Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και.. προκαταλήψεις


Recommended Posts

Άνοιξα αυτό το θέμα για να "μαζέψω" διάφορες γνώμες. Κορίτσια πιστεύετε πως ότι κοροϊδεύεις το λούζεσαι?

ξέρω κοπέλα που "κορόιδεψε" το φίλο της ότι είναι έγκυος.. ενώ δεν ήτανε..

Πέρασαν ΄τρία χρόνια και δεν κάνουν παιδί....

Πιστεύετε ότι παίζει ρόλο? Με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σας και δεν είδα άλλο θέμα σχετικό..

 

ΥΓ* το πολύ πολύ να μην έχω γράψει το θέμα σε σωστή ενότητα... ελπίζω να μην το κλειδώσουν απλώς να το μεταφέρουν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με καποια πραγματα ειμαι προληπτικη αλλα το συγκεκριμενο οχι δεν πιστευω με τιποτα οτι φταιει το γεγονος οτι εκανε πλακα πριν 3 χρονια.Καποια πραγματα ναι πιστευω οτι μπορει να γυρισουν σε σενα για παραδειγμα αν καταραστεις καποιον!!!

Link to comment
Share on other sites

Με καποια πραγματα ειμαι προληπτικη αλλα το συγκεκριμενο οχι δεν πιστευω με τιποτα οτι φταιει το γεγονος οτι εκανε πλακα πριν 3 χρονια.Καποια πραγματα ναι πιστευω οτι μπορει να γυρισουν σε σενα για παραδειγμα αν καταραστεις καποιον!!!

 

Κοίτα, δεν ήτανε πλάκα... ήτανε κόλπο, γιατί ήθελε να παντρευτεί εκείνη, ενώ εκείνος όχι...!! Γι' αυτό το λέω.. είναι πονηριά που να πάρει!!!

Μακάρι να πάνε όλα καλά για εκείνη... σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν πιστευω σε προκαταληψεις.....οχι δεν νομιζω να ευθυνεται το ψεμα της για το οτι δεν κανουν παιδι αλλα το αγχος....εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες το αγχος σαν αιτια δεν νομιζεις....?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν πιστευω σε προκαταληψεις.....οχι δεν νομιζω να ευθυνεται το ψεμα της για το οτι δεν κανουν παιδι αλλα το αγχος....εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες το αγχος σαν αιτια δεν νομιζεις....?

Ναι, απλά μερικές φορές πιστεύω στην Θεία δίκη, αν μπορώ να το πω έτσι.. αισθάνομαι ότι είμαι υπόλογη σε κάποιον εκεί πάνω, που γνωρίζει τα πάντα (όχι, δεν είμαι φανατική χριστιανή)...

πέρασα μια βιοχημική και αισθάνομαι λες και είπα ψέματα στο φίλο μου.. φοβάμαι κι όλας μήπως η οικογένειά του πιστεύει κάτι τέτοιο για μένα.. το είχα πει σε όλους....

Άσχετο, αλλά λέω καμιά φορά "θεέ μου, αν μας βλέπεις και μας ακούς, κάνε κάτι.." τι κάτι? δεν ξέρω..

δεν το νιώθετε καμιά φορά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, απλά μερικές φορές πιστεύω στην Θεία δίκη, αν μπορώ να το πω έτσι.. αισθάνομαι ότι είμαι υπόλογη σε κάποιον εκεί πάνω, που γνωρίζει τα πάντα (όχι, δεν είμαι φανατική χριστιανή)...

πέρασα μια βιοχημική και αισθάνομαι λες και είπα ψέματα στο φίλο μου.. φοβάμαι κι όλας μήπως η οικογένειά του πιστεύει κάτι τέτοιο για μένα.. το είχα πει σε όλους....

Άσχετο, αλλά λέω καμιά φορά "θεέ μου, αν μας βλέπεις και μας ακούς, κάνε κάτι.." τι κάτι? δεν ξέρω..

δεν το νιώθετε καμιά φορά?

 

και εγω δεν ειμαι φανατικη χριστιανη δεν πηγαινω καν στην εκκλησια....πιστευω ομως στο θεο και οτι υπαρχει και τα βλεπει ολα....αλλο ομως οι προληψεις και αλλο η "τιμωρια" του θεου....αν και παλι πιστευω πως δεν τιμωρει ετσι απλα για το παραμικρο...ο θεος αγαπει....αν ζητησεις συγχωρεσει θα σε συγχωησει...ολα πιστευω ειναι μεσα στο μυαλο μας...ετσι το σκεφτεσαι και ετσι πιστευεις οτι γινετε απλα και μονο επειδη εχει μπει μεσα στο μυαλο σου...και μενα πολλες φορες αν βαλω κατι "κακο " μεσα στο μυαλο μου και λεω ωχ και αυτο θα γινει τωρα και τι θα κανω και αγχωνομαι και σκαω και ουφ στο τελος δεν γινετε τπτ....μονο τζαμπα εσκανα....ολα στο μυαλο μας ειναι αυτο πιστευω εγω....φυσικα και εγω πολλες φορες παρακαλαω τον θεο να βοηθησει γτ οπως ειπα πιστευω πως υπαρχει....

Link to comment
Share on other sites

H μαμά μου έλεγε ότι "δεν λέμε ποτέ κάποιο ψέμα σχετικά με την υγεία μας γιατί μπορεί να μας συμβεί". Π.χ. έλεγα, σήμερα θα πάρω στη δουλειά και θα πω ότι είμαι άρρωστη, και δεν με άφηνε! Μου έλεγε, βρες άλλη δικαιολογία. Εγώ από συνήθεια το έχω κρατήσει ακόμα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

H μαμά μου έλεγε ότι "δεν λέμε ποτέ κάποιο ψέμα σχετικά με την υγεία μας γιατί μπορεί να μας συμβεί". Π.χ. έλεγα, σήμερα θα πάρω στη δουλειά και θα πω ότι είμαι άρρωστη, και δεν με άφηνε! Μου έλεγε, βρες άλλη δικαιολογία. Εγώ από συνήθεια το έχω κρατήσει ακόμα.

 

Στο θέμα της υγείας θα συμφωνήσω, γιατί το θεωρώ πολύ σημαντικό. Για όλα τα υπόλοιπα δεν πιστεύω σε προκαταλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν παιζει τοσο ρολο το ψεμα οσο ο λογος για τον οποιο λεγεται...πολλες φορες ενα ψεματακι ειναι αναγκαιο κακο για να προφυλαξεις καποιον,να μην τον πληγωσεις ή γιατι πρεπει να ειπωθει για να δρομολογηθει κατι που ειναι απαραιτητο...αν ομως το λες για να παραπλανησεις με δολο ή για να εχεις απλα τον ελεγχο στις ζωες των αλλων τοτε ναι,θα τα βρεις μπροστα σου!

Link to comment
Share on other sites

παντα μα παντα μα παντα γυριζει πανω σε αυτον που κοροιδευει καποιον για συμφερον του η που γενοκοτερα κανει σε καποιον κακο χωρις λογο ειτε ειναι μεγαλο ειτε μικρο, αυτο πιστευω και αυτο εχω δει να γινετε απειρες φορες σε γνωστους, φιλους και σε μενα φυσικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα θέματα υγείας ειδικά έχω δει πολλά και έχω μείνει έκπληκτη. Επειδή, πράγματι, για να κοροϊδέψεις κάποιον για τέτοιο θέμα, πρέπει να έχεις μέσα σου κακία, πρέπει να σου συμβεί κάτι, να πονέσεις και να καταλάβεις αυτόν που κορόιδεψες. Και δεν είναι μόνο κακία αλλά και ανοησία, γιατί όλοι μας είμαστε υποκείμενοι σε ασθένειες και ατυχήματα.

Στο θέμα της εγκυμοσύνης έχω προσωπική εμπειρία του τι σημαίνει να κοροϊδέψεις κάποιον ή γιατί δεν συλλαμβάνει ή γιατί το παιδί του δεν είναι γερό κλπ. Σας πληροφορώ ότι όποιες γνώρισα που έκαναν τέτοια σχόλια τα λούστηκαν οι ίδιες ή τα παιδιά τους. Και να σας ανοίξω την καρδιά μου, στην αρχή το χαιρόμουνα, αλλά μετά μόνο λύπη μπορώ να νιώσω γιατί ξέρω τι περνάνε και δεν το θέλω με τίποτε αυτό.

:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...