Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παράλυση Πάρεση Βραχιόνιου Πλέγματος (ERB) - ΣΠΑΝΙΟ & ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ


Recommended Posts

Το αγοράκι μας γεννήθηκε με πάρεση του βραχιονίου πλέγματος στο δεξί χεράκι του μετά από φυσιολογικό τοκετό. Είχαν γίνει όλες οι πιθανές εξετάσεις προκειμένου να είμαστε διασφαλισμένοι τόσο για την κατάσταση του παιδιού όσο και για τη σύζυγό μου. Ο γυναικολόγος μας διαβεβαίωνε ότι το παιδί βρίσκεται σε άριστη κατάσταση και ότι θα ήταν όλα μια χαρά κατά την διάρκεια της γέννας. Παρόλα αυτά το παιδί γεννήθηκε με πάρεση όπως προανέφερα χωρίς να μπορεί να υπάρξει κάποια λογική εξήγηση για αυτό, δεδομένου ότι το μωρό είχε φυσιολογικό βάρος (3,1 kg) καθώς επίσης η σύζυγός μου έχει φυσιολογικό βάρος (το επιπλέον βάρος λόγω εγκυμοσύνης ήταν μόλις 12 kg).

 

Επειδή έψαξα το forum και δε βρήκα αντίστοιχο θέμα, αν υπάρχουν και άλλοι γονείς που αντιμετωπίζουν ή αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα παρακαλώ ας απαντήσουν.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παραλυση.

 

dionpapad οι υπέρηχοι ή οι τροφοβλάστες δεν είναι δυνατόν να ανιχνέυσουν τέτοια προβλήματα. Ορθώς ο γυναικολόγος σας μιλησε για απουσία προβλημάτων στο παιδί καθώς ο έλεγχος γίνεται για τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες και μονο.

Προβλήματα που έχουν να κάνουν με την λειτουργία του εγκεφάλου δεν είναι δυνατόν να τα γνωρίζουμε εκ των προτέρων.

Αυτό που χρειάζεστε τώρα είναι να αποδεχτείτε ότι δεν είναι ένα προβλημα σοβαρό καθώς δεν επηρεάζεται η νοημοσύνη του παιδιου και να δείτε έναν καλό παιδιονευρολόγο για να δει αν υπάρχουν άλλα προβλήματα στο κεντρικό νευρικό σύστημα του παιδιού και να σας συστήσει φυσιοθεραπείες. Με αυτές η κατάσταση βελτιώνεται πάρα πολύ.

Ο,τι άλλο θες, με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί το παρακολουθεί παιδονευρολόγος, ενώ παράλληλα κάνει και φυσιοθεραπείες 2 φορές την εβδομάδα. Ξεκινήσαμε φυσιοθεραπεία από 15 ημερών, ευτυχώς έχει καλή εξέλιξη καθώς το χεράκι του μπορεί να κάνει αρκετές κινήσεις ενώ είναι ήδη 5 μηνών. Σε αυτές όμως τις περιπτώσεις κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί όμως πως θα εξελιχθεί η κίνηση του χεριού στο μέλλον και τι υπολείμματα μπορεί να αφήσει.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι ευθύνη του γυναικολόγου και θεωρώ ότι ήταν λάθος χειρισμός. Περιπτώσεις σαν αυτή που έτυχε σε μας δεν θα έπρεπε να συμβαίνουν στη σημερινή εποχή με τα τεχνικά μέσα που είναι διαθέσιμα. Δεν σου κρύβω ότι σκέφτομαι να κυνηγήσω νομικά το γιατρό και ο λόγος που δεν το έχω κάνει ακόμα, είναι γιατί ήθελα πρώτα απ' όλα να επικεντρωθώ στο παιδί.

 

Εσύ Voula έχεις αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο με το δικό σου παιδί? Πώς και έχεις γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα? Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

 

Dalia: Πάρεση σημαίνει παράλυση

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις, dionpapad, αν και καταλαβαίνω πως αισθάνεσθε, θέλω να σου πω πως γενικά ο εμβρυογεννετικός έλεγχος δεν δείχνει τίποτα άλλο παρά τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες και τα προβλήματα των οργάνων. Δυστυχώς τα τυχόν προβλήματα του κ.ν.σ. δεν μπορούν ούτε να φανερωθούν στους υπερήχους ούτε και μπορούν να προληφθούν.

Εκτός αν, επειδή αποδίδεις το πρόβλημα στον γιατρό, είδατε κάτι κατά τον τοκετό΄ή αν κατάλαβε κάτι η σύζυγος εκείνη την ώρα, που να μπορεί να ευθύνεται για το πρόβλημα.

Ο παιδονευρολόγος τι σας λεει? που αποδίδει την πάρεση? η κύηση πως ήταν? δημιιουργήθηκαν προβλήματα με το αμνιακό υγρό (αυξημένο ή μειωμένο)? υποξιες? πιθανές λοιμώξεις/αρρώστιες περασε? αυτά είναι πιθανές αιτίες επίσης.

πάντως, εν σχέση με τα σοβαρότερα προβλήματα του κεντρικού νευρικού συστήματος, αυτή η πάρεση δεν είναι τίποτα. Δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό, γεγονός που παρατηρείτε και εσείς πλέον με την βελτίωση που παρουσιάζει το μωρό.

Δυστυχώς δεν είναι δυνατή η παρέμβαση στο κνσ. εκ των υστέρων. Για αυτό η φυσιοθεραπεία μόνο μπορεί να βοηθήσει στην μερική αποκατάσταση του προβλήματος- αν και εγώ έχω και για αυτήν επιφυλάξεις.

Οσο για μένα, αν θες μπορούμε να μιλήσουμε με πμ.

Αλήθεια, που μένετε? είστε Αθήνα? το παιδί που το παρακολουθείτε?

αν δεν γίνομαι αδιάκριτη βέβαια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dionpapad καταλαβαινω πως αισθανεσαι ειδικα αν ειναι προσφατο. Ειχαμε ακριβως το ιδιο προβλημα με εσας γεννηθηκαμε παρεση βραχιονος πλεγματος και μαλιστα με συμμετοχη της ριζας 5,6 και 7. Οφειλω να σου πω να μην στεναχωριεσαι και ολα θα φτιαξουν θα το δεις . Σημερα που ειμαστε σχεδον 8 μηνων εχουμε πληρη αποκατασταση. Μαλιστα χθες πηγαμε στον γιατρο μας και μας ειπε οτι αν δεν ηξερε το ιστορικο δεν θα ηξερε ποιο χερακι ειχε το προβλημα (και εμεις το δεξι ειχαμε :) ). Αρκει να μην το αφησεις και ολα θα πανε καλα... Οτι θελεις εννοειται στη διαθεση σου. Ολα να ειναι περαστικα :D

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αναστασία σε ευχαριστώ πολύ για το αισιόδοξο μυνημά σου.

Μετά από πόσο διάστημα από τη γέννα αρχισε να κάνει κινήσεις το χεράκι του? Κάνατε φυσιοθεραπεία και από πόσο νωρίς?

Οτι μπορέσεις να θυμηθείς από την εξέλιξη του δικού σου παιδιού θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο. Επειδή τα έχεις περάσει μπορείς να καταλάβεις σε τι ψυχολογική κατάσταση βρισκόμαστε και πόσο σημαντική είναι η πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γέννησα κι εγώ τον δεύτερο μπέμπη μου, έναν παίδαρο 4650γρ. και μάλιστα με ΦΤ. Δυστυχώς, αφού βγήκε το κεφάλι, κόλλησε ο ώμος του στη λεκάνη μου κι επικράτησε ένας πανικός στο χειρουργείο, είναι σοβαρή επιπλοκή. Το αποτέλεσμα ήταν να πάθει «παράλυση βραχιονίου πλέγματος» στο αριστερό του χέρι. Δεν σας περιγράφω πόσο δύσκολες μέρες περνάω, κυρίως γιατί ακόμα είμαι στη φάση της αναμονής. Πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα προκειμένου να αρχίσουν να εκτιμούν τη σοβαρότητα της κατάστασης, αν δηλαδή θα αποκτήσει το χέρι κινητικότητα και πόση, αν θα χρειαστεί χειρουργεία κλπ.

 

Στο θέμα μου τώρα: αν κάποια μανούλα είχε την ίδια ατυχία, θα ήθελα να μου πει την εμπειρία της. Η κατάσταση λέγεται «μαιευτική παράλυση βραχιονίου πλέγματος τύπου Erb» και υπάρχει μικρή κινητικότητα στα δάχτυλα και μικρότερη στον καρπό. Από κει και πάνω δεν υπάρχει κίνηση αν και μας λένε ότι είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο. Ξέρω ότι πρέπει να περιμένω κι ότι όσο το ψάχνω από δω κι από κει τόσο πιο πολύ αγχώνομαι, αλλά κάτι πρέπει να κάνω για να μη με πάρει από κάτω, ώρες ώρες μου έρχεται να πάρω τα βουνά από την αγωνία. Ελπίζω καμία σας να μην είχε τέτοια εμπειρία αλλά αν τυχόν υπάρχει κάποια, θα ήθελα να μάθω τι έκανε. Σας ευχαριστώ.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

αντίστοιχο θέμα υπάρχει επίσης κι εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12281&highlight=%F0%E1%F1%DC%EB%F5%F3%E7+%E2%F1%E1%F7%E9%EF%ED%DF%EF%F5+%F0%EB%DD%E3%EC%E1%F4%EF%F2

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων

αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες

σελίδες της κατηγορίας

 

ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση" περισσοτερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ :

http://parents.org.gr/news/a309

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες

τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

_________________

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα κι εγώ τον δεύτερο μπέμπη μου, έναν παίδαρο 4650γρ. και μάλιστα με ΦΤ. Δυστυχώς, αφού βγήκε το κεφάλι, κόλλησε ο ώμος του στη λεκάνη μου κι επικράτησε ένας πανικός στο χειρουργείο, είναι σοβαρή επιπλοκή. Το αποτέλεσμα ήταν να πάθει «παράλυση βραχιονίου πλέγματος» στο αριστερό του χέρι. Δεν σας περιγράφω πόσο δύσκολες μέρες περνάω, κυρίως γιατί ακόμα είμαι στη φάση της αναμονής. Πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα προκειμένου να αρχίσουν να εκτιμούν τη σοβαρότητα της κατάστασης, αν δηλαδή θα αποκτήσει το χέρι κινητικότητα και πόση, αν θα χρειαστεί χειρουργεία κλπ.

 

Στο θέμα μου τώρα: αν κάποια μανούλα είχε την ίδια ατυχία, θα ήθελα να μου πει την εμπειρία της. Η κατάσταση λέγεται «μαιευτική παράλυση βραχιονίου πλέγματος τύπου Erb» και υπάρχει μικρή κινητικότητα στα δάχτυλα και μικρότερη στον καρπό. Από κει και πάνω δεν υπάρχει κίνηση αν και μας λένε ότι είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο. Ξέρω ότι πρέπει να περιμένω κι ότι όσο το ψάχνω από δω κι από κει τόσο πιο πολύ αγχώνομαι, αλλά κάτι πρέπει να κάνω για να μη με πάρει από κάτω, ώρες ώρες μου έρχεται να πάρω τα βουνά από την αγωνία. Ελπίζω καμία σας να μην είχε τέτοια εμπειρία αλλά αν τυχόν υπάρχει κάποια, θα ήθελα να μάθω τι έκανε. Σας ευχαριστώ.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μονο που θα σε συμβουλέψω είναι να μην χάσεις πολύτιμο χρόνο.

Το τι έπρεπε να κάνει ο γυναικολόγος σου και τι έπραξε, αν έχει και την παραμικρή ευαισθησία και υπευθυνότητα, θα πρέπει να σου δώσει ειλικρινές απαντήσεις.

Εύχομαι, το όλο πρόβλημα να είναι μια απλή περιπέτεια κι σύντομα να βρείς έναν καλό γιατρό, για να ασχοληθεί σοβαρά και υπεύθυνα με το μωράκι σου.

Αν νομίζεις, ότι μπορώ να σε βοηθήσω και να σου φανεί χρήσιμο, γνωρίζω κάποιον ορθοπεδικό, ο οποίος είναι πολύ καλός επιστήμονας και καλός άνθρωπος με ευαισθησίες και πολύ πολύ αισιόδοξος γενικότερα.

Είναι στο ιατρικό κέντρο στο Μαρούσι, γι' αυτό και η αμοιβή του είναι αρκετά υψηλή.

Αν ενδιαφέρεσαι και θέλεις να δει το μωρό μπορώ να σου στείλω τηλ. και διεύθυνση (έχει ιατρείο και στην Κηφισσιά) και να πας συστημένη, αν και είναι ρίσκο αυτό για μένα, αφού δεν γνωριζόμαστε.

Λυπάμαι πολύ, με ό,τι περνάτε και περιμένω σύντομα τα νέα σας, όποια επιλογή και να κάνεις, αρκεί να είναι η καλύτερη δυνατή για τον μικρό σου άγγελο.

Συγνώμη, για το θάρρος να σου ανοιχτώ τόσο εύκολα, αλλά αν είναι να βοηθήσω κάποιον, τότε αξίζει να το ρισκάρω!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι από μένα.

Ίσως δεν σου φανεί χρήσιμη η παρακάτω πληροφορία, αλλά αφού το έψαξα θεωρώ σκόπιμο, να τη δημοσιεύσω.

 

Απο τις παραλύσεις του βραχιονίου πλέγματος, οι περισσότερες αφορούν το 5ο και το 6ο βραχιόνιο νεύρο (τύπου Erb ή τύπου Douchene) και μόνο κατά ένα ποσοστό 2 - 3% αφορούν το 1ο θωρακικό ( τύπου Klumpke ). Ο πρώτος τύπος παρουσιάζει καλύτερη πρόγνωση, αφού στο τέλος του 1ου έτους της ζωής εμφανίζει βελτίωση σε 72 - 92% των περιπτώσεων ως έναντι 40% του 2ου τύπου παράλυσης. Οι βαρύτερες μορφές παράλυσης του βραχιονίου πλλέγματος είναι οι συνδυασμοί των προηγούμενων 2 τύπων.

 

ΠΗΓΗ : Βασική Μαιευτική και Περιγεννητική Ιατρική του Σ.Ε. Καρπάθιου

Διευθυντής Μαιευτικού Γυναικολογικού Τμήματος ΠΓΝΑ "Αλεξανδρα"

Αμ. Επίκουρος Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα σας. Πριν από δυο μήνες γέννησα ένα αγοράκι 3.320 με φυσιολογικό τοκετό. Κατά την διάρκεια της γέννας ο γιατρός είπε ότι υπήρξε δυστοκία ώμου και έτσι δημιουργήθηκε στο παιδί σύνδρομο βραχιονίου πλέγματος. Θα ήθελα παρακαλώ να μιλήσω με γονείς που έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα γιατί ανησυχώ πάρα πολύ. Οι γιατροί που επισκεφθήκαμε ο ένας είναι ο κ. Βεκρής στα Γιάννενα και ο άλλος ο κ. Μανταγός στο Ρίο μας έδωσαν απόψεις διαφορετικες. Διαβάζω ότι υπάρχουν αποκαταστάσεις στο σύνδρομο τύπου Erb αλλά δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω. Ο ένας γιατρός μου μίλησε για χειρουργείο και ο άλλος γιατρός για συντηρητική αγωγή. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Κάθε βοήθεια δεκτή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαμά Χριστίνα. Σου γράφω τώρα γιατί τώρα είδα το μήνυμά σου και έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που γέννησες. Γέννησα και εγώ πριν 2 μήνες και δημιουργήθηκε στο παιδί μου το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου. Επειδή έχει περάσει πολύς καιρός με το δικό σου παιδί θα ξέρεις περισσότερα πράγματα. Θέλω να μου πεις πώς τα αντιμετώπισες. και την εξέλιξη του παιδιού μέχρι τώρα. Υπογράφει ο άντρας μου ως Αντώνης αν μπορείς απάντησέ μου. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων Ελένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αντώνη και Ελένη, σας έχω ήδη απαντήσει στο e-mail που μου δώσατε. Συγνώμη που καθυστέρησα, δεν μπαίνω πολύ συχνά.

 

Greek mother, σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το μωρό ήδη το παρακολουθεί μία πολύ καλή παιδονευρολόγος. Περιμένουμε να δούμε τι ποσοστό αποκατάστασης θα υπάρξει από μόνη της με τη βοήθεια φ/θ και το χειμώνα θα δούμε αν πρέπει να κάνουμε εγχείρηση. Για την εγχείρηση είναι όλοι οι γιατροί πολύ επιφυλακτικοί γιατί πρόκειται ουσιαστικά για νεύρα στο πάχος ενός τριχιδιου, πολύ πολύ λεπτή επέμβαση κι άρα ενέχει ρίσκο. Το μωρό μας πάσχει επίσης κι από Κυστική Ίνωση, μάθαμε πρόσφατα, και δεν έχω ιδέα προς το παρόν για το πώς θα πρέπει να κινηθούμε έχοντας αυτόν τον συνδυασμό (γιατί το μωρό πρέπει να αποφεύγει την επαφή με νοσοκομεία όπου κυκλοφορούν βαριά μικρόβια και φέτος με τον νέο ιό κανείς δεν ξέρει τι να περιμένει, άσε, μπέρδεμα μεγάλο). Για την ιστορία, το μωρό έχει αρχίσει κάποιες κινήσεις αλλά η αποκατάσταση είναι αργή και δεν ξέρω αν τελικά θα έχουμε ένα καλό ποσοστό κινητικότητας. Είναι τέτοιο το πρόβλημα που το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας. Πριν από δυο μήνες γέννησα ένα αγοράκι 3.320 με φυσιολογικό τοκετό. Κατά την διάρκεια της γέννας ο γιατρός είπε ότι υπήρξε δυστοκία ώμου και έτσι δημιουργήθηκε στο παιδί σύνδρομο βραχιονίου πλέγματος.

 

Αντώνη και Ελένη,

 

όχι ότι έχει σημασία τώρα πια αλλά η παράλυση δεν "δημιουργήθηκε" από τη δυστοκία ώμου αλλά από το γεγονός ότι ο γιατρός τράβηξε δυνατά το μωρό για να "ξεκολλήσει". Στον δικό μου τοκετό είχαν έρθει άλλοι 2 γυναικολόγοι για βοήθεια και τραβούσαν και οι 3 μαζί. Το έκαναν για να σώσουν το παιδί, το γνωρίζω και δεν κατηγορώ κανέναν αλλά αν σου είπε ότι η δυστοκία είναι που έφερε την παράλυση, σου είπε τη μισή αλήθεια.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση που συνέβη σε εσένα με τόσο μικρό μωρό, το δικό μου ήταν 4.650. Άρα, είχε δίκιο ο γιατρός μου που μου είπε ότι η δυστοκία ώμου συμβαίνει συχνά κι ότι δε σχετίζεται με το βάρος του μωρού.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλημερα σε ολους.πριν 8 μηνες εγινα μανουλα για πρωτη φορα με φυσιολογικο τοκετο.το νινι μου επαθε παρεση βραχιονιου πλεγματος τυπου erb στο αριστερο χερακι του.κανουμε φυσιοθεραπειες,πηγαινει πολυ καλυτερα αλλα θα ηθελα να μαθω αν τα δικα σας βλασταρακια με το ιδιο προβλημα εχουν γινει καλα.επισης πριν μερες ειχε ερθει σε επαφη με τα νεογεννητα σκυλακια μιας φιλης μας κ παρατηρησα οτι το ιδιο βραδυ η προσπαθεια του να μπουσουλησει ηταν τεραστια.σκεφτομαι λοιπον να αγορασω ενα σκυλακι μηπως του δωσει ενα μεγαλυτερο κινητρο για το χερακι του.αλλωστε λενε οτι τα ζωα ειναι τα ιδανικοτερα για αποκαταστασεις σωματικων κ ψυχικων προβληματων.

τι μου προτεινεται εσεις που τα περασατε νωριτερα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.πριν 8 μηνες εγινα μανουλα για πρωτη φορα με φυσιολογικο τοκετο.το νινι μου επαθε παρεση βραχιονιου πλεγματος τυπου erb στο αριστερο χερακι του.κανουμε φυσιοθεραπειες,πηγαινει πολυ καλυτερα αλλα θα ηθελα να μαθω αν τα δικα σας βλασταρακια με το ιδιο προβλημα εχουν γινει καλα.επισης πριν μερες ειχε ερθει σε επαφη με τα νεογεννητα σκυλακια μιας φιλης μας κ παρατηρησα οτι το ιδιο βραδυ η προσπαθεια του να μπουσουλησει ηταν τεραστια.σκεφτομαι λοιπον να αγορασω ενα σκυλακι μηπως του δωσει ενα μεγαλυτερο κινητρο για το χερακι του.αλλωστε λενε οτι τα ζωα ειναι τα ιδανικοτερα για αποκαταστασεις σωματικων κ ψυχικων προβληματων.

τι μου προτεινεται εσεις που τα περασατε νωριτερα?

 

Γεια χαρά,

εμάς δυστυχώς δεν αποκαταστάθηκε από μόνο του το χεράκι, όπως π.χ. στο παιδάκι του Διονύση, που γράφει παραπάνω. Κάνει αρκετές κινήσεις, βέβαια, αλλά δεν είναι πλήρως λειτουργικό. Πριν 4 μήνες τον χειρουργήσαμε στη Γερμανία με την ελπίδα να καταφέρει να το σηκώσει πάνω από το οριζόντιο επίπεδο και να κάνει την κίνηση του λουσίματος (το λέω μπακαλίστικα για να το καταλάβεις). Πάντως, η νευρολόγος μας είπε ότι πρόκειται για αποκατάσταση 75%. Έχει κίνηση σε δάχτυλα και καρπό (όχι όμως έσω στροφή), λυγίζει πολύ καλά τον αγκώνα προς το στέρνο αλλά όχι προς τα πάνω (όπως σηκώνουμε το χέρι για να ορκιστούμε), το σηκώνει μέχρι το οριζόντιο επίπεδο αλλά δεν έχει έκταση προς το πλάι (π.χ. όπως χορεύουμε χασάπικο) και καμία κίνηση προς τα πίσω. Στα λέω για να σου δώσω μια εικόνα του τι σημαίνει 75%. Κάνουμε φυσικοθεραπείες 2 φορές την εβδομάδα και πολύ καλό κάνει και η κολύμβηση που στην προτείνω ανεπιφύλακτα. Να ελπίζεις για το καλύτερο, τα περισσότερα παιδάκια γίνονται μια χαρά. Αν τελικά δεν συμβεί με εσάς, μην το βάζεις κάτω, οι άνθρωποι με μικρές αναπηρίες βρίσκουν χιλιάδες τρόπους να κατάφέρνουν τις κινήσεις, εγώ το βλέπω στο πεισματάρικο μπεμπάκι μου που σκαρφαλώνει έστω και με το ένα χέρι και δεν μασάει!!! Καλή τύχη!!!

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο μικροσ μου εχει παρεση στο αριστερο χερακι του ηθελα να ρωτησω καποιοσ που ειχε παρομιο προβλημα ποσο καιρο εκανε φυσιοθεραπειεσ.ο γιοσ μου κανει 7μηνεσ ξεκινησαμε απο 2 μηνον εχουμε βελτιωση βεβαια.αλλα θα ηθελα να ξερω ποτε σταματισατε και ποσο καιρο κανανε.ευχαριστω:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε φ/θ από 2 μηνών, 2 φορές την εβδομάδα, μέχρι και σήμερα που είναι 18 μηνών. Μας είπαν ότι καλό θα είναι να συνεχίσει φ/θ μέχρι τα 5-6 χρόνια ή και παραπάνω, γενικότερα να το ασκεί είτε με κολύμβηση είτε με κάποιο άθλημα. Όσο το γυμνάζει τόσο καλύτερα θα το χρησιμοποιεί, αν το αφήσει, θα τεμπελιάσει και το χέρι. Οπότε μάλλον πρόκειται για μια διαδικασία που θα τραβήξει σε χρόνο.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, υποθέτω ότι αυτά που έγραψα ισχύουν για όσα μωρά δεν έχουν πλήρη αποκατάσταση, όπως το δικό μου. Αν το χεράκι επανέλθει από μόνο του, τότε ίσως να μη χρειάζεται κάτι αντίστοιχο.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμασ το εσω το κανει σικωνει και το χερι καπου στο υψοσ του ωμου αλλα πισω δεν το κανει αλλα ουτε στο πλαει οπωσ ειπεσ σαν χασιπικο που χορευουν αλλα για εγχειρισει μασ το αποκλεισε ο ορθοπαιδικοσ τον πηγαμε στο βερτη στα ιωαννηνα μασ εχουν πει τα καλυτερα λογια.αλλα επλιζω να σταματισουμε νωρισ τισ φυσιοθεραπειεσ κλεει παρα πολυ το ξερω οτι τον κανουν για να γινει καλα αλλα ποναω να τον βλεπω να τυρανετε.για κολυμβηση θα τον γραψω 100% αλλα μασ ειπαν οτι ειναι πολυ νωρισ γυρο στα 6 χρονον μασ ειπαν γιατι αν κανουμε φυσιοθεραπειεσ μαζι με κολυμβηση φα σφιξουν οι μυσ του και δεν θα εχουμε καλο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

εμασ το εσω το κανει σικωνει και το χερι καπου στο υψοσ του ωμου αλλα πισω δεν το κανει αλλα ουτε στο πλαει οπωσ ειπεσ σαν χασιπικο που χορευουν αλλα για εγχειρισει μασ το αποκλεισε ο ορθοπαιδικοσ τον πηγαμε στο βερτη στα ιωαννηνα μασ εχουν πει τα καλυτερα λογια.αλλα επλιζω να σταματισουμε νωρισ τισ φυσιοθεραπειεσ κλεει παρα πολυ το ξερω οτι τον κανουν για να γινει καλα αλλα ποναω να τον βλεπω να τυρανετε.για κολυμβηση θα τον γραψω 100% αλλα μασ ειπαν οτι ειναι πολυ νωρισ γυρο στα 6 χρονον μασ ειπαν γιατι αν κανουμε φυσιοθεραπειεσ μαζι με κολυμβηση φα σφιξουν οι μυσ του και δεν θα εχουμε καλο αποτελεσμα

Σας γράφω μόνο για να ενθαρύνω όσους μπορώ. Είμαι 29χρονών & γεννήθηκα με μαιευτική πάρεση του δεξιού χεριού. Έκανα φυσιοθεραπείες από ημερών μέχρι την ηλικία των 11χρονών περίπου, καθώς & ένα ταξίδι για χειρουργίο στην Γερμανία, το οποίο όμως δεν έκανα μετά την ειλικρινή σύσταση του παιδονευρολόγου προς τους γονείς μου. Δεν θέλω να σας κουράσω με λεπτομέρειες (είναι διαθέσιμες για όποιον θέλει). Παρόλο το πρόβλημα συμμετήχα πάντα σε όλες τις δραστηριότητες του σχολείου, στις παρέες με τους συνομήλικους, έχω δίπλωμα οδήγησης, απόκτησα έναν κούκλο πριν 11μήνες κλπ. Όλα αυτά με την βοήθεια των γονιών (που πάντα θα έχουν έναν καημό) & των φίλων μου! Το θέμα είναι πως εμείς αντιμετοπίζουμε τα προβλήματα. Δείτε το όσο γίνεται θετικά & όλα θα πάνε καλά!Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ όταν εμείς την βλάπουμε έτσι. Περαστικά σε όλους & ελπίζω τα παιδάκια σας να είναι τόσο τυχερά όσο και εγώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να σε ρωτησω τα αλλα ατομα καταλαβεναν οταν εβλεπαν το χερι σου οτι ειχεσ παρεση?η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να μην τον κοροιδευουν γιατι τα παιδια μερικεσ φορεσ ειναι πολυ σκληρα.το λεω απο εμπειρια οταν ημουν μικρη.αν μπορεισ να μου πεισ τι ακριβωσ ειχεσ αν το θεσ φυσικα.ευχαριστω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...