Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατοικιδιο ρομποτ?


elenik

Recommended Posts

Τι γνωμη εχετε γι αυτο?

http://www.gadgetlife.gr/displayITM2.asp?ITMID=2983#

 

Ο Βασιλης ζηταει κατοικιδιο αλλα ξερω οτι δεν θα το φροντιζει και ισως το κακομεταχειριστει (κατι που δεν θελω).

Απο την αλλη ειναι κατι ψευτικο (δεσιμο με ρομποτ δεν ξερω πως γινεται)

 

Θα το περνατε σαν εναλλακτικη?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι γνωμη εχετε γι αυτο?

http://www.gadgetlife.gr/displayITM2.asp?ITMID=2983#

 

Ο Βασιλης ζηταει κατοικιδιο αλλα ξερω οτι δεν θα το φροντιζει και ισως το κακομεταχειριστει (κατι που δεν θελω).

Απο την αλλη ειναι κατι ψευτικο (δεσιμο με ρομποτ δεν ξερω πως γινεται)

 

Θα το περνατε σαν εναλλακτικη?

 

Xαχαχα!Πλάκα έχει!Η τιμή του είναι καλή.Κάνε μια δοκιμή για να δείς αντιδράσεις!Εγώ θα το έπαιρνα. 8)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έπαιρνα γιατί στην ουσία είναι ένα παιχνίδι, εξελιγμένο μεν παιχνίδι δε. Και σαν παιχνίδι που είναι και σίγουρα το καταλαβαίνουν τα παιδιά κάποια στιγμή που θα το βαρεθεί θα το βάλει στη γωνία και έληξε το ζήτημα. Έτσι δεν θα μάθει να φροντίζει ποτέ ένα αληθινό ζωάκι και τι ευθύνες και χαρές έχει αυτή η φροντίδα αφού όποια στιγμή θέλει θα ξέρει ότι μπορεί να το αφήσει αταϊστο και γενικά αφρόντιστο.

Μήπως να περιμένεις να μεγαλώσει λίγο ακόμα ή να του πάρεις κανένα άλλο ζωάκι με εύκολη φροντίδα π.χ. πουλάκι κλπ?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πολύ καλύτερο είναι ένα γατάκι, που δεν χρειάζεται τόση φροντίδα όσο κάποιο άλλο κατοικίδιο.

Λόγω του ότι είναι ελεύθερη η γάτα και μπαινοβγαίνει, δεν είναι και δυσάρεστο σαν αίσθηση όπως κάποιο άλλο ζωάκι που είναι αναγκασμένο να είναι περιορισμενο σε κλουβάκι...

 

εμείς κάποτε είχαμε αγοράσει ινδικό χοιρίδιο, που όμως το είχαμε ελεύθερο στο σπίτι. (πηγαίναμε δημοτικό).

το αγαπούσαμε πολύ, και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να είναι σε ένα κλουβί όλη μέρα.

έτρωγε τα καλώδια και τις σακούλες κανονικά. και τα κακάκια του ήταν σε μέγεθος ρυζιού, μαζεύονταν ευτυχώς εύκολα και τα έβρισκες σε κάποιες γωνιές.

όταν έμπαινε κάποιος σπίτι σφύριζε, απο την χαρά της,... (ουιτ ουιτ ουιτ!!!!!)όταν φοβόταν κατουριόταν το καημενούλι... τη φωνάζαμε piggy..

 

λέγονται guinnea pigs.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Cuy_in_the_kitchen_edit1.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Nibbles_and_strips_2.jpg

είναι όσο δυο παλάμες μαζί...

 

οπτικά μοιάζουν πάρα πολύ με το ζωάκι της φωτό.

 

όμως όσο το σκέφτομαι με στεναχωρεί τελικά η οποιαδήποτε τήρηση ζώου σε σπίτι αποκλειστικά...

για αυτό λέω γάτα. αν εχετε κήπο, σκύλο. όμως και αυτοί στεναχωριούνται γιατι θέλουν συντροφιά. δεν είναι ζώα που μένουν μόνα τους στην φύση, μένουν σε αγέλες... και την δική μου στεναχωριέμαι αφάνταστα που δεν έχει άλλο ζωάκι να παίζει.

η γάτα όμως, είναι ανεξάρητη εντελώς.

τα guinnea pigs θέλουν το γρασιδάκι τους,..... και δυστυχώς σε κήπο είναι πιθανό να φύγουν... είναι πολύ συναισθηματικά πάντως...γλυκούλικα πλασματάκια...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να περιμένεις να μεγαλώσει λίγο ακόμα ή να του πάρεις κανένα άλλο ζωάκι με εύκολη φροντίδα π.χ. πουλάκι κλπ?

 

Πήραμε χελωνιτσα αλλα δεν τους δινει καμια σημασια πια (ειναι πλεον δικη μου ευθυνη και ευτυχως με μικρες απαιτησεις). Η χελωνα , το ψαρακι, το πουλακι δεν ειναι κατι που μπορει να δεθει, να παιξει , να αγκαλιασει.

 

Οσο για γατα δεν δενονται καθολου και εξαφανιζονται εκει που δεν το περιμενεις (ακομα θυμαμαι την πικρα που πηρα οταν εφυγε ξαφνικα και δεν την ξαναειδα). Αν ειχα κηπο θα επερνα οπωσδηποτε ενα σκυλο αλλα σε διαμερισμα θα υποφερει το καημενο. Χωρια που θελει πολυ μα πολυ φροντιδα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ειχα κηπο θα επερνα οπωσδηποτε ενα σκυλο αλλα σε διαμερισμα θα υποφερει το καημενο. Χωρια που θελει πολυ μα πολυ φροντιδα

 

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ Ελένη...... και θέλω τόσο πολύ να της πάρω ένα σκυλάκι αλλά το αποκλείω λόγω του διαμερίσματος.

Πάντως η δικιά μου το ρομποτάκι θα το θεωρούσε παιχνίδι και μετά από λίγο θα ήταν στα αζήτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έπαιρνα γιατί στην ουσία είναι ένα παιχνίδι, εξελιγμένο μεν παιχνίδι δε. Και σαν παιχνίδι που είναι και σίγουρα το καταλαβαίνουν τα παιδιά κάποια στιγμή που θα το βαρεθεί θα το βάλει στη γωνία και έληξε το ζήτημα. Έτσι δεν θα μάθει να φροντίζει ποτέ ένα αληθινό ζωάκι και τι ευθύνες και χαρές έχει αυτή η φροντίδα αφού όποια στιγμή θέλει θα ξέρει ότι μπορεί να το αφήσει αταϊστο και γενικά αφρόντιστο.

 

Τελικα αυτο σαν σκεψη δεν μου αρεσει καθολου. Φαντασου να το εβλεπα και στην πραξη. Να καταφερναμε πχ να παρουμε ενα σκυλο καποια στιγμη και να του φαιροταν οπως στο παιχνιδι. Πχ . Παμε διακοπες και καμια εννοια και καλα τι θα γινει το ζωο. Η να μου ελεγε το αλλο δεν το εβγαζα βολτα για τσισα ή δεν το εκανα μπανιο. Χωρια που τι γινεται σε περιπτωση που χασεις το καροτο :lol::lol:

Ειναι βολικο δεν λεω (ειδικα οσοι εχουν περασει το που θα αφησω το σκυλακι τωρα που θα παω διακοπες ξερουν τι εννοω) αλλα .... μπαααα!

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι σίγουρα.... είναι απο την άλλη και μια προετοιμασία για την ζωή, το πως θα χειριστεί αυτό το θέμα.. (εργαλείο ζωής βασικά)

 

ναι και εγώ το θυμάμαι που είχε πολύ πλάκα που ήταν ελεύθερο στο σπίτι. έτρεχε , και είχε μάρμαρο στο σπίτι, και στις γωνίες/στροφές έριχνε κανονικά κολιές όπως στα κινούμενα σχέδια!!! πολύ πλάκα!

 

αλλά μην το πάρετε εάν δεν αντέχετε στην ιδέα ότι μπορεί να βρείτε κάπου κάπου κακάκια. δηλαδή είναι για λίγο μεγαλύτερα παιδιά πολύ καλό.

αλλιώς ήταν καθαρό δεν είναι δηλ. σαν τα λαγουδάκια που μυρίζουν.

στην Γερμανία είναι εντελώς διαδεδομένα..!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δε θα επαιρνα καποιο κατοικιδιο στο παιδι, κυριως επειδη θεωρω πολυ επικινδυνα τα μικροβια που εχουν. Να σου πω τι αρεσει πολυ στα παιδια; Τα ψαρακια. Αν παρεις ενα ενυδρειο, δε θα εχει φοβο να παθει κατι κακο και θα καθεται με τις ωρες να κοιταζει τα ψαρακια και θα θελει και να τα ταιζει.Το μονο που θα πρεπει να κανετε εσεις ειναι να αλλαζετε νερακι μια φορα το μηνα (πολυ ευκολο,15 λεπτα υποθεση).

Δοκιμασμενο 100%!!Τα μικρα τρελαινονται απο χαρα και εσυ εχεις το κεφαλι σου ησυχο (δε θα εχεις το αγχος τι θα κανει στο ζωακι ή τι κακο μπορει να κανει ενα ζωακι σε αυτο οταν θα πας τουαλεττα!!!) :idea:

Link to comment
Share on other sites

Και πιστεψτε με, τα μικρα δενονται με τα ψαρακια, τους δινουν ονοματα, τους μιλουν. Γενικα, τα λατρευουν. Εγω μεγαλωσα σε σπιτι με σκυλο και με ψαρακια,αλλα στο σπιτι μου δε θα επαιρνα σκυλι.Μεγαλος μπελας! (ειδικα αν θες να λειψεις λιγες μερες). Χωρια οτι το σκυλι μετα απο 15 χρονια πεθαινει, κατι που ειναι πολυ ασχημο. Ενω τα ψαρακια, και να πεθανει καποιο, παιρνεις ενα ιδιο και δε καταλαβαινει τιποτα.Γενικα εγω ειμαι πολυ υπερ για τα ψαρακια, ειδικα για παιδια μικρης ηλικιας που δεν καταλαβαινουν οτι δε κανει πχ να φιλουν ή να βαζουν στο προσωπο τους το ζωακι...

Link to comment
Share on other sites

Κουκλίτσα, τα μικρόβια που ταλαιπωρούν τα ζώα, δεν μεταδίδονται στον άνθρωπο. Μόνο η λύσσα - για την οποια και εμβολιάζονται τα ζώα. όλα τα άλλα εμβόλια που κάνει ένα ζώο γίνονται για την δική του προστασία!

 

ακόμα και ψύλλους να έχει ένα ζώο αδέσποτο, αυτοι δεν πηγαίνουν στον άνθρωπο. στο κατοικίδιο, θα του βάζεις την ειδική αμπούλα και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

ακόμα και τα πολύ μικρά παιδιά μαθαίνουν πολύ εύκολα πως να φέρονται σε έναν σκύλο με την καθοδήγηση, του γονιού τους.

 

τα παιδιά καταλαβαίνουν πολύ καλά εάν ένα ψαράκι πεθάνει. κάποιος θα το δεί, κάποιος θα το πεί σε κάποιον άλλο κάτι θα ακούσουν μια μέρα δεν θα είναι κανένα ψαράκι στο ενυδρείο και την άλλη θα είναι?

θεωρώ πολύ δύσκολο να καταφέρεις να το κάνεις αυτό, και να το καταφέρεις για ποιό λόγο.?

 

είναι γνωστό, το έχουμε ξανασυζητήσει και σε άλλο τοπικ για το ενυδρείο, ο θάνατος ενός κατοικίδιου όσο και αν ακούγεται αυτό, πολύ λυπηρό, είναι ένας τρόπος με τον οποίο ένα παιδί μπορεί να καθοδηγήθεί απο τους γονείς του, στο πως να αντιμετωπίσει μια απώλεια στην ζωή του.

 

αυτό δεν είναι κάτι που πρέπει να αποφεύγεται... -και να λέει ψέμματα ο γονιός στο παιδί... ίσα ίσα είναι κάτι στο οποίο οι γονείς μόνο καλό κάνουν στο παιδί, όταν το αντιμετωπίζουν σαν μέρος της ζωής και κάτι που κάποιες φορές είναι αναπόφεκτο....

και το να αντικαθιστάται ένα ζωάκι τόσο εύκολα, δεν είναι κάτι που περνά και απο τον γονιό συναισθηματικά?

αποκλείεται να αγαπάς ένα ζωάκι το ίδιο με ένα άλλο που μόλις ήρθε.

δεν είναι μόνο τα όσα λέμε αλλά και τα όσα αισθανόμαστε που περνάνε ατόφια στα παιδιά.

 

καλύτερα κατά τη γνώμη μου, να υπάρχει σωστό δέσιμο με ένα ζωάκι που ίσως μια μέρα δεν θα έινια πια εδώ,... παρά μια σχέση με ένα ζωάκι η οποία είναι υποκατάστατο σχέσης, η οποία εάν πεθάνει δεν είχε καμία σημασία.

 

δίνεται το λάθος μύνημα στα παιδιά με μια τέτοια διαδικασία. - ότι είναι ζωάκι, ότι δεν είναι τοσο σημαντικό.

κατά τη γνώμη μου, τότε, καλύτερα θα είναι να παίζει συμβολικά με τα ζωάκια... !

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

για το τι έχουν πεί άλλοι παιδίατροι σε μητέρες για τα σκυλιά δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=54&postdays=0&postorder=asc&start=0

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω προσωπικα δε θα επαιρνα καποιο κατοικιδιο στο παιδι, κυριως επειδη θεωρω πολυ επικινδυνα τα μικροβια που εχουν.

Μικρή ήμουνα συνέχεια αγκαλιά - αυτοκόλητη με το σκύλο μας. Μετά που τον έπιανα θυμάμαι δεν έπλενα ποτέ τα χέρια μου, και έτρωγα, πιπιλούσα το δάχτυλό μου.. Δεν έπαθα τίποτα.

Κουκλίτσα, για άλλη μια φορά ΧΑΛΑΡΩΣΕ. Έχω αρχίσει λίγο και εκνευρίζομαι. (Αναρωτιέμαι... είμαι η μόνη..? :roll: )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγαπάω πολύ τα ζώα, αλλά ποτέ δεν είχα κάποιο τετράποδο φίλο γιατί δεν τα θέλαν οι γονείς μου.

 

Επίσης ότνα παντρευτήκαμε δεν αποκτήσαμε κατοικίδιο γιατί λείπαμε πολλές ωρες και δεν θέλαμε να φυλακίσουμε κάποιο ζωάκι μόνο του σε διαμέρισμα.

 

Όταν μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρουμε ένα σκυλάκι το οποίο να χωράει σε διαμέρισμα. Αν και μας αρέσουν τα μεγάλα σκυλιά δεν υπάρχει περίπτωση να τα περιορίσουμε σε άνα μπαλκόνι.

 

Θεωρώ ότι είναι καλό τα παιδιά να μεγαλώνουν με ζώα και ότι παίρνουν πολλά από τη σχέση μεταξύ ανθρωπου-ζώου. Βέβααι αν είναι να τρέχουμε Όλη μέρα και να είναι μόνο του σπίτι το σκυλάκι, και πάλι δεν θα το κάνουμε..

 

Εγώ λατρέυω τα ζώα και το θεωρώ χαρά μου να κατοικώ μαζί τους ότι και αν είναι αυτά και θέλω και τα παιδιά μου να μεγαλώσουν έτσι. Αρκεί να τα σέβονται και να μην τα βλέπουν ως παιχνίδι

 

κουκλίτσα, τα ζώα εαν εμβολιαστούν δεν αποτελούν κίνδυνο..εξάλλου ήδη συγκατοικούμε με εκατομύρια βακτήρια και άλλους μικροοργανισμούς...Και να μπορούσαμε να δημιουργήσουμε άσηπτο περιβάλλον,δεν θα μπορούσαμε να κατοικήσουμε σε αυτό.

 

 

Τελος για να πω την γνώμη μου για το ρομποτ, θεωρώ ότι τα παιδιά θα το δουν σαν παιχνίδι και ότι σε λίγο καιρό θα το βαρεθούν. Το ρομπότ μπορεί να ανταποκρίνεται όταν παίζεις μαζί του αλλά τις υπόλοιπες ώρεες είναι άψυχο. Δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα ζωάκι!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο καθενας εχει την αποψη του.Απλα εγω δε θα επαιρνα κατοικιδιο στο παιδι.Γιατι οπως και να το κανεις υπαρχουν τριχες, οι οποιες εχουν μικροβια. Ειδικα αν το βγαζεις εξω να κανει τσισα. Εκτος αυτου, η γατα πχ εχει φοβο να σου γρατζουνησει το παιδι και οι τριχες τις γατας ειναι επικινδυνες. Οσο για τα ψαρακια, εαν σε ενα ενυδρειο εχεις 15-20 μικρα ψαρακια, δεν υπαρχει περιπτωση το παιδι να καταλαβει οτι καποιο λειπει (σε περιπτωση που ψοφησει) . Εγω λεω τη δικη μου αποψη, επειδη ειχαμε σκυλο στο σπιτι των γονιων μου απο τα 13 μου και παρολο που το λατρευω θεωρω οτι ειναι πολυ κουραστικο (απο το να το μαθεις να τα κανει εξω και οχι πανω στα χαλια :? , μεχρι να πρεπει 2-3 φορες τη μερα να το πας βολτα), ειδικα οταν μια κοπελα δουλευει.Παρ'ολα αυτα θεωρω οτι μετα τα 10-11 ετη του παιδιου , που πλεον καταλαβαινει (και δε θα βαζει πχ στο προσωπο του το ζωο), εαν καποιος θεωρει οτι μπορει να το βγαζει βολτα 2-3 φορες τη μερα, να πηγαινει μαζι του διακοπες και να εχει τη διαθεση να ασχοληθει μαζι του με τις ωρες μεχρι να μαθει να κανει τσισα εκτος σπιτιου, δεν ειναι κακη ιδεα.

Απλα πρεπει να δειτε ποσο τρελαινονται τα πιτσιρικια να βλεπουν τα ψαρακια.Σε καποια τους αρεσουν πολυ περισσοτερο απο σκυλι ή γατα.

Ξαναλεω οτι εγω απλα λεω τι πιστευω, σιγουρα θα διαφωνουν καποιοι, κυριως επειδη στην Ελλαδα δεν ειμαστε εξοικιωμενοι με το ενυδρειο, αλλα γι αυτο ειμαστε εδω!Για να λεει ο καθενας την αποψη του!! :P

Link to comment
Share on other sites

Και Αντιγονη μου, το οτι δεν επαθες κατι ισως να ηταν και θεμα τυχης. Μια γνωστη μας ειχε γατα και καταπιε τριχα κατα λαθος, παρολο που προσεχε παρα πολυ, και μετα ετρεχε στα νοσοκομεια με κατι (δε θυμαμαι τι ακριβως) και της ειπαν οι γιατροι οτι ηταν λογω της γατας. Δε καταλαβαινω γιατι καποιοι δε δεχεστε και μια αλλη αποψη και θυμωνετε.... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Απλά την άποψη μας λέμε..

 

Εγώ προσωπικά δεν προτιμώ τα ψαράκια γιατί πιστεύω ότι δεν υπάρχει δέσιμο..

 

Μικρή μου παίρναν που και που ψαράκια (σε γυάλα δεν είχαμε ενυδρίο) και επειδή πεθαίναν εύκολα παίρναν καινούρια συνέχεια μέχρι που το σταματήσαμε.

Επίσης (αυτό ευτυχώς δεν συμβαίνει με τα ενυδρία) θυμάμαι που έβαζα το χέρι μου μέσα στη γυάλα για να τα πιάσω και να τα χαιδέψω. Φυσικά αυτά δεν καταλαβαίναν τίποτα, και τα βαριόμουν λιγάκι..

 

Απλά επειδή τα 4-ποδα, ειδικά τα σκυλάκια δένονται με τον άνθρωπο, μπορούν να αποκτήσουν ιδιαίτερη σχέση με τα παιδιά..

 

Φυσικά, όσο και ν τα φροντίζουν τα παιδιά, χρειάζονται να ασχοληθούν και οι γονείς, οι οποίοι εαν δεν έχουν το χρόνο, καλύτερα να μην πάρουν καθόλου κατοικίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τα Guinea pigs είναι τέλεια!!! Τα έχω δει στην τηλεόραση.

Όσον αφορά το ρομπότ εμένα μου αρέσει αυτή η ιδέα. Γενικά είμαι γκατζετάκιας χεχε....

Καλέ κούκλες και κούκλους δεν αγοράζουμε στα παιδιά? Αφού πλάθουν ιστορίες με τις κούκλες τις φροντίζουν τις ντύνουν κάνουν πως τις ταϊζουν, τα αγόρια επίσης φτιάχνουν περιπέτειες με αυτά.

Το ωραίο με το ρομποτάκι είναι πως αν καταλάβει πως δεν είναι αληθινό αλλά παιχνίδι μπορεί να του κεντρίσει αρκετά το ενδιαφέρον εφόσον θα έχει τόσα εξτρά. Γράφει στη σελίδα πως έχει αισθητήρες και άλλα διάφορα.

Γιατί όχι.. Εμένα δεν θα με χάλαγε.

Όσον αφορά τα ψάρια εγώ τρελαίνομαι γι' αυτά. Πήγα και πήρα πριν από 5 μήνες ένα ενυδρείο και έχω ψαράκια μέσα. Μόλις με βλέπουν ότι έρχομαι μαζεύονται και με κοιτάνε. Είναι πανέμορφα. :D

Με τις γάτες δεν τα πάω καλά. Μια φίλη μου κόλλησε έναν ιό από τη γάτα της που την είχαν χρόνια και παραλίγο να τυφλωθεί. Της έδιναν αντιβιοτικό για γάτες για να μπορέσει να το ξεπεράσει και πόσο καιρό έκαναν να εντοπίσουν τί συμβαίνει. Η μάνα μου πάτησε μια φορά με παντόφλα κακάκια γάτας και αυτά ακούμπησαν στο πόδι της και μετά από 2 με 3 μέρες έκανε μια απίστευτη μόλυνση στην πατούσα. Μπορεί να είναι τυχαία όλα αυτά ... αλλά μακρυά και αγαπημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια. Αν παρεις ενα ενυδρειο, δε θα εχει φοβο να παθει κατι κακο και θα καθεται με τις ωρες να κοιταζει τα ψαρακια και θα θελει και να τα ταιζει.Το μονο που θα πρεπει να κανετε εσεις ειναι να αλλαζετε νερακι μια φορα το μηνα (πολυ ευκολο,15 λεπτα υποθεση).

 

Ψοφανε πολυ ευκολα οταν τα τρομαζουν. Οταν πηραμε τις χελωνες μας ειπε οχι γιατι θα ζησει 1 μερα μονο (τον εκοψε) :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...