Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

mantoux και παιδικος


kallima2008

Recommended Posts

δεν καταλαβαινω τιποτα. για να στειλω το παιδι μου στο κεντρο φιλοξενιας πρεπει να ξανακανει λεει εκει η δασκαλα το μαντου. το εχει ηδη κανει το 2008 δηλαδη περσυ και μας ζητανε να το ξανακανουμε. ενω η παιδιατρος λεει οτι δεν γινεται καθε χρονο και οτι θα εκανε κακο στο παιδι να το ξανακανουμε. ξερει κανεις κατι γιαυτο; μπορει οι παιδικοι σταθμοι να πανε κοντρα στην ιατρική;

.png

as1cCsi0g410000MDAwOTU0M2R8MzAxNTE5M2R8SCBiZWJvdWthIG1vdSBlaW5haSA4LDUgbW9udGhz.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

ψαξε στο ιντερνετ στην σελιδα νοσοκομειο παίδων αγλαια κυριακου κέντρο φυτατικής νόσου μιλά μια γιατρός και δίνει συμβουλες για το εμβόλιο και το μαντουχ. Θα εκπλαγείς με αυτά που γράφει!!!! γιατί λίγο πολύ δεν συνηστά το εμβόλιο και το μαντουχ πρέπει να γίνεται μια φορά η επανάληψη βγάζει θετικό δείγμα. Δευτερον , ατομο στενού μου οικογενειακού κύκλου νοσηλεύτρια μου είπε το εμβόλιο να μην το κάνουμε γιατί δεν καταλαβαίνεις τα συμπτώματα αν κολλήσει το παιδί και δεν σημαίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ οτι με το εμβόλιο δεν κολλάς, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ . Μπες στο site και θα δείς τι λέει για τους σταθμούς και τα σχολεία επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεται το εμβολιο της φυματιωσης με το μαντου .

Το μαντου μπορει να γινεται καθε 1,5 -2 χρονια (τοσο το κανουμε εμεις) και δεν ειναι εμβολιο...απλα βλεπουμε αν εχουμε νοσησει ή νοσουμε τωρα απο φυματιωση...

Εαν γινει για καποιο λογο και πιο νωρις δεν πειραζει ..

Και σαφως αν κανεις μαντου δεν θετικοποιειται την επομενη φορα,...αν κανεις το εμβολιο της φυματιωσης ..τοτε γινεται θετικο το μαντου...

Εχει παρα πολλες σελιδες και μεσα στο φορουμ για το εμβολιο της φυματιωσης και για το μαντου...

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω τιποτα. για να στειλω το παιδι μου στο κεντρο φιλοξενιας πρεπει να ξανακανει λεει εκει η δασκαλα το μαντου. το εχει ηδη κανει το 2008 δηλαδη περσυ και μας ζητανε να το ξανακανουμε. ενω η παιδιατρος λεει οτι δεν γινεται καθε χρονο και οτι θα εκανε κακο στο παιδι να το ξανακανουμε. ξερει κανεις κατι γιαυτο; μπορει οι παιδικοι σταθμοι να πανε κοντρα στην ιατρική;

Εμένα το έκανε το 2007 και τώρα που πήγε`παιδικό το ζητησαν ξανά αλλά όταν η παιδίατρος είπε πως δεν χρειάζετε να το ξανακάνει γιατι δεν έχει δείξει το παιδί καμμία ένδειξη για να ανυσηχούμε ο παιδικός είπε οκ ''οτι πει ο γιατρός που ξέρει το παιδί'' και δεν το ξανακάναμε.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Αν σας εχει τυχει, πείτε μου τη γνωμη σας

Στην κορη μου που θα γίνει 3 ετων το Σεπτέμβριο έχω κάνει μόνο το pentavac τις 3 δόσεις. Για να γραψω την κόρη μου σε παιδικό Σταθμο στο χαλανδρι χρειαζομαι φωτοτυπια βιβλιαριου με ολα τα απαραιτητα εμβολια για την ηλικια του παιδιου, και βεβαιωση υπογεγγραμενη απο τον παιδιατρο μας με ολα τα εμβολια που εχει κανει.

Μιλησα με τις υπευθυνες στο τμημα οπου γινονται οι αιτησεις και μου ειπαν πώς ειναι απαραίτητα τα εμβόλια.

Πώς στο καλό θα το πάω το παιδί στον παιδικό χωρίς αυτά;

MG59.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Αν σας εχει τυχει, πείτε μου τη γνωμη σας

Στην κορη μου που θα γίνει 3 ετων το Σεπτέμβριο έχω κάνει μόνο το pentavac τις 3 δόσεις. Για να γραψω την κόρη μου σε παιδικό Σταθμο στο χαλανδρι χρειαζομαι φωτοτυπια βιβλιαριου με ολα τα απαραιτητα εμβολια για την ηλικια του παιδιου, και βεβαιωση υπογεγγραμενη απο τον παιδιατρο μας με ολα τα εμβολια που εχει κανει.

Μιλησα με τις υπευθυνες στο τμημα οπου γινονται οι αιτησεις και μου ειπαν πώς ειναι απαραίτητα τα εμβόλια.

Πώς στο καλό θα το πάω το παιδί στον παιδικό χωρίς αυτά;

 

Και στα σχολεια νομιζω ειναι απαραιτητα αυτα.......δεν ξερω

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

στην ηλικια τησ μικρης επρεπε να εχει κανει το μαντου ....δεν το εχεις κανει απο αποψη η δεν σασ το ειπαι ο γιατρος ?οσα παιδακια ξερω το καναμε στους 18 μηνες ....ειναι το απαραιτητο για να κανεισ το μμρ και λεγετε φυματικη δοκιμασια ,εμεισ το εχουμε κανει και απο δικη μου αποψη εχω καθυστερησει το μμρ .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενημερωθεί σχετικά με πολλές παρενέργειες και καρκινογόνα στοιχεία στα εμβόλια για αυτό και σταμάτησα στο pentavac και δεν θα κάνω άλλα. Αποψη ή απόφαση όπως το δει κανείς. Δεν νομίζω πως είμαι η μόνη μαμά που έχει πάρει αυτή την απόφαση. Και πιστεύω πως θα έχει τύχει και σε αυτές να θέλουν να πάνε το παιδί τους στον παιδικό χωρίς εμβόλια

MG59.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Δες κι εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=44451

 

Απάντηση από το Υπουργείο Παιδείας για τα εμβόλια.

Βέβαια οι παιδικοί σταθμοί δεν ανήκουν στου Υπουργείο Παιδείας, αλλά νομίζω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο ενοουσα απλα εκεινη την ωρα δεν εβρησκα την λεξη .

ευχομαι να βρεις την λυση ,αυτο που σου εβαλε η Harlow το ειχα δει και παλιοτερα και πιστευω οτι θα σε βοηθησει .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

στην ηλικια τησ μικρης επρεπε να εχει κανει το μαντου ....δεν το εχεις κανει απο αποψη η δεν σασ το ειπαι ο γιατρος ?οσα παιδακια ξερω το καναμε στους 18 μηνες ....ειναι το απαραιτητο για να κανεισ το μμρ και λεγετε φυματικη δοκιμασια ,εμεισ το εχουμε κανει και απο δικη μου αποψη εχω καθυστερησει το μμρ .

 

το μαντού δεν είναι απαραίτητο για το ΜΜΡ, είναι για της φυματίωσης το εμβόλιο απαραίτητο. Το ΜΜR καλύπτει από ιλαρά (measles), παρωτίτιδα (mumps) και ερυθρά (rubella), δεν έχει κάποια σχέση με τη φυματίωση.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος μου μου εχει πει οτι για να κανει το μμρ πρεπει να κανει πρωτα το μαντου .

στους 18 μηνες το ειχα κανει το μαντου και αποφασησα να αναβαλω το μμρ ,στα δυο χρονια πανω που μιλουσαμε παλυ για το μμρ μου ειπαι αν θες να το κανουμε πρεπει να κανουμε πρωτα το μαντου ,της ειπα και το ειδε και στο βιβλιαριο οτι το καναμε και η συζητηση επικρντρωθηκε στο μμρ το οποιο το αναβαλαμε οπως και της ανεμοβλογιας για πολυ αργοτερα .

αυτο συνεβει και καταλαβα οτι για να γινει το μμρ πρεπει πρωτα να γινει το μαντου ...μπορει να καταλαβα και λαθος και να νομιζε η παιδιατρος οτι δεν ειχαμε κανει ουτε το μαντου ....αλλα μου εχει μεινει εντονα οτι αυτα τα δυο πανε πακετακι .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

η γιατρος μου μου εχει πει οτι για να κανει το μμρ πρεπει να κανει πρωτα το μαντου .

στους 18 μηνες το ειχα κανει το μαντου και αποφασησα να αναβαλω το μμρ ,στα δυο χρονια πανω που μιλουσαμε παλυ για το μμρ μου ειπαι αν θες να το κανουμε πρεπει να κανουμε πρωτα το μαντου ,της ειπα και το ειδε και στο βιβλιαριο οτι το καναμε και η συζητηση επικρντρωθηκε στο μμρ το οποιο το αναβαλαμε οπως και της ανεμοβλογιας για πολυ αργοτερα .

αυτο συνεβει και καταλαβα οτι για να γινει το μμρ πρεπει πρωτα να γινει το μαντου ...μπορει να καταλαβα και λαθος και να νομιζε η παιδιατρος οτι δεν ειχαμε κανει ουτε το μαντου ....αλλα μου εχει μεινει εντονα οτι αυτα τα δυο πανε πακετακι .

 

τι να σου πω, ίσως εννοούσε να προηγηθεί το μαντού για να κάνετε και της φυματίωσης και μετά το ΜΜΡ; πάντως όπως σωστά το είπες στην αρχή, είναι η λεγόμενη φυματική αντίδραση, οπότε είναι για της φυματίωσης. Τέσπα, νομίζω είμαστε ελαφρώς οφ τόπικ ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει βέβαια και μια εγκύκλιος του ΥΠΕΠΘ Τμήμα Γ' με ημερομηνία 10/6/2009 και Αρ.πρωτ. Φ.6./265/66792/γ1 αναφέρει πως " είναι υποχρεωτικά όλα εκείνα τα εμβόλια που είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών. Μόνο σε περιπτώσεις ιατρικής αντένδειξης θα μπορούν οι γονείς να αρνηθούν τον εμβολιασμό των παιδιών τους".

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος μου μου εχει πει οτι για να κανει το μμρ πρεπει να κανει πρωτα το μαντου .

στους 18 μηνες το ειχα κανει το μαντου και αποφασησα να αναβαλω το μμρ ,στα δυο χρονια πανω που μιλουσαμε παλυ για το μμρ μου ειπαι αν θες να το κανουμε πρεπει να κανουμε πρωτα το μαντου ,της ειπα και το ειδε και στο βιβλιαριο οτι το καναμε και η συζητηση επικρντρωθηκε στο μμρ το οποιο το αναβαλαμε οπως και της ανεμοβλογιας για πολυ αργοτερα .

αυτο συνεβει και καταλαβα οτι για να γινει το μμρ πρεπει πρωτα να γινει το μαντου ...μπορει να καταλαβα και λαθος και να νομιζε η παιδιατρος οτι δεν ειχαμε κανει ουτε το μαντου ....αλλα μου εχει μεινει εντονα οτι αυτα τα δυο πανε πακετακι .

 

και μας η γιατρός μας εξήγησε ότι πρώτα γίνεται το μαντού και μετά το mmr γιατί αν προηγηθεί το mmr πρέπει να περάσουν 6 μήνες και μετά να γίνει το μαντού.

τώρα την εξήγηση ακριβώς δεν τη θυμάμαι.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

η γιατρος μου μου εχει πει οτι για να κανει το μμρ πρεπει να κανει πρωτα το μαντου .

στους 18 μηνες το ειχα κανει το μαντου και αποφασησα να αναβαλω το μμρ ,στα δυο χρονια πανω που μιλουσαμε παλυ για το μμρ μου ειπαι αν θες να το κανουμε πρεπει να κανουμε πρωτα το μαντου ,της ειπα και το ειδε και στο βιβλιαριο οτι το καναμε και η συζητηση επικρντρωθηκε στο μμρ το οποιο το αναβαλαμε οπως και της ανεμοβλογιας για πολυ αργοτερα .

αυτο συνεβει και καταλαβα οτι για να γινει το μμρ πρεπει πρωτα να γινει το μαντου ...μπορει να καταλαβα και λαθος και να νομιζε η παιδιατρος οτι δεν ειχαμε κανει ουτε το μαντου ....αλλα μου εχει μεινει εντονα οτι αυτα τα δυο πανε πακετακι .

 

 

μηπως θυμασαι λαθος και συζητουσατε για το BCG κι οχι για το MMR;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Η κόρη μου είναι 4,5 ετών, το μαντού το έκανε πέρυσι πριν πάει παιδικό.Φέτος ενώ η παιδίατρος μου λέει ότι δε πρέπει να ξαναγίνει ο παιδίατρος του παιδικού μας το θεωρεί απαραίτητο να έχει γίνει στο τελευταίο εξάμηνο.Για πείτε μου βρε κορίτσια και σε σας το ζητάνε κάθε χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πότε κάνατε το εμβόλιο ΜΑΝΤΟU? Η παιδίατρος μας είπε 15 μηνών να το κάνει μαζί με το εμβόλιο ιλαράς-ερυθράς-παρωτίτιδας.

Κάτι δεν μου κολάει...

έχω ακούσει οτι το κάνουν 3 χρονών, αληθεύει?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις το καναμε 2,5χρ.τοτε ηταν προγραμματισμενο απο τον παιδιατρο μας.

ειναι λεει καλο να το κανει πριν ξεκινησει το παιδακι να παει στον παιδικο.

ΜΠΕΤΤΥ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...