Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ


Recommended Posts

:confused:Κορίτσια, μπορειτε να με διαφωτισετε γιατι πραγματικα νιώθω σαν το μπλε ανθρωπάκι;

Λοιπόν, για να μη σας κουράζω προσπαθούμε για 2ο παιδάκι έδω και 1μιση χρόνο ύστερα απο παλίνδρομη...

Αυτον τον κύκλο έκανα τουρ σε πολλούς γιατρούς...Ξεκίνησα με σαλπιγγογραφία, όπου δεν βρέθηκαν συμφύσεις, αλλά το υγρό πέρασε δύσκολα...Δηλαδή; Βουλώνουν και οι σάλπιγγες όπως η μύτη οεο;;;

Μετα έκανα παρακολούθηση ωορρηξίας..Είχα 2 ωαρια. εκ των οποίων το 1 έκανε κανονικα ωορρηξια την 14η ημερα και το άλλο μεγαλωσε 24,5 χιλ, έγινε κυστικό και έσπασε την 17η ημέρα.Το πάχος του ενδομητρίου την 11η μερα ήταν 11χιλ.

23η ημερα του κύκλου έκανα εξεταση προγεστερονης και ήταν 5.75...Ο γιατρός βρήκε τόσο ...καλή την τιμή που μου έδωσε 6 utrogestan καθημερινα!!!!! Τον προηγουμενο μηνα η τιμη της προγεστερονης την 21 ημερα ήταν περίπου 11.

Τι σημαίνουν όλα αυτά;Γιατι τόσο χαμηλή η προγεστερόνη; Ειναι δυνατον να μην έκανα ωορρηξία αφού φάνηκαν στον υπέρηχο τα ωχρά σωμάτια;Η σαλπιγγογραφια μπορει να επηρεάσει την ωορρηξία και την προγεστερόνη;

Περιμένω εμπειρίες και απαντήσεις....:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


:confused:Κορίτσια, μπορειτε να με διαφωτισετε γιατι πραγματικα νιώθω σαν το μπλε ανθρωπάκι;

Λοιπόν, για να μη σας κουράζω προσπαθούμε για 2ο παιδάκι έδω και 1μιση χρόνο ύστερα απο παλίνδρομη...

Αυτον τον κύκλο έκανα τουρ σε πολλούς γιατρούς...Ξεκίνησα με σαλπιγγογραφία, όπου δεν βρέθηκαν συμφύσεις, αλλά το υγρό πέρασε δύσκολα...Δηλαδή; Βουλώνουν και οι σάλπιγγες όπως η μύτη οεο;;;

Μετα έκανα παρακολούθηση ωορρηξίας..Είχα 2 ωαρια. εκ των οποίων το 1 έκανε κανονικα ωορρηξια την 14η ημερα και το άλλο μεγαλωσε 24,5 χιλ, έγινε κυστικό και έσπασε την 17η ημέρα.Το πάχος του ενδομητρίου την 11η μερα ήταν 11χιλ.

23η ημερα του κύκλου έκανα εξεταση προγεστερονης και ήταν 5.75...Ο γιατρός βρήκε τόσο ...καλή την τιμή που μου έδωσε 6 utrogestan καθημερινα!!!!! Τον προηγουμενο μηνα η τιμη της προγεστερονης την 21 ημερα ήταν περίπου 11.

Τι σημαίνουν όλα αυτά;Γιατι τόσο χαμηλή η προγεστερόνη; Ειναι δυνατον να μην έκανα ωορρηξία αφού φάνηκαν στον υπέρηχο τα ωχρά σωμάτια;Η σαλπιγγογραφια μπορει να επηρεάσει την ωορρηξία και την προγεστερόνη;

Περιμένω εμπειρίες και απαντήσεις....:confused:

 

καλημερα!!

κι εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα...

ειχα μια παλλινδρομη περσι, φετος εκανα εξετασεις κ ολες βγηκαν καλες εκτος της χαμηλης προγεστερονης που εκανα τη 18η μερα του κυκλου (κυκλος 25 ημερων)

την πρωτη φορα ειχα αποτελεσμα 11 και την δευτερη φορα ειχα 10. μαλιστα τη δευτερη φορα ειχα παει κ καναμε υπερηχο πριν την ωορρηξια και ειδαμε ενα αυγο 20 χιλιοστα!!!

δεν ξερω ποια πρεπει να ειναι η επομενη κινηση μου... σκεφτομαι χαπια προκλησης ωορρηξιας. εσυ τι θα κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοτοπουλακι!!!Ευχομαι γρηγορα να κλωσήσεις πολλά αυγουλάκια!!!!Ασε, κι εγω ειμαι πολυ στενοχωρημενη...Πήγα στο γυναικολογο και μου ειπε οτι αυτο το μηνα δεν θα κανω ωορρηξια...Δεν ξερω τι θα κάνω...Το μονο πραγμα στο οποιο δεν ειχα θεμα ηταν η ωορρηξία...τωρα θα δω και τη λυση των χαπιων...Πάντως εμενα η προγεστερονη μου πεφτει μηνα με το μηνα...Στο τελος θα βγει αρνητικη...Εσυ τι λες να κανεις;

Ξεχασα να σου πω ότι αυτο το μηνα πηγαινα για διπλη ωορρηξια και τελικα πηρα το...δευτερο μισο του ονόματος σου!!!!δηλαδη το ενα ωοθυλακιο μικραινει και το αλλό μεγαλωσε μισο χιλιοστο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοτοπουλακι!!!Ευχομαι γρηγορα να κλωσήσεις πολλά αυγουλάκια!!!!Ασε, κι εγω ειμαι πολυ στενοχωρημενη...Πήγα στο γυναικολογο και μου ειπε οτι αυτο το μηνα δεν θα κανω ωορρηξια...Δεν ξερω τι θα κάνω...Το μονο πραγμα στο οποιο δεν ειχα θεμα ηταν η ωορρηξία...τωρα θα δω και τη λυση των χαπιων...Πάντως εμενα η προγεστερονη μου πεφτει μηνα με το μηνα...Στο τελος θα βγει αρνητικη...Εσυ τι λες να κανεις;

Ξεχασα να σου πω ότι αυτο το μηνα πηγαινα για διπλη ωορρηξια και τελικα πηρα το...δευτερο μισο του ονόματος σου!!!!δηλαδη το ενα ωοθυλακιο μικραινει και το αλλό μεγαλωσε μισο χιλιοστο

 

 

για ποιο λογο συμβαινει αυτο σου ειπε ο γιατρος σου; εμενα υποστηριζει πως ειναι αγχος γιατι κατα τ΄αλλα εχει προηγηθει εγκυμοσυνη και ολες οι εξετασεις μας ειναι πολυ καλες. η λυση σε αυτο το προβλημα ποια ειναι; γιατι εγω φοβαμαι να τον εμπιστευτω, δεν ξερω τι ειναι σωστο και τι λαθος και αν υπαρχει λυση τελικα...

θα παω κ σε καποιον αλλον γιατρο για μια 2η γνωμη και ελπιζω αυτο που εχουμε να ειναι κατι αναστρεψιμο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...