Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρογονιμοποιηση και λοιμωξη στο σπερμα


Recommended Posts

Ξερει καποιος να μου πει αν η λοιμωξη με κολοβακτηριδιο e colli σε μεγαλο αριθμο αποικιων φευγει χωρις να παρθει αντιβιωση απο τον αντρα? Τα φιλτρα καθαρισμου που εχουν στην εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση το καθαριζουν το μικροβιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα μικροβια πρεπει να θεραπευονται πριν την οποιαδηποτε προσπαθεια εξωσωματικης, γιατι διαφορετικα η εκβαση της προσπαθειας δεν θα ειναι η επιθυμητη...τα μικροβια δεν καθαριζονται με τιποτε αλλο,παρα μονο με αντιβιωση...αλλα και εξωσωματικη να μην κανετε,μικροβια αθεραπευτα δεν αφηνουμε

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Δηλ δε θεραπευονται ουτε με τα ειδικα φιλτρα καθαρισμου στη μικρογονιμοποιηση? και δηλ τι ανεπιθυμητο θα υπαρξει αν κανω χωρις αντιβιωση σπερματος εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση? Συγνωμη που επιμενω αλλα ψαχνω απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι οταν υπαρχει καποιο μικροβιο ο γιατρος δεν προχωραει στην εξωσωματικη....εγω επειδη χρειαστηκε να κανω την τελευταια στιγμη εξωσωματικη μου εκαναν πριν πολλες εξετασεις και σε εμενα και στον αντρα μου και μας ειπαν οτι αν κατι δεν ειναι καλο ή αν υπαρχει καποιο μικροβιο μπορει και να μην προχωρησουμε στην εξωσωματικη...ασε που δεν θα διακινδυνευα να υπαρχει καποιο μικροβιο που θα μπορουνε να βλαψει μια κυηση και θεωρω οτι αυτο ειναι απολυτα κατανοητο....

Link to comment
Share on other sites

Δηλ δε θεραπευονται ουτε με τα ειδικα φιλτρα καθαρισμου στη μικρογονιμοποιηση? και δηλ τι ανεπιθυμητο θα υπαρξει αν κανω χωρις αντιβιωση σπερματος εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση? Συγνωμη που επιμενω αλλα ψαχνω απαντησεις!

 

Είχα το ίδιο θέμα με εσένα. Την έκανα την εξωσωματική, είχα θετικό αποτέλεσμα, αλλά απέβαλα στην έκτη εβδομάδα. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες για τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Ο γιατρός σου τι λέει?

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εαν παρει 20 μερες πριν την εξωσωματικη αντιβιωση,θα φυγει το μικροβιο!Κι εμενα ειχε και πηρε σιπροξιν και ολα οκ.Το μικροβιο μπορει να προκαλεσει αποβολη του κυηματος.

Link to comment
Share on other sites

Εαν παρει 20 μερες πριν την εξωσωματικη αντιβιωση,θα φυγει το μικροβιο!Κι εμενα ειχε και πηρε σιπροξιν και ολα οκ.Το μικροβιο μπορει να προκαλεσει αποβολη του κυηματος.

 

Μακάρι να είναι τόσο απλό και τα φύγει το μικρόβιο σε 20 ημέρες. Εμένα ο άντρας μου παιδεύεται από το καλοκαίρι με τις αντιβιώσεις.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

nostimoula μου, εμεις καναμε μικορογοκιμοποιηση ενω ειχαμε(και δεν το γνωριζαμε, σε αντιθεση με τον εξωσωματικο) μυκοπλασμα. φυσικα αποτυχαμε. πρεπει οπωσδηποτε να παρετε αντιβιωση και μετα να κανετε την εξωσωματικη.στη δικη μας περιπτωση(μετα την αποτυχια φυσικα), πηραμε αντιβιωση κι εγω και ο συζυγος. αφου εγινε επανεξεταση ο συζυγος ξαναπηρε την ιδια ισχυρη αντιβιωση γιατι δεν ειχε καθαρισει εντελως. απ οσο ξερω πρεπει να περασουν γυρω στις 80 μερες απο την αντιβιωση γιατι τοσο καιρο θελει το σπερμα για να ανανεωθει. καποιοι γιατροι προχωρουν στην εξωσωματικη με μικροβιο στο σπερμα, αλλα δινουν λιγοτερες ελπιδες για επιτυχια. αν θες τη γνωμη μου θεραπευσε πρωτα το μικροβιο.

Link to comment
Share on other sites

κανενα φιλτρο σε κανενα εργαστηριο εξωσωματικης,δεν θεραπευει η απομονωνει τα μικροβια!!!!!!πολυ θα ηθελα να μαθω ποιος γιατρος σας ειπε αυτο το πραγμα!!!!αυτο που κανουν στο εργαστηριο,ειναι να διαλεγουν το καλυτερο σπερματοζωαριο για να γονιμοποιησουν το ωαριο και τιποτε παραπανω...αν προχωρησεις σε εξωσωματικη χωρις να εχετε θεραπευσει οποιοδηποτε μικροβιο, η αποτυχια ειναι σχεδον σιγουρη,το τυχον θετικο ισως να μην διαρκεσει και πολυ απλα θα σου πω,οτι θα παρεις ενα καρο φαρμακα και ορμονες για το τιποτε!!!!!επισης, απο τα μικροβια δεν ξεμπλεκεις σε 20 μερες,χρειαζεται μακροχρονια θεραπεια και μετα απαναξεταση και ξανα επαναξεταση ωστε να σιγουρευτητε οτι εφυγαν...αυτο για τα φιλτρα,σας το ειπε ουρολογος η εξωσωματικος??και πραγματικα πολυ θα ηθελα να μαθω το ονομα του

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

εγω εκανα εξωσωματικη στο embryolab και απο τα πρωτα πραγματα που μας ειπαν στο κεντρο και η γιατρος και η εμβρυολογος ηταν στις εξετασεις που θα καναμε θα ηταν και για το σπερμα. και αν ειχε κατι θα επρεπε να παρει αντιβιωση για να εξαληφθει, γιατι πρεπει να γιατρευτει πριν ξεκινησουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
κανενα φιλτρο σε κανενα εργαστηριο εξωσωματικης,δεν θεραπευει η απομονωνει τα μικροβια!!!!!!πολυ θα ηθελα να μαθω ποιος γιατρος σας ειπε αυτο το πραγμα!!!!αυτο που κανουν στο εργαστηριο,ειναι να διαλεγουν το καλυτερο σπερματοζωαριο για να γονιμοποιησουν το ωαριο και τιποτε παραπανω...αν προχωρησεις σε εξωσωματικη χωρις να εχετε θεραπευσει οποιοδηποτε μικροβιο, η αποτυχια ειναι σχεδον σιγουρη,το τυχον θετικο ισως να μην διαρκεσει και πολυ απλα θα σου πω,οτι θα παρεις ενα καρο φαρμακα και ορμονες για το τιποτε!!!!!επισης, απο τα μικροβια δεν ξεμπλεκεις σε 20 μερες,χρειαζεται μακροχρονια θεραπεια και μετα απαναξεταση και ξανα επαναξεταση ωστε να σιγουρευτητε οτι εφυγαν...αυτο για τα φιλτρα,σας το ειπε ουρολογος η εξωσωματικος??και πραγματικα πολυ θα ηθελα να μαθω το ονομα του

 

Οκ...δε τα θεραπεύει...δεν το ήξερα :( τουλάχιστον το ελέγχουν το σπέρμα για μικρόβια ή όχι?

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Οκ...δε τα θεραπεύει...δεν το ήξερα :( τουλάχιστον το ελέγχουν το σπέρμα για μικρόβια ή όχι?

 

για ηπατιτιδα νομιζω μονο ελεγχουν στα εργαστηρια εξωσωματικης γιατι αυτο τους ενδιαφερει...για τα υπολοιπα πρεπει ο αντρας να κανει ειδικη καλλιεργεια σπερματος σε εργαστηριο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...