Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζαλιζεται στο αυτοκινητο


Recommended Posts

Θα ηθελα να μου δωσετε τη βοηθεια σας αν εχετε παρομοιο προβλημα.

Η κορη μας 23 μηνων, ζαλιζεται στο αυτοκινητο και κανει εμετο. Το θεμα ειναι οτι δεν ζαλιζεται "μονο" σε μεγαλες αποστασεις, αλλα ακομη και 10 λεπτα αποσταση. Ρωτησα τον παιδιατρο τι να κανω, και μου ειπε να της δινω vomex στα ταξιδια.....αλλα μεσα στην πολη? Ποσες φορες θα παμε ταξιδι το χρονο?

Εχω δοκιμασει να μην την ταιζω πριν μπει στο αυτοκινητο, αλλα μας εχει τυχει να εχει πιει μονο γαλα πριν 2-3 ωρες και να κανει εμετο σε 5 λεπτα αποσταση.

Επισης εχω δοκιμασει να της δινω κατι στερεο (π.χ.φρυγανια-κρακερς...) αλλα τιποτα, αν της ερθει δεν προλαβαινουμε!

Και το κακο ειναι οτι αυτο συμβαινει αρκετα συχνα...φοβαμαι μηπως γινει και συνηθεια στο τελος και δεν ειναι οτι καλυτερο για το στομαχι της. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 162
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 17 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 11 δημοσιεύσεις

  • Fivi

    Fivi 10 δημοσιεύσεις

  • yasemi

    yasemi 8 δημοσιεύσεις

να σε ρωτησω κατι ?

ζαλιζεται ασχετα με το ποιος οδηγαει?

σε ρωταω γιατι παντα σαν παιδι ζαλιζομουν στο αμαξι αλλα υπο ορισμενες συνθηκες,

ζαλιζομουν π.χ. αν ο οδηγος ηταν αποτομος η οδηγαγε πολυ διαφορετικα απο τον τροπο του μπαμπα μου,

ζαλιζομουν αν ειχε το αμαξι μεσα αποσμητικα αυτοκινητου (ακομα το παθαινω...) αν βαζεις δοκιμασε να τα βγαλεις για λιγο καιρο.

ζαλιζομουν αν κοιταγα στο πλαι και οχι μπροστα

δεν ξερω αν βοηθησει κατι αν θυμηθω και κατι αλλο θα σου πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ξερεις οτι εινα αληθεια :wink:

ακομα και τωρα στα 28 μου δεν καθομαι πισω για αυτον τον λογο

 

 

Ακριβώς το ίδιο και εγώ... θυμάμαι πηγαίναμε στη θεία μου (απόσταση Υμηττός-Ν. Σμύρνη!!) και έκανα εμετό!!

1. ο μπαμπάς μου οδηγούσε και οδηγά ακόμη -οχι απότομα- αλλά με τρόπο που ζαλίζεσαι

2. το αυτ/το μας είχε "πλαστικά" καθίσματα (μιλάμε για το 80 έτσι?) και όταν ζεσταίνονταν από τον ήλιο, εμένα μου "βρωμάγανε" και μου ερχόταν αναγούλα (το ίδιο μπορεί να ισχύει και για αποσμητικά αυτοκινήτου)

3. είτε είχα φάει, είτε όχι πάντα κάτι έβρισκα και έβγαζα από το στομάχι μου!!!!!

 

δυστυχώς δεν μου πέρασε η "ευαισθησία" παρά μόνο όταν άρχισα να είμαι πλέον εγώ ο οδηγός :)

άντε βρε!! πόσα χρονάκια πρέπει να περιμένεις :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

άντε βρε!! πόσα χρονάκια πρέπει να περιμένεις :lol::lol::lol::lol:

 

 

:lol::lol::lol:

Εγω ειμαι 32 και ακομα ζαλιζομαι!!! εκτος αν οδηγω εγω.

 

Τωρα οσον αφορα αυτα που ειπες biky

ειτε οδηγαω εγω, ειτε ο αντρας μου εμετο κανει (αποδεδειγμενο)

Εγω ειμαι πιο νευρικη στην οδηγηση απο τον αντρα μου, αλλα οταν εχω την Ηλεκτρα μεσα, παω σαν κοτα και πολυ προσεκτικα.

Αποσμητικα αυτοκινητου δεν ειχαμε ποτε, γιατι ζαλιζουν εμενα πρωτα απο ολα!!! :)

Τωρα το οτι κοιταει στο πλαι και οχι μπροστα ειναι ενα προβλημα και το εχω σκεφτει, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο, γιατι εχω δυο καθισματακια πισω και δεν χωραει να το βαλω στο κεντρο.

 

mana3 το αυτοκινητο μας ειναι καινουριο, οποτε χλωμο το βλεπω να "κοπαναει" ετσι οπως το εννοεις, το προηγουμενο που ειχαμε "ναι" κοπαναγε και σε αλλο αυτοκινητο δεν την εχω βαλει.

 

 

elenik ετσι ισχυριζομαι και εγω!!!! Δεν μπορω να κατσω πισω με τιποτα!!!!

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις και οτι αλλο σας ερθει στο μυαλο ευπροσδεκτο, μηπως μπορεσουμε και βρουμε μια λυση!!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Η αδέρφή μου ζαλιζόταν πολύ και η μαμά μου της έβαζε ένα χάπι (αυτό για τον εμετό) κολλημένο με χάνζαπλαστ στον αφαλό της. Δεν ξέρω ποιος τους είχε πει να το κάνουν αλλά έπιανε. Και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να το καταπιεί!Τί να πώ...δεν ξέρω. :roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αδέρφή μου ζαλιζόταν πολύ και η μαμά μου της έβαζε ένα χάπι (αυτό για τον εμετό) κολλημένο με χάνζαπλαστ στον αφαλό της. Δεν ξέρω ποιος τους είχε πει να το κάνουν αλλά έπιανε. Και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να το καταπιεί!Τί να πώ...δεν ξέρω. :roll:

 

ώπα!!!! τί κουλό αυτό!! μήπως ήταν αυθυποβολή??? αλλά εφόσον έπιανε, ό,τι και να ήταν :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κουλο ακουγεται αλλα αν πιανει???????

Οποιοδηποτε χαπι για εμετο?

Ανθυποβολη σε 23 μηνων παιδι αποκλειεται να καταλαβει, γιατι θα βαλω το χαπι εκει. Η θα ξανακανει εμετο ή δεν θα ξανακανει και θα την βοηθησει. :roll: ΜΑΚΑΡΙ :roll:

Εχω βαρεθει να πλενω το καθισματακι του αυτοκινητου και το αυτοκινητο...μεσα. :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμετο κάνει μόνο όταν ζαλίζεται στο αυτοκινητο? ο γιος μου μικρος , με το που του ελεγα ότι θα παμε βολτα με το αμαξι, αρχισε να ...ζαλίζεται...

Οταν το έπιασα ,άρχισα να του λέω :Αλέξη, κανε εμετο. Γιατι μαμα? Γιατι θα παμε βολτα με το αμαξι.

Καμια φορα έκανε!

μετα άρχισα να του δινω να κραταει μια σακουλα και ακομα και τωρα στα 10 ,ειδικα αν κανει ζεστη, με το που ανοιγει την πορτα και του μυρισει κατι παραξενο αρχιζει τον βηχα...

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι υπάρχουν και κάτι βραχιολάκια που πουλάνε στα φαρμακεία για τον εμετό...δεν θυμάμαι πως λέγονται, όμως στα φαρμακεία θα γνωρίζουν.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

κουλο ακουγεται αλλα αν πιανει???????

Οποιοδηποτε χαπι για εμετο?

Ανθυποβολη σε 23 μηνων παιδι αποκλειεται να καταλαβει, γιατι θα βαλω το χαπι εκει. Η θα ξανακανει εμετο ή δεν θα ξανακανει και θα την βοηθησει. :roll: ΜΑΚΑΡΙ :roll:

Εχω βαρεθει να πλενω το καθισματακι του αυτοκινητου και το αυτοκινητο...μεσα. :cry:

 

Μπα...δε νομίζω να ήταν αυθυποβολή!!!!!Πάντως δεν χάνεις τίποτα με μια δοκιμή μια που δεν χρειάζεται να επιβαρυνθεί ο οργανισμός του παιδιού, με την κατάποση του χαπιού, επειδή είναι μικρό!!!Τα χαπάκια ήταν κάτι μικρά κίτρινα. Τωρα για όνομα........θα σας γελάσω γιατί πέρασαν πολλάααα χρόνια!!!!!!!!!!! :wink::D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο προβλημα με την Fivi και τωρα που ερχεται καλοκαιρι τρεμω

στην ιδεα πως θα κανουμε αποστασεις για μπανιο

 

 

ακομα και για διακοπες που θα παμε......

 

 

εμας δεν ειναι μονο αυτα τα συμπτωματα,μολις κανει εμετο,μετα δεν θελει

να κατσει στο καθισματακι με τιποτα κλαιει και θελει μονο αγκαλια....

 

 

και αντε να εχεις 10 λεπτα αποσταση,αμα εχεις ομως 2 ωρες και

συμβει στην μεση τις διαδρομης,τι κανεις???

το κρατας το μωρο αγκαλια,μεσα σε εθνικη ας πουμε ή στην κινηση?

εγω το φαβαμαι,πολλα συμβαινουν....

 

βεβαια σε αντιθεση με την συμφορουμιτισα,εμενα ο γιατρος μου

απαγορεψε να τις δωσω το οτιδηποτε.....

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

και αντε να εχεις 10 λεπτα αποσταση,αμα εχεις ομως 2 ωρες και

συμβει στην μεση τις διαδρομης,τι κανεις???

το κρατας το μωρο αγκαλια,μεσα σε εθνικη ας πουμε ή στην κινηση?

εγω το φαβαμαι,πολλα συμβαινουν....

 

Κοριτσάκια, προσοχή.δεν πρεπει να αφηνουμε ουτε ενα λεπτο το παιδι στην αγκαλια στο αμαξι ασχετα το που θα παμε.

 

http://www.police.gov.cy/police/police.nsf/All/922D4CE79DD056F7C2257424002C8691/$file/LEAFLET%20A4%20A.pdf

 

Έχει υπολογιστεί ότι τα παιδικά καθίσματα αυτοκινήτου, όταν χρησιμοποιούνται σωστά, μειώνουν κατά 70% τον κίνδυνο θανάτου ή σοβαρού τραυματισμού σε παιδιά ηλικίας κάτω των 5 ετών. Ακόμη και σε σύγκρουση μέτριας βαρύτητας, αν το παιδί κρατιέται στην αγκαλιά, μπορεί:

 

να εκσφενδονιστεί μέσα ή έξω από το αυτοκίνητο,

 

να λειτουργήσει σαν "αερόσακκος" για τον ενήλικα που το κρατάει, με αποτέλεσμα βαρύτατες σωματικές κακώσεις.

 

Το βάρος του παιδιού σε μια σύγκρουση με μέτρια ταχύτητα γίνεται 30 φορές μεγαλύτερο, δηλαδή ένα παιδί 3 χρόνων αποκτά βάρος σύγκρουσης περίπου 500 κιλά!

πληροφοριες απο http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=217&st=2

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ξερεις οτι εινα αληθεια :wink:

ακομα και τωρα στα 28 μου δεν καθομαι πισω για αυτον τον λογο

 

 

Ακριβώς το ίδιο και εγώ... θυμάμαι πηγαίναμε στη θεία μου (απόσταση Υμηττός-Ν. Σμύρνη!!) και έκανα εμετό!!

1. ο μπαμπάς μου οδηγούσε και οδηγά ακόμη -οχι απότομα- αλλά με τρόπο που ζαλίζεσαι

2. το αυτ/το μας είχε "πλαστικά" καθίσματα (μιλάμε για το 80 έτσι?) και όταν ζεσταίνονταν από τον ήλιο, εμένα μου "βρωμάγανε" και μου ερχόταν αναγούλα (το ίδιο μπορεί να ισχύει και για αποσμητικά αυτοκινήτου)

3. είτε είχα φάει, είτε όχι πάντα κάτι έβρισκα και έβγαζα από το στομάχι μου!!!!!

 

δυστυχώς δεν μου πέρασε η "ευαισθησία" παρά μόνο όταν άρχισα να είμαι πλέον εγώ ο οδηγός :)

άντε βρε!! πόσα χρονάκια πρέπει να περιμένεις :lol::lol::lol::lol:

 

 

 

AKΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ Κ ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

 

Κοριτσάκια, προσοχή.δεν πρεπει να αφηνουμε ουτε ενα λεπτο το παιδι στην αγκαλια στο αμαξι ασχετα το που θα παμε.

/quote]

 

 

 

ναι βρε αυτο λεω,πως δεν το κανω και ουτε προκειται

γι'αυτον τον λογο τρεμω στα ταξιδια

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να της δωσεις κατι να απασχολειται? ενα αρκουδακι , μια πιπιλα, ενα μαξιλαρακι, ή να της αποσπασεις την προσοχη παιζοντας καποιο παιχνιδι? να της λες τραγουδακια ?

Εγω παντως στο αυτοκινητο δεν μπορω με τιποτα να γυρισω να κοιταξω πισω, αν το κανω γινομαι χειροτερα απο τα παιδια :oops:

Link to comment
Share on other sites

 

Κοριτσάκια, προσοχή.δεν πρεπει να αφηνουμε ουτε ενα λεπτο το παιδι στην αγκαλια στο αμαξι ασχετα το που θα παμε.

/quote]

 

 

 

ναι βρε αυτο λεω,πως δεν το κανω και ουτε προκειται

γι'αυτον τον λογο τρεμω στα ταξιδια

 

Επειδή αντιμετωπίζουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα και επίσης ταξιδεύουμε πάρα πολύ, η μόνη εφικτή λύση είναι να προγραμματίζουμε το ταξίδι μας τις ώρες του ύπνου της. Έτσι για τις σχετικά κοντινές αποστάσεις φροντίζω να την ξυπνήσω πολύ νωρίς το πρωι ώστε κοντά στις 10:30 να νυστάξει και να ξεκινήσουμε ή να ταξιδέψουμε κοντά στο μεσημεριανό της ύπνο. Για τις μεγάλες αποστάσεις (6 - 7 ώρες) ταξιδεύουμε πάντα νύχτα ώστε να κοιμάται σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού. Μπορεί να ακούγεται κουραστικό για τους γονείς αλλά δεν είναι, με την έννοια ότι το μωρό κοιμάται δεμένο στο καρεκλάκι του και εσύ είσαι πιο χαλαρός. Άσε που γλιτώνεις την γκρίνια που συνεπάγονται τα πολύωρα ταξίδια :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να της δωσεις κατι να απασχολειται? ενα αρκουδακι , μια πιπιλα, ενα μαξιλαρακι, ή να της αποσπασεις την προσοχη παιζοντας καποιο παιχνιδι? να της λες τραγουδακια ?

Εγω παντως στο αυτοκινητο δεν μπορω με τιποτα να γυρισω να κοιταξω πισω, αν το κανω γινομαι χειροτερα απο τα παιδια :oops:

 

 

Δυστυχως το εχω δοκιμασει αυτο, δεν πιανει....αλλα και εγω δεν ειμαι "ανετη" να κοιταω πισω για της αποσπω την προσοχη!!! Ζαλιζομαι και εγω :oops:

 

Παντως αυτο που λεει η Olg@ ειναι δεδομενο, να ταξιδευουμε ωρες που κοιμαται, αλλα μεσα στην Αθηνα????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Fivi, τί έγινε τελικά;;Εκανες κανένα πείραμα μήπως πετύχει αυτό με τον αφαλό; :wink:

 

Λοιπον φυγαμε την περασμενη Παρασκευη 5.00 το πρωι για να κοιμαται και να μην ζαλιστει, αλλα που τετοια τυχη!!!! Μια ωρα πριν φτασουμε....αρχισε να κανει εμετο, με αποτελεσμα να φτασουμε μετα απο 2 ωρες!!! :? Και δεν ειχε φαει τιποτα, ηταν απο το βραδυ με το γαλα της. Αφου η καημενη, τη λυπηθηκαμε, εβγαζε σαλια και δεν ηθελε με τιποτα να κατσει μεσα στο αυτοκινητο.

Σημερα που γυρισαμε, δεν το διακινδυνευσαμε και της δωσαμε vomex συμφωνα με τις οδηγιες του παιδιατρου. Ευτυχως πηγαν ολα μια χαρα!!!! :D

 

Mata το επομενο πειραμα, μεσα στην Αθηνα, θα ειναι το δικο σου!!! :)

Ελπιζω να πιασει και να μην χρειαζεται να της δινω φαρμακα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Fivi! :( Το καυμένο το παιδί!Τί ταλαιπωρία και για σας αλλά και γι'αυτό!Να θέλεις να πάς μια βόλτα και να είσαι με την ψυχή στο στόμα!Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση και όσο για το γιατροσόφι, ελπίζω να πιάσει, γιατί το σκέφτεσαι να δίνεις στο παιδί vomex ακόμα και για μικρές αποστάσεις. Θα ρωτήσω και τη μαμά μου, αν θυμάται κάποια λεπτομέρεια που μπορεί να είναι χρήσιμη! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Fivi μου ρώτησα τη μαμά μου. Μου είπε ότι έβαζε ασπιρίνη κανονική όχι παιδική στον αφαλό με χάνζαπλαστ. Λέει ότι της το είχε πεί ο γιατρός να το κανει και μου είπε ότι πετύχαινε τελικά και δεν έκανε εμετό. Σόρρυ που έκανα λάθος και σου είπα ότι βάζουμε στον αφαλό το χάπι για τη ναυτία. :oops: Ελπίζω τώρα με την ασπιρίνη να έχετε καλά αποτελέσματα! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...