Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιευτηριο Μητέρα.


Kajoe

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 312
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα,

αύριο μπαίνω στον μήνα μου κ σε αναμονη του τοκετού τον οποίο ελπίζω να καταλάβω οτι έρχετε!ξέρει κανείς αν στο Μητέρα επιτρέπουν την παρουσία του συζύγου στον τοκετό?(μιλάμε για φυσιολογικό)

Επίσης υπάρχει καμία που να γέννησε πρόσφατα στο Μητέρα να ακούσω εμπειρία και αν ήταν ευχαριστημένη?

Ευχαριστώ

Με το καλο το μωρακι σου! Απο οσο ξερω στο φυσιλογικο επιτρεπεται να ειναι παρων! Εγω γεννησα εκει τον Φεβρουαριο του 2009 με καισαρικη αλλα μεχρι να με βαλουν χειρουργειο, ηταν διπλα μου στο δωματιο ωδυνων.

Οσο για το μαιευτηριο... Κι εγω στο 2ο οροφο ημουν, στην οικονομικη θεση, αλλα δεν βρηκα οσα περιμενα να βρω σε ενα τετοιο μαιευτηριο... Οι μαιες ερχονταν οποτε ηθελαν, δεν βοηθουσαν καθολου στο θηλασμο, απο καθαριοτητα ετσι κι ετσι οπως επισης και απο αποψη φαγητου..

Το μονο καλο που οφειλω να αναγνωρισω ηταν στο οικονομικο τμημα του μαιευτηριου, οπου υπαλληλος απο εκει, πηρε πρεφα πως μπορουμε να γλιτωσουμε μεσω ασφαλειας -δημοσιο- 350 ευρω και κινησε γη και ουρανο για να μην τα δωσουμε.

Κατα τα αλλα... Μονο ονομα!:|

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου στοίχησε το οικονομικό τρίκλινο;

Εγω ημουν σε οικονομικο 4κλινο και πληρωσα 2.900 ευρω (χωρια η πληρωμη του γιατρου). Απο οσο ξερω ειναι περιπου τα ιδια λεφτα αλλα σε 3κλινο τωρα.

Αλλα ας μας διαφωτισει καλυτερα καποια που γεννησε εκει προσφατα γιατι εγω γεννησα εκει τον Φεβρουαριο του 2009, δηλαδη πριν 18 μηνες!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

2.100 πληρωσα αλλα δεν εκανε εξετασεις στο μπεμπη

Ουτε εγω της εκανα, εκτος απο τις βασικες που ειναι μεσα στο πακετακι πληρωμων.

Απλα η καισαρικη και η επισκληριδιος χρεωνονται παραπανω και ισως γι' αυτο εμενα μου ηρθε 800 ευρω παραπανω..

Αλλα ας μην ξεχναμε πως τωρα που ανοιξε και το Γαια, αισθανονται μεγαλυτερο ανταγωνισμο κι εχουν ριξει τις τιμες τους.

Ετσι εχω ακουσει δηλαδη, δεν ξερω τι ισχυει στην πραγματικοτητα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To 2008 πλήρωσα 2340 με προαιρετικές εξετάσεις παιδιού και φωτογραφίες σε οικονομικό τετράκλινο και εγώ με καισαρική. Τώρα που έχω βάλει μπρος για το 2ο παιδάκι μου κοιτώ να δω τις τιμές που παίζουν για να δω αν με συμφαίρει να γεννήσω (όταν θα έρθει εκείνη η ώρα βέβαια) στο Μητέρα ή στο Ιασώ.

Erma79 τι δώρα σου δώσαν από το μητέρα φέτος; Όταν γέννησα εγώ μου δώσαν μια τσάντα αλλαξιέρα και ενα βαλιτσάκι της παμπερς

Link to comment
Share on other sites

To 2008 πλήρωσα 2340 με προαιρετικές εξετάσεις παιδιού και φωτογραφίες σε οικονομικό τετράκλινο και εγώ με καισαρική. Τώρα που έχω βάλει μπρος για το 2ο παιδάκι μου κοιτώ να δω τις τιμές που παίζουν για να δω αν με συμφαίρει να γεννήσω (όταν θα έρθει εκείνη η ώρα βέβαια) στο Μητέρα ή στο Ιασώ.

Erma79 τι δώρα σου δώσαν από το μητέρα φέτος; Όταν γέννησα εγώ μου δώσαν μια τσάντα αλλαξιέρα και ενα βαλιτσάκι της παμπερς

Τα ιδια δωρα πηρα κι εγω περυσι..

Οσο για φωτογραφιες.... Ουτε καν το ανεφεραν.. :(

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Εγώ γέννησα στο "Μητέρα" πριν 1,5 μήνα με καισαρική, έμεινα σε οικονομικό τρίκλινο στον 2ο όροφο και πλήρωσα 2250 ευρώ (και κάτι ψιλά), μαζί με τις εξετάσεις της μπέμπας. Ο γιατρός μου είχε πει πως είναι ίδια η τιμή του δωματίου και για καισαρική και για φυσιολογικό τοκετό πάντως.

Από διάφορες συζητήσεις που έχω κάνει όμως, έμαθα πως οι γιατροί μπορούν αν θέλουν να "κανονίσουν" λιγάκι την τιμή.. ρώτα και τον γιατρό σου για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Εγώ γέννησα στο "Μητέρα" πριν 1,5 μήνα με καισαρική, έμεινα σε οικονομικό τρίκλινο στον 2ο όροφο και πλήρωσα 2250 ευρώ (και κάτι ψιλά), μαζί με τις εξετάσεις της μπέμπας. Ο γιατρός μου είχε πει πως είναι ίδια η τιμή του δωματίου και για καισαρική και για φυσιολογικό τοκετό πάντως.

Από διάφορες συζητήσεις που έχω κάνει όμως, έμαθα πως οι γιατροί μπορούν αν θέλουν να "κανονίσουν" λιγάκι την τιμή.. ρώτα και τον γιατρό σου για σιγουριά.

 

 

2250 με τις προαιρετικές εξετάσεις του παιδιού μιλάς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω γεννησα στο μητερα και ο αντρας μου ηταν μεσα στη γεννα ... ημουνα και εγω στον 2ο σε οικονομικη θεση αλλα εμενα μου κανανε ταματα λογω του γιατρου μου που λεινει και δενει εκει μεσα...ειμαι πολυ ευχαριστημενη...

 

με το καλο να ερθει το μωρακι σου...

και να μπει ο αντρουλης σου μεσα ειναι πολυ ωραια εμπειρια για τους μπαμπαδες να τη ζουνε...ο αντρας μου δεν το μετανιωσε ποτε που μπηκε στον τοκετο...ισα ισα με εκτιμησε πιστευω περισσοτερο...

 

αυτα απο εμενα...

Link to comment
Share on other sites

φίλη που γέννησε πριν 2 μήνες στο Μητέρα δεν είχε καμια υποστήριξη για το θηλασμό και ότι πληροφορίες τις δώθηκαν από τις μαίες εκεί ήταν αποθηλασμού. Δεν έκανε και εκείνη τις έξτρα εξετάσεις για το μωρό γιατί και ο γιατρός της τις θεωρούσε πεταμένα λεφτά.

 

Επίσης, της έκαναν έκπτωση δωματίου 25% γιατί σε πιο πάνω όροφο γινόντουσαν εργασίες και φασαρία...τυχερή ήταν γιατί η φασαρία δεν ήταν τόσο ενοχλητική!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανένα παράπονο δεν είχα από το Μητέρα, και μου δείξαν και πως να θηλάσω και τα πάντα ίσα ίσα έχω μια χαρά αναμνήσεις από εκεί αν εξαιρεσεις το πάτημα της κοιλιάς που δεν θέλω ούτε να το θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν ανέφεραν τις φωτογραφίες; Δεν ήθελες εσύ; Γιατί εμένα ήρθαν με ένα χαρτί να υπογράψω ότι τις θέλω και με χρέωσαν και 40 ευρώ παρακαλώ!

Δεν μου ανεφεραν τιποτα για φωτογραφιες.. Δεν μου ειπαν τιποτα!

Νομιζω πως δεν τη φωτογραφισαν καθολου, αλλα αυτο εγινε σε ολες τις κοπελες που ηταν μαζι μου στο δωματιο γιατι το συζητησαμε (πως εμεις ας πουμε ειχαμε φωτογραφιες απο το μαιευτηριο ως μωρακια ενω τωρα το σταματησαν).

Ουτε χαρτι μου εφεραν να υπογραψω,ουτε με ρωτησαν αν θελω ή αν δεν θελω!

Ευτυχως που του εκοψε του αντρα μου και τη φωτογραφισε οταν την εβγαλαν να του τη δειξουν!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κανένα παράπονο δεν είχα από το Μητέρα, και μου δείξαν και πως να θηλάσω και τα πάντα ίσα ίσα έχω μια χαρά αναμνήσεις από εκεί αν εξαιρεσεις το πάτημα της κοιλιάς που δεν θέλω ούτε να το θυμάμαι

Εμενα παλι με ειχαν γραμμενη στα παλια τους τα παπουτσια...

Ουτε με βοηθησαν την πρωτη μερα να σηκωθω απο το κρεβατι, ουτε να θηλασω, ουτε τιποτα.

Θυμαμαι, ειχε γεμισει το κρεβατι αιματα γιατι ειχα πολλη αιμορραγια μετα τη γεννα και τους το ειπα 3 φορες να ερθουν να αλλαξουν σεντονια αλλα και παλι δεν... Ανεβηκε ο γυναικολογος μου και τις ξεχ@σε...

Αυτο ηταν το λιγοτερο ομως.. Το μεγαλο μου παραπονο ηταν στο θηλασμο... Καμμια βοηθεια, καμμια υποστηριξη!:(

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι τελείως τρελλό! Και βέβαια θέλω να έχω φωτό από το παιδί μου! Μου δώσαν ένα χαρτί το υπέγραψα και την άλλη μέρα μου τις φέραν

Οσο το συζηταμε, τοσο σκαω! Εχω μονο μια κι αυτη της κακιας ωρας απο το κινητο του αντρα μου!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι με ειχαν γραμμενη στα παλια τους τα παπουτσια...

Ουτε με βοηθησαν την πρωτη μερα να σηκωθω απο το κρεβατι, ουτε να θηλασω, ουτε τιποτα.

Θυμαμαι, ειχε γεμισει το κρεβατι αιματα γιατι ειχα πολλη αιμορραγια μετα τη γεννα και τους το ειπα 3 φορες να ερθουν να αλλαξουν σεντονια αλλα και παλι δεν... Ανεβηκε ο γυναικολογος μου και τις ξεχ@σε...

Αυτο ηταν το λιγοτερο ομως.. Το μεγαλο μου παραπονο ηταν στο θηλασμο... Καμμια βοηθεια, καμμια υποστηριξη!:(

 

 

Εμένα ερχονταν για τα σεντόνια (τι να κάνανε, σε λίγο τα αίματα θα έφταναν στο πάτωμα) αρκετά συχνά τις πρώτες 2 μέρες που είχα την επισκληρίδιο. Μετά και να έρχονταν δεν με βρίσκαν γιατι ερχόταν κόσμος και κατεβαίναμε στη καφετέρια. Όσο για το θηλασμό δεν είναι ότι κάθησε κάποια μαζί μου και μου έδειξε διεξοδικά. Απλά εκεί που θήλαζα είχε έρθει η προϊσταμένη και όταν της είπα ότι πονάω στο θηλασμό μου έπιασε μόνη της τη θηλή και την έβαλε όλη στο στόμα του παιδιού. Απο τότε δεν ξαναχρειάστηκα βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γέννησα στο Μητέρα πριν από 7.5 μήνες περίπου και είμαι σχετικά ευχαριστημένη. Στον 3ο όροφο ήμουν και πραγματικά αν και είχα δικιά μου μαία, τελικά κατάφερα και θήλασα με την βοήθεια των μαιών του μαιευτηρίου και συγκεκριμένα μιας κυρίας που καλό να έχει όπου βρίσκεται!!!!!!! Κατάλαβα όμως πώς είναι να πέσεις στην περίπτωση......

Από καθαριότητα είχαμε πολύ, όπως και το φαγητό ήταν αρκετά καλό.

Το μόνο που με δυσαρέστησε ήταν πώς έκαναν κάποια ειδική εξέταση στο παιδί χωρίς να με ρωτήσουν και όταν πήγαμε να πληρώσουμε όλα της γέννας ξέχασαν να την βάλουν μέσα στο λογαριασμό (λάθος υπαλλήλου) με αποτέλεσμα να με πάρουν τηλ. στο σπίτι μια εβδομάδα μετά και να μου ζητούν να επιστρέψω στο μαιευτήριο για να πληρώσω. Εννοείται πώς αυτό δεν έγινε. Και εννοείται πώς δεν μπορούσε να πάει κανένας άλλος. Ζητήσαμε κάποιο λογαριασμό τράπεζας για να βάλουμε τα χρήματα μέσα (235 ευρώ) αλλά μας είπαν πώς δεν έχουν :shock::shock::shock: και όπως καταλαβαίνετε ακόμα χρωστάμε το ποσό αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα πάμε όμως για επανεξέταση και θα πληρωθούν.

Κατά τα άλλα οκ!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 3.5 μήνες, ήμουν στον 3ο σε οικονομικό τρίκλινο και πληρώσαμε για καισαρική με επισκληρίδιο 2.200, χωρίς τις εξετάσεις του παιδιού (δεν τις θεώρησε απαραίτητες ο γιατρός μου). Γενικά είμαι ευχαριστημένη και με την καθαριότητα και το φαγητό και την υποστήριξη στο θηλασμό - το μόνο αρνητικό ήταν ότι δεν ανταποκρίνονταν πάντα άμεσα οι νοσοκόμες, όταν ζητούσαμε κάτι τηλεφωνικώς. Να προσθέσω ότι από 1.7.2010 ισχύει ΦΠΑ 11% σε όλες τις υπηρεσίες (και στο ΜΗΤΕΡΑ και στο ΙΑΣΩ, κλπ), οπότε θα πρέπει να υπολογίζετε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να διορθωσω κατι: Ειπα παραπανω πως το μαιευτηριο μονο μας κοστισε 2.900 πραγμα που δεν ισχυει..

Τωρα κοιταξα τα χαρτια και ειδα πως μας πηγε 2.100 :oops::oops: Δεν ξερω πως μου ειχε κατσει οτι δωσαμε τοσα, αλλα οφειλω να το πω για να μην αγχωσω ή παραπληροφορησω οποια κοπελα ειναι να γεννησει εκει.

Και παλι συγγνωμη :oops::oops:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...