Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορά εμβολίου και πληρωμή γιατρού?


Chrisisred

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.

 

Εχω απορίες για το πως λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλάδα.

 

Ο μικρός μου έκανε το πρώτο του εμβόλιο χθες (στην Ελλαδα), το οποίο και ειχα αγοράσει απο το φαρμακείο, αλλά ο γιατρός ζήτησε πληρωμή.

 

Δεν καταλαβαίνω, για ποιο λόγο να πληρώσω ?20 για 5 λεπτά που τον είδε, τη στιγμή που είχα ήδη πληρώσει και το εμβόλιο, γνωρίζει ότι ειμαι ανεργη και μόνη μάνα και δε μου έδωσε και απόδειξη.

 

Είναι νορμάλ?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ τα εμβόλια τα γράφω στο βιβλιάριο οπότε δεν πληρώνω αλλά τον γιατρό τον πληρώνω κανονικά....αν πηγαινες να κανείς το εμβόλιο στο κέντρο μάνας και παιδιού (έτσι νομίζω λέγεται στην περιοχή που μένω) που απ'οτι ξέρω δεν πληρωνεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα εμβόλια τα γράφω στο βιβλιάριο οπότε δεν πληρώνω αλλά τον γιατρό τον πληρώνω κανονικά....αν πηγαινες να κανείς το εμβόλιο στο κέντρο μάνας και παιδιού (έτσι νομίζω λέγεται στην περιοχή που μένω) που απ'οτι ξέρω δεν πληρωνεις

 

σ'ευχαριστώ!

 

τι κέντρο είναι αυτό? δεν το εχω ξανακούσει! μου είπαν να γραφτώ στον ΟΑΕΔ. μετά δε θα πληρώνω τα εμβόλια?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, σε ιατρείο του πάω.

 

δεν έχω ταμείο, όχι.

 

ε, αφού πας στο ιδιωτικό του ιατρείο, πώς περιμένεις να μην πληρώσεις επίσκεψη?? έπρεπε βέβαια να σου κόψει απόδειξη, αν και τότε μάλλον θα ζητούσε και περισσότερα χρήματα.

δεν έχει καμμία σχέση η αμοιβή του γιατρού με τα χρήματα που έδωσες για την αγορά του εμβολίου.

Link to comment
Share on other sites

ε, αφού πας στο ιδιωτικό του ιατρείο, πώς περιμένεις να μην πληρώσεις επίσκεψη?? έπρεπε βέβαια να σου κόψει απόδειξη, αν και τότε μάλλον θα ζητούσε και περισσότερα χρήματα.

δεν έχει καμμία σχέση η αμοιβή του γιατρού με τα χρήματα που έδωσες για την αγορά του εμβολίου.

 

μάλιστα.

δηλαδή εδώ δεν τη γλυτώνεις, αν δεν εχεις χρηματα, απλα δεν το εμβολιάζεις?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρώτα στο Δήμο σου αν υπάρχει ιατρείο κοινωνικής αλληλεγγύης

 

εχουμε δημοτικό ιατρείο στο οποίο ειχα τηλεφωνήσει και ρωτησει για παιδιατρο, και μας είπαν οτι δεν εχει.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχουμε δημοτικό ιατρείο στο οποίο ειχα τηλεφωνήσει και ρωτησει για παιδιατρο, και μας είπαν οτι δεν εχει.

μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο φαρμακείο της περιοχής σου, αν ξέρουν κάτι περισσότερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ελέγξεις πού υπάρχει κοινωνικό ιατρείο κοντά στη περιοχή σου. Θα υπάρχουν παιδιατροι που θα δέχονται κάποιους ανασφάλιστους δωρεάν...

 

Είσαι ανασφάλιστη και εσύ και ο σύζυγος (αν υπάρχει);; το μωρό ανασφάλιστο;

Αν έχει ασφάλεια ο πατέρας του μωρού, να το ασφαλίσεις στο όνομά του για να είναι καλυμμένο το μωρό.

Να ρωτήσεις και τον Οαεδ, μήπως μπορείς να ασφαλιστείς.

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι άπορη και ανασφάλιστη, πρέπει να βγάλεις βιβλιάριο της Πρόνοιας. Μετά θα κλείνεις ραντεβού στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού (μάθε πού είναι το πλησιέστερο στο σπίτι σου) και θα κάνεις δωρεάν τα εμβόλια, χωρίς να πληρώνεις ούτε αυτά, ούτε το γιατρό.

 

Αν ο σύζυγος είναι ασφαλισμένος όμως, μπορεί να ασφαλίσει εκείνος το παιδί και να γίνεται το ίδιο.

 

Πάντως, αν πηγαίνεις σε ιδιώτη γιατρό που δεν είναι συμβεβλημένος με το ταμείο του συζύγου (αν έχει), θα πληρώνεις πάντα επίσκεψη, είτε σου κόβει απόδειξη, είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Κάρτα του ΟΑΕΔ, για απόδειξη της ανεργίας και εκκαθαριστικό της εφορίας για το εισόδημα. Σίγουρα θέλουν και κάποια έγγραφα ακόμα, αν πας στα ΚΕΠ θα σου πούνε. Μην το αμελήσεις, γιατί τα έξοδα για τα εμβόλια είναι πολλά να τα πληρώνεις από την τσέπη σου κι αν, Θεός φυλάξει, σου τύχει κάτι έκτακτο και χρειαστείς νοσηλεία, πάλι θα σου ζητήσουν βιβλιάριο από το νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάρτα του ΟΑΕΔ, για απόδειξη της ανεργίας και εκκαθαριστικό της εφορίας για το εισόδημα. Σίγουρα θέλουν και κάποια έγγραφα ακόμα, αν πας στα ΚΕΠ θα σου πούνε. Μην το αμελήσεις, γιατί τα έξοδα για τα εμβόλια είναι πολλά να τα πληρώνεις από την τσέπη σου κι αν, Θεός φυλάξει, σου τύχει κάτι έκτακτο και χρειαστείς νοσηλεία, πάλι θα σου ζητήσουν βιβλιάριο από το νοσοκομείο.

 

ευχαριστω πολυ!

θα πηγαινα στο ΚΕΠ σημερα για αλλους λογους, οποτε θα ρωτησω και γι αυτο.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...