Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα κ απο μένα! Θέλω τη βοήθεια σας σε κάτι.

Είμαι 32 χρονών, δεν έχω μείνει έγκυος ακόμα κ έχω ένα ινομύωμα 5 εκατοστών εξωμήτριο. Με, σχεδόν, ομόφωνη άποψη τεσσάρων γυναικολόγων θα πρέπει να προχωρήσω σε αφαίρεση πριν την εγκυμοσύνη.

Επισκέφθηκα το Νοσοκομείο Αλεξάνδρα όπου κ με ενημέρωσαν ότι για τη συγκεκριμένη επέμβαση θα πρέπει να γίνει εισαγωγή για εξετάσεις 10 μέρες πριν την επέμβαση συν 4 μέρες παραμονή μετά την επέμβαση.

Μου φαίνεται υπερβολικό να μείνω τόσες μέρες μέσα! Έχει κάποια απο σας κάποια παρόμοια εμπειρία? Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στα δημοσια παντα μπαινεις πριν και κανεις εξετασεις σιματος αλλα θεωρω μια μερα πριν την επεμβαση,τωρα ποσο μενεις μεσα ειναι αναλογα την περιπτωση.εγω σε ιδιωτικο μπηκα εκανα την επεμβαση ινομυωματος και βγηκα την ιδια ημερα

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου έκανε αφαίρεση ινομυωμάτων και μήτρας πριν κάποια χρόνια στο Λητώ. Μπήκε στο μαιευτήριο μία μέρα πριν και βγήκε τρείς μέρες μετά την επέμβαση. Και εμένα οι 10 μέρες νωρίτερα μου φαίνονται υπερβολικές. Τους ρώτησες για ποιό λόγο θα πρέπει να μείνεις μέσα για τόσο μεγάλο διάστημα;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου έκανε αφαίρεση ινομυωμάτων και μήτρας πριν κάποια χρόνια στο Λητώ. Μπήκε στο μαιευτήριο μία μέρα πριν και βγήκε τρείς μέρες μετά την επέμβαση. Και εμένα οι 10 μέρες νωρίτερα μου φαίνονται υπερβολικές. Τους ρώτησες για ποιό λόγο θα πρέπει να μείνεις μέσα για τόσο μεγάλο διάστημα;

Εγω το 2011 εκανα στο μητερα αφαιρεση ιν/τος 3,5 εκτο οποιο ηταν επανω στη μητρα. Λαπαροσκοπικα και μπηκα το πρωι οποτε μου εκαναν και τις εξετασεις, κατα τις 11 εκανα τηνμ επεμβαση και βγηκα την αλλη μερα το μεσημερι.Τονιζω το λαπαροσκοπικα και το οτι ηταν επανω στη μητρα. Εσενα για τι επεμβαση σου λενε;

υ.γ. το ανακαλυψαμε το 2004 στην πρωτη μου εγκυμοσυνη (εκανα καισαρικη), την αποφαση την πηρα εγω γιατι ηθελα να κανω και δευτερο παιδακι και επειδη ειχα 2 παλινδρομες μπορει να οφειλοταν σε αυτο. Γεννησα το δευτερο παιδακι μου στις 27/12 όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

Εγω το 2011 εκανα στο μητερα αφαιρεση ιν/τος 3,5 εκτο οποιο ηταν επανω στη μητρα. Λαπαροσκοπικα και μπηκα το πρωι οποτε μου εκαναν και τις εξετασεις, κατα τις 11 εκανα τηνμ επεμβαση και βγηκα την αλλη μερα το μεσημερι.Τονιζω το λαπαροσκοπικα και το οτι ηταν επανω στη μητρα. Εσενα για τι επεμβαση σου λενε;

υ.γ. το ανακαλυψαμε το 2004 στην πρωτη μου εγκυμοσυνη (εκανα καισαρικη), την αποφαση την πηρα εγω γιατι ηθελα να κανω και δευτερο παιδακι και επειδη ειχα 2 παλινδρομες μπορει να οφειλοταν σε αυτο. Γεννησα το δευτερο παιδακι μου στις 27/12 όλα καλα

 

Δεν την έκανα εγώ αλλά η μαμά μου και έκανε και αφαίρεση μήτρας. Ήταν κανονικό χειρουργείο. Τα ινομυώματα της ήταν τεράστια (χωρίς υπερβολή σαν μικρά πεπόνια) επειδή τα είχε παραμελήσει για πολύ μεγάλο διάστημα. Παρόλα αυτά είχε μία πολύ καλή και ταχεία ανάρρωση.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν την έκανα εγώ αλλά η μαμά μου και έκανε και αφαίρεση μήτρας. Ήταν κανονικό χειρουργείο. Τα ινομυώματα της ήταν τεράστια (χωρίς υπερβολή σαν μικρά πεπόνια) επειδή τα είχε παραμελήσει για πολύ μεγάλο διάστημα. Παρόλα αυτά είχε μία πολύ καλή και ταχεία ανάρρωση.

:confused::oops::oops::oops::oops::oops:

ουπς κοπελια σορρυ!!! Στο Μελιτακι ηθελα να κανω quote!!!:oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Και μενα η μαμα μου στα 40 της εβγαλε μητρα και μια σαπλιγγα για τον ιδιο λογο στο ΑΛεξανδρα τη δεκαετια του 80 και ειχε μεινει μεσα μια εβδομαδα!!! Γι αυτο και δεν πολυδιστασα να το βγαλω λογω ιστορικου.

Αλλα οσο αφορα το Μελιτακι για εξωμητριο ινμυωμα .... Οι περισσσοτεροι πλεον εκτος αν ειναι σε πολυ δυσκολο σημειο κανουν λαπαροσκοπικο χειρουργειο ειδικα σε κοπελες που δεν εχουν κανει παιδι. Γιατρος δεν ειμαι και δεν ξερω την περιπτωση της. Μπορει η θεση που ειναι να ειναι απαγορευτικη για λαπαροσκοπικο χειρουργειο. Μπορει παλι να της εχουν πει για λαπαροσκοπικο και επειδη ειναι δημοσιο να την κρατουν παραπανω....

και παλι σορρυ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει καλέ συμβαίνουν αυτά! Και εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό το 10ήμερο που της είπανε πριν την επέμβαση. Εδώ μετά από χειρουργεία και δεν κρατάνε τόσο τους ασθενείς.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι καλά που έχω απαντήσεις σας τόσο σύντομα!

Εννοείται πως ρώτησα κ η απάντηση ήταν ότι θα χρειαστούν να γίνουν εξετάσεις κ θα πρέπει να βγούνε πρώτα τα αποτελέσματα κ έπειτα να προχωρήσουμε στην επέμβαση. Όσες εξετάσεις κ να γίνουν, 10 μέρες είναι too much για τέτοιες περιστάσεις τουλάχιστον! Σε ιδιωτικό που είχα ρωτήσει, ήταν όσο γράψατε, 2 μέρες το πολύ.

Φοβάμαι ότι δεν έχουν καταλάβει τι ακριβώς θέλω να κάνω κ ότι με ενδιαφέρει να γίνει λαπαροσκοπικά. Έχω διαβάσει πως γενικά στα δημόσια νοσοκομεία έχουν λίγο απαρχαιωμένες μεθόδους αλλά θέλω να το εξακριβώσω. Θα κλείσω ραντεβού να ρωτήσω συγκεκριμένα για την εισαγωγή ώστε να ενημερωθώ σωστά.

Θα επανέλθω!! Καλημέρααααα κ ευχαριστώ κ πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα θα σας πω..δύο μήνες μετά κ ακόμα το ψάχνω.:?

Όσο κ αν μας φαίνεται περίεργο για τόσες μέρες εισαγωγή, ισχύει. Αυτή είναι η διαδικασία που ακολουθεί το Αλεξάνδρα κ αυτό γιατί υπάρχει μεγάλη λίστα αναμονής. Στα ιδιωτικά, δυο μέρες κ ξεμπερδεύεις. Βέβαια εκεί αναγκαστικά θα χαλάσω ότι είχα βάλει στην άκρη έως τώρα, για όταν θα μείνω έγκυος.. :cry:

Με ενδιαφέρει όμως να βρω έναν γιατρό, ειδικευμένο στη λαπαροσκοπική χειρουργική κ γιαυτό συνάντησα τον κο Πρωτόπαππα, για τον οποίο διάβασα αρκετά θετικά σχόλια, από άλλες κοπέλες εδώ μέσα.

Μου εξήγησε αναλυτικά την όλη διαδικασία κ με κάλυψε. Το μόνο που μου μένει είναι να αποφασίσω το που. Αλεξάνδρα ή Λητώ. Το σκέφτομαι έντονα για το Λητώ..:roll:

Σας ευχαριστώ κ πάλι για τον χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...