Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ... πολλά!


Recommended Posts

Κορίτσια με ινομυώματα... εκλιπαρώ την προσοχή σας!

 

Η ιστορία έχει ως εξής: Πριν από ενάμιση χρόνο έκανα εγχείρηση αφαίρεσης ινομυωμάτων. Πήγαινα για τρία και ο γιατρός μου έβγαλε... τριάντα (30)! Το ξέρω γιατί ήμουν με επισκληρίδιο και μέτραγα μαζί του.

Ενάμιση χρόνο μετά, πάω χτες για τεστ παπ και φυσικά έχουν ξαναβγεί. Είδε 3 αλλά παίζει να είναι και περισσότερα (παίζουν και σε... συστάδες, όσες έχετε θα καταλαβαίνεται τι λέω...). Ευτυχώς δεν βρίσκονται σε θέση που να εμποδίζουν ενδεχόμενη σύλληψη (ενώ τα παλιά εμπόδιζαν).

 

 

[το "κλου" της υπόθεσης είναι ότι σε καμιά δεκαετία, όπως είπε, με βλέπει για ολική αφαίρεση...]

 

Με εντολή γιατρού λοιπόν, από τη στιγμή που θέλω παιδάκι πρέπει να προσπαθήσω να μείνω έγκυος Τ Ω Ρ Α. Φυσικά σε πιθανή εγκυμοσύνη τα υπάρχοντα ινομυώματα μεγαλώνουν και δεν ξέρουμε κατά πόσο θα πιέζουν τον αμνιακό σάκο και τι πιθανότητες αποβολής θα έχω. Να συμπληρώσω ότι είμαι και 35 χρονών και έχω πρόβλημα υποθυρεοειδισμού (το οποίο αντιμετωπίζω με τα σχετικά χαπάκια).

 

Πριν ακόμα ξεκινήσω σοβαρά τις προσπάθειες, αισθάνομαι ότι μαζεύονται πολλά αρνητικά και είμαι λίγο.. μετριοπαθής έως απαισιόδοξη.

Βρε κορίτσια, έχει καμία από εσάς ανάλογη εμπειρία?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Και εγώ είχα ινωμύομα πριν μείνω έγκυος! Έμεινα εγκυος στα 35 στο πρώτο μου, όλα πήγαν καλά(Ένα φόβο τον είχα, αλλά νομίζω ότι συμβαίνει και ακομη και να μην έχεις τίποτε ). Μεγάλωσε μόνο 4 εκατοστά κατά τη διάρκεια της εγκυμωσύνης και του θηλασμού. Δε δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Εναμιση χρόνο μετά η γυναικολόγος μου μου είπε το ίδιο! Αν θέλω δευτερο Τ Ω Ρ Α! Είχα ανωμαλίες στον κύκλο,παραπάνω αίμα και πόνους. Ήταν δύσκολη απόφαση γιατί τότε μέναμε Σαμοθράκη χωρίς γιατρους και με προβληματική συγκοινωνία. με είχε πιάσει απελπισία, το θεωρούσα αδύνατο, έλεγα στον άντρα μου ότι δε μπορώ να κάνω πια παιδιά, απαισιοδοξία κλπ. Μένω εγκυος (στα 37), δεν ήταν ευκολα , αλλα τώρα όλα καλά. Εχω δυο υπέροχα ζιζάνια (και μια κοιλία σα να έίμαι εγκυος στο τρίτο, ακόμη δεν έχω κανει αφαιρεση, αλλά το παρακολουθούμε ανα 6μηνο)!

 

Μην αφήνεις το αγχος να ελέγχει τη ζωή σου. Εκτίμησε σε κάθε φάση αυτό που έχεις και μην αποκλείεις τίποτε. Για τον υποθυροεισμό δεν ξέρω, αλλά με ινωμύομα είναι δυνατή μια εγκυμοσύνη, απλά θα πρέπει να προσέχεις λίγο πιο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Nα τα χαίρεσαι τα κουκλιά σου! Γέννησες με φυσιολογικό τοκετό? (ρωτάω γιατί ορισμένες φορές τα ινωμυώματα δεν επιτρέπουν φ.τ.)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έμεινα έγκυος χωρίς να γνωρίζω τίποτα για τα ινομυώματα. Είχα μια πάρα πολύ καλή εγκυμοσύνη χωρίς έντονα συμπτώματα και προβλήματα.Στον 9ο και ενώ το μωρό είχε γυρίσει κανονικά δεν είχα αυτό που λένε έμπέδωση'. Περίμενα ...περπάταγα όλα τα έκανα αλλά τίποτα...τελικά μπήκα να γεννήσω με καισαρική...και εκεί βρέθηκε ότι όοολη η μήτρα είναι γεμάτη ινομυώματα πολύ μικρά...και ένα πιο μεγάλο (που είχαμε δει και στον υπέρηχο)...δεν γεννούσα γιατί τα ινομυώματα είχαν φτιάξει έναν κύκλο γύρω από το κεφαλάκι του και δεν μπορούσε να κατέβει...έτσι ευτυχώς έγινε καισαρική. Για αφαίρεση τους δεν το συζητάμε είναι άπειρα..... Τώρα 2 χρόνια μετά έχουν μικρύνει αρκετά αλλά είναι εκεί και τα παρακολουθούμε. Πάντως στη σύλληψη δεν εμπόδισαν καθόλου. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και γρήγορα 'φουσκωμένη'!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα το πρώτο μου παιδί με φυσιολογικό τοκετό και το δεύτερο με καισαρική (Η θέση του ινομυώματος κάποιες φορές επιτρέπει τον φυσιολογικό τοκετό). Η καισαρική δεν είχε σχέση στην περιπτωσή μου με το ινομύωμα, εγινε μετά από 12ωρη αναμονή και τελικά δε γινόταν αλλιώς, υπήρχε περίδεση του ομφάλιου λώρου και διπλή περιτύλιξη. Απ ότι μου είπε η γιατρός μου δε γίνεται αφαίρεση ινομυωμάτων κατά τη διάρκεια της καισαρικής, για να μπορέσει να κάνει τις συσπάσεις η μήτρα, έτσι ώστε να επανέλθει.

Ευχομαι γρήγορά να έχεις να μας πεις ευχαριστά νέα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αφαίρεση ινομυωμάτων στην καισαρική μπορεί να γίνει μόνο από πολύ έμπειρους γιατρούς, αλλά και πάλι είναι πολύ παρακινδυνευμένη γιατί μπορεί η λεχώνα να εμφανίσει ακατάσχετη αιμορραγία.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Σ' ευχαριστώ mariori για την απάντησή σου, αυτό ήταν κάτι που δεν το ήξερα. Θα το συζητήσω και με τον γιατρό μου, που είναι εξαιρετικά έμπειρος και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Για σας κοριτσια εχω κ εγω δυο ινομυωματα σε θεση που δεν εμποδιζουν την εγκυμοσυνη,εμεινα εγκυος πριν απο 3μηνες αλλα η κυηση παλλινδρομυσε τωρα προσπαθουμε παλι εχω πολλυ αγχος σχετικα με αυτο.πριν την περιοδο κανα δυο εβδομαδες εχω πριξιμο στην κοιλια λες κ ειμαι 3μηνων νευρα κ φυσικα δεν μου μπαινουν κ τα παντελονια........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ είχα 1 στον πυθμένα της μήτρας & το αφαιρέσαμε λαπαροσκοπικά γιατί θα εμπόδιζε εγκυμοσύνη. (την οποία δεν έχω δει ακόμα)

Η κουμπάρα μου το λίγο παραδίπλα, αλλά επειδή το είδαν με την εγκυμοσύνη της είπε ότι θα της το αφαιρέσει στη γέννα, κάτι το οποίο δεν έγινε λόγω αιμοραγίας.

Το ίδιο της είπε & στη 2η εγκυμοσύνη, αλλά το ινομύωμα είναι ακόμα εκεί.

Φίλη μου ανακάλυψε ινομύωμα σε μέγεθος πορτοκαλιού & την έβαλε σε παρακολούθηση 3 φορές το χρόνο. Αυτό κράτησε 3 χρόνια, μέχρι που έγινε αυτό σαν πεπόνι & η φίλη μου σαν έγκυος. Τελικά της έκανε κανονική καισαρική (την παλιά, από τον αφαλό & κάτω) για να της το βγάλει.

 

Προφανώς είναι κατά περίπτωση & κατά γιατρό.

Όσο για το Θυρεοιειδή, δυστυχώς επηρεάζει μεγάλο μέρος του οργανισμού μας & την εγκυμοσύνη. Όπως και ο όζος.

Εγώ ανακάλυψα όζο πριν 6 μήνες & παίρνω Τ4

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με ινομυώματα... εκλιπαρώ την προσοχή σας!

 

Η ιστορία έχει ως εξής: Πριν από ενάμιση χρόνο έκανα εγχείρηση αφαίρεσης ινομυωμάτων. Πήγαινα για τρία και ο γιατρός μου έβγαλε... τριάντα (30)! Το ξέρω γιατί ήμουν με επισκληρίδιο και μέτραγα μαζί του.

Ενάμιση χρόνο μετά, πάω χτες για τεστ παπ και φυσικά έχουν ξαναβγεί. Είδε 3 αλλά παίζει να είναι και περισσότερα (παίζουν και σε... συστάδες, όσες έχετε θα καταλαβαίνεται τι λέω...). Ευτυχώς δεν βρίσκονται σε θέση που να εμποδίζουν ενδεχόμενη σύλληψη (ενώ τα παλιά εμπόδιζαν).

 

 

[το "κλου" της υπόθεσης είναι ότι σε καμιά δεκαετία, όπως είπε, με βλέπει για ολική αφαίρεση...]

 

Με εντολή γιατρού λοιπόν, από τη στιγμή που θέλω παιδάκι πρέπει να προσπαθήσω να μείνω έγκυος Τ Ω Ρ Α. Φυσικά σε πιθανή εγκυμοσύνη τα υπάρχοντα ινομυώματα μεγαλώνουν και δεν ξέρουμε κατά πόσο θα πιέζουν τον αμνιακό σάκο και τι πιθανότητες αποβολής θα έχω. Να συμπληρώσω ότι είμαι και 35 χρονών και έχω πρόβλημα υποθυρεοειδισμού (το οποίο αντιμετωπίζω με τα σχετικά χαπάκια).

 

Πριν ακόμα ξεκινήσω σοβαρά τις προσπάθειες, αισθάνομαι ότι μαζεύονται πολλά αρνητικά και είμαι λίγο.. μετριοπαθής έως απαισιόδοξη.

Βρε κορίτσια, έχει καμία από εσάς ανάλογη εμπειρία?

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει η κουνιάδα μου. Της είπαν ότι και σε εσένα, να προχωρήσει το ταχύτερο δυνατόν σε εγκυμοσύνη, όμως εκείνη φοβάται και το καθυστερεί. Αν είσαι έτοιμη για παιδί και το επιθυμείς θα σου έλεγα να προσπαθήσεις δεν έχεις να χάσεις τίποτα, αντιθέτως μπορεί να κερδίσεις πολλά. Μην σε παίρνει απο κάτω......άλλωστε αν δεν δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις τις δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα σας,

 

είμαι καινούρια στο forum και σας διαβάζω μήνες, ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την ανησυχία μου,εδώ και 4 μήνες προσπαθώ με τον άντρα μου για μωράκι όμως έχω 5 ινομυώματα εκ των οποίων τα 2 είναι ενωμένα κάτω αριστερά στην κοιλιά.

ο γιατρός μου είπε οτι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα......όμως ανησυχώ μήπως εμποδίζει την σύλληψη :-(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με ινομυώματα... εκλιπαρώ την προσοχή σας!

 

Η ιστορία έχει ως εξής: Πριν από ενάμιση χρόνο έκανα εγχείρηση αφαίρεσης ινομυωμάτων. Πήγαινα για τρία και ο γιατρός μου έβγαλε... τριάντα (30)! Το ξέρω γιατί ήμουν με επισκληρίδιο και μέτραγα μαζί του.

Ενάμιση χρόνο μετά, πάω χτες για τεστ παπ και φυσικά έχουν ξαναβγεί. Είδε 3 αλλά παίζει να είναι και περισσότερα (παίζουν και σε... συστάδες, όσες έχετε θα καταλαβαίνεται τι λέω...). Ευτυχώς δεν βρίσκονται σε θέση που να εμποδίζουν ενδεχόμενη σύλληψη (ενώ τα παλιά εμπόδιζαν).

 

 

[το "κλου" της υπόθεσης είναι ότι σε καμιά δεκαετία, όπως είπε, με βλέπει για ολική αφαίρεση...]

 

Με εντολή γιατρού λοιπόν, από τη στιγμή που θέλω παιδάκι πρέπει να προσπαθήσω να μείνω έγκυος Τ Ω Ρ Α. Φυσικά σε πιθανή εγκυμοσύνη τα υπάρχοντα ινομυώματα μεγαλώνουν και δεν ξέρουμε κατά πόσο θα πιέζουν τον αμνιακό σάκο και τι πιθανότητες αποβολής θα έχω. Να συμπληρώσω ότι είμαι και 35 χρονών και έχω πρόβλημα υποθυρεοειδισμού (το οποίο αντιμετωπίζω με τα σχετικά χαπάκια).

 

Πριν ακόμα ξεκινήσω σοβαρά τις προσπάθειες, αισθάνομαι ότι μαζεύονται πολλά αρνητικά και είμαι λίγο.. μετριοπαθής έως απαισιόδοξη.

Βρε κορίτσια, έχει καμία από εσάς ανάλογη εμπειρία?

 

Καλημερα slybeam!

 

Και εγω εχω κανει χειρουργειο για ινομυωματα 10 στον αριθμο με το μεγαλυτερο 10 εκατοστα ...:|

Εκανα την εγχειρηση οταν ημουν 33 χρονων , ο γιατρος μου με παρακολουθουσε για χρονια περιπου 4 και δεν προχωρουσε σε εγχειρηση μεχρι να θελω να κανω παιδια γιατι στην ηλικια μας αυτα συνηθως και ειδικα σε κοπελες που εχουν πολλα οπως εμεις ξαναβγαινουν..

Οπως και εσυ μου ειπε μετα την εγχειρηση καλο ειναι να μεινω οσο πιο γρηγορα γινεται εγκυος γιατι οι πιθανοτητες να ξαναβγουν ειναι υψηλες.

Ελα ομως που εγω χωρισα και τελικα με τον τωρινο μου συζυγο εμεινα εγκυος 36 χρονων.

Τα ινομυωματα ειχαν ξαναβγει αλλα μικρα οταν ξεκινησε η εγκυμοσυνη ειχα 2 ή 3 απο 2-3 εκατοστα .

Γεννησα φυσιολογικα , αυτα κατα την εγκυμοσυνη οντως μεγαλωσαν αρκετα, μονο στον 8ο και 9ο μηνα με ειχε σε μερικη ακινησια ο γιατρος γιατι φοβοταν μηπως με κανω προωρο τοκετο , αλλα τελικα δεν μου εκαναν κανενα προβλημα και αφου γεννησα ξαναμικρυναν απο μονα τους..

Το γελιο ηταν οταν ειχα γεννησει και ημουν στο Ιασω λεχωνα που μου ειπε ο γιατρος να λεω στις μαιες οτι εχω ινομυωματα γιατι ολες παθαιναν πανικο οταν με εξεταζαν..νομιζαν οτι κατι ειχαν ξεχασει μεσα...

Μην αγχωνεσαι κοριτσι μου, εσυ εκανες το χειρουργειο σου , ολα καλα θα πανε , πολλες μα πολλες κοπελες απ οτι ειδες εχουν το ιδιο προβλημα.

Και γω τωρα προσπαθω για το 2ο μου και δεν μενω εγκυος και εχω και τον γιατρο μου να με αγχωνει οτι θα ξαναβγουν να βιαστω.. ελα μου ομως που το 2ο δεν μας ερχεται..

Προσπαθω να μην αγχωνομαι και ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα

Αν θες οτι αλλο ρωτα με .. καλη επιτυχια ευχομαι με το καλο να μεινεις εγκυουλα :D

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντησή σου. Από τότε έχω κάνει δυο-τρία χειρουργεία και μένει να αφαιρέσω τώρα πια κάποια μικρά ινομυώματα που έχουν ξαναβγει, με σκοπό να προχωρήσω σε εξωσωματική. Καλή επιτυχία για το 2ο!:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Skybeam μην αγχωνεσαι ειμαι σιγουρη θα μεινεις συντομα εγκυος.αλλα πρεπει να απευθυνθεις καπου σωστα κ να σου πει αν χρειαζεται να βγουν λαπαροσκοπικα η με ανοιχτο χειρουργειο.εμενα η αδελφη μου ειχε 4 κ τα δυο μεγαλα κ τα εβγαλεωκ ηρεμησε .απο τοτε που ελεγχεται δεν εχουν ξαναβγει.

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που ελεγχεται δεν εχουν ξαναβγει.

Καλή μου guliettampak, ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εμένα μου βγαινουν συνέχεια. Εχω κάνει δύο επεμβάσεις από την εποχή που ανοίχτηκε το τόπικ, καί τώρα που πηγαίνω για εξωσωματική, πάλι θα χρειαστεί υστεροσκοπική επέμβαση.

 

Τυχερή η αδελφή σου που δεν έχουν ξαναβγεί!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπερα...εγω εκανα λαπαροσκοπικη αφαιρεση ινομυωματων πριν 10 μερες...εβγαλα 4 μεγαλα και 3 μικρα....η ερωτηση μου ειναι αν δν κανω παιδι μεχρι να ξαναβγουν η μητρα μου θα αντεξει και αλλο χειρουργειο πριν κανω παιδι...γιατι απ οτι μου ειπε ο γιατρος εχει πολλα ραμματακια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...εγω εκανα λαπαροσκοπικη αφαιρεση ινομυωματων πριν 10 μερες...εβγαλα 4 μεγαλα και 3 μικρα....η ερωτηση μου ειναι αν δν κανω παιδι μεχρι να ξαναβγουν η μητρα μου θα αντεξει και αλλο χειρουργειο πριν κανω παιδι...γιατι απ οτι μου ειπε ο γιατρος εχει πολλα ραμματακια

 

η λαπαροσκοπιση ειναι πολυ καλυτερη απο το ανοιχτο χειρουργειο, δεν ειναι τοσο βαρια επεμβαση και θα συνελθεις συντομα. τα ραμματα εξαφανιζονται σχετικα γρηγορα, και η μητρα επανερχεται πληρως μετα απο μερικους μηνες.

καλη αναρρωση σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Εμενα η εμπειρια μου ηταν πολυ ασχημη με τα ινομυωματα διοτι ειχα 2.

 

Ειμαι 37 χρονων ,ελευθερη. Το ενα ομως ινομυωμα ενω ηταν 1 εκατοστο δημιουργησε τοσο μεγαλο προβλημα με αιμοραγιες που σε οσους γιατρους πηγα (10 περιπου) μου ειπαν αποκλειεται 1 εκατοστο ινομυωμα να δημιουργει τετοιο προβλημα,θα στο βγαλουμε και μπορει να ξαναεχεις αιμοραγια.Μετα απο πολυ κλαμα ,ψυχολογια ρακος ,γιατι το πηγαιναν για ολικη αφαιρεση καποιοι *1 χρονο ξαπλωμενη*

, αλλοι παρε ντουφαστον και ολα μια χαρα (ενω πηγαινα στα επειγοντα με εκαβ). Ομως πηγα σε εναν γιατρο πολυ γνωστο, με ανελαβε. Ηταν υποβλεννογονιο, μισο στο ενδομητριο μισο εκτος. Με τους προηγουμενους γιατρους εκανα 2 αποξεσεις, σε περιπτωση καρκινου.Αρνητικο για κακοηθεια. 

 

Οταν πηγα σε αυτον τον γιατρο μου ειπε αυτο ειναι θα στο βγαλω τωρα.Μου λεει κανε υπομονη παρε αυτες τισ ορμονες και μετα στο αφαιρω,αν δεν σταματησει με αυτες τις ορμονες σε βαζω για χειρουργειο κατευθειαν. Πλεον ηταν πολυ αργα για επιπλεον ορμονες ,ηταν θεμα ζωης και θανατου.Του το ειπα οτι δεν θα σταματησει.Ηξερα καλυτερα .Απλα επρεπε να τις παρω.Μεσα σε αυτην αναμονη οι συγκεκριμενες ορμονεσ σταματησαν το αιμα (μετα απο 1,5 μηνα αιμοραγια) αλλα μετα απο 2 ημερες επανηλθε.Επανηλθε τοσο ασχημα που τον πηρα κλαιγοντας και μου λεει κανε για αιματοκριτη εξετασεις και επανελαβε σε 4  μερες.Επαναλαμβανω και τις στελνω με μειλ.Με πηρε τηλεφωνο σοκαρισμενος.Εκανα Κατ'επειγον χειρουργειο.Ανοιχτο χειρουργειο γιατι δεν γινοταν διαφορετικα καθως μου  εξυσαν το ινομυωμα οι προηγουμενοι ενδοκολπικα στις αποξεσεις. Οταν ξυπνησα απο το χειρουργειο ,ενω ο γιατρος ηξερε οτι οι προηγουμενοι γιατροι μου ειπαν δεν ειναι το ινομυωμα, ηρθε στο αυτι μου και μου ειπε τελειωσες.Το ακουσες?Τερμα το αιμα.Μεχρι να μου ερθει η επομενη περιοδος και να τελειωσει για να δω οτι ειναι κανονικη δεν ειχα ηρεμισει.Αλλα ειχε δικαιο ,εκανε διαγνωση.

 

Θελω να πω σε ολες τις κοπελες που εχουν  κατι παρομοιο οτι ειμαι εδω για να βοηθησω, και να θυμαστε παντα οτι υπαρχουν περιπτωσεις που 1 εκατοστο ινιμυωμα σε θεση επικινδυνη μπορει να δημιουργησει τετοιες αιμοραγιες που να μην πειθεται γιατρος.Μοναχα εμπειρος.

 

Μαρια xxx 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 18/10/2008 at 10:52 ΜΜ, Skybeam είπε:

Κορίτσια με ινομυώματα... εκλιπαρώ την προσοχή σας!

 

Η ιστορία έχει ως εξής: Πριν από ενάμιση χρόνο έκανα εγχείρηση αφαίρεσης ινομυωμάτων. Πήγαινα για τρία και ο γιατρός μου έβγαλε... τριάντα (30)! Το ξέρω γιατί ήμουν με επισκληρίδιο και μέτραγα μαζί του.

Ενάμιση χρόνο μετά, πάω χτες για τεστ παπ και φυσικά έχουν ξαναβγεί. Είδε 3 αλλά παίζει να είναι και περισσότερα (παίζουν και σε... συστάδες, όσες έχετε θα καταλαβαίνεται τι λέω...). Ευτυχώς δεν βρίσκονται σε θέση που να εμποδίζουν ενδεχόμενη σύλληψη (ενώ τα παλιά εμπόδιζαν).

 

 

[το "κλου" της υπόθεσης είναι ότι σε καμιά δεκαετία, όπως είπε, με βλέπει για ολική αφαίρεση...]

 

Με εντολή γιατρού λοιπόν, από τη στιγμή που θέλω παιδάκι πρέπει να προσπαθήσω να μείνω έγκυος Τ Ω Ρ Α. Φυσικά σε πιθανή εγκυμοσύνη τα υπάρχοντα ινομυώματα μεγαλώνουν και δεν ξέρουμε κατά πόσο θα πιέζουν τον αμνιακό σάκο και τι πιθανότητες αποβολής θα έχω. Να συμπληρώσω ότι είμαι και 35 χρονών και έχω πρόβλημα υποθυρεοειδισμού (το οποίο αντιμετωπίζω με τα σχετικά χαπάκια).

 

Πριν ακόμα ξεκινήσω σοβαρά τις προσπάθειες, αισθάνομαι ότι μαζεύονται πολλά αρνητικά και είμαι λίγο.. μετριοπαθής έως απαισιόδοξη.

Βρε κορίτσια, έχει καμία από εσάς ανάλογη εμπειρία?

Θα ηθελα να σας κανω δωρο με τν μικρη ιστορια μου πιστη ,αισιοδοξια,υπομονη τυχη.

Κωνσταντης.Χρηστος το 2ο ονομα μου .Ο λογος οτι η μητερα μου το 50 και ο πατερας μου το 39.εγω 19/9/90. 33 πλεον .Και 7 μηνων παρεα με 2 αυτα πως τα λεω εγω..φιδια του ηρακλη. :) παλεψα και εγω και η μητερα μου.θερμοκυτιδα εγω μαχαιρι κοντρα η 40αρα παραλω τοτε με τα κιλακια τις  .Dont five up the fight.πιστη κ μαζι με παναγια και χειρα κινει...και αν δεν κατσει καποιος λογος θα υπαρχει.παλι οι καλυτερες μανουλες του κοσμου θα γινεται...γιατι το λεει η καρδια σας.και αν και παιδι τς κοιλιας.διαφορα δεν εχω απο ενα παιδι τς καρδιας..και ειναι πολλα...Δεν θελουν μαμα.αγαπη και οικογενεια θελουν...(Μαρακι με συγκινισες και τν μαμα μου Μαιρουλα τν λενε)πανε στην Τηνο αναψε ενα κερακι και θα με θυμηθεις.

Link to comment
Share on other sites

Να πρπσθεσω.Μονο προσοχη στν επομενη κυηση.πολυ πιο επικινδυνη σε περιπτωση που η πρωτη δεν ηταν δυνατη η αφαιρεση τους λαπαροσκοπικα.Μιλαω για Ελλαδα προφανως.Δεν ειμαι Ιατρος.Εκφραζω ελευθερα την αποψη μου .αντικειμενικη για εμενα υποκειμενικη για οποιον αποδεικνυει το αντιθετο με επιστημονικη μελετη 100%επιβεβαιωμενη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...