Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχω καρκινο στο στήθος;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Πριν από λιγες μερες διαπιστωσα μετα από ψηλαφηση στο στηθος μου έναν ογκο περιπου 3 εκ. Δεν με ποναει καθολου όταν τον πιανω. Βεβαια την Δευτερα εχω κλεισει ραντεβού για υπερηχο στήθους. Ηθελα όμως να ρωτησω οσους γνωριζουν αν ο καρκινος στο στηθος εχει και καποια αλλα συμπτώματα. Δεν νιωθω κατι ασχημο, ουτε εχω παρατηρησει καποια αλλαγη στο στηθος μου. Μονο κουρασμενη γιατι δουλευω πολλες ωρες συν ότι πριν από 5 μηνες γεννησα ένα γλυκυτατο κοριτσακι. Σας παρακαλω οσες δυστυχως διαγνωστηκαν με καρκινου του μαστου ας με ενημερωσουν πως το καταλαβαν. Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήν πανικοβάλλεσαι! Πολλές φορές μπορεί να ψηλαφήσουμε στην περιοχή του στήθους διάφορα, ειδικά αν το στηθος είναι μικρό, αλλά δε σημαίνει πάντα οτι είναι κατι κακό! Φυσικά κ θα κάνεις τον υπερηχό σου κ οι ειδικοί θα σου πουν!

Εγώ εδώ κ χρόνια εχω ενα μικρό γρομπαλάκι, το οποιο παρακοκουθώ έκτοτε με υπερηχο, το βλεπει κ ο γυναικολόγος, είναι σταθερό σε μέγεθος όλα αυτά τα χρόνια και δε μου εχουν πει να κάνω τιποτα. Μήν αγχώνεσαι, όλα καλά θα είναι!

Να σου ζησει κ το κοριτσάκι σου!

Βρε μπας κ θηλάζεις ΄η θήλαζες και εχει πετρωσει κανα γάλα;; Τωρα το σκέφτηκα! Το ειχα παθει στη μεγάλη μου κόρη, όταν σταματησα να τη θηλάζω, ειχα ψηλαφησει γρομπαλακια τα οποιια όταν περασε ο καιρός, φύγανε!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ηρεμησε κοριτσακι μου. Δεν ξερω κ πολλα να σου πω αλλα θελω να σου κανω μια ερωτηση. Ειπες πως πριν 5 μηνες γεννησες. Μηπως αυτο που πιανεις ειναι γαλα απο θυλασμο που εχει πετρωσει μεσα? Πολυ καλα εκανες κ εκλεισες αμεσως ραντευου για υπερυχο μαστου. Ποσο χρονων εισαι? Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μην ειναι τιποτα σοβαρο κ ναειναι περαστικο.. Να σκεφτεσαι θετικα κοριτσι μου. Ολα καλα θα πανε..περιμενουμε νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Μήν πανικοβάλλεσαι! Πολλές φορές μπορεί να ψηλαφήσουμε στην περιοχή του στήθους διάφορα, ειδικά αν το στηθος είναι μικρό, αλλά δε σημαίνει πάντα οτι είναι κατι κακό! Φυσικά κ θα κάνεις τον υπερηχό σου κ οι ειδικοί θα σου πουν!

Εγώ εδώ κ χρόνια εχω ενα μικρό γρομπαλάκι, το οποιο παρακοκουθώ έκτοτε με υπερηχο, το βλεπει κ ο γυναικολόγος, είναι σταθερό σε μέγεθος όλα αυτά τα χρόνια και δε μου εχουν πει να κάνω τιποτα. Μήν αγχώνεσαι, όλα καλά θα είναι!

Να σου ζησει κ το κοριτσάκι σου!

Βρε μπας κ θηλάζεις ΄η θήλαζες και εχει πετρωσει κανα γάλα;; Τωρα το σκέφτηκα! Το ειχα παθει στη μεγάλη μου κόρη, όταν σταματησα να τη θηλάζω, ειχα ψηλαφησει γρομπαλακια τα οποιια όταν περασε ο καιρός, φύγανε!!

May23 σε ευχαριστω που μου απαντησες. Δυστυχως γεννησα με καισαρικη! Δεν θηλασα καθολου. Προσπαθησα πολύ αλλα δεν ειχα καθολου γαλα αν και εχω πολύ μεγαλο στηθος. Αυτό που πιανω είναι σαν μικρο καρυδι. Βεβαια χρονια πιανω διαφορα στα στηθη μου αλλα ποτε δεν εδινα σημασια λογω του μεγέθους. Βλακεια το ξερω! Τωρα όμως αυτό μου φαινεται μεγαλο. Ισως είναι και το μωρο που δεν θελω να το αφήσω μονο του. Οποτε τωρα θα παω για εξετασεις τρεχοντας. Ελπιζω ότι δεν θα είναι κατι κακο. Σκέφτομαι ότι ενας τοσο μεγαλος κακοηθης ογκος θα μου ειχε δημιουργησει και αλλα προβλήματα αλλα ο νους μου παει και στο κακο. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο γραφαμε με την προιγουμενη may23 την ιδια χρονικη στιγμη.. Οτι ισως ειναι γαλα..για πες μας θυλαζες? Πως εκωψες τον θυλασμο κ πριν ποσο καιρο σταματησες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην ηρεμησε κοριτσακι μου. Δεν ξερω κ πολλα να σου πω αλλα θελω να σου κανω μια ερωτηση. Ειπες πως πριν 5 μηνες γεννησες. Μηπως αυτο που πιανεις ειναι γαλα απο θυλασμο που εχει πετρωσει μεσα? Πολυ καλα εκανες κ εκλεισες αμεσως ραντευου για υπερυχο μαστου. Ποσο χρονων εισαι? Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μην ειναι τιποτα σοβαρο κ ναειναι περαστικο.. Να σκεφτεσαι θετικα κοριτσι μου. Ολα καλα θα πανε..περιμενουμε νεα σου!

 

Γεια σου γιαννα! Δεν είναι από θηλασμο. Μακαρι να ειχα θηλασει! Ειμαι σχεδόν 35. Τον Ιουνιο τα κλεινω!

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινω να κανεις αμεσα εξετασεις και να επισκεφτεις μαστολογο για τα θεματα του στηθους...αμεσα ομως !!!

θα ευχηθω να μην ειναι κατι ανησυχητικο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινω να κανεις αμεσα εξετασεις και να επισκεφτεις μαστολογο για τα θεματα του στηθους...αμεσα ομως !!!

θα ευχηθω να μην ειναι κατι ανησυχητικο...

 

Τη Δευτερα εχω υπερηχο στήθους. Πιστευω ότι ενας τοσο μεγαλος ογκος θα δειξει τι είναι και από κει και περα βλέπουμε. Ο θεος βοηθος! Το μωρο μου σκέφτομαι. Τιποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εκανες εξετασεις γενικες καθε μηνα?Δεν ξερω βεβαια αν εχει σημασια αυτο,πανε κ 5 μηνες απο τοτε. Ας μην πανικοβαλεσαι ας ελπισουμε ολοι πως δεν ειναι κατι κακο. Πρωι πρωι την δευτερα στον γυναικολγο. Να σε ρωτησω τον υπερυχο θα στον κανει γυναικολογος η σε καποιο κεντρο κ μετα θα τα πας στον γυναικολογο να τα δει? Καλα αποτελεσματα να εχεις κοριτσι μου.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εκανες εξετασεις γενικες καθε μηνα?Δεν ξερω βεβαια αν εχει σημασια αυτο,πανε κ 5 μηνες απο τοτε. Ας μην πανικοβαλεσαι ας ελπισουμε ολοι πως δεν ειναι κατι κακο. Πρωι πρωι την δευτερα στον γυναικολγο. Να σε ρωτησω τον υπερυχο θα στον κανει γυναικολογος η σε καποιο κεντρο κ μετα θα τα πας στον γυναικολογο να τα δει? Καλα αποτελεσματα να εχεις κοριτσι μου.

 

Ναι κοπελα μου εκανα εξετασεις αιματος! Όλα ηταν τελεια και γενικως ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη που δεν με ταλαιπωρησε καθολου. Θα κανω πρωτα σε κεντρο και μετα θα παω στο γυναικολογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι, τα περισσότερα από αυτά τα γρουμπουλάκια που πιάνουμε στο στήθος είναι καλοήθη. Δεν τα αφήνουμε όμως έτσι, πάμε στο γιατρό, κάνουμε εξετάσεις και τα παρακολουθούμε. Όλα καλά θα είναι, αλλά μην το αφήσεις. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοπελα μου εκανα εξετασεις αιματος! Όλα ηταν τελεια και γενικως ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη που δεν με ταλαιπωρησε καθολου. Θα κανω πρωτα σε κεντρο και μετα θα παω στο

 

 

 

Καλησπερα κι απο εμενα. Σου ευχομαι υγεια πανω απ'ολα και να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!

Η μοναδικη συμβουλη που θα σου δωσω γιατι γνωριζω αρκετα για το θεμα ειναι να κανεις υπερηχο με γιατρο που ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ. Εχε υποψη σου, οτι ο υπερηχος ειναι μια καθαρα υποκειμενικη εξεταση και βασιζεται παρα πολυ στην καλη γνωση του γιατρου που θα τον εκτελεσει. Επισης σου εφιστω την προσοχη στο που να δειξεις τα αποτελεσματα και σε συμβουλευω απο εδω και στο εξης να εμπιστευεσαι την εξεταση μαστου μονο σε ειδικο μαστολογο μια και οι περισσοτεροι γυναικολογοι δεν κατεχουν το θεμα. Αν εισαι απο θεσσαλονικη ευχαριστως θα σου στειλω πμ με το ονομα ενος καταπληκτικου ανθρωπου και γιατρου αν θελεις. Σπανια εκφραζομαι ετσι για γιατρους...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! Θελω νσ πιστευω πως δεν ειναι κατι σοβαρο , αλλα μια και εχεις και μεγαλο στηθος να θυμασαι: εξεταση καθε χρονο απο εδω και στο εξης!!!

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο το γρουμπουλι μπορεις να το πιεσεις?ειναι μαλακο η σκληρο?μετακινηται?Υπομονη μεχρι τη Δευτερα, αν και τα περισσοτερα δεν ειναι τιποτα...εχω τρομοκρατηθει κι εγω πολλες φορες, ωστοσο θελει προσοχη

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου όλες νιώθουμε την αγωνία σου μια και είναι ευαίσθητο θέμα και το τρέμουμε όλες.Η κουνιάδα μου που έχει μεγάλο στήθος έπιασε πριν 4 χρόνια (τότε ήταν 35 ετών) ένα τέτοιο ογκίδιο.Το αφαίρεσε και όλα καλά,ήταν καλοήθες.Τώρα το παρακολουθεί το στήθος κάθε χρόνο.Το ογκίδιο είναι λίγο πιο σκληρό από την κύστη.Να κάνεις τρισδιάστατο υπέρηχο να σου δείξει μια και καλή τι είναι.Και να πας σε μαστολόγο.Είναι ο πλέον ειδικός.

15-7-2013

Η ζωή μας άλλαξε για πάντα!!!

aQamp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοπελα μου εκανα εξετασεις αιματος! Όλα ηταν τελεια και γενικως ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη που δεν με ταλαιπωρησε καθολου. Θα κανω πρωτα σε κεντρο και μετα θα παω στο

 

 

 

Καλησπερα κι απο εμενα. Σου ευχομαι υγεια πανω απ'ολα και να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!

Η μοναδικη συμβουλη που θα σου δωσω γιατι γνωριζω αρκετα για το θεμα ειναι να κανεις υπερηχο με γιατρο που ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ. Εχε υποψη σου, οτι ο υπερηχος ειναι μια καθαρα υποκειμενικη εξεταση και βασιζεται παρα πολυ στην καλη γνωση του γιατρου που θα τον εκτελεσει. Επισης σου εφιστω την προσοχη στο που να δειξεις τα αποτελεσματα και σε συμβουλευω απο εδω και στο εξης να εμπιστευεσαι την εξεταση μαστου μονο σε ειδικο μαστολογο μια και οι περισσοτεροι γυναικολογοι δεν κατεχουν το θεμα. Αν εισαι απο θεσσαλονικη ευχαριστως θα σου στειλω πμ με το ονομα ενος καταπληκτικου ανθρωπου και γιατρου αν θελεις. Σπανια εκφραζομαι ετσι για γιατρους...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! Θελω νσ πιστευω πως δεν ειναι κατι σοβαρο , αλλα μια και εχεις και μεγαλο στηθος να θυμασαι: εξεταση καθε χρονο απο εδω και στο εξης!!!

 

Με κάλυψε απόλυτα η φίλη. Αν δεν είσαι από Θεσσαλονίκη και μένεις Αθήνα, τότε μπορείς να πάρεις τις εξετάσεις σου και να πας να σε δουν στο τμήμα μαστού του Έλενας ή στον Άγιο Σάββα. Άντε, όλα καλά θα είναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας. Ειμαι από επαρχια αλλα θα κανω ο τι πρεπει αν χρειαστεί. Εξαλλου εχω και ένα μωρο πλεον! Δεν το εφερα στον κοσμο για να το αφήσω μονο του.

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι καλα αποτελεσματα και ολα να πανε καλα...μην αγχωνεσαι...εννοειται πως το μωρο σου σε χρειαζεται και φυσικα ολη η οικογενεια σου...μακαρι να αποτελει ενα λογο αυτο για να ελεγχεσαι εσυ οπως και ολες μας συχνοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Τελικα ηταν μια κυστη με νερακι 3 εκ όπως την ειχα υπολογισει με το ματι. Δοξα τω θεω! Δεν χρειαζεται να κανω τιποτα. Μονο να κανω υπερηχο μαστων κάθε χρονο όπως ολες μας βεβαια. Ευχαριστω για το ενδιαφερον.:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Ναι κοπελα μου εκανα εξετασεις αιματος! Όλα ηταν τελεια και γενικως ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη που δεν με ταλαιπωρησε καθολου. Θα κανω πρωτα σε κεντρο και μετα θα παω στο

μενω στη Θεσσαλονικη,διαβασα το αρθρο σου κ ηθελα να μαθω για καποιο γιατρο μαστολογο ,που ειπες πως ξερεις,γιατι ανεκηψε ενα θεμα κ ψαχνω μαστολογο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...