Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κολπικη εξεταση...


Recommended Posts

ρε κοριτσια αυριο εχω ραντεβου με το γιατρο μου και μου πε οτι θα με εξετασει και κολπικα.σημερα μπηκα στην 36η εβδομαδα...

ποναει???εχω κατααγχωθει.....

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εξαρτάται..Εγώ δεν πονούσα...Αγχώθηκες γιατί φοβάσαι μην πονέσεις?Ή μήπως φοβάσαι μήπως πάθει κάτι το παιδί?Προφανώς θέλει να δει τον τράχηλο σου...Δε θα κάνει κάτι άλλο φαντάζομαι...

 

Πάντως από ότι βλέπω από το ticker σου ΕΙΣΑΙ 36 εβδομάδων (την έκλεισες σήμερα), που σημαίνει σήμερα μπήκες στην 37η εβδομάδα. Οπότε σε μια εβδομάδα το μωράκι σου είναι πανέτοιμο να βγει!Άντε, με το καλό, να παίρνουμε κι εμείς σειρά!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,δεν θα σου αρεσει..κ ενδεχεται ελαχιστα να πονεσεις..αλλα αντεχεται!!(κ οι αντρες πανε εναν στρατο κ μας το κοπανανε μια ζωη!!:mrgreen::mrgreen: ασχετο αλλα θυμηθηκα την φατσα του αντρα μου οταν του περιεγραψα την εξεταση!!)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια μου...

ξερω πως ο μπεμπης δεν εχει αναγκη απο την εξεταση απλα φοβαμαι τον πονο μιας και δεν εχω υποβληθει ξανα σε τετοια εξεταση...

με το καλο και τα δικα σας μωρακια....πως περασε ετσι ο καιρος??

οποτε να μην ανησυχω οτι θα ναι κατι τρομερο ε?

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως και να έχει μην αγχώνεσαι.

Εγώ πάντως πόνεσα πολύ αλλά δύο μέρες μετά γέννησα!

Η πλάκα είναι πως μου είχε πει η γιατρός μου ότι δεν υπήρχε περίπτωση να γεννήσω σε λιγότερο από εβδομάδα γιατί ο τράχηλος ήταν πολύ σκληρός. Με είχαν πιάσει οι πόνοι, νόμιζα πως ήταν το έντερό μου και τελικά πήρα χαμπάρι ότι γεννάω όταν είχα φτάσει στο τρίλεπτο...

Αυτό μόνο να έχεις στον νου σου, μετά αν δεις αιματάκι ή σε πιάσουν οι πόνοι γιατί αυτό μάλλον θα σημαίνει έναρξη τοκετού!

Link to comment
Share on other sites

εμενα με εξετασε ο γιατρος οταν ημουν στους πονους για να δει τον τραχηλο.ε πιο πολυ πονεσα εκει παρα οταν γεννησα που με παταγανε για να βγει το μωρο(καισαρικη).με ειχε ξαναεξετασει για να δει γιατι χανω υγρα ειχε πονεσει μεν αλλα οχι τοσο οσο την ωρα που ημουν στους πονους.παιζει ρολο ποσο χαμηλα ειναι το μωρο??

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ εκανα 3 κολπικες. Σε καμία δεν πονεσα. Απλά αισθάνθηκα κάπως... Άβολα.

Και εμένα μου έλεγαν ότι θα γεννησω μετα την κολπικη. 3 εκανα και ο μπεμπης δεν ήθελε με τίποτα να βγει!

Μην αγχωνεσαι.

Καλώς να δεχθείτε το ζουζουνακι σας.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με εξετασε ο γιατρος οταν ημουν στους πονους για να δει τον τραχηλο.ε πιο πολυ πονεσα εκει παρα οταν γεννησα που με παταγανε για να βγει το μωρο(καισαρικη).

 

 

αυτο ακριβως ενιωσα και εγω!!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

και γω κοριτσια τελικα

αβολα ενιωσα οχι πονο....

εν το μεταξυ παω για καισαρικη τεταρτη γιατι εχω διαβητη και το παιδι ειναι στο στομαχι μου και δεν λεει να κατεβει....

συν οτι εχει μπλεχτει και με τον ομφαλιο στο λαιμο

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι ετοιμάζεσαι να γεννήσεις και φοβάσαι την κολπική εξέταση? :) εγώ δεν την θυμάμαι καθόλου που σημαίνει ότι δεν πρέπει να πόνεσα και πολύ, τους πόνους της γέννας όμως δεν τους ξεχνάς εύκολα!! γι' αυτό μην αγχώνεσαι καθόλου γι' αυτή την εξέταση...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ήθελε να φύγει με άδεια το πρώτο 15νθήμερο του Αυγούστου (είχα ΠΗΤ 15/8/10). Οπότε στις 21/7 (36w +3d) μου έκανε τη κολπική εξέταση (δε μπορώ να πω ότι πόνεσα). Μετά από 3 ώρες άρχισα να έχω συσπάσεις, το απόγευμα της ίδιας μέρας πήγα στο μαιευτήριο με διαστολή 2...!!! Εκ των υστέρων ο γιατρός μου (ο Θεός να τον πει) μου είπε ότι αφαίρεσε τη τραχηλική βλέννα προκειμένου να με "βοηθήσει"!!! Άκου να δεις!! Λες και του είπε κανείς ότι θέλω να με βοηθήσει!!! Και γι'αυτό εξάλλου άρχισα να έχω συσπάσεις. Την επόμενη μέρα το πρωί χωρίς να ρωτήσει εμένα ή τον άντρα μου (!!!), μου βάζει τον ορό για τους τεχνητούς πόνους και σε 2,5 ώρες γέννησα... Ναι με το στανιό!! Επειδή ήθελε να φύγει διακοπές!!! Το φυστίκι μου γεννήθηκε 2830 και όταν τη πήρα στο σπίτι ήταν 2600... Τρομάξαμε να το κάνουμε παιδάκι... Είχα και όλο το ψυχολογικό πόλεμο περι θηλασμού... είναι μικρούλα, δε χορταίνει κλπ κλπ...

Δόξα το Θεούλη, το φυστίκι μας έγινε πλέον 7 μηνών ζουμπουρλό με της μαμάς το γάλα ;) και συνεχίζουμε να θηλάζουμε...

Εν πάσει περιπτώσει, σε επόμενη εγκυμοσύνη δε θα επιτρέψω να μου κάνουν κολπική εξέταση....

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ήθελε να φύγει με άδεια το πρώτο 15νθήμερο του Αυγούστου (είχα ΠΗΤ 15/8/10). Οπότε στις 21/7 (36w +3d) μου έκανε τη κολπική εξέταση (δε μπορώ να πω ότι πόνεσα). Μετά από 3 ώρες άρχισα να έχω συσπάσεις, το απόγευμα της ίδιας μέρας πήγα στο μαιευτήριο με διαστολή 2...!!! Εκ των υστέρων ο γιατρός μου (ο Θεός να τον πει) μου είπε ότι αφαίρεσε τη τραχηλική βλέννα προκειμένου να με "βοηθήσει"!!! Άκου να δεις!! Λες και του είπε κανείς ότι θέλω να με βοηθήσει!!! Και γι'αυτό εξάλλου άρχισα να έχω συσπάσεις. Την επόμενη μέρα το πρωί χωρίς να ρωτήσει εμένα ή τον άντρα μου (!!!), μου βάζει τον ορό για τους τεχνητούς πόνους και σε 2,5 ώρες γέννησα... Ναι με το στανιό!! Επειδή ήθελε να φύγει διακοπές!!! Το φυστίκι μου γεννήθηκε 2830 και όταν τη πήρα στο σπίτι ήταν 2600... Τρομάξαμε να το κάνουμε παιδάκι... Είχα και όλο το ψυχολογικό πόλεμο περι θηλασμού... είναι μικρούλα, δε χορταίνει κλπ κλπ...

Δόξα το Θεούλη, το φυστίκι μας έγινε πλέον 7 μηνών ζουμπουρλό με της μαμάς το γάλα ;) και συνεχίζουμε να θηλάζουμε...

Εν πάσει περιπτώσει, σε επόμενη εγκυμοσύνη δε θα επιτρέψω να μου κάνουν κολπική εξέταση....

 

Δεν μας λες το όνομά του να τον αποφεύγουμε...?

Τι πράγματα είναι αυτά αίσχος πια! :mad:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ήθελε να φύγει με άδεια το πρώτο 15νθήμερο του Αυγούστου (είχα ΠΗΤ 15/8/10). Οπότε στις 21/7 (36w +3d) μου έκανε τη κολπική εξέταση (δε μπορώ να πω ότι πόνεσα). Μετά από 3 ώρες άρχισα να έχω συσπάσεις, το απόγευμα της ίδιας μέρας πήγα στο μαιευτήριο με διαστολή 2...!!! Εκ των υστέρων ο γιατρός μου (ο Θεός να τον πει) μου είπε ότι αφαίρεσε τη τραχηλική βλέννα προκειμένου να με "βοηθήσει"!!! Άκου να δεις!! Λες και του είπε κανείς ότι θέλω να με βοηθήσει!!! Και γι'αυτό εξάλλου άρχισα να έχω συσπάσεις. Την επόμενη μέρα το πρωί χωρίς να ρωτήσει εμένα ή τον άντρα μου (!!!), μου βάζει τον ορό για τους τεχνητούς πόνους και σε 2,5 ώρες γέννησα... Ναι με το στανιό!! Επειδή ήθελε να φύγει διακοπές!!! Το φυστίκι μου γεννήθηκε 2830 και όταν τη πήρα στο σπίτι ήταν 2600... Τρομάξαμε να το κάνουμε παιδάκι... Είχα και όλο το ψυχολογικό πόλεμο περι θηλασμού... είναι μικρούλα, δε χορταίνει κλπ κλπ...

Δόξα το Θεούλη, το φυστίκι μας έγινε πλέον 7 μηνών ζουμπουρλό με της μαμάς το γάλα ;) και συνεχίζουμε να θηλάζουμε...

Εν πάσει περιπτώσει, σε επόμενη εγκυμοσύνη δε θα επιτρέψω να μου κάνουν κολπική εξέταση....

Μάλλον ήσουν άτυχη. Η γιατρός μου αφαίρεσε την τραχηλική βλέννα για να βοηθήσει τον τοκετό στις 39 εβδομάδες και 6 μέρες, αλλά δεν συνέβει απολύτως τίποτα. Η μικρή μου δεν ήθελε με τίποτα να βγει και ας έκανα ό,τι μπορούσα για να επισπεύσω τον τοκετό. Με τους τεχνητούς πόνους έκανα 14 ώρες να γεννήσω στις 40+1!

Link to comment
Share on other sites

και γω κοριτσια τελικα

αβολα ενιωσα οχι πονο....

εν το μεταξυ παω για καισαρικη τεταρτη γιατι εχω διαβητη και το παιδι ειναι στο στομαχι μου και δεν λεει να κατεβει....

συν οτι εχει μπλεχτει και με τον ομφαλιο στο λαιμο

 

μαζι!την τεταρτη μπαινω και εγω για καισαρικη.ποσο βδομαδων θα εισαι?εγω 38+1.

lazxc8j25zd0r93a.pngkk3vi7jqfg1legqo.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαζι!την τεταρτη μπαινω και εγω για καισαρικη.ποσο βδομαδων θα εισαι?εγω 38+1.

 

 

πανω στην αλλαγη θα πεσω 38 εβδομαδες ακριβως....

δεν μου το αφηνει παραπανω με την καμια λογω διαβητη....

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και γω ειμαι στην 31 εβδομαδα και τη φοβαμαι τη κολπικη εξεταση γιατι μια φιλη μου που γεννησε μου ελεγε οτι ποναει θελουν να δουν τον τραχηλο αντε να δω γιοκα μου για σενα ολαααα

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κανενας λογος να φοβαστε την κολπικη εξεταση.εμενα μου εκανε ηδη ο γιατρος μου την 28η βδομαδα να δει το τραχηλο(με κολπικο υπερηχο φυσικα)και απο δω και περα θα με βλεπει σε καθε επισκεψη για να παρακολουθει τον τραχηλο.

 

 

rD0Zp2.png?ot8YqbPD

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κανενας λογος να φοβαστε την κολπικη εξεταση.εμενα μου εκανε ηδη ο γιατρος μου την 28η βδομαδα να δει το τραχηλο(με κολπικο υπερηχο φυσικα)και απο δω και περα θα με βλεπει σε καθε επισκεψη για να παρακολουθει τον τραχηλο.

 

ioanna 25 η 28η εβδομαδα δεν ειναι νωρις για να σου κανει κολπικο υπερυχο?συνηθως απο οτι ξερω γινεται απο τον 8ο και μετα διορθωσε με αν κανω λαθος την 35η εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μήπως μπορεί κάποια να με διαφωτίσει παραπάνω - δεν έχω κάνει ακόμα κολπική - αλλά δεν ξέρω γιατί, μου φαίνεται λίγο απίθανο να πονάει τόοοσο πια. Θέλω να πω αν απλώς ο γιατρός ακουμπάει απαλά τον τράχηλο για να τον ελέγξει, γιατί να πονάει? Άλλο αν τον 'σκαλίζει' και δεν ξέρω κι εγώ τι... Οπότε μήπως έχει να κάνει και με το γιατρό ή τη φάση στην οποία γίνεται η εξέταση (αν γίνεται για έλεγχο ή για να ενεργοποιηθεί ο τοκετός) . Επίσης έχω ακούσει και κοπέλες να λένε ότι τις πονάει το τεστ παπ (που κανονικά ούτε το καταλαβαίνεις) αλλά απ την άλλη φαντάζομαι πως αν ο γιατρός τους είναι 'μπακάλης' όλα είναι πιθανά...

Δεν ξέρω μπορεί απλά να είμαι υπεραισιόδοξη επειδή φτάνει κι η δική μου η ώρα...αν είναι έτσι μη μου το πείτε (χιχι)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κανενας λογος να φοβαστε την κολπικη εξεταση.εμενα μου εκανε ηδη ο γιατρος μου την 28η βδομαδα να δει το τραχηλο(με κολπικο υπερηχο φυσικα)και απο δω και περα θα με βλεπει σε καθε επισκεψη για να παρακολουθει τον τραχηλο.

 

ioanna 25 η 28η εβδομαδα δεν ειναι νωρις για να σου κανει κολπικο υπερυχο?συνηθως απο οτι ξερω γινεται απο τον 8ο και μετα διορθωσε με αν κανω λαθος την 35η εβδομαδα?

 

ηταν οντως νωρις απλως επειδη με ειχε ελεγξει για τυχον κολπιτιδα, ηταν ευκαιρια να δουμε και το τραχηλο.τωρα μου ειπε θα με ξαναδει κολπικα την 34η βδομαδα, κι απο κει και περα σε καθε εξεταση φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

O γιατρός μου στην τελευταία επίσκεψη είπε πως δεν κάνει εξέταση τραχήλου γιατί ιατρικά δεν το θεωρεί σωστό να 'σκαλίζουμε τον τράχηλο'. Σωστός έτσι, μη μου πείτε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ρε κοριτσια συγγνωμη αλλα αγχωθηκα πολυ..σε ποια εβδομαδα ενδεχεται να μου κανει ο γιατροσ μου την κολπικη εξεταση?ειμαι στην 26 εβδομαδα.και πωσ γινεται η εξεταση ακριβως? γιατι οταν ειμουν 3 μηνων εξετασε κολπικα (ενω δεβ ειχα καποιο προβλημα)και χρησιμοποιησε κολποδιαστολεα το οποιο ποναγε υπερβολικα.γινεται κατι τετοιο και τωρα?:(

Link to comment
Share on other sites

εμενα με εξετασε με το χερι 36εβδομαδα και μετα καθε εβδομαδα να δει αν εχω διαστολη δεν ξερω αν ειναι αυτο...ενταξει αισθανηθηκα λιγο αβολα αλλα μαλλον γιατι ειχα ξεσυνηθισει....με το καλο η γεννα σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...