Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποιον να πιστεψω για την σαλπιγγογραφια ;


Recommended Posts

κοριτσια ο ιδιωτης ιατρος μου μου συστησε να κανω σαλπιγγογραφια

 

την 6-7η μερα του κυκλου μου,δλδ την Παρασκευη 16 Μαρτιου....στο Μητερα με κοστος 165 ευρω..

 

Τα οικονομικα μου ομως ειναι στριμωγμνενα αυτο το καιρο κι ετσι ρωτησα και στο Αλεξανδρας.Μου εκλεισαν ραντεβου για την Πεμπτη 22 Μαρτιου,δλδ την 13η μερα του κυκλου.

 

1.η μαια του γιατρου μου ισχυριζεται οτι ειναι αργα το ραντεβου στο αλεξανδρας...

2. η γυναικολογος του ικα μου ειπε οτι ειναι στη μεση του κυκλου μου,αρα ειναι πολυ καλη η ημερομηνια του αλεξανδρας

3.εχω μπερδευτει πολυ :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια ο ιδιωτης ιατρος μου μου συστησε να κανω σαλπιγγογραφια

 

την 6-7η μερα του κυκλου μου,δλδ την Παρασκευη 16 Μαρτιου....στο Μητερα με κοστος 165 ευρω..

 

Τα οικονομικα μου ομως ειναι στριμωγμνενα αυτο το καιρο κι ετσι ρωτησα και στο Αλεξανδρας.Μου εκλεισαν ραντεβου για την Πεμπτη 22 Μαρτιου,δλδ την 13η μερα του κυκλου.

 

1.η μαια του γιατρου μου ισχυριζεται οτι ειναι αργα το ραντεβου στο αλεξανδρας...

2. η γυναικολογος του ικα μου ειπε οτι ειναι στη μεση του κυκλου μου,αρα ειναι πολυ καλη η ημερομηνια του αλεξανδρας

3.εχω μπερδευτει πολυ :cry:

 

 

εγω θυμαμαι οτι την εκανα οταν τελειωσε η περιοδος μου.Νομιζω 7-8 ημερα. Δεν θυμαμαι κατι για μεσα του κυκλου.Δεν θα υπαρχει αραγε προβλημα αν εχεις ωορηξια? Γιατι ειναι μεσα του κύκλου:confused:

Ο γιατρος σου τι ειπε? Γιατι εκφερει γνωμη η μαια? Δεν εχει να κανει με το αντικειμενο της επουδενη.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

matilda38

ξερεις πως ειναι οι μεγαλογιατροι...ακριβοθωρητοι...

αν και ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να συμφωνησει να γινει την 13 μερα η σαλπιγγογραφια ο γιατρος μου με κυκλο 26-27 ημερων:(

Link to comment
Share on other sites

λεφτα κοριτσακια μου,πολλα λεφτα....και δε λεω οτι δεν αξιζει το μωρακι μας,αλλα στις μερες μας ολα ειναι 'κουκια' και τα μετραμε...

μας εχει πει να κανουμε και σπερμοδιαγραμμα ...εκει να δειτε λεφτα...135 ευρω περιπου στο μητερα....:(

Link to comment
Share on other sites

H γυναικολόγος μου μου έχει πει ότι συστήνουν 7η-12η μέρα του κύκλου απλώς και μόνο για να είναι σίγουροι ότι ΔΕΝ είσαι έγκυος. Απέφυγε τις επαφές πήγαινε την 13η, μια χαρά είναι...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H γυναικολόγος μου μου έχει πει ότι συστήνουν 7η-12η μέρα του κύκλου απλώς και μόνο για να είναι σίγουροι ότι ΔΕΝ είσαι έγκυος. Απέφυγε τις επαφές πήγαινε την 13η, μια χαρά είναι...

 

 

 

κι εγω ακριβως αυτο ξερω εγω αν δεν κανω λαθος την ειχα κανει την 9-10 μέρα του κυκλου.

Link to comment
Share on other sites

O κύκλος σου είναι αρκετά μικρός και 13η μέρα μπορεί να έχεις ωορρηξία.Δεν ξέρω αν επηρεάζει το ωάριο(που μάλλον όχι )όμως ο μήνας που κάνουμε σαλπιγγογραφία είναι από τους καλύτερους μήνες για σύλληψη.Γιατί να τον χάσεις;Κλείσε για τον επόμενο μήνα την μέρα που σε βολεύει.Να ξέρεις συνήθως 1-2 μέρες έχεις λίγο αίμα .

Link to comment
Share on other sites

μια κοπελα που πηγε την 14η μερα μου ειχε πει πως την εβαλαν και υπεγραψε να γινει με δικη της ευθυνη μετα την 10η μερα δεν αναλαμβανουν ευθυνη να την κανουν γιατι μπορει να εχει γινει ωορρηξια και ηδη να γονιμοποιηται το ωαριο.οσο για το σπερμοδιαγραμμα εμεις στη μικροβιολογο πληρωνουμε 40? τωρα που κλεισαμε ραντεβου με καθηγητη ζητησε απο δικο του ουρολογο νεο σπερμοδιαγραμμα και μου ειπε 50? ε οχι και 135? ελεος!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

μια κοπελα που πηγε την 14η μερα μου ειχε πει πως την εβαλαν και υπεγραψε να γινει με δικη της ευθυνη μετα την 10η μερα δεν αναλαμβανουν ευθυνη να την κανουν γιατι μπορει να εχει γινει ωορρηξια και ηδη να γονιμοποιηται το ωαριο.οσο για το σπερμοδιαγραμμα εμεις στη μικροβιολογο πληρωνουμε 40? τωρα που κλεισαμε ραντεβου με καθηγητη ζητησε απο δικο του ουρολογο νεο σπερμοδιαγραμμα και μου ειπε 50? ε οχι και 135? ελεος!!!!!!!

 

εμας μας ζητησαν 180 ευρω πέρσυ σε ιδιωτικό που μας συστησε ο γιατρος και ο ιδιος μου πηρε 60 ευρω το καλημερα................ 60 ευρω να μου πει να κανω υστεροσκόπηση και μετα αλλα 60 ευρω οταν την πηγα την εξεταση Ελεος!! δε ξαναπηγα βεβαια εννοείται

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που θέλουν να γίνεται η σαλπιγγογραφία μόλις τελειώσει η περίοδος είναι προς αποφυγή εγκυμοσύνης την ημέρα της εξέτασης..αν δεν υπάρχουν επαφές έως τη μέρα της σαλπιγγογραφίας ..οκ να γίνει..καλύτερα να δεις το αποτέλεσμα και να κανονίσεις την πορεία σου παρά να χάσεις άλλο ένα μήνα, αυτή είναι η δική μου γνώμη..Για την ιστορία σημείωσε ότι έκανα σαλπιγγογραφία Παρασκευή 21/10, βγήκαν καλά αποτελέσματα και στις 08/11 μάθαμε ότι ήμουν έγκυος δλδ αμέσως μετα την εξέταση που είχαμε επαφές έπιασα τον μπέμπη μας. Λένε ότι με αυτήν την εξέταση καθαρίζει η δίοδος στις σάλπιγγες από οτιδήποτε μικρό μπορεί να κλείνει τον δρόμο εκεί εφόσον βέβαια δεν υπάρχει κάποιο μεγαλύτερο θέμα που να θέλει θεραπεία.

Καλή επιτυχία:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O κύκλος σου είναι αρκετά μικρός και 13η μέρα μπορεί να έχεις ωορρηξία.Δεν ξέρω αν επηρεάζει το ωάριο(που μάλλον όχι )όμως ο μήνας που κάνουμε σαλπιγγογραφία είναι από τους καλύτερους μήνες για σύλληψη.Γιατί να τον χάσεις;Κλείσε για τον επόμενο μήνα την μέρα που σε βολεύει.Να ξέρεις συνήθως 1-2 μέρες έχεις λίγο αίμα .

 

 

ναι ναι τωρα το θυμηθηκα. Ετσι μου ειχε πει και εμενα ο γιατρος! Επαφες μετα την σαλπιγγο φουλ!!

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια εκλεισα ραντεβου για αυτη τη παρασκευη στο ΜΗΤΕΡΑ.

Οπως λεει ο αντρας μου,τι ειναι 170 ευρω μπροστα σε ενα μωρακι!!!!!!!!

Οποτε απο Παρασκευη βραδυ βουρ στο ψητο....

Εσεις τι προτεινετε???καθε μερα επαφη μετα την σαλπιγγογραφια????να παρω βιταμινες:oops::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

καλη μου οι επαφες δεν επιτρεπονται για μερικες ημερες μετα την σαλπιγγογραφια για αποφυγη μολυνσεων...ασε που εναν πονο θα τον εχεις...μιλαμε παντα για τον επομενο κυκλο,οποτε ενα ενα βηματακι την φορα...κανε την εξεταση με το καλο και σου ευχομαι ο επομενος κυκλος σου να ειναι και ο τελευταιος για τους επομενους εννεα μηνες

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγω την εμπειρια μου....εφτασα στο μητερα αγχωμενη με οσα ειχα διαβασει και ακουσει....

ειχα παρει 2 ωρες πριν ενα buscopan plus και ηρθε η σειρα μου....

Οι κυριοι ακτινολογοι μου πιασαν την κουβεντα...

-ωπα,ειπα μεσα μου....κατι μου βρωμαει εδω...:D

Ηρθε και η μαια του γιατρου μου και ξεκινησαμε....

Κοριτσια πονεσα για ακριβως 15 ατελειωτα δευτερολεπτα...

Και μετα τπτ....

Δευτερη μερα σημερα μετα τη σαλπιγγογραφια και ουτε αιματακι εχω,ουτε ενοχλησεις...

Δλδ magdoulini εσυ λες να μην εχουμε επαφες με τον αντρα μου αυτες τις μερες??

ελεγα μιας και δεν εχω ενοχλησεις και μιας και ειμαι και στη δεκατη μερα του κυκλου μου να προσπαθησουμε εντατικα....

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ,ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΥΥ ΚΑΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
να σας πω και εγω την εμπειρια μου....εφτασα στο μητερα αγχωμενη με οσα ειχα διαβασει και ακουσει....

ειχα παρει 2 ωρες πριν ενα buscopan plus και ηρθε η σειρα μου....

Οι κυριοι ακτινολογοι μου πιασαν την κουβεντα...

-ωπα,ειπα μεσα μου....κατι μου βρωμαει εδω...:D

Ηρθε και η μαια του γιατρου μου και ξεκινησαμε....

Κοριτσια πονεσα για ακριβως 15 ατελειωτα δευτερολεπτα...

Και μετα τπτ....

Δευτερη μερα σημερα μετα τη σαλπιγγογραφια και ουτε αιματακι εχω,ουτε ενοχλησεις...

Δλδ magdoulini εσυ λες να μην εχουμε επαφες με τον αντρα μου αυτες τις μερες??

ελεγα μιας και δεν εχω ενοχλησεις και μιας και ειμαι και στη δεκατη μερα του κυκλου μου να προσπαθησουμε εντατικα....

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ,ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΥΥ ΚΑΛΑ!!!!

 

ΚΑΙ έκανα σαλπιγγογραφία στις 15 Μαρτίου αλλά μου έκαναν μέθη και δεν κατάλαβα τίποτα . Μου είπαν να αποφύγω τις επαφές για 2 μέρες αλλά δεν έχασα τις γόνιμες γιατί την εξέταση την έκανα την 8 μέρα. Τώρα περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...