Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψείρες....Και Κολλήσω?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τα φώτα σας.

Τα παιδιά μιας φίλης έχουν ψείρες και σήμερα με επισκέφθηκαν στην δουλειά.

Υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήσει ψείρες? Από εκείνη την ώρα αισθάνομαι φαγούρα στο κεφάλι σε συγκεκριμένα σημεία...ρωτάω γτ φοβάμαι μην τα μεταφέρω και στα παιδιά μου.

Ευχαριστώ. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο μόνος τρόπος για να σου φύγει η υποψία είναι να χτενιστείς με χτενάκι ψιλό (με μεταλλικά δόντια). Υπάρχει στα φαρμακεία. Ακόμα κι αν κάποια έχει ξεφύγει προς τα σένα, το χτένι την απομακρύνει. Από τότε που την πατήσαμε και κόλλησαν τα παιδιά από το σχολείο, το χρησιμοποιώ και προληπτικά σε όλους μας. Έχει αποδειχτεί σωτήρια και σου διώχνει και τη φαγούρα της ιδέας! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Oι ψειρες κολλανε οταν ερθουν σε επαφη με τα "ξενα" μαλλια...οποτε λογικα εσυ θα προσεξες και δε θα ακουμπησες το κεφαλι σου στο κεφαλι της μικρης (αφου γνωριζες!)...Αρα πιστευω πως ειναι η ιδεα σου...;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πηδάνε, αλλιώς δεν θα προλάβαιναν πότε να πάνε από το ένα κεφάλι στο άλλο απλώς περπατώντας (πόση ώρα να μείνουν ακουμπισμένα 2 κεφάλια :rolleyes:). Αλλά δεν πηδάνε και χιλιόμετρα, όσο να'ναι χρειάζεται να είναι σε κοντινή απόσταση.

 

Επίσης θυμάμαι από την παιδική μου ηλικία τη μαμά μου να λέει ότι οι ψείρες προτιμούν τα παιδιά. Και όντως ενώ είχαμε συχνα ψείρες με την αδερφή μου, οι γονείς μου δεν κόλλαγαν ποτέ..και σαν από θαύμα όταν γίναμε 11-12 χρονών δεν ξανακολλήσαμε..οπότε δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις Μιλιτσα13.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε ηλικιακές διακρίσεις κάνουν. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οι ψείρες, μπορεί να πέσουν π.χ. στο μαξιλάρι ή στο γιακά ή στο ρούχο ή στην καρέκλα γραφείου (υφασμάτινη). Αν άλλος πάει εκεί και έρθει σε επαφή ... ναι μπορεί να κολλήσει εφόσον τριγυρίζει η ψείρα. Δεν είναι δηλαδή δεσμευτική η άμεση επαφή κεφάλι-κεφάλι. Δεν πηδάνε με την κυριολεκτική έννοια, αλλά μεταφέρονται όμως και με άλλους τρόπους.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...