Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΟ ΕΡΥΘΡΑΣ


zymaraki

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι θελω να μου πειτε τι ξερετε.

Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης με τις διαφορες εξετασεις που εκανα, η γιατρος μου μου ειπε οτι εχω χαμηλα αντισωματα ερυθρας. Και γι αυτο μεχρι να γεννησω, επρεπε να ειμαι πολυ προσεκτικη.Οταν γεννησα ειπε να ξανακανω το εμβολιο, γιατι αν θελω να μεινω εγκυος δευτερη φορα να μην υπαρχει προβλημα στην επομενη εγκυμοσυνη.

Τωρα που ο μικρουλης μου θα κανει το εμβολιο της ερυθρας οταν μπει στο 16ο μηνα, η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι καλη στιγμη να το κανω κι εγω μαζι του.

Υπαρχει κανενα προβλημα με το θηλασμο, κανοντας εγω το εμβολιο;;;

as1cAcP00360010NDE5NzgxfDIwMTAwMnx0byB6eW1hcmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

 

0nxv8u4s9yffj271.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας και από εμένα.

Λόγω έλλειψης αντισωμάτων θα πρέπει να εμβολιαστώ προληπτικά για την ερυθρά, σε περίπτωση που υπάρξει δεύτερη εγκυμοσύνη.

Το μωράκι μου είναι 5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά.

Μπορώ να κάνω το εμβόλιο ή πρέπει να περιμένω να σταματήσουμε τον θηλασμό; Τι κίνδυνος υπάρχει για το μωρό;

Οι πληροφορίες από γιατρούς είναι αντιφατικές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

"Οι πληροφορίες από γιατρούς είναι αντιφατικές"

 

και για αυτο ρωτας εμας που δεν ειμαστε γιατροι??!!!

προφανως αλλοι θα σου ειπαν μην το κανεις λογω συστατικων/συντηρητικων/πιθανον επικινδυνων τοξικων ουσιων κτλ στο συγκεκριμενο εμβολιο (μην τα "παρει" το θηλαζον βρεφος) και αλλοι θα σου ειπαν να το κανεις και το βρεφος θα παρει τα αντισωματα που θα αναπτυξεις.....σωστα?

Δεν ξερω ποιος μπορει να σου δωσει ξεκαθαρη απαντηση μιας και ηδη οι ειδικοι σε εχουν μπερδεψει.

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι η ερυθρα στην εγκυμοσυνη ειναι κακο πραγμα ( το ξερεις υποθετω) αλλα απο την αλλη που θα τη βρεις την ερυθρα ειδικα αν δε δουλευεις με παιδια? η ανεμβολιαστους μεταναστες? Εγω που ερχομουν σε καθημερινη επαφη με παιδια ουσα 3 φορες εγκυος ( και με απειροελαχιστα αντισωματα απο το εμβολιο που το ειχα κανει 1 δοση βρεφος) δεν κολλησα ερυθρα και απλα ελεγχομουν για ερυθρα καθε φορα που εκανα τις συνηθισμενες αιματολογικες εξετασεις εγκυμοσυνης...μη σε παρω στο λαιμο μου ομως! Ειναι σε εξαρση η ερυθρα ? Δε νομιζω-δεν ειμαι ΚΕΕΛΠΝΟ βεβαια

Εγω δε θα εμβολιαζομουν και θα προσεχα τις συναναστροφες μου (αυτο που εκανα δηλαδη) αλλα δεν ειμαστε ολοι οι ιδιες περιπτωσεις !

Ειλικρινα δεν ξερω ποιος μπορει να σε βοηθησει και να σου απαντησει ξεκαθαρα και απολυτα!

Καλη τυχη και καλες γιορτες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...