Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΗΝ ΘΗΛΗ?ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?


Recommended Posts

Η μικρή μου, πολλές φορές μου τραβάει την θηλή και τρίβει το μάτι της.

Τι σημαίνει αυτό? Οτι άδειασε ο μαστός ή βαριέται και παίζει?

 

Ανησυχώ μήπως συμβαίνει το δεύτερο, γιατί είναι και φαγανού.Ενώ βγήκε απο το νοσοκομείο 2850, τώρα είναι ήδη 5 κιλά!Σημειώστε οτι το τράβηγμα της θηλής, γίνεται απο το απόγευμα και μετά.

 

Τι συμβαίνει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τίποτα δεν συμβαίνει!

 

άσε το μωρό να εκφραστεί ελεύθερα!

 

Aglaia σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση.Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.Εχθές το βράδυ αδιαθέτησα για 2η φορά απο την γέννα...συμβαίνει συχνά, τόσο σύντομα?

 

Σήμερα η μικρή δείχνει ανήσυχη και οτι δεν χορταίνει, ενώ την έχω σχεδόν όλη μέρα στο στήθος.Πόσο επηρεάζει η περίοδος τον θηλασμό? Η σύσταση του γάλακτος, αλλάζει κατα κάποιον τρόπο?Πρέπει να παίρνω κανένα συμπλήρωμα τις συγκεκριμένες μέρες, πέρα απο τον σίδηρο?Σημείωσε οτι η περίοδος μου δεν άλλαξε καθόλου, ως προς το αίμα.Δηλαδή χάνω ΑΡΚΕΤΟ! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Almodobar κανονική περιοδος δευτερη φορά ? Λιγο περιεργο μου φαινεται αυτο ... Τις πρωτες 50 μέρες δεν μετράμε σαν περιοδο το αιμα ..ετσι μου χε πει ο γυναικολόγος μου γιατι και γω ξαναειδα αιμα την 40η μέρα αλλα ήταν λοχεια ακομα !

 

Στην 8η εβδομάδα (νομιζω εκει ειστε τωρα) το μωρό κανει αλμα ανάπτυξης . Δεν εχει σχεση με σενα αλλα με τις ανάγκες του :D Βαλτο στο στηθος συνέχεια να ρυθμίσει την παραγωγή :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Almodobar κανονική περιοδος δευτερη φορά ? Λιγο περιεργο μου φαινεται αυτο ... Τις πρωτες 50 μέρες δεν μετράμε σαν περιοδο το αιμα ..ετσι μου χε πει ο γυναικολόγος μου γιατι και γω ξαναειδα αιμα την 40η μέρα αλλα ήταν λοχεια ακομα !

 

Στην 8η εβδομάδα (νομιζω εκει ειστε τωρα) το μωρό κανει αλμα ανάπτυξης . Δεν εχει σχεση με σενα αλλα με τις ανάγκες του :D Βαλτο στο στηθος συνέχεια να ρυθμίσει την παραγωγή :D

 

Κι όμως Λαμπρινή.Είναι ξεκάθαρο.Τα λόχεια μου είχαν τελειώσει νωρίς.Και μόλις πέρασε ένας κύκλος, ξανα αδιαθέτησα.Πρέπει να είμαι πολύ τυχερή!και σπάνια περίπτωση :cool:

 

Σε ευχαριστώ που με καθυσήχασες, με το άλμα ανάπτυξης.Ένιωθα οτι είμαστε σε μεταβατικό στάδιο, αλλά δεν ήμουν σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι όμως Λαμπρινή.Είναι ξεκάθαρο.Τα λόχεια μου είχαν τελειώσει νωρίς.Και μόλις πέρασε ένας κύκλος, ξανα αδιαθέτησα.Πρέπει να είμαι πολύ τυχερή!και σπάνια περίπτωση :cool:

 

Εμενα μου κοπηκαν τα λοχεια 10-15 μερες μετα την γεννα . Ενα μηνα καθαρή και την μερα που πηγαινα στον γυναικολόγο ειδα αιμα κατακοκκινο το πρωι ! Κρατησε 2-3 μερες και σταμάτησε και ξαναειδα αιμα -την κανονικη περιοδο- στους 3 μήνες .

Ατυχες ειμαστε !!!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aglaia σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση.Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.Εχθές το βράδυ αδιαθέτησα για 2η φορά απο την γέννα...συμβαίνει συχνά, τόσο σύντομα?

 

όχι πολύ συχνά αλλά συμβαίνει!

 

Σήμερα η μικρή δείχνει ανήσυχη και οτι δεν χορταίνει, ενώ την έχω σχεδόν όλη μέρα στο στήθος. Πόσο επηρεάζει η περίοδος τον θηλασμό?

Μερικές φορές τον επηρεάζει τόσο που το μωρό να είναι όλη μέρα στο στήθος (όπως βλεπεις δεν γράφω κάτι που δεν ξέρεις!)

 

 

Πρέπει να παίρνω κανένα συμπλήρωμα τις συγκεκριμένες μέρες, πέρα απο τον σίδηρο?

Νομίζω ότι έχει νόημα να πάρεις κάτι αλλά να το ξεκινήσεις 3-4 μέρες νωρίτερα για να έχει επίδραση τις μέρες της περιόδου.

 

Πάρε το fenugreek της solgar, 1 ταμπλέτα Χ 3 φορές τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι τίποτα άλλο...η μικρή έφτασε ήδη τα 5 κιλά, εγώ έχω χάσει 11 κιλά, έχω τους πόνους της περιόδου και με πονάει αφόρητα...η ΠΛΑΤΗ ΜΟΥΥΥΥΥ! :(:P

 

Τώρα που το σκέφτομαι, οι άντρες είναι για πολλές σφαλιάρες..έτσι το λέω...επειδή δεν έχουν τίποτα .. :cool: δεν ξέρω αν με πιάνεις! :wink::P:lol:

Link to comment
Share on other sites

Aglaia συγνώμη αν σε κουράζω...ίσως και να πάρω μάστερ με τόσο διάβασμα που έχω ρίξει, αλλά όπως καταλαβαίνεις χρειάζομαι και μια δεύτερη γνώμη, απο κάποιον πιο έμπειρο απο μένα. :oops:

 

Το Fenugreek είναι βιταμίνες? :roll:

 

Θα ρωτήσω και τον γιατρό μου και θα πάω να το πάρω.(είμαι και αλλέργική σε κάποια συστατικά της ασπιρίνης, γι' αυτό και διπλοτσεκάρω τα φάρμακα)

Link to comment
Share on other sites

Και όχι τίποτα άλλο...η μικρή έφτασε ήδη τα 5 κιλά, εγώ έχω χάσει 11 κιλά, έχω τους πόνους της περιόδου και με πονάει αφόρητα...η ΠΛΑΤΗ ΜΟΥΥΥΥΥ! :(:P

Χρειάζεσαι επειγόντως γυμναστική!

 

Τώρα που το σκέφτομαι, οι άντρες είναι για πολλές σφαλιάρες..έτσι το λέω...επειδή δεν έχουν τίποτα .. :cool: δεν ξέρω αν με πιάνεις! :wink::P:lol:

σε πιάνω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Fenugreek είναι βιταμίνες? :roll:

 

όχι, δεν είναι βιταμίνες, οι βιταμίνες έχουν άλλα ονόματα.

 

Είναι εκχύλισμα από τους σπόρους του φυτού τριγωνέλλα που δεν έχει καμία σχέση με την ασπιρίνη αλλά έχει με τον παστουρμά. Είναι το βασικό συστατικό για το μίγμα μπαχαρικών που βάζουν πάνω στον παστουρμά!

 

Θα ρωτήσω και τον γιατρό μου και θα πάω να το πάρω.

θα το ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Almodovar, για τους πόνους της πλάτης ήθελα να σου στείλω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς... Κουράγιο! Θα περάσουν κι αυτοί. Και σε μένα κράτησαν κανα 2 μήνες, και μετά τα πράγματα βελτιώνονταν σταθερά. Κουράγιο λοιπόν! Μπόρα είναι, θα περάσει! Φιλιά στο μωράκι σου και ... να ξέρεις , εν μέρει είσαι και τυχερή που έχασες τόσα κιλά (αν βέβαια το είχες ανάγκη...), αλλά να προσέχεις και τον εαυτό σου, ε! Τρώγε καλά και ξεκουράσου όσο μπορείς, χώσε και καμιά πεθερά/μαμά/σύζυγο να σου κάνουν καμιά δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Αχ!Σας ευχαριστώ πολύ!Μου δίνετε κουράγιο να συνεχίσω ακάθεκτη! :P

 

Στο φινάλε, όταν κοιτάζω την μικρή, ξεχνάω τα πάντα! :D

 

Αglaia θα το αγοράσω τότε, κατευθείαν, αύριο.Χίλια ευχαριστώ, για άλλη μια φορά! :wink: Με έσωσες πάλι!

 

kisses!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αγλαϊα! Εγώ οταν αδιαθετω παρατήρησα μείωση της ποσότητας αντλησης μα βδομάδα πριν όπως και κατα τη διάρκεια της αδιαθεσίας. Έφτασα στο σημείο να αντλώ 6 φορές την ημέρα για να εξασφαλίσω το γάλα (οριακά) που χρειαζόταν το μωρο μου για όταν λείπω στη δουλειά. Μήπως βοηθήσουν οι fenugreek ή να πίνω μαγιά μπύρας ή έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις?

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αγλαϊα! Εγώ οταν αδιαθετω παρατήρησα μείωση της ποσότητας αντλησης μα βδομάδα πριν όπως και κατα τη διάρκεια της αδιαθεσίας. Έφτασα στο σημείο να αντλώ 6 φορές την ημέρα για να εξασφαλίσω το γάλα (οριακά) που χρειαζόταν το μωρο μου για όταν λείπω στη δουλειά. Μήπως βοηθήσουν οι fenugreek ή να πίνω μαγιά μπύρας ή έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις?

 

Νομίζω ότι το fenugreek έχει καλύτερα αποτελέσματα από τη μαγιά. Παλιά δεν το πρότεινα γιατί ήταν δύσκολο να βρεθεί, τελευταία όμως η solgar φαίνεται να έχει εξαπλωθεί περισσότερο, οπότε το προτείνω.

 

Νομίζω ότι είναι καλό να το ξεκινάς 3-4 μέρες πριν από τη μέρα που περιμένεις τη μείωση.

 

Και γράψε μας την εμπειρία σου για να ξέρουμε τι γίνεται. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Αγλαϊα! Εγώ οταν αδιαθετω παρατήρησα μείωση της ποσότητας αντλησης μα βδομάδα πριν όπως και κατα τη διάρκεια της αδιαθεσίας. Έφτασα στο σημείο να αντλώ 6 φορές την ημέρα για να εξασφαλίσω το γάλα (οριακά) που χρειαζόταν το μωρο μου για όταν λείπω στη δουλειά. Μήπως βοηθήσουν οι fenugreek ή να πίνω μαγιά μπύρας ή έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις?

 

Νομίζω ότι το fenugreek έχει καλύτερα αποτελέσματα από τη μαγιά. Παλιά δεν το πρότεινα γιατί ήταν δύσκολο να βρεθεί, τελευταία όμως η solgar φαίνεται να έχει εξαπλωθεί περισσότερο, οπότε το προτείνω.

 

Νομίζω ότι είναι καλό να το ξεκινάς 3-4 μέρες πριν από τη μέρα που περιμένεις τη μείωση.

 

Και γράψε μας την εμπειρία σου για να ξέρουμε τι γίνεται. :wink:

Καλημέρα

Επειδή είμαι και εγώ στις άτυχες που παρά τον θηλασμό, έχω κανονικά περίοδο (από τον 2ο μήνα), μέχρι τώρα έπαιρνα μαγιά, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και το fenugreek. Ξεκινάμε λοιπόν 3-4 μέρες πριν και για πόσες μέρες το παίρνουμε;

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...