χρονος, ειπαμε να το παγωσουμε λιγο μηπως ειναι θεμα αγχους, οταν ξεκινησαμε παλι προσπαθιες και μετα απο δυο μηνες δεν ειχαμε αποτελεσμα αποφασισα να επισκεφτω γιατρο, γυναικα, μεγαλης ηλικιας, εμπειρη σε τετοια θεματα. Στην πρωτη μας συναντηση με καθησυχασε λεγοντας οτι αφου εμεινα μια φορα εγκυος δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να κανω παιδι, καναμε τεστ παπ καθαρο και απο κει ξεκινησαμε καθε μηνα τεστ ωορρηξιας, αυτο ηταν το θεμα μου, δεν εκανα ωορρηξια.... κατι το οποιο αντιμετωπιζεται, μετα απο 3 μηνες κλομιφενης ( τα χαπια που μου εδωσε) ηρθε η καθυστερηση σαν δωρο γενεθλιων, εκανα τεστ εγκυμοσυνης κ βγηκε θετικο....η επιβεβαιωση ηρθε λιγες μερεε αργοτερα απο την ιδια γιατρο... 11η εβδομαδα ειχα την συχνη αιμορραγιουλα, που συμβαινει συχνα τις πρωτες εβδομαδες εγκυμοσυνη, χωρις πονο ομως.... τρελαθηκα, δεν ηθελα με τιποτα να ξαναπερασω τα ιδια. Τελικα ολα καλα... ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη χωρις καθολου ταλαιπωριες, κ εναν μπεμπη που σβουριζε πολυ στην κοιλια μου... μπαινοντας στον 9ο μηνα αποφασισαμε με την ιδια γιατρο να κανουμε καισαρικη, ειμαι φοβιτσιαρα, σοφη η προτροπη της τοτε οτι θα δυσκολευομουν με φυσιολογικο τοκετο... προγραμματισμενη καισαρικη για 24/4/2015... ειχα αποφασισει να κανω επισκληριδιο, ερχεται η μερα, εφτασε η ωρα 9:30 και εμενα με κυριευε το αγχος, ασυναισθητα ετρεμαν τα ποδια μου κ εκλαιγα συνεχεια, αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μην με πιανει η επισκληριδιος και να κανω ολικη αναισθησια, μετα απο καποιες ωρες βγηκα απο το χειρουργειο, γεννησα εναν μπεμπη 2900... ο μπεμπης τυλιγμενος με τον ομφαλιο στα ποδια σε τετοιο βαθμο που η γιατρος τρομαξε, τκ καθε ποδι ξεχωριστα και μετα και τα δυο μαζι τρεις φορες... και σαν να μην εφταναν ολα αυτα το μωρο παρουσιασε φυσημα καρδιας, διακομηστικε στην μοναδα νεογνων, για εννια μερες, η γιατρος κατα την διαρκεια της καισαρικης ειχε αμφιβολιες για την μητρα, αφου νομιζει οτι ειναι δικερος συν οτι ειχα πολλους κιρσους...... Τρεις βδομαδες αργοτερα με τον μπεμπη στην αγκαλια νομιζω πως καποιος απο κει ψηλα με προστατευει απο ολες τις αναποδιες. Καποιος απο κει ψηλα και η γιατρος μου που καλως με προετρεψε να κανω καισαρικη.....

Link to comment
Share on other sites

SOSS!(σορρυ αν το γραφω σε λαθος μερος αλλα εχω μπερδευτει και το θεμα επείγει) Γεια σας.Σήμερα ολοκλήρωσα για πρώτη φορά με το αγόρι μου και πάνω στην επιπολαιότητα και την χαζομάρα μας δεν χρησιμοποιήσαμε προφυλάξεις.Έχω κάποιες απορίες γιατί φοβάμαι πάρα πολύ μην μείνω έγκυος κάτι που δεν θέλω σε καμια περίπτωση γιατί οι γονείς μου θα με σκοτόσουν μιας και είναι πολύ αυστηροί. Κράτησε πολύ λίγο (συνολικά ούτε 3 λεπτά μέσα μου και όχι με πολύ δύναμη και πολύ βαθία).Το αγόρι μου που κι αυτός το κανε πρώτη φορά μου είπε ότι δεν έγινε σωστά και δεν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης γτ δεν ολοκλήρωσε μέσα μου αλλά απ ότι μου είπε ούτε έχυσε μετά από ώρα στο σπίτι του.Υπάρχει πιθανότητα να είμαι έγκυος αφού δεν εκσπερμάτωσε μέσα μου?Σας παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SOSS!(σορρυ αν το γραφω σε λαθος μερος αλλα εχω μπερδευτει και το θεμα επείγει) Γεια σας.Σήμερα ολοκλήρωσα για πρώτη φορά με το αγόρι μου και πάνω στην επιπολαιότητα και την χαζομάρα μας δεν χρησιμοποιήσαμε προφυλάξεις.Έχω κάποιες απορίες γιατί φοβάμαι πάρα πολύ μην μείνω έγκυος κάτι που δεν θέλω σε καμια περίπτωση γιατί οι γονείς μου θα με σκοτόσουν μιας και είναι πολύ αυστηροί. Κράτησε πολύ λίγο (συνολικά ούτε 3 λεπτά μέσα μου και όχι με πολύ δύναμη και πολύ βαθία).Το αγόρι μου που κι αυτός το κανε πρώτη φορά μου είπε ότι δεν έγινε σωστά και δεν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης γτ δεν ολοκλήρωσε μέσα μου αλλά απ ότι μου είπε ούτε έχυσε μετά από ώρα στο σπίτι του.Υπάρχει πιθανότητα να είμαι έγκυος αφού δεν εκσπερμάτωσε μέσα μου?Σας παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα

 

Καλημέρα. Κατ' αρχήν ηρέμησε. Δεν κατάλαβα πώς ακριβώς έγινε η πράξη, αλλά εν πάσει περιπτώσει, αν δεν τελείωσε μέσα σου είναι δύσκολο να είσαι έγκυος. Ωστόσο, για να αποκλείσεις την πιθανότητα, θα μπορούσες να πας σε ένα φαρμακείο και να ρωτήσεις (πριν αγοράσεις) για το χάπι της επόμενης μέρας που αποτρέπει τη σύλληψη. Ρώτα όμως γιατί πρέπει να το πάρεις εντός ορισμένου χρονικού διαστήματος (πολύ σύντομα).

Αν δεν πάρεις το χάπι, θα μάθεις αν είσαι έγκυος μόνο όταν είναι να αδιαθετήσεις, κάνοντας τεστ εγκυμοσύνης ή χοριακή.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

SOSS!(σορρυ αν το γραφω σε λαθος μερος αλλα εχω μπερδευτει και το θεμα επείγει) Γεια σας.Σήμερα ολοκλήρωσα για πρώτη φορά με το αγόρι μου και πάνω στην επιπολαιότητα και την χαζομάρα μας δεν χρησιμοποιήσαμε προφυλάξεις.Έχω κάποιες απορίες γιατί φοβάμαι πάρα πολύ μην μείνω έγκυος κάτι που δεν θέλω σε καμια περίπτωση γιατί οι γονείς μου θα με σκοτόσουν μιας και είναι πολύ αυστηροί. Κράτησε πολύ λίγο (συνολικά ούτε 3 λεπτά μέσα μου και όχι με πολύ δύναμη και πολύ βαθία).Το αγόρι μου που κι αυτός το κανε πρώτη φορά μου είπε ότι δεν έγινε σωστά και δεν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης γτ δεν ολοκλήρωσε μέσα μου αλλά απ ότι μου είπε ούτε έχυσε μετά από ώρα στο σπίτι του.Υπάρχει πιθανότητα να είμαι έγκυος αφού δεν εκσπερμάτωσε μέσα μου?Σας παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα

 

ψυχραιμία!!! έχεις ή ξέρεις κάποιο γυναικολόγο? επειδή πράγματι δεν είναι σαφές το τι έγινε, καλό θα είναι να μιλήσεις και με ένα γυναικολόγο. Εξαρτάται σε ποια μέρα του κύκλου σου είσαι, για να έχεις πιθανότητα εγκυμοσύνης, που αν κατάλαβα καλά είναι απειροελάχιστη αλλά να μη σε πάρουμε κ στο λαιμό μας...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σε όλες :):D8)

 

είμαι 28 χρονών και μένω με τον άντρα μου.Δεν χρησιμοποιούμε προφυλακτικό.Γενικά χρησιμοποιούμε την μέθοδο του ''τραβήγματος''.Δεν προγραμματίζουμε τώρα για παιδί αλλά φυσικά αν έρθει είναι καλοδεχούμενο.

Θέλω τη βοήθειά σας για κάτι που συνέβη τις προάλλες!!

Καθώς το κάναμε και δευτερόλεπτα πριν..''τραβηχτει'' εγω αισθάνθηκα πολλά υγρά εκεί χαμηλά και φυσικά αυτό δεν είναι παράξενο.Αλλά ένιωσα σαν κάτι να ''χύθηκε'' εκεί μέσα (συγνώμη κορίτσια :oops:) αλλά για λίγο,για δευτερόλεπτα./Γενικά δε το έχω ξανααισθανθεί αυτό.Μετά τελείωσε κανονικά.

Μου είπε ότι μάλιστα βγήκε και νωρίτερα από ότι σηνήθως ακριβώς επειδή φοβήθηκε μην τελειώσει!

Το έχει αισθανθεί κάποια κοπέλα αυτό?? Τι μπορεί να ναι αυτό ??:confused::confused:

 

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω κάποια να με διαφωτίσει!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Γεια σας!!Είμαι νέα στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου ''πικρή'' ιστορία.Κάνω ελευθερα ερωτα με τον ανδρα μου τα τελευταια 2 χρονια χωρις ομως να το πιεζουμε πολυ το θεμα εγκυμοσυνης αλλα ουτε προσεχαμε.μεσα σ'αυτο το διάστημα δεν εχω μεινει ακομα.το τελευταιο εξαμηνο προσπαθουμε παραπανω αλλα κ παλι τιποτα.Ετσι αποφασισα να κανω καποιες εξετασεις, αν και στη καθιερωμενη μου επισκεψη στο γυναικολογο ειναι ολα φυσιολογικα,τεστ παπ τελειο υπερηχος περιοδος ρολοι,πηγα κ εκανα σαλπιγγογραφια η οποια ηταν πολυ καλη,ορμονολογικες εξετασεις αψογες,καλλιεργεια κολπικου υγρου για τυχον χλαμυδια μια χαρα..οποτε δεν ξερω τι να υποθεσω..απλα ανησυχω παραπανω γιατι κ η αδερφη μου προσπαθει σχεδον 3 χρονια κ δεν εχει μεινει εγκυος αλλα κ αυτης οι εξετασεις ειναι φυσιολογικοτατες.μπορειτε να μου πειτε αν εχετε καποια παρομοια ιστορια,διαφωτιστε με..γιατι παλι σημερα απογοητευτηκα μολις μου ηρθε η περιοδος..σας ευχαριστω εκ των προτερων:D;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!!Είμαι νέα στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου ''πικρή'' ιστορία.Κάνω ελευθερα ερωτα με τον ανδρα μου τα τελευταια 2 χρονια χωρις ομως να το πιεζουμε πολυ το θεμα εγκυμοσυνης αλλα ουτε προσεχαμε.μεσα σ'αυτο το διάστημα δεν εχω μεινει ακομα.το τελευταιο εξαμηνο προσπαθουμε παραπανω αλλα κ παλι τιποτα.Ετσι αποφασισα να κανω καποιες εξετασεις, αν και στη καθιερωμενη μου επισκεψη στο γυναικολογο ειναι ολα φυσιολογικα,τεστ παπ τελειο υπερηχος περιοδος ρολοι,πηγα κ εκανα σαλπιγγογραφια η οποια ηταν πολυ καλη,ορμονολογικες εξετασεις αψογες,καλλιεργεια κολπικου υγρου για τυχον χλαμυδια μια χαρα..οποτε δεν ξερω τι να υποθεσω..απλα ανησυχω παραπανω γιατι κ η αδερφη μου προσπαθει σχεδον 3 χρονια κ δεν εχει μεινει εγκυος αλλα κ αυτης οι εξετασεις ειναι φυσιολογικοτατες.μπορειτε να μου πειτε αν εχετε καποια παρομοια ιστορια,διαφωτιστε με..γιατι παλι σημερα απογοητευτηκα μολις μου ηρθε η περιοδος..σας ευχαριστω εκ των προτερων:D;)

καλημερα stelakion ειμαι σχεδον στην ιδια περιπτωση με σενα ...προσπαθειες 15 μηνες τωρα και τιποτα..με μια αποτυχημενη εγκυμοσυνη στην πεμπτη εβδομαδα πριν 3 χρονια σχεδον...εξετασεις ολες τελειες οπως λες και σαλπιγγογραφια επισης...κατι επιπλεον που εχουμε κανει εμεις ειναι και το σπερμοδιαγραμμα που επισης ηταν τελειο....μηπως πρεπει να στραφεις και εκει...να γινει ελεγχος και στον αντρα σου για να παρεις μια πληρη εικονα ....για περεταιρω..εδω ειμαστε ,να τα ξαναπουμε....καλη δυναμη σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Είμαι νέα στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου ''πικρή'' ιστορία.Κάνω ελευθερα ερωτα με τον ανδρα μου τα τελευταια 2 χρονια χωρις ομως να το πιεζουμε πολυ το θεμα εγκυμοσυνης αλλα ουτε προσεχαμε.μεσα σ'αυτο το διάστημα δεν εχω μεινει ακομα.το τελευταιο εξαμηνο προσπαθουμε παραπανω αλλα κ παλι τιποτα.Ετσι αποφασισα να κανω καποιες εξετασεις, αν και στη καθιερωμενη μου επισκεψη στο γυναικολογο ειναι ολα φυσιολογικα,τεστ παπ τελειο υπερηχος περιοδος ρολοι,πηγα κ εκανα σαλπιγγογραφια η οποια ηταν πολυ καλη,ορμονολογικες εξετασεις αψογες,καλλιεργεια κολπικου υγρου για τυχον χλαμυδια μια χαρα..οποτε δεν ξερω τι να υποθεσω..απλα ανησυχω παραπανω γιατι κ η αδερφη μου προσπαθει σχεδον 3 χρονια κ δεν εχει μεινει εγκυος αλλα κ αυτης οι εξετασεις ειναι φυσιολογικοτατες.μπορειτε να μου πειτε αν εχετε καποια παρομοια ιστορια,διαφωτιστε με..γιατι παλι σημερα απογοητευτηκα μολις μου ηρθε η περιοδος..σας ευχαριστω εκ των προτερων:D;)

 

Ειμαστε στην ιδια φαση! Κι εμεις σχεδον 2 χρονια ακαρπων προσπαθειων! Εκανε εξετασεις και ο αντρας σου; Εσυ ποσο χρονων εισαι; Σε ρωτω γιατι αν εχετε καλουτσικο σπερμα και δε σας εχουν παρει τα χρονια, μπορειτε να δοκιμασετε μια σπερματεγχυση! Εγω αυτο θα κανω γιατι θελω να νιωσω οτι καπως δραστηριοποιουμαι προς την επιθυμητη κατευθυνση!Αλλιως θα σκασω!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου Μαρακι 1980 και cat cat η επομενη κινηση μας ειναι το σπερματοδιαγραμμα που θα γινει σιγουρα αρχες του αλλου μηνα.Μεχρι τοτε ελεγα να συνεχισω τις προσπαθειες και ας ελπισω να μην αποβουν ακαρπες.Το θεμα μου ειναι πως δεν ειμαι μονο εγω αλλα κ η αδερφη που παρολο που εξετασεις μας ειναι φυσιολογικες δεν εχει μενει καμια μας κ το σπερματοδιαγραμμα του ανδρα της ειναι πολυ καλο.μου εχει μπει η ιδεα καποιας κληρονομικης ανωμαλιας ενω δεν εχουμε τετοιο οικογενειακο ιστορικο.τεσπα σκεφτομαι μεχρι κ οτι εχω ενδομητριωση..ειμαι λιγο αρρωστοφοβικη.εγω ειμαι 28 χρονων και ο ανδρας μου 30.τον εχω τρελανει κ αυτον λιγο γιατι τον κυνηγαω τις γονιμες και αυτος λεει οτι μπλοκαρει....τεσπα..πες μου τις αποψεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου Μαρακι 1980 και cat cat η επομενη κινηση μας ειναι το σπερματοδιαγραμμα που θα γινει σιγουρα αρχες του αλλου μηνα.Μεχρι τοτε ελεγα να συνεχισω τις προσπαθειες και ας ελπισω να μην αποβουν ακαρπες.Το θεμα μου ειναι πως δεν ειμαι μονο εγω αλλα κ η αδερφη που παρολο που εξετασεις μας ειναι φυσιολογικες δεν εχει μενει καμια μας κ το σπερματοδιαγραμμα του ανδρα της ειναι πολυ καλο.μου εχει μπει η ιδεα καποιας κληρονομικης ανωμαλιας ενω δεν εχουμε τετοιο οικογενειακο ιστορικο.τεσπα σκεφτομαι μεχρι κ οτι εχω ενδομητριωση..ειμαι λιγο αρρωστοφοβικη.εγω ειμαι 28 χρονων και ο ανδρας μου 30.τον εχω τρελανει κ αυτον λιγο γιατι τον κυνηγαω τις γονιμες και αυτος λεει οτι μπλοκαρει....τεσπα..πες μου τις αποψεις σας!!!

 

γεια σου stelakion.εννοειται οτι θα συνεχισεις να προσπαθεις και ευχομαι να μην χρειαστει να κανετε το σπερμοδιαγραμμα. οσο για το αν εχεις ενδομητριωση,,,φανταζομαι οτι με τισ εξετασεις που λες οτι εχεισ κανει...θα το ηξερεσ. κοιτα να ηρεμησεις και να ξεαγχοθεις και μην γινεσαι ¨υστερικη¨...το λεω καλοπροαίρετα,μην παρεξηγηθω...και γω ετσι ημουν! απο το να κυνηγας τον αντρα σου οπως λες, αυτο τον μπλοκαρει και το αγχος γινεται ακομα μαγαλυτερο. θα σου προτεινα κατι. γιατι δεν αφηνεις στο κομοδινο του ενα σημειωματακι με τις ημερομηνιες τησ περιοδου σου γραφοντας διπλα φυσικα και τις γονιμεσ ημερες σου?αφου του το εξηγησεις ... εκεινος θα το ελεγχει και θα ειναι προαιτημασμενοσ ψυχολογικα και σωματικα αλλα και για το ποιες μερες πρεπει να ελθετε σε επαφη .μπορει αυτο να σου ακουγετε ανοητο αλλα απο τα πιο απλα πραγματα, βρισκουμε τις λυσεισ....καλη δυναμη και να ξερεις οτι δεν τελειωνουν ολα εδω...για ολα υπαρχουν λυσεις και αποτελεσμα. για σενα αλλα και για μενα ειναι ακομα η αρχη της προσπαθειας....καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

cat cat ηθελα να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου με βοηθα παρα πολυ,να ξερεις, το να κουβεντιαζω κ με αλλους το θεμα μου...το πηρα πλεον αποφαση θα χαλαρωσω κ αν θελει να ερθει ας ερθει...ειχα μια συζητηση με μια φιλη μου που ασχολειται με γιογκα κ.α διαλογισμο κ μου λεει πως η εγκυμοσυνη εχει να κανει με τις βιοχημειες κ ολα αυτα αλλα οταν εχουμε αγχος ο οργανισμος εκρυγνει καποιες αλλες ουσιες οι οποιες εμποδιζουν την εγκυμοσυνη αλλιως καθε μηνα θα μεναμε εγκυος...οποτε θελει να το παρω αλλιως...εσυ πως εισαι?συνεχιζεις τις προσπαθειες?

Link to comment
Share on other sites

stelakion....χαιρομαι που σε βοηθαω εστω και απο ενα μνμ....αυτο που λεσ για την γιογκα, ειναι αληθεια...εκανα περυσι..σε ηρεμει..σε δυναμωνει...σε χαλαρωνει... σου δινει ενεργεια βρε παιδι μου σωματικα και ψυχολογικα. ηθελα πολυ και γω να το συνεχισω αλλα βλεπεις τα οικονομικα ειναι καπως! οσο για τις ουσιες που εκρινει ο οργανισμος μας οταν εχουμε αγχος, ισχυει...το εχω διαβασει. εγω, αν και ψυχολογικα χαλια (σημερα εκανα υπερυχο μαστων και μου βρηκαν ογκιδιο κολοειθης λινοαδενομα που σε τρεις μηνες εαν εχει μεγαλωσει, πρεπει να αφερεθει και στις δυο πλευρες!!εχω κουραστει!!!), ειμαι στον πρωτο μηνα προσπαθειας μετα την σαλπιγγογραφια...περιμενω περοδο 18-19/08 . ειδη νιωθω συμπτωματα περιοδου και κατι περιεργα τσιμπιματα χαμηλα... ασ ελπισουμε οτι εγινε το θαυμα...

Link to comment
Share on other sites

cat catΣου ευχομαι ολοψυχα να γινει το θαυμα και να ολοκληρωθει η ευτυχια σας..δεν ειναι τυχαιο παντως που το παιδι θεωρειται δωρο θεου,ειναι τοσο πολυτιμο!κ εγω στο πρωτο μηνα μετα τη σαλπιγγογραφια ειμαι αλλα δυστυχως αδιαθετησα αλλα δεν εκανα κ τρελες προσπαθειες.τεσπα ποσο χρονων ειπαμε πως εισαι?δεν θα ειναι τιποτα αυτο στο στηθος σου κ δεν νομιζω να μεγαλωσει,ολα θα πανε καλα..θετικη σκεψη χρειαζεται...ολα φτιαχνονται....εγω εχω κ ενα χρονιο νοσημα ρευματοειδη αρθρτιδα,η οποια μου εχει προκαλεσει περιοχικη οστεοπορωση κ κανω καθε εβδομαδα μια ενεση.παρολα αυτα δεν με παιρνει απο κατω...μονο σε μερικες περιπτωσεις,που τρελαινομαι κ θεωρω πως οτι περιεργο υπαρχει το εχω...αλλα απο δω και περα τερμα....που εκανες τη σαλπιγγογραφια?

Link to comment
Share on other sites

cat catΣου ευχομαι ολοψυχα να γινει το θαυμα και να ολοκληρωθει η ευτυχια σας..δεν ειναι τυχαιο παντως που το παιδι θεωρειται δωρο θεου,ειναι τοσο πολυτιμο!κ εγω στο πρωτο μηνα μετα τη σαλπιγγογραφια ειμαι αλλα δυστυχως αδιαθετησα αλλα δεν εκανα κ τρελες προσπαθειες.τεσπα ποσο χρονων ειπαμε πως εισαι?δεν θα ειναι τιποτα αυτο στο στηθος σου κ δεν νομιζω να μεγαλωσει,ολα θα πανε καλα..θετικη σκεψη χρειαζεται...ολα φτιαχνονται....εγω εχω κ ενα χρονιο νοσημα ρευματοειδη αρθρτιδα,η οποια μου εχει προκαλεσει περιοχικη οστεοπορωση κ κανω καθε εβδομαδα μια ενεση.παρολα αυτα δεν με παιρνει απο κατω...μονο σε μερικες περιπτωσεις,που τρελαινομαι κ θεωρω πως οτι περιεργο υπαρχει το εχω...αλλα απο δω και περα τερμα....που εκανες τη σαλπιγγογραφια?

stelakion να εισαι καλα για τις ευχες...η ηλικια μου ειναι 33. δεν το πολυσκεφτομαι πια για την διαγνωση στο στηθοσ μου γιατι μονο κακο μου κανει...θα προσευχηθω και με θετικη σκεψη θα ειναι ολα τελεια...αυτη ειναι η αληθεια τελικα. παρεπιπτοντως εχουμε κι αλλα κοινα βλεπω. εχω και γω αυτοανοσο χρονιο νοσημα εδω και 5 χρονια περιπου...αφου ταλαιωρηθηκα αρκετα με γιατρους, αντιφλεγμονωδη, φυσικοθεραπειες, κορτιζονες και τελοσ 1,5 χρονο με βελονες βιολογικου παραγοντα....υπεφερα αρκετα αλλα τωρα λιγοτερο. διαγνωση:αγγιλοποιητικη σπονδυλοαρθριτιδα. οπως και αλλα θεματακια διαφορα αλλα δεν χρειαζετε να μελαγχολισουμε τωρα...πρεπει να εχουμε το μυαλο μας σε ενα σκοπο και μονο. ολα καλα θα πανε!!! αυτο πρεπει να το λεμε στον εατο μας και να το πιστευουμε βαβαια. χαιρομαι που δινουμε κουραγιο ο ενας στον αλλο. η σαλπιγγογραφια εγινε στην κρητη. εχω αγωνια αν αυριο μεθαυριο θα εχω περιοδο...θα σου πω συντομα τα νεα μου...σορυ για την καθυστεριμενη απαντηση ...καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

cat cat δεν μπορω να πιστεψω στις τοσες συμπτωσεις εγω βασανιστηκα παρα πολυ μεχρι να γινει η σωστη διαγνωση και η σωστη θεραπεια ειχα κανει οσα προανεφερες κ τωρα βρηκα την υγεια μου με την ενεση βιολογικου παραγοντα..σε ανησυχησε ποτε το θεμα του αυτοανοσου για προβληματα στην γονιμοτητα?παρολο που μου εχουν πει πως δεν επηρεαζει, φοβαμαι λιγο...:confused::rolleyes: θελω να πιστευω πως μετα απο τοσα βασανα (προβληματα υγειας)ο θεουλης θα μας ανταμειψει με τον καλυτερο τροπο....:lol:: περιμενω χαρμοσυνα νεα σου...ποτε περιμενεις περιοδο\?

Link to comment
Share on other sites

cat cat, stelakion καλημέρα κι από μένα!! Χάθηκα λίγο γιατί λείπαμε, αλλά τώρα...τα κεφάλια μέσα! Λοιπόν stelakion θα σου προτέινω να κάνετε όχι μόνο σπερμοδιάγραμμα αλλα και καλλιεργεια σπέρματος (με το ίδιο δείγμα γίνεται, απλά ζητάς και τις δύο εξετάσεις). Εμεις κάναμε σπερμοδιαγράμματα και έβγαιναν συμπαθητικά, αλλά όχι ιδανικά. Μετά έτυχε μια ουρολοίμωξη στον άντρα μου και κάναμε και καλλιέργεια (αφού πήρε αντιβίωση). Η εμβρυολόγος που είδε τα αποτελέσματα μου είπε ότι πιθανότατα και πριν εκδηλωθεί η ουρολοίμωξη υπήρχε στο σπέρμα ένα "τοξικό περιβάλλον" (αυτή ακριβώς ήταν η φράση της) και εμπόδιζε την κινητικότητα ή συντόμευε τη διάρκεια της ζωής τους. Η αλήθεια είναι ότι μετά την αντιβίωση η κινητικότητα βελτιώθηκε πολύ!! Άρα, κάνε και μια καλλιέργεια σπέρματος. Σε μία φίλη ο γυναικολόγος της το είχε πει από την αρχή, εμένα δε μου είχε πει τίποτα και έχασα χρόνο.

Όσο για τα δικά μου που είμαι και μεγαλύτερη (εκλεισα τα 35) έχω να σας πω ότι η γκαντεμιά δεν έχει τέλος!!! Μου ήρθε περίοδος νωρίτερα από το αναμενόμενο και ενω είχα κανονίσει υστεροσκόπηση για να αφαιρέσω πολύποδα στα τέλη του μήνα, τώρα τρέχω να την κάνω νωρίτερα! Λείπει και η γιατρός που θα μου την έκανε σε άδεια και αναγκάστηκα να απευθυνθώ στην παλιά μου γιατρό! Όλο αναποδιές!! Εχω βαρεθεί...αλλά προσπαθώ να μην απελπίζομαι. Σκέφτομαι ότι κάνω καθε φορα ένα βήμα πιο κοντά στην εγκυμοσύνη....ελπίζω τουλάχιστον!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...