Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφεστωτα ωτα (πεταχτα αυτια)


Recommended Posts

Δρ. Αθανάσιος Σκούρας χειρουργός-ΩΡΛ

 

Τα αφεστώτα ώτα, όπως αποκαλούνται, εμφανίζονται μόνο σε ένα ποσοστό 5% του πληθυσμού και οφείλονται κυρίως σε κληρονομικό παράγοντα, αφού έρευνες έχουν δείξει ότι στο 60% των ασθενών υπάρχει κληρονομικό ιστορικό.

Στις συνήθεις των περιπτώσεων και τα δυο αυτιά αποκλίνουν-προεξέχουν από το κεφάλι, υπάρχει όμως και η περίπτωση να αποκλίνει μόνο το ένα και να δημιουργεί ακόμη χειρότερη εικόνα.

Αξίζει να αναφερθεί ότι τα «πεταχτά αυτιά» διακρίνονται αμέσως μετά τη γέννηση του παιδιού και με τη πάροδο του χρόνου το σχήμα και η θέση των πτερυγίων δεν αλλάζουν. Αυξάνεται μόνο το μέγεθος των πτερυγίων που οριστικοποιείται στην ηλικία των 5-6 ετών.

Κι όμως το πρόβλημα διορθώνεται:

Η άμεση αντιμετώπιση του έχει ένα όνομα ωτοπλαστική και πραγματοποιείται με χειρουργική επέμβαση που γίνεται με τοπική αναισθησία στους ενήλικες και με ολική νάρκωση στα ανήλικα άτομα χωρίς να χρειάζεται παραμονή στο νοσοκομείο ούτε για μια μέρα.

H τομή είναι ανώδυνη και γίνεται στο πίσω μέρος του αυτιού σε μη ορατό σημείο χωρίς να αφήνει κανένα ίχνος. Ο γιατρός αφαιρεί ένα τμήμα δέρματος που περισσεύει και αφού τοποθετήσει το αυτί στη σωστή θέση, σταθεροποιεί το πτερύγιο με ράμματα. Η διάρκεια της επέμβασης είναι μιάμιση ώρα περίπου. Μετά την επέμβαση τοποθετείται ελαστικός επίδεσμος που καλύπτει και τα δυο αυτιά, ο οποίος αφαιρείται μετά από πέντε ημέρες και τοποθετείται μόνο στον ύπνο για τις επόμενες δυο εβδομάδες. Ο ασθενής σε αυτή τη φάση μπορεί να επιστρέψει φυσιολογικά στις δραστηριότητές του.

Πόνος ή οιδήματα είναι σπάνια, εκτός αν ο ασθενής δεν προσέχει, ασκεί πίεση στα χειρουργημένα αυτιά κατά τον ύπνο, μιλά πολλή ώρα στο τηλέφωνο ή προκαλεί τραυματισμό. Τα ράμματα αφαιρούνται στην έβδομη ημέρα μετά την επέμβαση στους ενήλικους που χειρουργούνται, ενώ στα παιδιά τοποθετούνται απορροφήσιμα ράμματα ώστε να αποφεύγεται η αφαίρεσή τους.

Το κόστος της επέμβασης ανέρχεται περίπου στα 1.800-2.500 ευρώ. Περιορισμός στην ηλικία για ωτοπλαστική δεν υπάρχει, αν και ως καταλληλότερη κρίνεται αυτή των 5 ή 6 ετών όταν το πτερύγιο έχει ήδη διαμορφωθεί στο τελικό του μέγεθος.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δρ. Αθανάσιος Σκούρας χειρουργός-ΩΡΛ

 

Πόνος ή οιδήματα είναι σπάνια, εκτός αν ο ασθενής δεν προσέχει, ασκεί πίεση στα χειρουργημένα αυτιά κατά τον ύπνο, μιλά πολλή ώρα στο τηλέφωνο ή προκαλεί τραυματισμό.

 

Επειδή την έχω κάνει την επέμβαση να σας πω ότι ο πόνος τις πρώτες δύο μέρες ήταν κυριολεκτικά ανυπόφορος! Χωρίς υπερβολή ήθελα να πάρω φόρα να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο και είμαι και από τους ανθρώπους που αντέχουνε τον πόνο! Επίσης πρώτη και μοναδική φορά στη ζωή μου λιποθύμησα. Και για παραπάνω από ένα μήνα μετά κοιμόμουνα με μαξιλαράκι που είχε στη μέση τρύπα γιατί δεν ανεχόμουνα να ακουμπάνε πουθενά τα αυτιά μου.

Βέβαια επειδή, εγώ τουλάχιστον, είχα μεγάλο ψυχολογικό θέμα με τα αυτιά μου θα το ξανάκανα (γιατί έχω γνωρίσει και κοπέλα που μου είπε πως αν ήξερε για τι πόνο μιλάμε δεν θα το τολμούσε). Αν όμως είχε τέτοιο θέμα το παιδί μου δεν θα το υπέβαλα σ' συτή τη διαδικασία μέχρι να ήταν σε ηλικία να αποφασίσει μόνο του.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω κάνει την επέμβαση να σας πω ότι ο πόνος τις πρώτες δύο μέρες ήταν κυριολεκτικά ανυπόφορος! Χωρίς υπερβολή ήθελα να πάρω φόρα να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο και είμαι και από τους ανθρώπους που αντέχουνε τον πόνο! Επίσης πρώτη και μοναδική φορά στη ζωή μου λιποθύμησα. Και για παραπάνω από ένα μήνα μετά κοιμόμουνα με μαξιλαράκι που είχε στη μέση τρύπα γιατί δεν ανεχόμουνα να ακουμπάνε πουθενά τα αυτιά μου.

Βέβαια επειδή, εγώ τουλάχιστον, είχα μεγάλο ψυχολογικό θέμα με τα αυτιά μου θα το ξανάκανα (γιατί έχω γνωρίσει και κοπέλα που μου είπε πως αν ήξερε για τι πόνο μιλάμε δεν θα το τολμούσε). Αν όμως είχε τέτοιο θέμα το παιδί μου δεν θα το υπέβαλα σ' συτή τη διαδικασία μέχρι να ήταν σε ηλικία να αποφασίσει μόνο του.

 

Angelina οποιον γιατρο εχω ρωτησει,μου εχει πει οτι δεν υπαρχει εντονος πονος και οτι στα παιδια ενδεικνυται η ηλικια των 5-6 χρονων για την επεμβαση λογω του οτι ειναι ακομα "τρυφερα" τα αυτακια...Αυτο που γραφεις με προβληματισε...:confused: Δεν ξερω τι να κανω...

 

Εγω ηθελα να κανω την επεμβαση τον Μαιο στην κορη μου,ειναι 6μιση,για να προλαβουμε την κοροιδια στο σχολειο και να αισθανθει κι αυτη καλυτερα.Δεν με αφηνει να της μαζεψω τα μαλλια με τιποτα,το εχει καταλαβει απο μονη της(παιζει και να την εχουν κοροιδεψει ηδη).Δεν μου το εχει πει ανοιχτα αλλα το βλεπω στις αντιδρασεις της...Με προβληματισες πολυ...

 

Μηπως υπαρχει καποια μαμα που να εχει κανει την επεμβαση στο παιδακι της,να μου πει αν οντως ποναει τοσο πολυ;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καθόλου αν παίζει ρόλο η ηλικία, μήπως δηλαδή τα παιδάκια δεν πονάνε τόσο, γιατί εγώ την έκανα την επέμβαση στα 29 μου. Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχουν διάφορες μέθοδοι, γιατί εμένα δεν μου αφαιρέθηκε τμήμα δέρματος, αλλά έκοψαν το χόνδρο (απ' ό,τι μου είχε πει ο γιατρός).

Έχω ακούσει δε ότι όταν το κάνεις σε μικρή ηλικία υπάρχει περίπτωση να "ξαναπετάξουν" τα αυτιά. Αυτό το λέω βέβαια με κάθε επιφύλαξη γιατί γιατρός δεν είμαι ούτε έχω προσωπική εμπειρία.

Είναι γεγονός ότι το άγχος και το κόμπλεξ που μπορεί να σου δημιουργήσουν τα πεταχτά αυτιά είναι τεράστιο, ειδικά στις μικρότερες ηλικίες (εγώ μέχρι τα 29 μου δεν είχα μαζέψει ΠΟΤΕ τα μαλλιά μου, όταν ήμουνα μικρή δεν έκανα βουτιές στη θάλασσα κοκ), οπότε καταλαβαίνω την κορούλα σου. Εξάντλησε όλες τις ερωτήσεις που μπορείς να κάνεις στους γιατρούς κι αν σε διαβεβαιώσουν ότι δεν έχει τόσο πόνο (λόγω ηλικίας ή μεθόδου όπως σου είπα) τότε κάντε το.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Laser για πεταχτά αυτιά και ρινικό διάφραγμα

 

 

Τα αφεστώτα ώτα (πεταχτά αυτιά) αποτελούν μια συχνή συγγενή αισθητική δυσμορφία. Περίπου το 20% των ενηλίκων αντιμετωπίζουν κάποιας μορφής αισθητική δυσμορφία με το πτερύγιο.

 

 

Μια νέα επαναστατική και πρωτοποριακή μέθοδος αποκατάστασης των πεταχτών αυτιών εφαρμόζεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα και μόνο στην πόλη της Λάρισας εδώ και τέσσερις μήνες από τον στρατιωτικό ιατρό και χειρουργό ωτορινολαρυγγολόγο Πετρόπουλο Ιωάννη, επιμελητή ΩΡΛ Κλινικής του 404 Γ.Σ.Ν.Λ., σε συνεργασία με τον Pr Serge Mordon από το πανεπιστήμιο της Lille, με πολύ καλά αποτελέσματα. Η μέθοδος αυτή γίνεται στο ιατρείο, δεν απαιτεί ούτε καν τη χρήση τοπικής αναισθησίας, δεν χρησιμοποιείται νυστέρι, οπότε είναι αναίμακτη, δεν αφαιρείται δέρμα, δεν υπάρχει εξωτερική τομή και ο ενδιαφερόμενος επιστρέφει άμεσα στις δραστηριότητές του. Η όλη συνεδρία διαρκεί περίπου 30-35 λεπτά και για τα δύο αυτιά. Με το τέλος της συνεδρίας τοποθετείται ειδικό σιλικονούχο ναρθηκάκι και μια ελαστική κορδέλα, που παραμένουν για μερικές ημέρες. Δεν χορηγείται κάποια αντιβιοτική αγωγή και η μέθοδος είναι εντελώς ανώδυνη. Μπορεί να εφαρμοστεί από την ηλικία των 6 ετών και άνω και είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για τα παιδιά στα οποία μέχρι τώρα η ωτοπλαστική γινόταν χειρουργικά υπό γενική αναισθησία.

 

Ηδη έχουν πραγματοποιηθεί 29 περιστατικά με απόλυτη επιτυχία και χωρίς καμία επιπλοκή. Με τη μέθοδο αυτή μπορεί να αποκατασταθεί οποιαδήποτε αισθητική δυσμορφία του πτερυγίου του αυτιού, με την προϋπόθεση ότι δεν έχουμε την έλλειψη χόνδρου.

 

Ρινικό διάφραγμα

 

Το ρινικό διάφραγμα αποτελεί έναν από τους βασικούς ανατομικούς σχηματισμούς της μύτης. Παίζει ουσιώδη ρόλο στη λειτουργία της ρινικής αναπνοής και, ταυτόχρονα, επηρεάζει σε σημαντικό βαθμό την αισθητική της μύτης.

 

Πρόκειται για μια οστεοχόνδρινη δομή που χωρίζει τη ρινική κοιλότητα στις δύο ρινικές θαλάμες, διαμέσου των οποίων ο αέρας εισέρχεται στη μύτη, εφυγραίνεται, θερμαίνεται, καθαρίζεται από ξένα σωματίδια και, μέσω της υπόλοιπης αναπνευστικής οδού, καταλήγει στους πνεύμονες.

 

Σε περιπτώσεις όπου το χόνδρινο μόνο τμήμα του διαφράγματος είναι στραβό, πλέον μπορεί να ευθειαστεί χωρίς χειρουργείο, αλλά με τη χρήση laser στο ιατρείο. Δεν χρησιμοποιείται και πάλι νυστέρι, η μέθοδος είναι αναίμακτη και ανώδυνη και διαρκεί περίπου 20-25 λεπτά. Στο εσωτερικό της μύτης, τοποθετείται για 10 περίπου λεπτά τοπικό αναισθητικό gel. Στο τέλος της συνεδρίας τοποθετείται ειδικό φύλλο σιλικόνης στο εσωτερικό της μύτης που γίνεται απόλυτα ανεκτό από τον ασθενή και παραμένει για μερικές ημέρες. Πριν από την εφαρμογή του laser, απαιτείται πάντα πλήρης κλινική εκτίμηση του ασθενούς χρήση του ενδοσκοπίου για τον εντοπισμό του προβλήματος, μέτρηση της αναπνευστικής λειτουργίας της μύτης με τη χρήση της ρινομανομετρίας. Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά, απλώς θα πρέπει να τονιστεί ότι μόνο στο 20% των ατόμων με στραβό ρινικό διάφραγμα είναι σκολιωτικό μόνο το χόνδρινο τμήμα του, οπότε ενδείκνυται και η χρήση laser.

 

 

 

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 26/08/2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυ ενδιαφερον αυτο αλλα μονο στην λαρισα γινετε ε?ΦΟβερο θα ελεγα..

δεν ξερω αλλα μια φιλη που το εκανε σε μεγαλη ηλικια πονουσε παρα πολυ..δεν ξερω αν ισχυει για τα παιδια....

αλλα καλα θα κανεις να το ψαξεις γιατι εγω ειχα προβλημα στο προσωπο και οι γονεις μου δεν το παραδεχτηκαν ποτε..περασα ολα μου τα χρονια κατω απο γελια και κοροιδια μολις γυρνουσα την πλατη..στα 30 μου παρακαλω εκανα μονη μου την επεμβαση και αλλαξε η ζωη μου...

προσωπικα και μονο μιλωντας πιστευω οτι πρεπει να γινει η επεμβαση επειτα απο ψαξιμο για να ειναι και ανωδυνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα σας και απο εμενα.Την προηγουμενη εβδομαδα γεννηθηκε ο μπεμπης μας και ειναι πολυ ομορφουλης.Παρατηρησαμε ομως οταν τον φεραμε στο σπιτι οτι το αριστερο αυτακι του ειναι λιγο πεταχτο ενω το δεξι ειναι οκ.Μιλησα με τον νεογνολογο που τον εβλεπε στην κλινικη και μου ειπε οτι δεν ειναι κατι παθολογικο και δεν πρεπει να στεναχωριεμε.Στην ερωτηση μου αν θα μεινει ή οχι η απαντηση ηταν μπορει ναι μπορει και οχι μιας και ειναι μονο το ενα αυτακι.Είχε καμοια μανουλα ή πατερας παρομοιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

.... μμμμμμμμμμμμμμμμμ και γιατι δηλ να εχουμε ολοι μικρα αυτια???

εμεις με τα πεταχτα ακουμε καλυτερα!!!!

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μένω έκπληκτη και συνάμα είμαι περήφανη που υπάρχουν τέτοιοι επιστήμονες στην πόλη μου.Νομίζω ότι, ότι οδηγεί τον άνθρωπο σε χαμηλή αυτοεκτίμηση και διορθώνεται ανώδυνα πρέπει να διορθώνεται.Μπράβο σου Μπουκίτσα που κοιτάς κατάματα το πρόβλημα και ψάχνεις να βρεις τη λύση, χωρίς κόμπλεξ και με μόνο σκοπό την ψυχική ηρεμία του παιδιού σου.Είναι τυχερές οι θύελλες που σεχουν μανούλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προβληματίστηκα με αυτό που αναφέρει ο ΩΡΛ ότι άπαξ και γεννηθείς με πεταχτά αφτάκια θα τα έχεις παρέα σε όλη σου τη ζωή. Ο γιος μου έχει πεταχτά αφτάκια, το πρόσεξα με το που μου τον έδωσε η γιατρός αγκαλιά μετά τον τοκετό γιατί ήταν ο δεύτερος φόβος μου -ο πρώτος ήταν να είναι καλά το μωρό και ο δεύτερος μην κληρονομήσει τα αφτιά μου...:( Ευτυχώς έχει πολλά σγουρά μαλλάκια που καλύπτουν το πρόβλημα, κι επίσης είναι ένας κούκλος (κουκουβάου!). Ελπίζω να διορθωθούν κάπως με τα χρόνια, αλλά και πάλι να έχει την υγεία του και ό,τι αποφασίσει να κάνει μεγαλώνοντας θα είμαι δίπλα του.

Εγώ όταν ήμουν μικρή είχα και τα δύο αφτάκια πεταχτά όπως βλέπω σε φωτογραφίες, ενώ τώρα έχω μόνο ένα. :oops::cool: Ντρεπόμουν στο σχολείο, έτρωγα καζούρα κάποιες φορές, δεν μάζευα συχνά τα μαλλιά μου, αλλά μετά το συνήθισα. Έδειξα και στους συμμαθητές μου ότι στην τελική δεν με πολυπειράζει η συγκεκριμένη πλάκα, γελούσα και με κάποια σχόλια, οπότε βαρέθηκαν και το έκοψαν. Πιστεύω τελικά ότι είναι και πώς θα το χειριστούμε εμείς το θέμα με το παιδί, πώς θα το χαλυβδώσουμε απέναντι σε τέτοια θέματα. Τα παιδάκια έχουν την τάση να κοροϊδεύουν για το κάθετι: τα αφτάκια, το πάχος, το ύψος, το όνομα, τις επιδόσεις στο σχολείο. Το θέμα είναι να μάθουμε τα παιδιά μας να τα αντιμετωπίζουν αυτά μόνα τους και να μην νιώθουν κατώτερα σε τίποτα. :-D

Αλήθεια, μπουκίτσα, η κορούλα σου τι λέει για την προοπτική της διόρθωσης;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπουκίτσα, δεν ξέρω τι έκανες τελικά, αλλά αυτό που λες για την ηλικία είναι αληθές. Δηλαδή, σε μικρή ηλικία ο χόνδρος είναι πιο μαλακός-ελαστικός και η διαδικασία καθώς και η ανάρρωση πιο εύκολη. Έκανε την επέμβαση συγγενικό μου κοριτσάκι, πέρυσι, σε ηλικία 5,5 χρονών και δεν πόνεσε όπως περιγράφει η angelina, καμία σχέση! ΟΚ παραπονιόταν που και που για λίγο πόνο, (την πρώτη μέρα) μετά την ενοχλούσαν οι γάζες και τέλος είχε λίγη φαγούρα. Έπαιζε συνέχεια και ήταν ευδιάθετη σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Αφού, συνέχεια φώναζε η μαμά της να μη παίζει πολύ έντονα, μη τυχόν σπάσει τα ράμματα....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προβληματίστηκα με αυτό που αναφέρει ο ΩΡΛ ότι άπαξ και γεννηθείς με πεταχτά αφτάκια θα τα έχεις παρέα σε όλη σου τη ζωή. Ελπίζω να διορθωθούν κάπως με τα χρόνια, αλλά και πάλι να έχει την υγεία του και ό,τι αποφασίσει να κάνει μεγαλώνοντας θα είμαι δίπλα του.

 

Θα συμφωνήσω με τη souzy.

Ο σύζυγος μου μικρός είχε πολύ πεταχτά αυτιά αλλά τώρα πλέον με το περασμα των χρόνων το "πρόβλημα" διορθώθηκε εντελώς.

Επίσης η κόρη μου έχει πεταχτά αυτιά κυρίως το δεξί εξαιτίας μιας κύστης που έχει πάνω σε αυτό.

Μέχρι όμως να μάθουμε οτι είναι κύστη χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας όταν γιατροί αφήναν να αιωρείται και την πιθανότητα κακοήθους όγκου.

Και έτσι μετά από αυτό ειλικρινά δε με ενδιαφέρει αν έχει πεταχτά αυτιά ή όχι.

Αν αργοτερα θέλει να τα διορθώσει θα είμαστε στο πλευρό της. Τώρα δεν υπάρχει λόγος να βάλω το παιδί μου σε τέτοια ταλαιπωρία συνοδευόμενη με πόνο (που ξέρω οτι υπάρχει αρκετός) μόνο και μόνο για την αισθητική.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το παιδι μου ειναι σχεδον 5 ετων και το ενα του αυτι(δεξι) ειναι πεταχτο.Σκεφτομαστε να προβουμε σε πλαστικη ή λεηζερ.Μηπως καποιος εχει κανει κατι αντιστοιχο?θα ηθελα καποια γνωμη ή συμβουλη εαν ειναι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον να σας πω εγω που ειχα αυτη την εμπειρια.απο κληρονομικους παραγοντες ειχα γεννηθει με αυτια μικρα αλλα πεταχτα.στην πορεια των ετων αισθανομουν αβολα κ ενιωθα διαφορετικη.η μητερα μου ποτε δεν πηρε την αποφαση να τα πειραξει απο φοβο ισως..αλλα κ εκεινη που αντιμετωπιζε το ιδιο..δεν την ενοχλουσε καθολου κ ειχε συμβιβαστει με αυτο..εγω ομως ποτε δεν συμβιβαστηκα.το 2005 λοιπον εκανα λειζερ επεμβαση για κρεατακια κ διαφραγμα κ αποφασισα να φτιαξω κ τα αυτια....κ εγω κ η αδερφη μου!!πηγαμε λοιπον..το καναμε..εγω δεν πονουσα καθολου μα καθολου..πιο πολυ υπεφερα απο τη μυτη!!τα αυτια τιποτα..σαν να μην ειχα κανει κατι...αφαιρεσαμε τα ραμματα στις 7 μερες...ΑΛΛΑ στην δεκατη μερα ενα ραμμα εκανε διαποιηση-μολυνση..αρχισε το αυτι να πρηζεται να ποναει να σταζει πυον...ο αντρας μου φοβηθηκε κ εγω επισης...παραλιγο να χασω το αυτι μου...εβαζα bactroban αλοιφη αλλα τιποτα...ετσι πηρα το αεροπλανο μεσα στη νυχτα κ πηγα θεσσαλονικη οπου χειρουργηθηκα..κ ξαναμπηκα χειρουργειο την επομενη μερα....το αυτι ηταν στα κακα του τα χαλια...αναγκαστηκαμε να κανουμε ενα ραμμα στο κεφαλι για να το στηριξουμε...το ραμμα στο κεφαλι τραβουσε...το αυτι δεν πονουσε πια μετα απο το χειρουργειο καθως καθαριστηκε εκ νεου απο το πυον....σημερα μετα απο 4 χρονια...ειμαι πολυ καλα...ανησυχω βεβαια καποιες φορες γιατι δεν παυει να ειναι χειρουργημενα...απλα το δευτεροχειρουργημενο στην οψη ειναι πιο κακομουτσουνο...ενω το αλλο καλυετρο.εχω κ την αισθηση οτι οταν τα αυτια αναρρωναν κ ο καιρος περνουσε...χαλαρωσαν λιγο κ ξαναπετουν λιγο...αλλα οχι οπως πετουσαν.της αδερφης μου επισης αρχισαν να ψιλοπετουν παλι..αλλα οχι κ τα δυο το ενα πολυ περισσοτερο..αλλα κ παλι οχι οπως πριν!!

 

δεν μετανιωσα στιγμη για τιποτα...η αδελφη μου δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα μολυνσης ..εμεινα ετυχε...πιθανον...γιατι κ οταν γεννησα στα ραμματα παλι αντιμετωπισα προβλημα με ενα ραμμα......αν ειναι να το κανετε μανουλες στα παιδακια σας να το κανετε αμεσα πριν ξεκινησουν να δημιουργουνται ψυχολογικα στο σχολειο με τα αλλα παιδια που κοροιδευουν.αξιζει να διαφυλλασουμε την υγεια αλλα κ την ψυχολογια!!επισης η νεα μεθοδος ειναι με λειζερ αναιμακτα εντελως...εμας ειχε κ κοψε ραψε...τωρα εμαθα γινεται εντελως αναιμακτα...εμεις με χειρουργειο κ δεν ποναγαμε...αρα με το λειζερ δεν θα καταλαβουν τιποτα απολυτως....με τις ευχες μου κ χαιρομαι αν βοηθησα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΙΚΑ ΑΥΤΙΑ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΕΤΑΧΤΑ ΑΥΤΙΑ, ΕΓΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΕΥΕΙ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΠΕΤΑΓΟΝΤΑΙ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΟΚ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΤΧΑΤΟΥΝ. ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΘΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΟΥΝ ΠΟΛΥ?

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?

ΚΑΤΙ ΑΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΚΟΛΛΑΩ? ΠΩΣ, ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΛΛΙΑ ΕΚΕΙ.

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΩΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ισχυει οτι αν τα κολλησεις θα μαζεψουν.το εκανε η γιαγια μου στην ξαδερφη μου οτσν ηταν μικρη γιατι πεταγε το ενα αυτι της.τωρα ειναι 31 και ειναι το ιδιο.βεβαια ειναι γυναικα και το κρυβει πισω απο τα μαλλια.δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχεις τοσο.αν αρχισουν να πετανε μπορεις να ρωτησεις καποιον ειδικο να σου πει τι μπορεις να κανεις και σε ποια ηλικια. ξερω οτι κανουν επεμβασεις και φτιαχνουν και το σχημα του αυτιου οποτε μην αγχωνεσαι ολα διορθωνονται!

Link to comment
Share on other sites

Πρίν μία εβδομάδα βρέθηκα στο Παίδων Αγία Σοφία ,για να επισκεφτώ το παιδάκι μίας φίλης μου που έκανε μία μικρή επέμβαση.Ακριβώς στο διπλανό κρεβάτι ήταν ένα κοριτσάκι γύρω στα τέσσερα που είχε κάνει επέμβαση στα αυτάκια του καθαρά για λόγους αισθητικής.(μου είπε η μαμά του ότι είχε πεταχτά αυτάκια).

Δεν ξέρω βέβαια αν στην περίπτωσή σας χρειάζεται το παιδί κάτι τέτοιο αλλά να σου πώ ότι έγινε εγχείρηση με ολική νάρκωση,κάθησε το παιδάκι στο νοσοκομείο μόνο ένα βράδυ και μου είπε ότι είναι μία απλή εγχείρηση ρουτίνας.Πρέπει βέβαια να συμβουλευτείς ένα γιατρό για το άν πραγματικά πρέπει να κοιτάς αυτή τη λύση.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε να δείτε κι εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38779

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω...τι να πω!:confused:

Αν μιλάς σοβαρά BABY, τότε ζητώ συγγνώμη για το σχόλιο μου και απαντώ: ΟΧΙ! το hansaplast δεν θα εμποδίσει τα γονίδια να κάνουν τη δουλειά τους. Όσο και να τα κολλάς, αν είναι γραμμένο στο DNA του μωρού σου να έχει πεταχτά αυτιά....θα έχει!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα η κολλητη μου, μου το εχει πει!

οταν ηταν μικρος ο αδερφος της ειχε τοοοσο πεταχα αυτια (βρεφος)

η μαμα μας του τα κολλησε με σελοτειπ! ναι ! και τα αυτια του εφτιαξαν!

και αυτο ειναι μια πραγματικη ιστορια!

εμενα η κορη μου εχει λιγο πεταχτα αυτακια.Δεν της τα πειραξα παρολο που ηξερα την ιστορια. Τη βρισκω χαριτωμενη ετσι!

Τωρα αν το προβλημα ειναι μεγαλο ... δεν χανετε τιποτα να δοκιμασετε !

ας φαινεται αστειο και χαζο και απιστευτο ...ειναι μια προσπαθεια και καλυτερο απ την εγχειρηση ..ρουτινας οπως την χαρακτηρισανε πιο πανω. Οσο ρουτινα μπορει να ειναι μια εγχειρηση..

ενα αλλο που ακουσα γενικο ομως, ειναι οτι μπορεις να φορας στο παιδι σκουφακι καθε βραδυ στον υπνο του για λιγους μηνες απο οταν γεννηθει

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω...τι να πω!:confused:

Αν μιλάς σοβαρά BABY, τότε ζητώ συγγνώμη για το σχόλιο μου και απαντώ: ΟΧΙ! το hansaplast δεν θα εμποδίσει τα γονίδια να κάνουν τη δουλειά τους. Όσο και να τα κολλάς, αν είναι γραμμένο στο DNA του μωρού σου να έχει πεταχτά αυτιά....θα έχει!!!

Mom σου φαίνεται αδιανόητο ε;;;

Κι όμως...:lol::lol::lol:

 

Κι εμένα η μαμά μου μου έβαζε σελοτέιπ :oops::oops: αλλά μετά από λίγο καιρό το έκοψε, γιατί δεν γούσταρα και τα έβγαζα!

 

Εγώ πήρα στον μικρό κορδέλα να του φοράω μπας και ισιώσουν τα αφτάκια :oops::oops:, του την έβαλα μια φορά, δεν μου άρεσε το θέαμα και την πέταξα!

 

Όπως βλέπεις, οι μαμάδες... τύφλα να έχει ο Φουστάνος...:oops:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

angelina εμείνες ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα; εκάνα και εγώ ωτοπλαστική πρίν από περίπου 8 μήνες χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι μια ανώδυνη επέμβαση...Εγώ απογοήτευτηκα γιατί δυστυχώς δεν επέλεξα τον σωστό χειρούργο...πιστέψτε με παίζει πολύ σημαντικό ρόλο!!!Το ένα μου το αυτί συνέχιζει και πετάει, σαφώς όχι όπως πρίν, αλλά όσοι το έχουνε δει δεν πιστεύουνε ότι έκανα ωτοπλαστική.Και το χρηματικό κομμάτι επίσης είναι πολύ σημαντικό!!!! Οι περισσότεροι απ' αυτούς τους "επώνυμους" ζητάνε υπερβολικά ποσά, για μια επέμβαση η οποία διαρκεί το πολύ 1 ώρα....έχω ακούσει ότι κάποια κρατικά νοσοκομεία κάνουνε πλαστικές επεμβάσεις,γνωρίζετε μήπως;;; Σας ρωτάω γιατί σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξανακάνω δεύτερη ωτοπλαστική....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...