Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ + ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα

 

μια φίλη μου έχει το εξής πρόβλημα εδώ και 3 μέρες..κυοφορεί δίδυμα αγοράκια είναι στην 26η εβδομάδα και ο τράχηλος 14mm. επίσης έχει και συσπάσεις χωρίς πόνο όμως που δεν τις καταλαβαίνει...τώρα νοσηλεύεται ο γιατρός της ειπε τουλάχιστον να κρατησουνε την κύηση έως τις 30 εβδομάδες για να έχουνε καλες πιθανότητες επιβίωσης τα μικρά..βέβαια ακινησία, αλλά αυτό που την προβληματίζει είναι πως αν φύγει για το σπίτι πώς θα καταλάβει αν κάτι δεν παει καλά αφού δεν καταλαβαίνει τις συσπάσεις..από την άλλη κρατάνε κάποια για νοσηλεία 3 και 4 εβδομάδες στο νοσοκομείο??είχε καμιά άλλη τέτοια εμπειρία??έχει αγχωθεί πολύ καθώς ο γιατρός της είπε ότι τα πράγματα είναι δύσκολα..ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα!!

αν χρειαστεί μπορεί να καθίσει στο νοσοκομείο μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης :cry::cry:

με απόλυτη ακινησία και τα κατάλληλα φάρμακα,τα μικρούλια θα τα καταφέρουν!!

περαστικά :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οι ανωδυνες συσπασεις συνηθως δεν προκαλουν αμεσα προβληματα, αν οι συσπασεις ακολουθουνται απο πονους περιοδου εκει συνηθως ειναι θεμα επειγοντος ιδιως για την περιπτωση της φιλης σου που χει διδυμα και η μονη λυση ειναι νοσηλεια με τοκολυτικο ορο για να καταλαγιασουν οι συσπασεις και να φθασει σε μια ακινδυνη ας πουμε εβδομαδα..δυστυχως εχει ξεπερασει τις εβδομαδες που μια περιδεση θα ελυνε ισως το προβλημα (13η με 16η) συνεπως τωρα καλο ειναι να παει σπιτι της θα προτεινα ξαπλωμενη στο αυτοκινητο και να αποφευγονται οσο γινεται οι λακουβες στο δρομο (σχεδον αδυνατο βεβαια), να κανει ακριβως οτι λεει ο γιατρος και να τον ενημερωνει αμεσα για οτι συμβαινει..ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι καλημέρα

Ειμαι σε παρομοια κατάσταση με τη φίλη σου, ίσως και λίγο χειρότερη αν προσθέσεις τον επιπωματικό πλακούντα ... το μονο ελαφρυντικό μου είναι οτι εχω ένα μωράκι και οχι δυο ...

Όντως οι ανώδυνες συσπάσεις ειναι ένα πρόβλημα γιατί και δεν τις καταλαβαίνεις και γιατί δημιουργούν ανεπάρκεια στον τράχηλο και έτσι δημιουργείται ενας φαύλος κύκλος ...

Ούτε η περίδεση αποτελει λύση στη συγκεκριμένη περίπτωση ... οταν υπάρχουν συσπασεις δεν οφελεί ... μπορεί μάλιστα να δημιουργήσει και επιπλέον πρόβλημα.

Προσωπικά τη νοσηλεία την απεφυγα (προς το παρόν έτσι...) μετα απο συννενόηση με τη γιατρό μου ... με παρακολουθει πολυ στενά (κάθε βδομάδα) και παίρνω τη μεγιστη δυνατή δοση σε πρεπαρ ... ανα διωρο μέρα νύχτα ... Βέβαια μου είπε πως ανα πασα στιγμή να ειμαι προετοιμασμενη γιατι μπορει να χρειαστει νοσηλεια σε νοσοκομείο ... το βαλιτσάκι μου το έχω ετοιμο εδω και πολύ καιρό και εννοείται πως την παιρνω τηλέφωνο με το που νιώσω το παραμικρό ...

Πλέον εχω κλείσει την 32 εβδομάδα και αισιοδοξουμε πια οτι ολα θα πανε καλά ... μέχρι όμως να περάσει το κρίσιμο όριο το άγχος ειναι μεγάλο ...

Εγω προτεινω να ακούσει η φίλη σου το γιατρό της ... η διδύμη κύηση ενέχει περισσότερους κινδύνους ... και να νοσηλευτεί και μεχρι τέλους αν χρειαστεί ... Αισιοδοξια και θετικη σκέψη και ολα θα πανε καλά ... ευχομαι απο καρδιας οτι καλυτερο για αυτη και τα διδυμακια της!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανονικα ,πρεπει να μεινει στο νοσοκομειο μεχρι οσο παει....αν ομως πρεπει να μεινει στο σπιτι,η λυση ειναι μια ,απολυτη ακινησια!!!!!!ο τραχηλος ειναι στο οριο,και αν καταφερει εστω για 4 εβδομαδες ακομα να τα κρατησει στην κοιλιτσα της ,δεν πρεπει να φοβαται !ευχομαι να πανε ολα καλα!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...