Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χριστουγενιατικο δεντρο.ΠΟΥ???


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας.εχουμε ενα θεμα με το δεντρακι μας.δε ξερουμε που να το βαλουμε,καθως ο μπομπιρας ειναι ενα γνησιο πειραχτηρι δεν υπαρχει περιπτωση να δει το δεντρο ετσι πλουμιστο πολυχρωμο με τα φωτακια του και να μη το πειραξει.σκεφτομαι λοιπον οτι θα κατεβασει το δεντρο κατω!!που να το στολισουμε??το δεντρο μας ειναι πανω απο δυο μετρα!που να το βαλω?στην αρχη σκεφτηκα να μη κανουμε καθολου αλλα πρωτες γιορτες με το μωρακι μας και να μη στολισουμε δεντρο?γρουσουζια!!ξερω οτι θα του αρεσει πολυ και θα ειναι συνεχεια εκει αλλα καποια στιγμη θα του ερθει στο κεφαλι!!!τι να κανω για ριχτε καμια ιδεα γιατι εγω εχω στερεψει:roll::roll:

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις στολισαμε σημερα...πηρα το τραπεζακι σαλονιου το κολησα διπλα απο καναπε εβαλα το δεντρο πανω και εκοψα τη προσβαση..απο τη μια ειναι ο καναπες απο την αλλη π τοιχος απο την αλλη το τραπεζι και απο την αλλη ενα τραπεζακι που ζωγραφιζει η μεγαλη....ε εκανε μια αποπειρα να το φθασει με το χερι της...δε τα καταφερε εχασε ενδιαφερον.....θα δειξει αν θα βρει τροπο μεχρι να ξεστολισουμε....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Φέτος θα είναι η 3η χρονιά που θα το στριμώξω μεταξύ τοίχου, καναπέ και πάρκου. Δε θα φαίνεται ολόκληρο (μόνο από τη μέση και πάνω) αλλά τι να κάνουμε. Τη μικρή μόνο φοβάμαι ότι κάποιο τρόπο θα βρεί για να κάνει την επίθεσή της.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον ίδιο φόβο είχα όταν η μικρή μου ήταν 1 έτους. Φοβόμουν πως θα το πείραζε αλλά περισσότερο με φόβιζε επειδή έβαζε τα πάντα στο στόμα της. Φαντάζεσαι να έβαζε κανένα λαμπιόνι;

Τελικά το στολίσαμε και μια φορά της είπα όχι εκεί και δεν το ξαναπλησίασε.

Μπορείς όμως αν θες το στολίσεις και στην βεράντα σου, αν είναι σκεπαστή να μην κινδυνεύει από καιρικές συνθήκες, μπροστά από την μπαλκονοπορτά σου. Το έχω δει αρκετές φορές - δεν ξέρω αν είναι λόγο παιδιών - αλλά μου άρεσε.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ψωνίσαμε ένα μικρό (1,20) και θα το βάλουμε πάνω σε ένα έπιπλο που έχουμε στην είσοδο με συρτάρια. Και θα το χαίρεται και δεν θα το φτάνει. Μεγάλο δέντρο όταν μεγαλώσει λίγο ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως εγω απο ότι βλέπω τα τελευταία χρόνια πάντα μα πάντα τις πρώτες μέρες το πειράζει ειδικά οι κάτω σειρές στολιζονται και ξεστολίζονται κατά το κέφι της αμέτρητες φορές αν όμως εξηγήσω απο την αρχή ότι απλά δεν τον τραβάμε γιατι θα μας πέσει στο κεφάλι και της κάνω και καλά μια επίδειξη πως πέφτει το δέντρο πάνω μας αυτό ήταν.Ε μετά απο μια βδομάδα σταματά και να το πειράζει και απλά το χαζεύει οπότε μην τα αποτρέπετε προσπαθήστε μαζί τους να στολισετε το δέντρο και αφήστε τα να το περιεργαστούν σε λιγακι δεν θα τους κάνει πια αίσθηση.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω απο ότι βλέπω τα τελευταία χρόνια πάντα μα πάντα τις πρώτες μέρες το πειράζει ειδικά οι κάτω σειρές στολιζονται και ξεστολίζονται κατά το κέφι της αμέτρητες φορές αν όμως εξηγήσω απο την αρχή ότι απλά δεν τον τραβάμε γιατι θα μας πέσει στο κεφάλι και της κάνω και καλά μια επίδειξη πως πέφτει το δέντρο πάνω μας αυτό ήταν.Ε μετά απο μια βδομάδα σταματά και να το πειράζει και απλά το χαζεύει οπότε μην τα αποτρέπετε προσπαθήστε μαζί τους να στολισετε το δέντρο και αφήστε τα να το περιεργαστούν σε λιγακι δεν θα τους κάνει πια αίσθηση.:wink:

 

 

xxaaxaaxa το ειχακνει στη μεγαλη αλλα ητανε πιο μεγαλη και καταλαβαινε τη πρωτη φορα (18 μηνων ) ..την μικρη την αφηνω μαζι να περιεργαστει...αλλα οταν ειμαι καπου αλλου πρεπει να ειμαι σιγουρη οτι δε θα παει να το κατεβασειολοκληρο γιατι ακομη αυτο το ερμο το οχι σου γελαει και παει και κανει το αναποδο απο αυτο που λες:lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τους λέω αν το πειράζετε ο Άγιος Βασίλης δεν θα έρθει να σας φέρει δώρο. Και έτσι από μακριά και αγαπημένοι.

 

 

 

καλο..αλλα αντε πες το σε χρονιαρικο μωρο θα σε κοιταει ετσι:shock::shock::shock::wink:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε :D Εμάς το περσινό μας δέντρο... το κατέβασε! Εξ ου και φέτος αγοράσαμε καινούργιο και μικρότερο :lol: Γιατί το έσπασε :lol: και ήταν μόλις... 5 μηνών!!!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν καταλάβατε :D Εμάς το περσινό μας δέντρο... το κατέβασε! Εξ ου και φέτος αγοράσαμε καινούργιο και μικρότερο :lol: Γιατί το έσπασε :lol:και ήταν μόλις... 5 μηνών!!!

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock: Και πως το έκανε αυτό βρε παιδί μου;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

και μεις μεγαλο έχουμε περιπου 2.10 και τα κάτω κλαδια μεχρι το υψος του παιδιου δεν τα βάζουμε και δεν βάζουμε σε όλο το δεντρο στολιδια....αλλά επειδη φέτος φτιάχνουμε δικά της στολιδια τα οποια τα χρωματιζει με νερομπογιες....κάτω κατω θα βάλω τα δικα της....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ωραια αυτη η ιδεα να το στριμωξω καπου που δε θα το φτανει.θα το βαλω πανω σε κανα τραπεζι και θα βαλω γυρω γυρω διαφορα!!τι να κανεις απο το να του ερθει στο κεφαλι καλυτερα να βαλω φραγμα γυρω του!!ακου 5 μηνων το κατεβασε!καλα μπουσουλαγε???ο δικος μου μπουσουλισε 8,5 μηνων.μεχρι τοτε ημουν ησυχη,τωρα ομως σηκωνεται κιολας οποτε τρεχει η μανα να προλαβει τις καταστροφες!!:lol:

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock: Και πως το έκανε αυτό βρε παιδί μου;

 

 

Εύκολα.... την είχαμε αγκαλιά για να ρευτεί στον καναπέ που ακουμπούσαν λίγο τα κλαδιά του δέντρου και απλώνει το χέρι και το τραβάει πάρτο πάνω στον καναπέ το δέντρο :lol: Ευτυχώς ήταν μέρα και ήταν εκτός μπρίζας τα λαμπάκια ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι τέτοιες στιγμές κααλαβαίνω γιατί βγήκαν τα δέντρα που κρέμονται από το ταβάνι.ΧαΧαΧα!!!!!!:-P:razz::-P:razz:

λοιπον το σκεφτηκα και αυτο να ο κραμασω στο ταβανι δηλαδη αλλα πως γινεται αυτο ρε παιδι μου?κανεις τρυπες???:shock::shock::shock:

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ειχαμε μεχρι περσι ενα μικρο και το χαμε βαλει πανω στο τραπεζακι που ειναι αναμεσα στους 2 καναπεδες, για να ακουμπας κ καλα ποτηρακι-τασακι... και ετσι αινοταν κ ψηλοτερο...περσι αγορασαμε ενα 2 μετρα (ευκαιρια, 20 ευρω+100 μπαλες δωρο) και η μεγαλη δε το πειραζε, η μικρη και να θελε ηταν 2μισι μηνων δε μπορουσε να το πειραξει...δετος σκουρα τα πραματα,βλεπω να μας το κατεβαζει ολο....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

μωρε καπου θα το στριμωξω και δε θα το φτανει.θελω πολυ να στολισω!!!καλα και κανεις ολοκληρη τρυπα στο ταβανι?και οταν το βγαλεις τι γινεται?εχεις ενα ταβανι με τρυπες τελεια!!!καλα τωρα τι θυμηθηκα!!!οταν τελειωσουν οι γιορτες αργουμε καπως να ξεστολισουμε λογω βαρεμαρας περισσοτερο,ηταν λοιπον μια θεια μου που το ειχε φτασει στο αλλο ακρο,ειχε ερθει το πασχα και το δεντρο εκει το μονο που ειχε κανει ηταν να βγαλει τις μπαλες και να κρεμασει κοτουλες!!!!!!χαχαχαχαχα

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κρεμάσεις άλλα πράγματα μέχρι τα επόμενα χριστούγεννα για να μην είναι μόνες τους οι τρύπες :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με προβλημάτισε πολύ φέτος αυτό το θέμα, γιατί οι μικροί ειναι 18 μηνών. Οπότε άκυρο το μεγάλο δέντρο μέσα στο σαλόνι δυστυχώς. Έχουμε όμως ένα μικρότερο (περίπου 90 εκ. μαζί με τη γλαστρούλα του) και θα το βάλουμε επάνω στο πάσο που χωρίζει την κουζίνα από το σαλόνι, και θα στολίσουμε αρκετά το υπόλοιπο σπίτι.... Στενοχωριέμαι όμως, γιατί τα δύο τελευταία χρόνια έχω μαζέψει καταπληκτικά στολιδάκια και φέτος δεν θα τα πολυδούμε. Έχει κανείς καμιά ιδέα πώς κρεμάμε στολίδια στους τοίχους χωρίς να βάλουμε καρφιά???

Link to comment
Share on other sites

μωρε καπου θα το στριμωξω και δε θα το φτανει.θελω πολυ να στολισω!!!καλα και κανεις ολοκληρη τρυπα στο ταβανι?και οταν το βγαλεις τι γινεται?εχεις ενα ταβανι με τρυπες τελεια!!!καλα τωρα τι θυμηθηκα!!!οταν τελειωσουν οι γιορτες αργουμε καπως να ξεστολισουμε λογω βαρεμαρας περισσοτερο,ηταν λοιπον μια θεια μου που το ειχε φτασει στο αλλο ακρο,ειχε ερθει το πασχα και το δεντρο εκει το μονο που ειχε κανει ηταν να βγαλει τις μπαλες και να κρεμασει κοτουλες!!!!!!χαχαχαχαχα

 

:shock::shock::shock:Καλά γιατί δεν κρατούσε μέχρι του χρόνου τα Χριστούγεννα, να μην κάνει και διπλό κόπο.;)

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχουμε και εμείς παρόμοιο θέμα και σκέφτηκα να δέσω το δέντρο με σπάγκο από δυο πλευρές στο καλοριφέρ!!!!!!!!! Έτσι τουλάχιστον θα γλιτώσει και δεν θα της έρθει στο κεφάλι. Για τις κάτω όμως σειρές που τις φτάνει, δεν ξέρω τί να κάνω. Θυμάμαι πώς όταν ο ανιψιός μου ήταν μικρούλης και σε αυτήν την ηλικία, η νύφη μου του είχε βάλει ένα διακοσμητικό πράσινο πλαστικό φράκτη (σαν αυτούς που βάζουν στους κήπους γύρω στο μισό μέτρο) και του έκοβε την φόρα κατά κάποιο τρόπο αλλά δεν ξέρω αν λειτούργησε 100%.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με προβλημάτισε πολύ φέτος αυτό το θέμα, γιατί οι μικροί ειναι 18 μηνών. Οπότε άκυρο το μεγάλο δέντρο μέσα στο σαλόνι δυστυχώς. Έχουμε όμως ένα μικρότερο (περίπου 90 εκ. μαζί με τη γλαστρούλα του) και θα το βάλουμε επάνω στο πάσο που χωρίζει την κουζίνα από το σαλόνι, και θα στολίσουμε αρκετά το υπόλοιπο σπίτι.... Στενοχωριέμαι όμως, γιατί τα δύο τελευταία χρόνια έχω μαζέψει καταπληκτικά στολιδάκια και φέτος δεν θα τα πολυδούμε. Έχει κανείς καμιά ιδέα πώς κρεμάμε στολίδια στους τοίχους χωρίς να βάλουμε καρφιά???

εχω δει σε κομμωτηρια να τα κραταει στο τοιχο σελοτειπ αλλα δε ξερω κατα ποσο θα αντεξει το βαρος της μπαλας δε το εχω δοκιμασει.δενουν τη μπαλιτσα με μπετονια και την κολανε με το σελοτειπ..

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως χθες στολισα το δεντρο στο ιδιο σημειο που το στολιζω παντα. δεν αλλαξα τιποτα αν και φετος εχουμε και τη σπορουλα που ειναι 8 μηνων. το περιεργαζεται βεβαια, βγαζει τις κατω μπαλες, τις μασαει κλπ. εγω ειμαι διπλα και την προσεχω χωρις να της το απαγορευω. τα ιδια ειχα κανει και με το μεγαλο και ετσι εμαθε να ζει στο σπιτι χωρις να χρειαζεται να κανουμε... οδοφραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...