Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6μηνη άδεια και μερική απασχόληση


nikol28

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς να μου πεί το ποσό που θα μου δώσει ο Οαεδ τώρα στην 6μηνα άδεια που διανύω? στην εταιρεία με έχουν με μερική απασχόληση(άσχετα αν δούλευα πάνωαπο 8ςρο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=ineo&showarticle=76

 

Αρθρο 142

 

Ειδική παροχή προστασίας μητρότητας

 

..........

Κατά τη διάρκεια της ως άνω ειδικής άδειας, ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να καταβάλλει στην εργαζόμενη μητέρα μηνιαίως ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως κάθε φορά καθορίζεται με βάση την ΕΓΣΣΕ, καθώς και αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας με βάση το προαναφερόμενο ποσό

 

Σε περίπτωση απασχόλησης μέχρι και 4 ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο από τον ΟΑΕΔ ποσό ισούται με το μισό του καθοριζόμενου ανωτέρω.

.................

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
ΕΜΕΝΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ,ΔΗΛΩΝΕ 6ΩΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ 654,23.

Νομίζω ότι σωστά είναι τα χρήματα που παίρνεις.

Το κατώτερο όριο της εθνικής γενικής ΣΣΕ για τους πλήρως απασχολούμενους είναι 701 ευρώ.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα.

 

είμαι φιλόλογος και δουλεύω σε φροντιστήριο. ήμουν ορισμένου χρόνου με ημιαπασχόληση και όταν χρειάστηκε να πάρω το 6μηνο ο εργοδότης με έκανε αορίστου γιατί διαφορετικά δεν θα είχα αυτό το δικαίωμα αφού η σύμβαση θα έληγε πριν καν ξεκινήσει το 6μηνο. Έκανα λοιπόν τα χαρτιά και τα κατέθεσα. περιμένω απάντηση 27 Αυγούστου από τον ΟΑΕΔ. η ερώτησή μου είναι :

 

Έχω δικαίωμα να πάρω το εξάμηνο αφού δούλευα με ημιαπασχόληση? και αν ναι το ποσό θα είναι το ίδιο με την πλήρη απασχόληση δηλαδή περίπου στα 600 ευρώ??

 

Αν ξέρει κάποιος ας με κατατοπήσει για να μου φύγει και η αγωνία.:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια φιλη μου η οποια δουλευε επισης με ημιαπασχοληση αοριστου χρονου 5ωρο αν δεν κανω λαθος το πηρε το εξαμηνο και τα χρηματα που επερνε ηταν κανονικα 690.Δεν βρισκω λογο να στο απορριψουν..Με το καλο να ελθει το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τελικά σήμερα στον ΟΑΕΔ και πήρα την απόφαση για το εξάμηνο. Πήρα τα μισά λεφτά δηλαδή 345 ευρώ γιατί ήμουν μερικής απασχόλησης. ευχαριστώ για τις ευχές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω δύο μερικές απασχολήσεις, από 4 ώρες η καθεμία, δουλεύω δηλαδή 8 ώρες την ημέρα. Από τον οαέδ, μου είπανε ότι επειδή είμαι μερική απασχόληση, θα πάρω τα μισά χρήματα, δηλ. 345 ευρώ. Δεν μου φαίνεται λογικό κάτι τέτοιο, γιατί δουλεύω κανονικά 8 ώρες, αλλά σε δύο εργοδότες. Έχει κανείς παρόμοια περίπτωση? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Γεια σας ,

θελω να ρωτησω, αν γνωριζετε , καθε ποτε πληρωνοσαστε απο τον οαεδ για το εξαμηνο? Καθε πρωτη εργασιμη ή οταν κλεινετε μηνα απο την καταθεση των δικαιολογητικων?

Επισης το ποσο ειναι στανταρ ή αναλογα το μισθο (4ωρη,6ωρη κτλ) ?

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατεθεσα τα δικαιολογιτικα στις 21/03/10 και θα πληρωθώ την Δευτέρα 03/04/10 για τις υπόλοιπες μέρες του Απριλίου που δεν πληρώθηκα από την δουλειά μου,έχω πάρει τους 3,5 μήνες από την δουλειά. Οσο αφορά το ποσό δεν ξέρ αν είναι στάνταρ ή αλλάζει ανάλογα με το μισθό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια επειδή δεν έχω χρόνο να ψάξω ρωτάω το εξής.

Μια φίλη μου έχει σύμβαση ορισμένου χρόνου και δουλεύει με ημιαπασχόληση. Δικαιούτε να πάρει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, και αν ναι θα πάρει όλα τα 690 που παίρνουμε ή θα πάρει τα μισά?

Είναι στον ίδιο εργοδότη 3 χρόνια.

Ας μου απαντήσει κάποια που γνωρίζει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σε ρωτησω κατι ,πως εχει συμβαση ορισμενου χρονου και δουλευει 3 χρονια ?

μηπωσ ενοεισ αοριστου χρονου ?

αν εχει αοριστου βγενει σε εξαμηνο αλλα περνει τα μισα σχεδον .

αν εχει οντωσ ορισμενου δεν ξερω καν αν εχει καν το δικεομα να βγει στο προγραμμα του ΟΑΕΔ .

http://www.somtechnik.gr/Pravo/SxesiErg.htm

δεσ εδω καπου γραφει¨:Αν μετά τη λήξη της σύμβασης ορισμένου χρόνου, ο εργοδότης εξακολουθεί να δέχεται τις υπηρεσίες του εργαζόμενου, τότε θεωρείται ότι η σύμβαση ανανεώθηκε για αόριστο χρόνο.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Εδώ μπορεί να υπάρξουν κάποιες εξαιρέσεις ως προς την ακριβή ημερομηνία λήξης της σύμβασης. Αν η συναφθείσα σύμβαση αφορά πχ εργασία για την αντικατάσταση συναδέλφου που απουσιάζει (λόγω ασθένειας, εγκυμοσύνης κλπ) τότε η σύμβαση εξακολουθεί να θεωρείται σύμβαση ορισμένου χρόνου, ακόμα κι αν λόγω παράτασης της απουσίας του παραταθεί κι η σύμβαση πέρα από την αρχικά συμφωνηθείσα ημερομηνία. Παρόμοια, αν η σύμβαση σχετίζεται με την ολοκλήρωση ενός έργου και η περάτωση του έργου καθυστερεί, τότε η νομολογία δέχεται ότι η σύμβαση εξακολουθεί να διατηρεί το χαρακτήρα της σα σύμβαση ορισμένου χρόνου.

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

λεει και αυτο :Κατά τη διάρκεια της ισχύος της σύμβασης ορισμένου χρόνου, εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις νόμων και συλλογικών συμβάσεων που διέπουν τη σύμβαση αορίστου χρόνου.

 

παντοσ καλυτερα να ρωτησει στον ΟΑΕΔ .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχει 9μηνη σύμβαση κάθε χρόνο η οποία λήγει κάθε Ιούνιο για τρεις μήνες (και μπαίνει στο ταμείο). Έτσι δουλεύει 3 χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή δεν έχω χρόνο να ψάξω ρωτάω το εξής.

Μια φίλη μου έχει σύμβαση ορισμένου χρόνου και δουλεύει με ημιαπασχόληση. Δικαιούτε να πάρει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, και αν ναι θα πάρει όλα τα 690 που παίρνουμε ή θα πάρει τα μισά?

Είναι στον ίδιο εργοδότη 3 χρόνια.

Ας μου απαντήσει κάποια που γνωρίζει.

Ευχαριστώ.

 

Επισης μπορειτε να δειτε και αυτα

Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου σε συνάρτηση με το επιπλέον 6μηνο

Δικαιουμαι το εξαμηνο? (καθηγ. φροντιστηριου)

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
ΕΜΕΝΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ,ΔΗΛΩΝΕ 6ΩΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ 654,23.

 

ισχύει αυτό κορίτσια όντως ??? καμμια αλλη 6ωρη που εχει εμπειρια?

πειτε μου γιατι καίγομαι.

πήρα χαρτι απο τον ΟΑΕΔ που λεει για πληρη απασχοληση δινουν 690,23 ?

και για μερικη απασχοληση 345,12 ?

ειναι λαθος γραμμενο? ή οντως βαζουν τελικα το ημι και το μερικη στο ιδιο τσουβαλι ??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! θα ηθελα την βοηθεια καποιας κοπελας που γνωριζει. ειμαι σε 6μηνη αδεια του οαεδ κ χθες πληρωθηκα για τον πρωτο μηνα 644€. τοσα θα παιρνω καθε μηνα? γιατι καπου εδω μεσα ειχα διαβασει οτι ειναι περιπου 690€.

Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό κορίτσια όντως ??? καμμια αλλη 6ωρη που εχει εμπειρια?

πειτε μου γιατι καίγομαι.

πήρα χαρτι απο τον ΟΑΕΔ που λεει για πληρη απασχοληση δινουν 690,23 ?

και για μερικη απασχοληση 345,12 ?

ειναι λαθος γραμμενο? ή οντως βαζουν τελικα το ημι και το μερικη στο ιδιο τσουβαλι ??

Εγώ ήξερα ότι για 4 ώρες και κάτω δίνουν το μισό ποσό και για 4,5 ώρες και πάνω ολόκληρο το ποσό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήξερα ότι για 4 ώρες και κάτω δίνουν το μισό ποσό και για 4,5 ώρες και πάνω ολόκληρο το ποσό...

 

μακαρι απλα να ειναι λαθος διατυπωση στο χαρτι απο υπάλληλο που αντι για ημι εγραψε μερικη.

ΜΑΚΑΡΙ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...