Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και τραχειοβρογχιτιδα με πυρετο 10 μερες που δεν υποχωρεί!!


Recommended Posts

Κοριτςια δεν βρήσκω τι αλλο να κάνω πια και είπα να γράψω μήπως βρω οποιαδήποτε βοήθεια! Ειμαι 10 μερες με 37,5-37,7πυρετο και έντονο βήχα με δύσπνοια κάποιες στιγμές.

Να σημειώσω οτι ειμαι 20 εβδομάδων έγκυος.Πηρα amoxil απο την πρωτη κιόλας μερα και την τεταρτη μερα πηρα και trebon 600mg με την οδηγία γυναικολόγου.Αρχισα να βγάζω ελάχιστο φλεμμα αλλα ο πυρετός η μπορεις να το πεις δεκατα δεν φεύγει με τιποτα!! Πάω προχτές πνευμονολογο ο οποίος μου είπε να σταματήσω το Trebon και να παρω aerolin spray και miflonide(κορτιζονι).Λοιπον σημερα ειμαι χειροτερα.Το aerolin μου προκάλεσε πολυ έντονο βήχα σε σημείο που ηθελα να κάνω εμμετο και εχω πλάκωμα στο στηθος με δυσκολία αναπνοής.Και ο πυρετός 38 σημερα μετα απο 10 μερες με την κ@λ@ιωση!!! Δεν βλεπω πράσινο φως και με ανησυχεί παρα πολυ αυτο γιατι δεν ειμαι μονη μου και νιώθω τύψεις με τόσα φάρμακα που πηρα χωρις καμια βελτίωση!!! Εχω κουραστεί,οι δυνάμεις μου ειναι στον πάτο και η ψυχολογία το ιδιο...Δεν ξερω πως να κινηθώ και τι να κάνω πλέον....Εχετε παρόμοια εμπειρία; Καμια συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Alexia την ιδια ιωση εχουμε κι εμεις και πολλες αλλες οικογενειες...θα δεις και ενα θεμα που εχω ανοιξει κι εγω για την ιωση αυτη.Εγω ειμαι 13 μερες σημερα..ο πυρετος εχει πεσει αλλα ο βηχας με εχει τσακισει.Χθες εκανα ακτινογραφια που εδειξε βρογχιτιδα με μια εστια πνευμονιας.Ετσι ξεκινησα αντιβιωση, εισπνεομενα και κορτιζονη.Να δω πως θα παει.Αυτο που λες οτι χειροτερεψε ο βηχας το ειπες στο γιατρο? Καλα εμενα δεν υπαρχουν και πολλα περιθωρια να χειροτερεψει...ειναι ηδη χαλια.Εγω ειχα και τα παιδια...ο ενας ακομα αλλα ευτυχως το περνανε πιο ανωδυνα τελικα απο μενα.Κι εεγω ανοιξα το ιδιο θεμα πριν λιγες μερες γιατι πραγματικα ειχα απελπιστει...ειμαστε πανω απο 20 μερες μεσα στο σπιτι με αυτη την ιωση και δε λεμε να συνελθουμε.

 

Ξερω πως ειναι δυσκολο για σενα και λογω εγκυμοσυνης και ειδικα αν βηχεις αλλα μη το σκεφτεσαι...κανε υπομονη...που θα παει θα περασει.Ειναι παλιοιωση...σε ολους ετσι κραταει πολλες μερες.Αλλα να εισαι συνεχως σε επαφη με τον παθολογο...μη χειροτερεψεις.Πινε ζεστα πολλα και γαλατακι ζεστο με μελι βοηθαει.Εγω σημερα δευτερη φορα τωρα σηκωθηκα μεσα στη νυχτα να πιω ενα γαλα μπα και ηρεμησει αυτος ο βηχας.Εχω ποσες μερες νακοιμηθω, στον καναπε τη βγαζω.Υπομονη κοπελα μου και κοσομπορεις μην κυκλοφορεις στο κρυο...κατσε σπιτακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση.θα ψάξω το θεμα σου οποσδωποτε..Στον γιατρό είπα οτι το aerolin με χειροτερεψε και είπε να συνεχίσω μονο με την κορτιζονι,αλλα κι αυτη ενω με ήρεμει μετα απο κάποιες ώρες ειδικα μια-δυο πρην την παρω νιώθω οτι θα γεννησω απο τοσο βήχα!!! Ασε που εκει που τα φλεμματα άρχισαν να πρασινηζουν τωρα με τα καινούργια φάρμακα έγιναν πάλι διάφανα...σαν να με πηγε πίσω στην ίαση η κορτιζονι και απ΄οτι ξερω το κανει...Εχω απελπιστει τοσο που είπα σημερα τελος ολα τα σκ@τ@φαρμακα και θα αναπνέω ευκάλυπτους,θα πίνω βιταμίνες,σκορδα,λεμόνια κ.λ.π.Ελπιζω να κάνω καλα μονο...Το χειρότερο ειναι ο πυρετός...με εχει εξαντλήσει εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με 10 μερες τωρα εχω πιει του κοσμου το χαμομηλι και φασκομηλο και θυμαρι που διαβασα οτι βοηθανε στο βηχα και λεμονια και μελι.Εκανα και εντριβες με vich που περιεχει ευκαλυπτο πηρα και φυτικα σιροπια με κισσο και ευκαλυπτο...δεν ειδα προκοπη.Μη σταματησεις τα φαρμακα και χειροτερεψεις κι αλλο.Συνεχιζω να τα πινω ολα αυτα βοηθητικα αλλα μονα τους δε νομιζω οτι θα κανουν κατι.Εγω να σου πω αυτη την κορτιζονη τη φοβαμαι...την παιρνω απο χθες αλλα νομιζω μου προκαλει αρρυθμιες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω παρατηρήσει οτι με βοηθάει για αρκετές ώρες ειναι οι βιταμίνες cal-c-vita.επισης εγω δεν μπορω να παρω λογο εγκυμοσύνης αλλα εσυ παρε εχινακεια της vogel( οχι άλλη !)και Πίνε 3 χαπάκια την ημερα.Ειναι θαυματουργό βότανο!!στο παρελθόν εχω σωθεί πραγματικα!!εχω γιατρεψει εντελώς πιο σοβαρά πραγματα απο αυτο.Η κορτιζονι εχω διαβάσει οτι αδυναμει το ανοσοποιητικό σύστημα και ενω μπορει επιφανειακά να αισθάνεσαι καλυτερα αλλα στην πραγματικότητα δεν αφήνεις τον οργανισμό να κανει τη δουλειά του...Εγω τα κόβω προσωπικά και ο θεός βοηθός.Και τωρα που ξερω οτι δεν ειμαι μονη και ειναι ετσι η ιωση αυτη θα οπλίστω με υπομονη και θα περιμένω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...