Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγγενης Υποθυρεοειδισμος.!


Recommended Posts

Καλησπερα,

Ειμαι νεα στο forum και θα ηθελα εαν μπορειτε να με κατατοπισετε στο παραπανω θεμα. Ειμαι εγκυος 7 και κατι εβδομαδων. αργησα να κανω τις αιματολογικες λογω αποκολλησης. προχθες που τις εκανα ειχα THS 17,85 πολυ υψηλη. αμεσως με εστειλε η γιατρος μου σε ενδοκρινολογο και παιρνω τα Dythiron. Exω στεναχωρηθει παρα πολυ με οσα ακουω για την παθηση αυτη και για την μετεπειτα υγεια του μωρου.Η μητερα μου εχει Hashimoto οποτε προφανως την κληρονομησα.παω να τρελαθω απο την αγωνια μου. θα ειναι ενταξει το μωρο μου?μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην ανησυχεις, ολα καλα θα ειναι. Η αυξημενη TSH σχετιζεται με εμβρυικα προβληματα ( δεν ειναι βεβαιο δηλαδη οτι θα συμβουν) με υψηλοτερα νουμερα tsh. ΕΙναι σημαντικο που το ειδες τωρα νωρις.

Επαιρνες χαπι πριν? Τωρα τι σου εδωσε ο ενδοκρινολογος? Να κανεις συχνα εξετασεις. Πιο συχνα απο οσο λενε, τωρα στην αρχη , μεχρι να δεις οτι εισαι στη σωστη δοση.

Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Λαϊδα, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Πριν δεν επαιρνα καποιο χαπι. Τωρα αρχισα το Dithyron.Απλα με οσα διαβαζω στο internet δεν ξερω τι να υποθεσω.Παντως ειναι παντα δεδομενο οτι η μητερα που εχει υποθυρεοειδισμο ακομα και με θεραπεια θα την κληρονομησει και το μωρο?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δεδομενο, οχι. Το οτι ανεβηκε η TSH σου δεν σημαινει οτι το παιδι θα εχει συγγενη υποθυρεοειδισμο. Απο τον 4ο μηνα και μετα το εμβρυο αναπτυσσει το δικο του αδενα και οι αλλαγες στις δικες σου ορμονες θα ειναι μικροτερες.

Παρε το χαπακι σου, κανε τις εξετασεις σου, απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και οταν με το καλο γεννησεις θα εξεταστει το μωρακι για υποθυρεοειδισμο οπως και για αλλα νοσηματα και οπως εξεταζονται ολα, οχι μονο το δικο σου.

Και εγω ειχα υψηλο tsh στο πρωτο τριμηνο και ειχα αγχωθει πολυ με αυτα που διαβαζα. Τιποτα κακο δεν συνεβη φυσικα και οι γιατροι μου ελεγαν να μην ανησυχω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα επαναληπτικές εξετάσεις και υπέρηχο θυροειδούς γιατί στην εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει προς το τέλος να κάνω υποθυροειδισμό και ενώ όλα ήτανε μέσα στα φυσιολογικά όρια τα anti-tg ήτανε 490 με όριο <20!!!!Καμία ιδέα τι είναι αυτό??Εννοεταί πως δεν τίθεται να βρω τον γιατρό μου αυτή τη βδομάδα ούτε και κανέναν άλλο...H μαμά μου έχει hashimoto οπότε μία προδιάθεση την έχω. Επίσης στον υπέρηχο είδαν κάποια αλλοίωση που δεν είναι όμως όζοι (στην εγκυμοσύνη είχα μικρά οζίδια που προφανώς έφυγαν τώρα)αλλά μου είπαν ότι μαζί με τις αίματος θα αξιολογηθούν..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κατι ανησυχητικο. Απο μονο του δηλαδη δεν χρηζει θεραπειας. Αν οι ορμονολογικες ειναι καλες, και ο υπερηχος επισης δεν δειχνει κατι ανησυχητικο, μην αγχωνεσαι. Περιμενε το γιατρο σου να τα πειτε!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.Μακάρι γιατί μετά και την επαναληπτική καμπύλη σακχάρου έχει διαλυθεί το σύμπαν :-/ Άντε να δούμε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας,είμαι έγκυος στις 5 περίπου εβδομάδες και σήμερα το πρωί είχα αίμα αρκετό καφέ και έχω φοβηθεί πολύ, έκλεισα ραντεβού στον γιατρο μου αλλά μέχρι την ώρα του ραντεβού μου θα τρελαθω σας παρακαλώ αν κάποια έχει παρομια εμπειρία ας μου πει ότι ξέρει... Ευχαριστώ!

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...