Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΟΧΗ ΣΕΙΡΑ ΒΙΒΛΙΩΝ


Recommended Posts

Βρήκα μια εκπληκτική σειρά βιβλίων και σκέφτηκα να την συστήσω και σε εσάς. Σύγχρονες ιστορίες, έξυπνα γραμμένες, ξεφεύγουν από το κλασικό ενός παραμυθιού, τα παιδιά ξετρελλάθηκαν!

Είναι από τις εκδόσεις ΜΙΝΩΑΣ, έχουμε ήδη πάρει 6 από τα 8 βιβλία και ήταν όλο καταπληκτικά......τα συστήνω ανεπιφύλακτα για παιδάκια Β δημοτικού.

 

25rgwtv.jpg

 

ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΙ ΤΙΤΛΟΙ

"Εγώ ήρθα πρώτος"

"Με μόνο φίλο τον υπολογιστή?"

"Μαθαίνω να αγαπώ τη γειτονιά μου"

"Μικρό πάθημα, μεγάλο μάθημα"

"Καν' το αν τολμάς!"

"Πώς βγαίνουν τα χρήματα"

"Ουφ, ποιος διαβάζει πάλι?"

"Ο μπαμπάς έχασε τη δουλειά του"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποιο θα ελεγες ότι είναι το καλύτερο από αυτά που έχετε; Σκέφτομαι να πάρω το "Ουφ, ποιος διαβάζει πάλι?" είναι καλό; το έχετε;

Επίσης τα συστήνεις και παιδάκια α' δημοτικού; Θα μπορούσε ίσως να το ξεκινήσει να το διαβάζει και μόνη της;

σε ευχαριστώ και σόρυ που σε έπρηξα με τις ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

"Εγώ ήρθα πρώτος"

r0sh9k.png

Ο Μάκης και ο Ζαχαρίας είναι δίδυμοι. Έχουν την ίδια εμφάνιση, ο χαρακτήρας τους όμως είναι ολότελα διαφορετικός. Ο Μάκης είναι ήσυχος, καλότροπος και αποφεύγει τους καβγάδες, ενώ ο Ζαχαρίας είναι άτακτος, νευρικός και έχει διαρκώς όρεξη για καβγά. Ο Ζαχαρίας ποτέ δεν μετανιώνει για την άσχημη συμπεριφορά του. Ώσπου, μια μέρα, εξαιτίας του προκαλείται μια φοβερή παρεξήγηση, με αποτέλεσμα να πληγωθεί ο αδελφός του. Όταν ένας τσακωμός φτάνει στα άκρα, κανένας δεν βγαίνει κερδισμένος. Ο Ζαχαρίας επιτέλους το κατάλαβε. Θα καταφέρει όμως ν' αλλάξει συμπεριφορά; Πώς θα μπορέσει να επανορθώσει και να συμφιλιωθεί με τον αδελφό του;

 

 

"Με μόνο φίλο τον υπολογιστή?"

22mcrc.png

Ο Τάσος γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα ότι δεν είναι καλό να το παρακάνουμε με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, του έχει γίνει έμμονη ιδέα να περάσει στην επόμενη πίστα και να νικήσει στο παιχνίδι του, ώστε δεν ξεκολλά από την οθόνη του υπολογιστή.

Τα ηλεκτρονικά παιχνίδια όχι μόνο έκλεψαν τον χρόνο και την ενέργειά του, αλλά άλλαξαν όλη του τη ζωή.

Θα ξεχάσει, άραγε, ο Τάσος ό,τι είναι σημαντικό για εκείνον – την οικογένειά του, το σχολείο, τους φίλους του;

Ή θα βρει έναν τρόπο να απαλλαγεί από αυτή την εξάρτηση;

 

 

"Μαθαίνω να αγαπώ τη γειτονιά μου"

zo8fnn.png

Πολλοί είναι οι άνθρωποι που ζουν στη γειτονιά μου και την κάνουν ξεχωριστή.

Η κυρία Έλλη, η ταχυδρόμος ο κύριος Κώστας, ο αγαπητός διευθυντής του σχολείου μας η κυρία Μάγδα, που φυτεύει παντού λουλούδια.

Όλοι κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους, για να είναι όμορφη η γειτονιά μας.

Εγώ, όμως, τι θα μπορούσα να κάνω;

Το σκέφτηκα και το ξανασκέφτηκα, ώσπου μου ήρθε μια ιδέα και… μαντέψτε τι έγινε μετά!

 

"Μικρό πάθημα, μεγάλο μάθημα"

vhxm0.png

Το διαδίκτυο είναι καταπληκτικό!

Μας δίνει τη δυνατότητα να βρούμε πληροφορίες για οτιδήποτε θέλουμε και να μιλήσουμε με ανθρώπους ακόμα και από την άλλη άκρη της γης.

Ωστόσο, όπως συμβαίνει με κάθε επίτευγμα της τεχνολογίας, η χρήση του διαδικτύου συνοδεύεται από κανόνες, τους οποίους όλοι θα πρέπει να ακολουθούμε – ιδίως τα παιδιά.

Η πρωταγωνίστρια της ιστορίας θεωρεί τους κανόνες χάσιμο χρόνου και δεν μπορεί να καταλάβει γιατί είναι κακό να μιλά με έναν άγνωστο στο ίντερνετ.

Μια μέρα όμως, την ώρα που παίζει ποδόσφαιρο στο σχολείο, ακούει έναν άγνωστο άντρα να τη φωνάζει από τις κερκίδες.

Αμέσως καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά.

Τότε συνειδητοποιεί ότι οι κανόνες υπάρχουν για έναν και μόνο λόγο, για να είμαστε ασφαλείς.

 

 

"Καν' το αν τολμάς!"

23uekk4.png

Έφτασε επιτέλους το καλοκαίρι! Ο Άλκης και η οικογένειά του πηγαίνουν στο εξοχικό τους, πλάι στη λίμνη, όπου περνούν τον καιρό τους ψαρεύοντας και κολυμπώντας. Εκεί κάθε χρόνο το αγόρι βρίσκει τους φίλους του, τον Χάρη και τον Οδυσσέα, και παίζουν το αγαπημένο τους παιχνίδι, το "Κάν' το αν τολμάς". Είναι ένα παιχνίδι ανταγωνισμού και προκλήσεων - όποιος χάνει είναι... κότα!

Αν και το παιχνίδι ξεκινά τελείως ακίνδυνα, στην πορεία σοβαρεύει. Ο Άλκης ποτέ δεν κάνει πίσω, όσους κινδύνους κι αν κρύβει μια δοκιμασία. Κι αυτό γιατί πιστεύει ότι δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο στον κόσμο από τον τίτλο του φοβητσιάρη.

Ξάφνου, όμως, τα πάντα αλλάζουν! Τι θα γίνει όταν οι φίλοι βρεθούν αντιμέτωποι με έναν μεγάλο κίνδυνο, μόνο και μόνο εξαιτίας μιας ανόητης δοκιμασίας;

 

"Ουφ, ποιος διαβάζει πάλι?"

m80cu8.png

Όπως όλοι ξέρετε, το διάβασμα και οι καλοί βαθμοί θέλουν κόπο!

Ιδίως αν προσπαθείτε να μάθετε κάτι καινούριο, το οποίο δεν μπορείτε να καταλάβετε με τίποτα!

Εγώ, όποτε μου συμβαίνει αυτό, απογοητεύομαι.

Mερικές φορές, όμως, για να τα καταφέρετε, αρκεί να προσπαθήσετε περισσότερο και να ζητήσετε λίγη βοήθεια από κάποιον!

Μην ξεχνάτε ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να μάθετε κάτι.

Και στην πορεία θα διαπιστώσετε ότι αυτό που σας φαινόταν βουνό δεν ήταν και τόσο δύσκολο τελικά!

Όταν κάνετε το διάβασμα διασκεδαστικό, η μάθηση γίνεται παιχνίδι!

 

"Πώς βγαίνουν τα χρήματα" -

10pzvq1.png

Κοιτούσα γύρω μου και δεν πίστευα στα μάτια μου!

Τα δέντρα και οι θάμνοι όλης της γειτονιάς και όλης της πόλης είχαν γεμίσει λεφτά!

Αντί για φύλλα φύτρωναν χαρτονομίσματα, σας λέω!

Παντού!

Mου φαινόταν σαν να είχε πραγματοποιηθεί το πιο απίθανο όνειρό μου:

Μπορούσα να αποκτήσω ό,τι ήθελα, χωρίς να κοπιάσω.

Έπειτα, όμως, το όνειρο άρχισε να μοιάζει με εφιάλτη…

 

"Ο μπαμπάς έχασε τη δουλειά του"-

16jrmh4.png

Λεφτά, λεφτά, λεφτά!

Ποτέ δε με είχε απασχολήσει αυτό το θέμα, ώσπου ο μπαμπάς έχασε τη δουλειά του.

Τότε άλλαξαν τα πάντα.

Αντί να σκεφτόμαστε τι θέλαμε να αγοράσουμε, αρχίσαμε να σκεφτόμαστε τι χρειαζόμασταν.

Στην αρχή, δε φαινόταν και τόσο άσχημη η κατάσταση.

Αλλά περνούσαν οι μέρες, οι εβδομάδες, οι μήνες και ο μπαμπάς δεν μπορούσε να βρει δουλειά.

Είχα αρχίσει να ανησυχώ πολύ, ώσπου…

 

 

Τα βιβλία της σειράς «Μιλάμε στα παιδιά για...» μέσα από τρυφερές, ευαίσθητες και διασκεδαστικές ιστορίες βοηθούν τα παιδιά να μάθουν ότι κάθε πράξη έχει και συνέπειες, να αντιλαμβάνονται τα σωστά και τα λάθη των ηρώων και να αποκτούν πρότυπα προς μίμηση. Κάθε βιβλίο περιλαμβάνει Οδηγό για Γονείς σχετικά με το θέμα που πραγματεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια κάνει και για πρώτη. Εγώ το διαβάζω και στον μικρό μου που είναι νήπιο. Είναι όλα υπέροχα, ειδικά για παιδιά που έχουν βαρεθεί το "μια φορά κι έναν καιρό". Δεν είναι τεράστια και κουραστικά, κρατούν αμείωτο το ενδιαφέρον του παιδιού γιατί μιλούν στη γλώσσα του, για τα προβλήματά του, για θέματα που το αφορούν.....η εικονογράφηση είναι καταπληκτική, και τα μηνύματα που δίνουν τα βιβλία συγκινούν ακόμα και μεγάλους!

Ελπίζω να τα ευχαριστηθείτε, και να βγάλουν κι άλλους τίτλους οι εκδόσεις.

Επίσης, σημαντικό, τα βρήκα στην τιμή των 8 ευρώ.

 

ΥΓ Το "ΟΥΦ ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΠΑΛΙ" το έχουμε καταευχαριστηθεί....

Μου λείπουν τώρα το "Ο μπαμπάς έχασε τη δουλειά του" και το "Πως βγαίνουν τα χρήματα" που τα έχω παραγγείλει και τα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία φαίνονται! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Πάντα είναι καλό να παίρνεις τέτοιες πληροφορίες από άλλες μανούλες. Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχουν περισσότερες συζητήσεις σχετικά με προτεινόμενα βιβλία ή παιχνίδια :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραία φαίνονται! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Πάντα είναι καλό να παίρνεις τέτοιες πληροφορίες από άλλες μανούλες. Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχουν περισσότερες συζητήσεις σχετικά με προτεινόμενα βιβλία ή παιχνίδια :)

 

Να σαι καλά! Να σου πω την αλήθεια δίσταζα, κάποιες δημοσιεύσεις θεωρούνται διαφήμιση, αλλά ΟΚ δεν έχω καμία σχέση με τις εκδόσεις, ας το ψάξουν!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια κάνει και για πρώτη. Εγώ το διαβάζω και στον μικρό μου που είναι νήπιο. Είναι όλα υπέροχα, ειδικά για παιδιά που έχουν βαρεθεί το "μια φορά κι έναν καιρό". Δεν είναι τεράστια και κουραστικά, κρατούν αμείωτο το ενδιαφέρον του παιδιού γιατί μιλούν στη γλώσσα του, για τα προβλήματά του, για θέματα που το αφορούν.....η εικονογράφηση είναι καταπληκτική, και τα μηνύματα που δίνουν τα βιβλία συγκινούν ακόμα και μεγάλους!

Ελπίζω να τα ευχαριστηθείτε, και να βγάλουν κι άλλους τίτλους οι εκδόσεις.

Επίσης, σημαντικό, τα βρήκα στην τιμή των 8 ευρώ.

 

ΥΓ Το "ΟΥΦ ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΠΑΛΙ" το έχουμε καταευχαριστηθεί....

Μου λείπουν τώρα το "Ο μπαμπάς έχασε τη δουλειά του" και το "Πως βγαίνουν τα χρήματα" που τα έχω παραγγείλει και τα περιμένω.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, ψάχνω και εγώ βιβλία για να εμπλουτισουμε λίγο τη βιβλιοθήκη της μικρης. Τώρα που ξεκίνησε να διαβάζει θέλω να πάρω 2-3 καινούρια.

Τα βρήκα στο ίντερνετ με 6,5 ευρώ νομίζω - το ουφ ποιος διαβάζει τώρα συγκεκριμενα- ίσως αγοράσω αυτό και το πως βγαίνουν τα λεφτά.

Όντως θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερες προτάσεις με βιβλία και επιτραπέζια

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να τα ευχαριστηθείτε όσο εμείς......ο γιος μου κάποια τα παρουσίασε και στο σχολείο του και τα παιδιά ξετρελλάθηκαν....αν δεν έχει μεταφορικά το ιντερνετ, εννοείται ότι συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σειρά μου άρεσε πολύ ως μαμά. Τα παιδιά ΟΚ, τους άρεσε, αλλά όχι όσο σε εμένα. Εμείς είχαμε πάρει το "καντο αν τολμάς", το "με μόνο φίλο τον υπολογιστή" και το "εγώ ήρθα πρώτος".

 

ΟΚ, να κάνω μια πρόταση ακόμα και αν χρειάζεται να ξεκινήσουμε χωριστό θέμα;

 

Πρόσφατα μας πρότεινε κάποιος το 'Ένα γεμάτο μέλια χεράκι' της Βούλας Μάστορη. Τολμώ να πω ότι είναι ό,τι πιο κοντά στον Τρελαντώνη, από βιβλία της εποχής μας. Δηλαδή περιγράφει καθημερινές καταστάσεις ή και εξαιρετικές ιστορίες, μέσα από τα μάτια ενός μικρού παιδιού. Είναι αρκετά πιο σύντομο από τον Τρελαντώνη. Έχει μικρά κεφαλαιάκια.

 

Δεν λέω πάλι ότι τα παιδιά τρελάθηκαν με αυτό το βιβλίο, αλλά το διαβάζαμε και αυτό με αρκετή ευχαριστηση. Κάτι άλλα με περιπέτειες, ντεντέκτιβ κλπ που είναι για την ηλικία τους, δεν μας τράβηξαν, ούτε το γιο, ούτε τη μαμά, αν και φαίνεται ότι αρέσουν σε πολλά παιδάκια που παίρνουν όλη τη σειρά. Εμείς ακόμα, διαβάζουμε παρέα τα πιο πολλά εξωσχολικά, μας έχει μείνει από μωρά που διαβάζαμε κάθε βράδυ για καληνύχτα. Αυτό σε αυτή τη φάση με ενοχλεί λιγάκι. Τώρα πια μου διαβάζουν τα παιδιά...

 

Τα σημερινά παιδιά με τα ταμπλετ κλπ, δεν εντυπωσιάζονται εύκολα, τουλάχιστον τα δικά μου, δεν ξέρω είναι και στο παιδί... Είναι και διαφορετικά παιδιά, το ένα ξεφυλλίζει με ευχαριστηση εγκυκλοπαίδειες και δεν ενδιαφέρεται για ιστορίες, ενώ το άλλο το αντίθετο.

 

Αυτός που μας πρότεινε αυτό το βιβλίο, μας πρότεινε και άλλα μιας σειράς Πατάκη, που απευθυνεται σε παιδιά αυτής της ηλικίας. Δεν θυμάμαι συγκεκριμένους τίτλους τώρα... Πάντως εχθές ήμουν σε βιβλιοπωλείο και ξεφυλλίζοντας δεν είδα κάποιο να με ενθουσιάσει. Μάλλον θα αναζητήσω και άλλα της Μάστορη για αρχή.

 

http://voulamastori-ena-gemato-melia-xeraki.blogspot.gr/

 

Δανειστική βιβλιοθήκη έχετε, στο σχολείο ή αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και στο σχολείο και τη βιβλιοθήκη του Δήμου. Πάντως οι δικοί μου γιοί ξετρελάθηκαν γιατί δεν τους αρέσει το στυλάκι "μια φορά κι έναν καιρό" και όταν ο γιος μου τα πήγε στο σχολείο, ξετρελάθηκαν και οι υπόλοιποι. Σαφώς είναι και στο παιδί......πολλά παιδιά ξετρελαίνονται πχ με Τριβιζά, που εχώ απλά δε θα τον αγόραζα ποτέ.......;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρήγγειλα τελικα ενα από τη σειρά για να τα γνωρίσουμε και αν μας αρέσουν θα παρουμε και άλλα. Πάντως είναι οικονομικά οπότε ελπίζω να μας αρέσουν!

 

Παρεμπιπτόντως μια που αναφέρατε τον Τριβιζα, είναι ο, τι πρέπει για το πρωτακι μου που εξασκειται στην ανάγνωση. Λιγες σειρουλες σε κάθε σελίδα με πολύ όμορφες εικόνες . Πήρε πολύ χαρά χτες που το διάβαζε μόνη της!

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα τελικα ενα από τη σειρά για να τα γνωρίσουμε και αν μας αρέσουν θα παρουμε και άλλα. Πάντως είναι οικονομικά οπότε ελπίζω να μας αρέσουν!

 

Παρεμπιπτόντως μια που αναφέρατε τον Τριβιζα, είναι ο, τι πρέπει για το πρωτακι μου που εξασκειται στην ανάγνωση. Λιγες σειρουλες σε κάθε σελίδα με πολύ όμορφες εικόνες . Πήρε πολύ χαρά χτες που το διάβαζε μόνη της!

 

Στο παιδί είναι......οι δικοί μου τον βρίσκουν πολύ μπε μπε.....!Πολλά παιδιά όμως τον λατρεύουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bρήκα άλλη μια καταπληκτική σειρά 25 βιβλίων με τίτλο

 

ΤΙ ΝΙΩΘΕΙΣ

 

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΦΛΟΥΔΑΣ

 

έχουν θέμα την ευγνωμοσύνη, τον φόβο, την φιλία, την απογοήτευση, την χαρά, το άγχος και πολλά άλλα!

 

Σήμερα πήραμε τα πρώτα δύο και είναι καταπληκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι και πάλι! Ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις, έχουμε ήδη διαβάσει αρκετές φορές το ουφ ποιος διαβάζει πάλι οπότε λέω να σε εμπιστευτω και σε αυτή τη σειρά.

Ποια δύο αγοράσατε; Σκέφτομαι αυτό με τη ντροπή μιας και η κόρη μου είναι πολύ ντροπαλη, είναι παρόμοιο στυλ με τα άλλα αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Aγοράσαμε το φόβος/γενναιότητα και το ευγνωμοσύνη/αχαριστία αλλά, να πω, είναι για πιο μικρή ηλικία, δλδ για δευτέρα είναι πολύ απλά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο την σειρά Τί νιώθεις έχουμε πάρει το ΝΤΡΟΠΗ-ΤΟΛΜΗ ΦΟΒΟΣ-ΓΕΝΝΑΙΟΤΗΤΑ και ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ-ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ. εμένα δεν με ενθουσίασαν καθώς δεν μπορώ να καταλάβω με τί συνειρμό τα παιδιά θα ξεπεράσουν το ένα και θα μεταπηδήσουν στο άλλο. στα παιδιά μου άρεσε το ντροπή και τόλμη καθώς είναι ποιό ξεκάθαρο ως προς αυτό. Δλδ. έλεγε οτι για να ξεπεράσεις την ντροπή πρέπει να κάνεις κάτι πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Απο την σειρά Τί νιώθεις έχουμε πάρει το ΝΤΡΟΠΗ-ΤΟΛΜΗ ΦΟΒΟΣ-ΓΕΝΝΑΙΟΤΗΤΑ και ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ-ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ. εμένα δεν με ενθουσίασαν καθώς δεν μπορώ να καταλάβω με τί συνειρμό τα παιδιά θα ξεπεράσουν το ένα και θα μεταπηδήσουν στο άλλο. στα παιδιά μου άρεσε το ντροπή και τόλμη καθώς είναι ποιό ξεκάθαρο ως προς αυτό. Δλδ. έλεγε οτι για να ξεπεράσεις την ντροπή πρέπει να κάνεις κάτι πολλές φορές.

 

Τι ηλικία είναι τα δικά σου τα παιδιά; Έχει λίγες γραμμές σε κάθε σελίδα με μεγάλες εικόνες; Μάλλον πρέπει να τα δω από κοντά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...