Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τεστ "αποθεματος ωαριων"


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ακριβώς πόσο απόθεμα έχεις δεν υπάρχει τεστ.

Βγαίνουν όμως πολύτιμα συμπεράσματα από τη μέτρηση των ορμονών:

ΑΜΗ (μειώνεται όσο μειώνεται το απόθεμα)

FSH (αυξάνεται όσο μειώνεται η ικανότητα των ωοθηκών να "σπρώχνει" τα διαθέσιμα ωάρια, πιθανότατα επειδή λιγοστεύουν)

b-inhibin (δεν ξέρω τι ακριβώς δείχνει)

Επίσης, αν στον υπέρηχο ο όγκος των ωοθηκών είναι μικρότερος των 50ml, μάλλον δεν υπάρχει αρκετό απόθεμα...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημερα σας!

εκανα την 3η ημερα περιόδου ορμονικο ελεγχο και ειχα τα εξης αποτελεσματα:

 

FSH: 3.8 mIU/ml

LH: 2.9 mIU/ml

TSH: 0.91 mIU/ml

προλακτίνη: 15,6 mIU/ml

AMH: 0.83 ng/ml

 

Όλες εκτός από την ΑΜΗ είναι φυσιολογικες. Για την ΑΜΗ ελεγε το χαρτι του αποτελεσματος οτι μεταξυ 0,30 - 2,19 σημαινει ΧΑΜΗΛΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ενω κατω απο 0,30 ειναι η υπογονιμοτητα. Το καλυτερο ειναι πάνω απο 4 αλλα ενταξει αυτο ειναι σε μικρες ηλικιες.

Είμαι 41 χρ. και έχω ενα παιδάκι 3 χρ. (φυσιολογικη συλληψη και φυσ. τοκετός).

Θεωρητικα για την ηλικια μου ειμαι σχετικα καλα ασχετα αν θα ήθελα κι αλλο μωρακι.

Προσπαθούμε για δεύτερο 6 μήνες τώρα χωρίς αποτέλεσμα.

Έχει κανείς εμπειρία με χαμηλή ΑΜΗ να έχει μεινει έγκυος κανονικά; Δεν θελω να κανω εξωσωματικη λογω κοστους και φοβαμαι και για τα φαρμακα.

Ποσο αξιοπιστη ειναι αυτη η εξεταση τελικα;

Επεξεργάστηκαν by danae2014

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, danae2014 said:

Καλημερα σας!

εκανα την 3η ημερα περιόδου ορμονικο ελεγχο και ειχα τα εξης αποτελεσματα:

 

FSH: 3.8 mIU/ml

LH: 2.9 mIU/ml

TSH: 0.91 mIU/ml

προλακτίνη: 15,6 mIU/ml

AMH: 0.83 ng/ml

 

Όλες εκτός από την ΑΜΗ είναι φυσιολογικες. Για την ΑΜΗ ελεγε το χαρτι του αποτελεσματος οτι μεταξυ 0,30 - 2,19 σημαινει ΧΑΜΗΛΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ενω κατω απο 0,30 ειναι η υπογονιμοτητα. Το καλυτερο ειναι πάνω απο 4 αλλα ενταξει αυτο ειναι σε μικρες ηλικιες.

Είμαι 41 χρ. και έχω ενα παιδάκι 3 χρ. (φυσιολογικη συλληψη και φυσ. τοκετός).

Θεωρητικα για την ηλικια μου ειμαι σχετικα καλα ασχετα αν θα ήθελα κι αλλο μωρακι.

Προσπαθούμε για δεύτερο 6 μήνες τώρα χωρίς αποτέλεσμα.

Έχει κανείς εμπειρία με χαμηλή ΑΜΗ να έχει μεινει έγκυος κανονικά; Δεν θελω να κανω εξωσωματικη λογω κοστους και φοβαμαι και για τα φαρμακα.

Ποσο αξιοπιστη ειναι αυτη η εξεταση τελικα;

Να ξέρεις πως πολλοί γιατροί αμφισβητούν την ΑΜΗ ως εξέταση. Επίσης  λένε πως ως εξέταση δεν την βλέπεις μόνη της, την βλέπεις πάντα σε συνδυασμό με την fsh , που εδώ που τα λέμε είναι πολυ καλή η τιμή της (εγώ ούτε στα 20 δεν είχα τέτοιο νούμερο). Αυτά έχω ακούσει εγώ από τους γιατρούς που με παρακολουθούσαν . Σε κάθε περίπτωση μίλα με τον γιατρό σου (καλό θα ήταν να σε δει ενδοκρινολόγος) γιατί μόνο αυτός μπορεί να σου δώσει μία σαφή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, danae2014 said:

Καλημερα σας!

εκανα την 3η ημερα περιόδου ορμονικο ελεγχο και ειχα τα εξης αποτελεσματα:

 

FSH: 3.8 mIU/ml

LH: 2.9 mIU/ml

TSH: 0.91 mIU/ml

προλακτίνη: 15,6 mIU/ml

AMH: 0.83 ng/ml

 

Όλες εκτός από την ΑΜΗ είναι φυσιολογικες. Για την ΑΜΗ ελεγε το χαρτι του αποτελεσματος οτι μεταξυ 0,30 - 2,19 σημαινει ΧΑΜΗΛΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ενω κατω απο 0,30 ειναι η υπογονιμοτητα. Το καλυτερο ειναι πάνω απο 4 αλλα ενταξει αυτο ειναι σε μικρες ηλικιες.

Είμαι 41 χρ. και έχω ενα παιδάκι 3 χρ. (φυσιολογικη συλληψη και φυσ. τοκετός).

Θεωρητικα για την ηλικια μου ειμαι σχετικα καλα ασχετα αν θα ήθελα κι αλλο μωρακι.

Προσπαθούμε για δεύτερο 6 μήνες τώρα χωρίς αποτέλεσμα.

Έχει κανείς εμπειρία με χαμηλή ΑΜΗ να έχει μεινει έγκυος κανονικά; Δεν θελω να κανω εξωσωματικη λογω κοστους και φοβαμαι και για τα φαρμακα.

Ποσο αξιοπιστη ειναι αυτη η εξεταση τελικα;

 

Koρίτσι λείπει η οιστραδιόλη e2. Αν αυτή είναι ψηλή, το νούμερο της fsh είναι πλασματικό. Μου φαίνεται πολύ χαμηλή για την ηλικία σου..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δεις την Ε2 όπως λέει η γιοβανα! 3,8 fsh ούτε στα νιατα μας!  Κατα τ"αλλα αναμενόμενη η αμη στα 41 αλλά συνεχίζες προσπάθειες μη πτοείσαι μπορει να το πετύχεις το καλό! Κοτσιφικος γιατί την αμφισβητούν; δεν προδικάζει αποτέλεσμα σε εξωσωματική η σύλληψη αλλά σίγουρα δείχνει το απόθεμα καλώς η κακώς! Και επειδή απόθεμα και γονιμότητα/ποιότητα πάνε πακέτο χτυπάει καμπανάκι! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

 

Koρίτσι λείπει η οιστραδιόλη e2. Αν αυτή είναι ψηλή, το νούμερο της fsh είναι πλασματικό. Μου φαίνεται πολύ χαμηλή για την ηλικία σου..

Ποια σου φαινεται χαμηλη? 

Δεν ξερω γιατι δεν μου εγραψε ε2. Ειχα κανει σε αλλον κυκλο στην 15η μερα (26 ημέρες) και ειχε βγει 195 και μου ειχε πει ο γιατρος οτι ηταν οκ. Τωρα και γω δεν ξερω γιατι δεν την εβαλε κι αυτη με τις άλλες. Ισως ηθελε να δει αυτες τωρα. Ευχαριστω παντως για την απάντηση. 

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2018 at 2:11 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Να ξέρεις πως πολλοί γιατροί αμφισβητούν την ΑΜΗ ως εξέταση. Επίσης  λένε πως ως εξέταση δεν την βλέπεις μόνη της, την βλέπεις πάντα σε συνδυασμό με την fsh , που εδώ που τα λέμε είναι πολυ καλή η τιμή της (εγώ ούτε στα 20 δεν είχα τέτοιο νούμερο). Αυτά έχω ακούσει εγώ από τους γιατρούς που με παρακολουθούσαν . Σε κάθε περίπτωση μίλα με τον γιατρό σου (καλό θα ήταν να σε δει ενδοκρινολόγος) γιατί μόνο αυτός μπορεί να σου δώσει μία σαφή απάντηση.

Αναφορικα με τον ενδοκρινολογο εκανα ενα πληρες τσεκαπ το καλοκαιρι για θυροειδη με τα παντα και ηταν μια χαρα.  Τωρα θα μιλησω πρωτα με τον γυναικολόγο μου και μετα βλεπουμε για ενδοκρινολογο. Δηλ ο ενδοκρινολογος παίζει να μου πει διαφορετικα πραγματα απ τον γυναικολογο σχετικα με τα αποτελεσματα αυτα?

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, danae2014 said:

Αναφορικα με τον ενδοκρινολογο εκανα ενα πληρες τσεκαπ το καλοκαιρι για θυροειδη με τα παντα και ηταν μια χαρα.  Τωρα θα μιλησω πρωτα με τον γυναικολόγο μου και μετα βλεπουμε για ενδοκρινολογο. Δηλ ο ενδοκρινολογος παίζει να μου πει διαφορετικα πραγματα απ τον γυναικολογο σχετικα με τα αποτελεσματα αυτα?

Ο ενδοκρινολόγος γνωρίζει και αξιολογεί καλύτερα τις τιμές των ορμονών.  Δεν πας στον ενδοκρινολόγο μόνο για έλεγχο θυρεοειδή, πας για οτιδήποτε έχει να κάνει με τις ορμόνες, ναι, ενδεχομένως να σου τα πει διαφορετικά από τον γυναικολόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/23/2018 at 3:43 PM, danae2014 said:

Ποια σου φαινεται χαμηλη? 

Δεν ξερω γιατι δεν μου εγραψε ε2. Ειχα κανει σε αλλον κυκλο στην 15η μερα (26 ημέρες) και ειχε βγει 195 και μου ειχε πει ο γιατρος οτι ηταν οκ. Τωρα και γω δεν ξερω γιατι δεν την εβαλε κι αυτη με τις άλλες. Ισως ηθελε να δει αυτες τωρα. Ευχαριστω παντως για την απάντηση. 

 

Η FSH μου φαίνεται χαμηλή για την ηλικία σου. Πολύ καλή η τιμή της , αλλά εξωπραγματικά καλή. Εμένα ο γιατρός μου την αξιολογούσε πάντα σε συνδυασμό με την οιστραδιόλη. Το ίδιο και οι άλλοι 2 γιατροί στους οποίους είχα απευθυνθεί πριν από τον τελευταίο γιατρό μου. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2018 at 1:09 ΜΜ, danae2014 είπε:

Καλημερα σας!

εκανα την 3η ημερα περιόδου ορμονικο ελεγχο και ειχα τα εξης αποτελεσματα:

 

FSH: 3.8 mIU/ml

LH: 2.9 mIU/ml

TSH: 0.91 mIU/ml

προλακτίνη: 15,6 mIU/ml

AMH: 0.83 ng/ml

 

Όλες εκτός από την ΑΜΗ είναι φυσιολογικες. Για την ΑΜΗ ελεγε το χαρτι του αποτελεσματος οτι μεταξυ 0,30 - 2,19 σημαινει ΧΑΜΗΛΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ενω κατω απο 0,30 ειναι η υπογονιμοτητα. Το καλυτερο ειναι πάνω απο 4 αλλα ενταξει αυτο ειναι σε μικρες ηλικιες.

Είμαι 41 χρ. και έχω ενα παιδάκι 3 χρ. (φυσιολογικη συλληψη και φυσ. τοκετός).

Θεωρητικα για την ηλικια μου ειμαι σχετικα καλα ασχετα αν θα ήθελα κι αλλο μωρακι.

Προσπαθούμε για δεύτερο 6 μήνες τώρα χωρίς αποτέλεσμα.

Έχει κανείς εμπειρία με χαμηλή ΑΜΗ να έχει μεινει έγκυος κανονικά; Δεν θελω να κανω εξωσωματικη λογω κοστους και φοβαμαι και για τα φαρμακα.

Ποσο αξιοπιστη ειναι αυτη η εξεταση τελικα;

τα κοριτσια εχουν δικιο. H FSH  δεν ειναι τοσο  καλη. Ειναι πολυ χαμηλη,   και κατα  πασα πιθανοτητα θα ειχες υψηλη οιστραδιολη. 

Παντα ζητανε οι γιατροι και την οιστραδιολη για να αξιολογησουν την fsh.     Ειδικα στις μεγαλες ηλικιες. Υψηλη οισταδιολη την 3η ημερα δινει ψευδως χαμηλη fsh. 

Μου ειχε  τυχει και σε εμενα τοσο χαμλη  και  μου  ειχε εξηγησει ο γυναικολογος μου αναλυτικα  γαιτ αυτη η τιμη εδειχνε οτι  η ωοθηκη δεν "λειτουργουσε κανονικα¨". 

Ομως   ο μικροβιολογος και ενας αλλος γυναικολογος δεν ηξεραν να την αξιολογησουν και μου ειχαν πει μια χαρα. Τελεια ειναι.:confused:

 

Εαν  ενδιαφερεσε για δευτερο παιδι ψαξτο περισσοτερο. Η ΑΜΗ ειναι μια χαρα για την ηλικια σου. Εγω ειχα 0.30 ΑΜΗ και εμεινα δυο φορες εγκυος μετα. 

Για τις υπολοιπες δεν μπορω να σου πω. Εως εδω φτανουν οι ιατρικες μου γνωσεις!!:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο μενα... Ειναι η πρωτη φορα που εκανα 1η φορα εξετασεις ορμονικες την 2η ημερα του κυκλου μου μαι εχω αγχωθει λιγο.. Νομιζω οτι κατι παει στραβα.. Και οι δυο γιατροι που τις ειδαν μου μιλησαν για πολυκυστικες ωοθηκες αλλα δεν μου προτειναν καποια αγωγη. Οντως η μια απο την δυο ειναι πολυκυστικη. Εγω θελω να ξερω αν μπορω με αυτες τις τιμες να μεινω εγκυος, η αν χρειαζεται να παρω καποια αγωγη. Ειμαι 27 ετων , με σταθερο κυκλο 28-35 μερες.  

tsh: 1,60

E2: 28

PRG 0,29

PRL:20,55

FSH: 6,68

LH: 11,16

(DHEA-S): 303

testo ολικη: 0,38

Υδροξυπρογεστερονη:0,80

ανδροστενεδιονη: 2,5

φυλοσυνξετη σφαιρινη:86

Αυτες ειναι οι εξετασεις. Απο αυτον τον μηνα εκοψα τλειως την ζαχαρη και ξεκινησα φυλλικο και ινοσιτολη! 
Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, lilaki είπε:

Γεια σας και απο μενα... Ειναι η πρωτη φορα που εκανα 1η φορα εξετασεις ορμονικες την 2η ημερα του κυκλου μου μαι εχω αγχωθει λιγο.. Νομιζω οτι κατι παει στραβα.. Και οι δυο γιατροι που τις ειδαν μου μιλησαν για πολυκυστικες ωοθηκες αλλα δεν μου προτειναν καποια αγωγη. Οντως η μια απο την δυο ειναι πολυκυστικη. Εγω θελω να ξερω αν μπορω με αυτες τις τιμες να μεινω εγκυος, η αν χρειαζεται να παρω καποια αγωγη. Ειμαι 27 ετων , με σταθερο κυκλο 28-35 μερες.  

tsh: 1,60

E2: 28

PRG 0,29

PRL:20,55

FSH: 6,68

LH: 11,16

(DHEA-S): 303

testo ολικη: 0,38

Υδροξυπρογεστερονη:0,80

ανδροστενεδιονη: 2,5

φυλοσυνξετη σφαιρινη:86

Αυτες ειναι οι εξετασεις. Απο αυτον τον μηνα εκοψα τλειως την ζαχαρη και ξεκινησα φυλλικο και ινοσιτολη! 
Ευχαριστω πολυ

οντως εχεις πολυκυστικες. η lh σου ειναι μεγαλητερη της fsh κ απο εκει φαινετε. αυτο δημιουργει μια δυσκολια στην ωορηξια. καλα εκανες κ ξεκινησες ΙΝΟΦΕΡΤ βοηθανε πολυ. αν προσπαθεις καιρο επισκεψου κ ενδοκρινολογο για να τσεκαρεις ζαχαρο κ αντισταση στην ινσουλινη κατι συνιθισμενο στις πολυκυστικες. η συμβουλη μου ειναι να τσεκαρεις την ωορηξια σου με τεστ ωορηξιας κ αν μπορεις υπερηχους κ να εχεις στοχευμενες επαφες. οι εξετασεις σου ειναι μια χαρα παντως κ η lh που δεν ειναι φυσιολογικη σε καθε κυκλο αλλαζει οποτε ολα καλα.

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ninaki80 said:

οντως εχεις πολυκυστικες. η lh σου ειναι μεγαλητερη της fsh κ απο εκει φαινετε. αυτο δημιουργει μια δυσκολια στην ωορηξια. καλα εκανες κ ξεκινησες ΙΝΟΦΕΡΤ βοηθανε πολυ. αν προσπαθεις καιρο επισκεψου κ ενδοκρινολογο για να τσεκαρεις ζαχαρο κ αντισταση στην ινσουλινη κατι συνιθισμενο στις πολυκυστικες. η συμβουλη μου ειναι να τσεκαρεις την ωορηξια σου με τεστ ωορηξιας κ αν μπορεις υπερηχους κ να εχεις στοχευμενες επαφες. οι εξετασεις σου ειναι μια χαρα παντως κ η lh που δεν ειναι φυσιολογικη σε καθε κυκλο αλλαζει οποτε ολα καλα.

Σε ευχαριστω παρα πολυ ninaki80 . Μακαρι ,γιατι 2 χρονια που εχω σταματησει τα αντισυλλιπτικα.. τιποτα... αν και δεν εχω στοχευμενες επαφες... αλλα δεν παυει να ειναι ελευθερες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, lilaki είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ ninaki80 . Μακαρι ,γιατι 2 χρονια που εχω σταματησει τα αντισυλλιπτικα.. τιποτα... αν και δεν εχω στοχευμενες επαφες... αλλα δεν παυει να ειναι ελευθερες....

προσπαθησε να τσεκαρεις την ωορηξα σου γιατι πιθανο να μην κανεις καθολου ωορηξια. εχε στοχευμενες επαφες για καποιους μηνες κ υστερα απευθηνσου στο γυναικολογο σου για να βρητε μια λυση αν δεν εχεις μεινει εγκυος οπως προκληση ωορηξιας. 

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ θερμοδιαγραμμα δεν δειχνει αν κανεις ωορηξια ή όχι?  Παρολα αυτα εχω χρησιμοποιησει και στικ ωορηξιας το οποιο ειχε γινει θετικο μια φορα.. δεν τα χρησιμοποιω καθε μηνα, αλλα μιας και μου βαλες ιδεες θα ξαναπαραγγειλω μερικα :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι από εμένα! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα την εμπειρία κοριτσιών που έχουν κάνει ορμονολογικές εξετάσεις...Θα ήθελα να μου πείτε από εμπειρία πώς βλέπετε αυτές τις τιμές..χωρίς την ΑΜΗ γιατί δεν έχει βγει ακόμα..FSH 5.00  LH 3.70  E2 55.20  PRL10.60   TSH 0.57  Είμαι 34 ετών...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,

 

Έκανα πρόσφατα ορμονικές εξετάσεις για πρώτη φορά (2η μέρα κύκλου) και ήθελα μια γνωμούλα καθότι πολύ πολύ αγχωμένη. Με το σύντροφό μου σκεφτόμαστε να αρχίσουμε άμεσα προσπάθειες. Η γυναικολόγος μου είπε ότι τα βρήκε όλα οκ, εκτός από την προλακτίνη που είναι ελάχιστα ανεβασμένη (και δικαιολογείται από μια μικρή ορμονική διαταραχή που είχα) Παραθέτω αποτελέσματα.

 

Τεστοστερόνη ολική: 1,19

DHEA-S: 215

DHEA: 6,3

FSH: 9,62

LH: 7,27

E2: 82.06

PRL: 29

SHBG: 127

Προγεστερόνη: 0,40

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 11/5/2012 at 5:14 ΜΜ, lalou είπε:

Ξέρει καμία αν υπάρχει τέτοιο τεστ ή εξεταση με την οποία μπορείς να μάθεις ποσά ωαρια σου έχουν μείνει;το έχει κάνει καμία;

Καλησπέρα!αν δεν κάνω λάθος νομίζω υπάρχουν ειδικές εξετάσεις ορμονολογικες και μια από αυτές είναι η ΑΜΥ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...