Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΙΚΑ & ΛΟΙΠΑ ΕΜΒΟΛΙΑ


ΠΓ

Recommended Posts

edit admin 30/52012

 

Παρακαλούμε συμβουλευτείτε τον παιδίατρό σας και συγκρίνετε τις λίστες που παραθέτουμε εδώ, έτσι ώστε να σιγουρευτείτε ότι έχετε τις σωστές πληροφορίες.

Η διασταύρωση της πληροφορίας είναι ευθύνη του εκάστοτε αναγνώστη!

 

Χρονοδιάγραμμα εμβολιασμού /εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού 2012 http://parents.org.gr/health/a136

 

ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΕΜΒΟΛΙΑ (ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ) ΚΑΝΕΤΕ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς κάναμε το Rotateq, για την γαστρεντερίτιδα. Και όντως αποδείχθηκε σωτήριο, γιατί ο Κωνσταντίνος μου, αυτό το χειμώνα πήγαινε παιδικό, και ενώ υπήρχαν συμπτώματα γαστρεντερίτιδας στην τάξη του, αυτός δεν έπαθε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ PREVENAR ειναι 4δοσεις κ λενε οτι ειναι απο τα καλυτερα εμβολια κ αλλο ενα που ειναι για τον Μυνηγγιτιδιοκοκο Nei vac(το εχω γραψει λαθος αλλα καπως ετσι λεγεται)που ειναι 2δοσεις, εγω της εκανα κ της γριπης το εμβολιο αν κ δεν την στελνω παιδικο.Οσο για το εμβολιο της γαστρεντεριτιδας τον παρακαλαγα να το κανουμε γιατι εχουμε κ θεμα με το στομαχι της, κ δεν ηθελε ο παιδιατρος με τιποτα να το κανουμε γιατι πιστευει οτι δεν κανει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Η μικρή μου θα κάνει τι pentavac αλλά θα κάνει κ ένα άλλο από τον άλλο μήνα μέχρι κ τον απρίλιο το synagis είναι προκειμένου να προστατευτεί απο τον αναπνευστικό συγκυτιακό ιό (RSV) μήπως εσείς γνωρίζεται κάτι για αυτό το εμβόλιο?

mpoumpoukitsa2@

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Η μικρή μου θα κάνει τι pentavac αλλά θα κάνει κ ένα άλλο από τον άλλο μήνα μέχρι κ τον απρίλιο το synagis είναι προκειμένου να προστατευτεί απο τον αναπνευστικό συγκυτιακό ιό (RSV) μήπως εσείς γνωρίζεται κάτι για αυτό το εμβόλιο?

 

 

 

το synagis το έκανε ο μικρός μας όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο γιατί ήταν προωράκι. Επρεπε να γίνεται κάθε μήνα για τον πρώτο χειμώνα της ζωής του και αυτό προκειμένου να προστατευθεί απο τον συγκεκριμενο ιο ο οποίος φράσει τους πόρους στον πνεύμονα και σε ένα βρεφάκι μπορεί να προκαλέσει τεράστια προβλήματα.

στην δική μας περίπτωση μας είχαν πει ότι εάν προσβαλόταν από κάτι τέτοιο θα έπρεπε να νοσηλευτεί πάλι σε μονάδα εντατικής

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας....έκλεισα ραντεβού να το κάνει η μικρή 9του μηνός....οι γιατροί από το νοσοκομείο μου είπαν ότι πρέπει να το κάνει αλλά όταν πήγα στο ικα για να το γράψω γιατί η τιμή του είναι λιγάκη ακριβή 1465ευρώ έχει ήταν εναντίων κ τα έβαλε μαζι μου γιατι θεωρεί πως μια φορά φτάνει κ ότι οι γιατροί οι άλλοι είναι υπερβολικοί....δεν ξέρω εγω θέλω το καλύτερο για την μικρή μου κ αν είναι να το κάνει κάθε μήνα θα τις το κάνω!στο κάτω κάτω εγω ξέρω τι τράβηξα για να ζήσει αυτή η ψυχούλα κ να μην την χάσω τελευταία στιγμή...αυτή την στιγμή δεν μου έχει εμφανίσει κάτι με τα πνευμονάκια της αλλά κ εγώ την προσέχω όσο μπορώ να μην έρθει σε επαφή με κανέναν κρυωμένο!Mammy Γι'αυτό το εμβόλιο που λες δεν έχω ρωτήσει αλλά μου το είπαν κ θα ρωτήσω....ο μικρός σου που έκανε το εμβόλιο για τα πνευμονάκια του έκανε πυρετό η κάποια άλλη αντίδραση?Θα κάνει κ τα 2εμβόλια μαζί κ για τα πνεμόνια κ το πενταπλώ....

 

 

 

eN6E.jpg.png

mpoumpoukitsa2@

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου θα κάνει τι pentavac αλλά θα κάνει κ ένα άλλο από τον άλλο μήνα μέχρι κ τον απρίλιο το synagis είναι προκειμένου να προστατευτεί απο τον αναπνευστικό συγκυτιακό ιό (RSV) μήπως εσείς γνωρίζεται κάτι για αυτό το εμβόλιο?

 

 

eN6E.jpg.png

mpoumpoukitsa2@

Link to comment
Share on other sites

mpoupoukitsa

δεν έκανε πυρετό καθόλου, και ο μικρός μου το έκανε ταυτόχρονα με άλλο εμβόλιο, το ένα στο έναν ποδαράκι και το άλλο στον άλλο

το μόνο που παρουσίασε ήταν λίγο υπνηλία

 

είναι όντως πολύ ακριβό αλλά μας είπαν και απο τη μονάδα ότι θα πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε μήνα για τον πρώτο χειμώνα της ζωής του και αυτο κάναμε

 

ο θυσαυρούλης μας είναι πάνω από όλα

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου...κ έμενα θα κάνει κ τα δύο μαζί....μου είπαν από το ταμείο μου ότι το καλύπτει αλλά θα πρέπει να πάω στα κεντρικά του ικα στην λεω.Αλεξάνδρας να το πάρω απο φαρμακείο του ικα κ οτι θα πρέπει να έχω κ χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο.......Εσένα σου είχαν πει τίποτα τέτοιο?Μου είπαν όμως οτι μπορεί κ να μην είναι σίγουρο να πάω να μιλήσω με τον ελενκτή γιατρό...

 

 

 

eN6E.jpg.png

mpoumpoukitsa2@

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου...κ έμενα θα κάνει κ τα δύο μαζί....μου είπαν από το ταμείο μου ότι το καλύπτει αλλά θα πρέπει να πάω στα κεντρικά του ικα στην λεω.Αλεξάνδρας να το πάρω απο φαρμακείο του ικα κ οτι θα πρέπει να έχω κ χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο.......Εσένα σου είχαν πει τίποτα τέτοιο?Μου είπαν όμως οτι μπορεί κ να μην είναι σίγουρο να πάω να μιλήσω με τον ελενκτή γιατρό...

 

και εμένα μου ειχαν ζητήσει χαρτί από νοσοκομείο όχι όμως απαραίτητα από δημόσιο, εγώ χρησιμοποίησα το χαρτί που μου έδωσε η μοναδα εντατικής θεραπείας νεογνών του ΙΑΣΩ

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα μου είπαν χαρτί από δημόσιο εκτός από το χαρτί του μητέρα...γιατί πήγα με όλο το ιστορικό της μικρής κ πάλι μου είπε οτι θα μου ζητήσουν....τώρα τι να πω άντε να βγάλεις άκρη...εδώ μόνο δεν με εσφάξε η παιδίατρος του ικα....γιατί θεωρεί πως είναι υπερβολικά όλα αυτά....

 

 

 

eN6E.jpg.png

mpoumpoukitsa2@

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...