Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ φέτος θα βάλω την κρέμα που μπαίνει με σωληνάριο και που την τρώνε, πεθαίνουν, και μετά πάνε οι άλλες και τρώνε τις ψόφιες και πεθαίνουν και αυτές

 

το Goliath είναι ακριβό το σωληνάριο γιαυτό θα πάρω το max force me 20 ευρώ...δείτε βίντεο στο youtube κάνει δουλειά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω παλια που εμενα σε πολυκατοικια ειχα τεραστιο προβλημα με τις μικρες κατσαριδες, μιλαμε για μιλουνια ! Να κανουν απολυμανση Μαιο που αρχιζει η εξαρση και να λες οτι το φαρμακο ηταν τροφη να ξυπνησουνε και να γινεται χαμος.

Εκει με ειχε σωσει το τζελ οπου κανει αυτο που λεει μια κοπελα παραπανω εξολοθρευει την φωλια γιατι τρωγονται μεταξυ τους, πραγματικα πολυ αποτελεσματικο για μια εβδομαδα εβλεπα συνεχεια ψοφιες μεσα στα ντουλαπια και μετα μεχρι χειμωνα αντε να ειχα δει κανα 2 το πολυ ξεμπαρκες..

Τωρα που μενω σε χωριο και ολα τα σπιτια εκει εχουν βοθρους απο Μαιο και μετα γινεται χαμος με τις μεγαλες κατσαριδες που ναι σα γαιδουρια.. Ηρθε συνεργειο και εριξε ενα ειδικο φαρμακο στο βοθρο το οποιο κανει ενα συννεφο μεσα και σκοτωνει τα παντα.. καλα περιτο να σας πω για το τι πτωμα και κακο τις επομενες μερες..

Μου ειπε το παιδι του συνεργειου οτι μεσα στους βοθρους υπαρχουν κατι τερατα μανες οπου γεννοβολανε συνεχεια!

Αλλα δε ξερω πλεον κατα ποσο ισχυει οτι φοβουνται τα φωτα κτλ γιατι εμας περναγανε απο διπλα στους διαδρομους του σπιτου ανενοχλητες και πηγαιναν προς την κουζινα κυριες! Πηγαινες στο μπανιο και αντι να κρυβονται αυτες βγαιναν στο φως ετοιμες να πεταξουν πανω σου!

Χωρις πλακα εμενα με εχουν κυνηγήσει κι ολας απο το μπανιο μεχρι το διαδρομο ! Δε παιρνουν χαμπαρι τιποτα οι μεγαλες.

 

Υ.Γ. Κοριτσια τωρα ειναι ο καιρος τους παρτε τα μετρα σας οι κατσαριδες επιστρεφουν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήρα σιτά με το μέτρο, την εκοψα στρογγυλα κομματια με το ψαλίδι και την τοποθέτησα εσωτερικά των σιφωνιών του μπάνιου και των μπαλκονιών.Τουλάχιστον να μην βγαίνουν από εκεί.Στην πολυκατοικία κάναμε απολύμανση στους κοινόχρηστους χώρους αλλά τις ατιμες τις φτερωτές δεν τις πιάνει τίποτα.Εχω πάρει αυτό το άοσμο υγρό σπρει και από τότε που το χρησιμοποιώ τακτικά δεν έχω προσέξει κάτι.Παλιότερα τις ψεκαζα με ότι έβρισκα ...μέχρι και λακ έχω ριξει σε κατσαρίδα και έγινε αγαλμα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βάζεις εσύ το gel.......ψάξε στο google για να το αγοράσεις

 

Βασικα περυσι που εκανα μου ειπε πως αν δεν φυγουν με την απολυμανση σε ολο το σπιτι τοτε να τον παρω τηλ να μου βαλει και τζελ σε συγκεκριμενα σημεια αλλα τελικα δεν χρειαστηκε.Δεν ηξερα οτι μπορεις και να το αγορασεις.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά τις εκλογές όταν θα πάω στο χωριό πρέπει να εξοπλιστώ με διάφορα φάρμακα για να τα εφαρμόσω γιατί λόγω ζέστης θα έχουν ξυπνήσει οι άτιμες....

 

Ώραίο αυτό με την σίτα στα σιφώνια, δεν είχα σκεφτεί και σκεφτόμουν να πάω να σκάω 17 ευρώ να πάρω το σχαράκι που κλείνει απο πάνω...αλλά τα λυπόμουν τα λεφτά...

 

Εγώ πάντα έχω πάνω στο ψυγείο έτοιμο το τεζα ή το άοσμο, ώστε αν αντιληφθώ κάτι να την εξοντώσω....πάντα πριν κοιμηθώ κοιτάω κάτω απο κρεβάτια και όταν πάνε θάλασσα τα παιδιά ψεκάζω απο κάτω απο κρεβάτια ώστε αν περάσει κάτι να το βρω ανάποδα!

 

εμείς κάναμε απλύμανση πέρσυ, αλλά έρχονται και απο δίπλα, εκεί στο χωριό είναι κολλητά οι τοίχοι μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

κοριτσια βοηθηστε με.νοικιαζα παλια σε ενα σπιτι 1 χρονο το οποιο ειχε κατσαριδες αυτες τις ξανθιες αηδιαστικες που εμφανιζονται μονο βραδυ και τρεχουν σαν τρελες.εχω φυγει απο εκεινο το σπιτι και μετακομοισα στο δικο μου.λοιποννννννννννννννν βαζοντας το φουρνακι μικροκυματβν στη θεση του διαπιστωσα οτι πισω ειχε τετοιες κατσαριδες.με τη μια το βγαζω εξω το κανω σπρευ και το πεταξα στον καδο αποριματων,εξω.μαλλον ομως μερικες ετυχε να μου ξεφυγουν και τωρα δυο μηνες περιπου μετα βλεπω τις ιδιες αηδιαστικες κατσαριδες οχι στον βαθμο και στον πλυθησμο που τις εβλεπα στο αλλο σπιτι.ψεκασα με αοσμο σπρευ εβαλα παγιδες που κυκλοφορουνε στο εμποριο εχω εξολοθρευση μερικες αλλα οχι ολες ετσι νομιζω.τι αλλο να κανω για να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα τις ξαξαδω στα ματια μου?εχετε ακουστα αυτο?http://www.vita4you.gr/neosite/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=5757&category_id=324&option=com_virtuemart&Itemid=708〈=en ειναι ενα τζελ δυνατο .το θεμα ειναι ομως ,τις εξολοθρευει η τις περιοριζει?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια καλησπέρα, μία μικρή βοήθεια παρακαλώ επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά. Καλή εταιρεία απεντομώσεων στα Βόρεια Προάστια μπορείτε να μου προτείνετε σε π.μ.; Θα μετακομίσουμε σε 20 μέρες οπότε υπάρχει χρόνος να φύγουν οι όποιες οσμές...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

μπορείτε να μου πείτε κι εμένα γιαυτό το τζελ;από που μπορώ να το προμηθευτώ και που το τοποθετώ;

ευχαριστώ πολύ!είναι 1η χρονιά που έχουμε και έχω τρελλαθεί!ήλπιζα πως τωρα που χειμωνιάζει θα σταματησουν αλλά εκεί αυτές!το αποκορύφωμα χτες που κάναμε ολο το σπίτι γενική,δε βρήκαμε καμία!και το βράδι τσουπ 4!σε κουζίνα και μπάνιο!:twisted:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εχουμε σωθει απο κατσαριδες εδω κ τρια χρονια.πηρα της bayer to maxforce http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=324&flypage=flypage.tpl&product_id=5757&option=com_virtuemart&Itemid=322〈=el απο χημικο που κανουν απολυμανσεις εδω στις σερρες.βαζω μια φορα το χρονο στους μεντεσεδες των ντουλαπιων ποσοτητα ιση με την κεφαλη μιας καρφιτσας. ειχα βαλει κ στις πορτες μπανιο κ δωματια.

http://www.agrofitiki.com/index.php?option=com_content&view=article&id=161&Itemid=80

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

 

ξαφνικα αποκτησαμε τεραστιο προβλημα με κατσαρίδες! Μετακομισε απο πάνω μας μια νεα οικογενεια και... Η πλάκα είναι οτι οταν ρωτήσαμε τους αλλους στην πολυκατοικεία δεν ειχαν προβλημα αλλα σιγα σιγα βγήκε οτι εχουν λίγα! Και βεβαια δεν μιλάμε για τους κοινοχρηστους και το ανσανσερ! Προσπαθήσαμε να το πολεμίσουμε με τζελ του εμπορίου απο φαρμακεια παγίδες και σπρέι εμποριου αλλα το προβλημα χειροτερευσε. Αρχίσαμε να νιωθουμε πολιορκημένοι στον ίδιο το χωρο μας. Καλέσαμε συστημενη εταιρια απολύμανσης και καναμε απολύμανση στην πολυκατοικια και στο διαμερισμα μας με σπρέι και τζελ! παρολα αυτα εχουμε ακόμα προβλημα. Σε λιγοτερο βαθμο βεβαια αλλα ακομα σκοτωνω κατσαριδες. Τι με συμβουλεύετε? τα χω παιξει πια και έχω και μικρό παιδί. Μανου ανθου.... Βοήηηηηθειααααα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

κοριτσια γεια σας.σας παρακαλω χρειαζομαι τη βοηθεια σας.ο γιος μου μενει στο πατρικο σπιτι το οποιο ειναι παλιο κ μονοκατοικια,το σπιτι ειναι το ενα δωματιο χτιστο κ ολο το υπολοιπο σιδηροκατασκευη,ειναι μια μικρη μεζονετα.το παιδι εχει τρελλαθει απο τις κατσαριδες,ατελοιωτες,κανουν παρελαση.εχουμε φωναξει για απολυμανση πολλες φορες να κανουν αλλα τιποτα,πηραμε το καλυτερο τζελ που κυκλοφορει παλι τιποτα.σπρευ κ ολα τα σχετικα τιποτα.οτι κ αν εχουμε παρει δεν βρισκουμε λυση.συχαινετε να φαει κ να πιει γιατι κυκλοφορουν παντου.κ ολο τα πλενει απο την αρχη παλι.το σπιτι λαμπει μεσα πεντακαθαρο.ερχετε σε εμενα κ κλαιει απο τα νετρα του,κ δικαιολογημενα.εγω δεν πλησιαζω γιατι αν δω κατσαριδα θα παθω καρδια το λιγοτερο.δεν ξερουμε τι να κανουμε πια.κ κοαπνογονο να βαλουμε την επομενη θα βγουν αλλες παλι.μηπως εχουν κανει φωλια στα ραμποτε γιατι απο πισω εχει ξυλο?δεν ξερω τι να υποθεσω.το μονο που ξερω ειναι οτι δεν ειναι ζωη αυτη να ζεις σε ενα τετοιο χωρο κ ουτε γινετε να φυγει να νοικιασει αλλου γιατι ειναι ανεργος οπως ο περισσοτερος κοσμος.[ξεχασα να σας πω οτι στη διπλανη μονοκατοικια κολλητα μενουν ινδοι οι οποιοι τρωνε κρεμμυδια καμμενα κ γενικα τετοια φαγητα.μηπως παιζει ρολο κ αυτο]σας παρακαλω γνωριζετε κατι που μπορει να βοηθησει?μενω πειραια γνωριζετε καποιον που πραγματικα τις εξαφανιζει?δεν φανταζεστε ποσο καλο θα κανετε.εχω απελπιστει πια.σας ευχαριστω κ σορρυ που σας ζαλισα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καταρχήν εφόσον, αν κατάλαβα καλά, μενει στο ισόγειο είναι αναπόφευκτες οι επισκέψεις των κατσαρίδων, και άλλων ζωιφίων (μέχρι ένα σημείο, βέβαια). Σε πρώτη φάση θα σου έλεγα να ψεκάσετε τον περιβάλλοντα χώρο, έξω από το σπίτι, στην αυλή (εφόσον δεν έχετε κατοικίδια) με φάρμακο που θα το προμηθευτείτε από μαγαζιά με φυτοφάρμακα. Εφόσον δεν φεύγουν με τζελ (που μου κάνει τεράστια εντύπωση), και άλλες απολυμάνσεις, τότε μάλλον υπάρχει θέμα με την αποχέτευση είτε στο σπίτι, είτε έξω στο δρόμο. Αν έρχονται από τα φρεάτια του δρόμου, τότε δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά, πέρα από το ψέκασμα που σου ανέφερα. Αν έρχοναι από τις αποχετεύσεις του σπιτιού, τότε θα πρέπει να ταπώσεις το σιφώνι του μπάνιου, και να φροντίσεις να υπάρχει μόνιμα νερό σε όλες τις αποχετεύσεις (νεροχύτες, νιπτήρες, λεκάνη, κλπ), και μάλιστα ρίξε διάφορα καθαριστικά μέσα σε αυτές, χλωρίνες, κλπ, μήπως και τις εμποδίσει λίγο αυτό. Επίσης, επειδή μπορεί να μπαίνουν από το κάτω μέρος της πόρτας, βάλτε μονωτικό στο κενό της εξώπορτας και στις μπαλκονόπορτες κάτω χαμηλά. Πάντως, προσπαθείστε να καταλάβετε από πού μπαίνουν, για να δείτε τι πρέπει να κάνετε. Ελπίζω, τουλάχιστον, τώρα που θα αρχίσει να παγώνει ο καιρός να περιοριστούν! Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

οσιν εννοειται οτι εξω εχουμε κανει απολυμανση κ στα φρεατια αλλα δυστυχως.επισης πολυ κοντα ειναι κ το νεκροταφειο.μηπως κ αυτο παιζει καποιο ρολο.ακομα κ εχθες που υποτιθετε χειμωνιαζει παλι χαμος γινοτανε.ηρθε ο γιος μ απελπισμενος κ μ ειπε οτι εχω να φαω ενα μηνα σπιτι γιατι συχαινομε.ειναι αδιανοητο αυτο που συμβαινει κ σου μιλαω εντελως ειλικρινα.κ πιστευω οτι τωρα που χειμωνιαζει αν ξεκινησουμε παλι απο την αρχη διαφορες εξοντωσεις ισως ως το καλοκαιρι θα εχουμε κανει δουλεια.εσυ τι λες?σε ευχαριστω επισης που με βοηθας γιατι ισως ακουγοντας γνωμες βρω λυση.τι να πω πια.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω?!? Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που με το τζελ δεν ξεμπέρδεψες! Η συλλογιστική σου, πάντως, είναι καλή. Νομίζω εάν τώρα που θα αρχίσει το κρύο, και μέχρι την άνοιξη αρχίσεις να ψεκάζεις στον περιβάλλοντα χώρο και βάλεις και τζελ μέσα στο σπίτι, και μπορέσεις να βάλεις την κατάσταση σε μία σειρά, ενδεχομένως του χρόνου το καλοκαίρι να είναι καλύτερα τα πράγματα. Προσπάθησε μήπως βρεις από πού έρχονται και ανακαλύψεις την πηγή του κακού, ή έστω να δεις από πού μπαίνουν σπίτι, ώστε να τους κλείσεις τη δίοδο. Δε νομίζω ότι φταίνε οι γείτονες ή το νεκροταφείο, μάλλον είναι εκτεταμένο το πρόβλημα στην περιοχή, για να έρχονται στις ποσότητες που λες. Και μιλήστε και με κανέναν γείτονα να δείτε αν έχουν θέμα κι αυτοί ή είναι μόνο δικό σας, γιατί σε αυτήν την περίπτωση θα φταίνε οι αποχετεύσεις του σπιτιού σας. Α, εν τω μεταξύ εάν είναι πρόβλημα της γειτονιάς όλης, ίσως κάνετε κάτι όλοι μαζί, γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να ξεμπερδέψετε, ή ίσως απευθυνθείς και στο δήμο στη διευθυνση υγιεινής ή καθαριότητας. Σημαντικό, επίσης είναι αν έχετε υπόγειο, να πας να δεις τι γίνεται εκεί, γιατί επιμένω ότι για να έρχονται κατά ορδές υπάρχει θέμα με αποχέτευση. Καλά ξεμπερδέματα...

Link to comment
Share on other sites

.μηπως εχουν κανει φωλια στα ραμποτε γιατι απο πισω εχει ξυλο?.

 

Το πιθανότερο ειναι αυτό και εφόσον βλέπετε τόσες πολλές, το πιθανότερο είναι ότι η φωλιά τους είναι μέσα στην κουζίνα σας. Οι κατσαρίδες δεν ειναι τόσο πιθανό να έρχονται τόσες πολλές από τον κήπο...

 

Στο λέω εγώ που πριν 20 χρόνια πήγα να μείνω σε σπίτι που είχε τόσες πολλές και τόσο περίπου έχω να ξαναδώ κατσαρίδα σπίτι μου. Με εξαίρεση κανα-δυο μεγάλες, που όντως ενήλικες κάπου αλλού γεννήθηκαν και κάναν βόλτα σπίτι μου.

 

Λοιπόν, αυτές τις πολλές τις είδα στην ανακαίνιση σπιτιού, όπου είχαν φωλιάσει πίσω από τα ντουλάπια και καθώς τα ξεκολλούσαν από τους τοίχους οι εργάτες εκείνες πετάγονταν παντού... Τη μέρα όπως όλοι ξέρουμε ξεκουράζονται...

 

Λοιπον, αν βρουν τροφή και νερό, τα μόνα που χρειάζονται, φωλιάζουν αναπαυτικά πίσω από τα ντουλαπια της κουζίνας. Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να κανεις το σπίτι σου αφιλόξενο, είναι αφού τις εξολοθρεύσετε με κάποιον τρόπο (τζελ ξερω γω) να μην αφήνει κανείς τίποτα χύμα για μεζεδάκι τους στα ντουλάπια ή έξω.... ΤΙΠΟΤΑ. Το ψωμί σε πολυμπαγκ δεμένο, το ρύζι και το αλεύρι σε βαζάκια, φρυγανιές, μπισκότα, τα πάντα...

 

Σκέψου ότι οποιοδήποτε έντομο, σε διαφορετική περίπτωση είναι ευπρόσδεκτο να επισκεφτεί την τροφή σου!

Link to comment
Share on other sites

α. φωναξτε καλη εταιρεια απολυμανσης οχι με τζελ αλλα με τον ψεκασμο με το υγρο το αοσμο μεσα εξω

 

β. κλειστε ολες τις εισοδους (φρεατια, σχαρες αποχετευσης μεσα στο μπανιο, χαραμαδες πορτας κτλ) με ταπες και ταινιες

 

γ. μην αφηνετε πουθενα φαγητο. Το φαγητο τις μαζευει. Ουτε πιατα απλυτα, ουτε μπισκοτα ανοικτα, ουτε ζαχαρη μεσα στο σακκουλακι της. Ολα σε γυαλινα ερμητικα κλειστα.

 

δ. βαλτε σιτες

 

ε. ελεξτε πισω απο ξυλα για φωλιες. Αυτο κανονικα, το κανει μια καλη εταιρεια απο μονη της βλεπε σημειο α.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο καπου πισω απο τα ραμποτε στο ξυλο πρεπει να εχουν κανει φωλια.σκεφτομασταν επισης να βαλουμε σε ολο το σπιτι γυψοσανιδεσ.θα εχει ομως αποτελεσμα?δηλαδη να καλυψουμε ολο το ξυλο.η αδικα θα ταλαιπωρηθουμε κ θα ξαναγεμισουμε?πω?πω?κοριτσια ποτε να μην ζησετε τετοιο μαρτυριο γιατι για μαρτυριο προκειται.

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά μου που μένει σε παληά μονοκατοικία 55 χρόνων, είχε πάρα πολλές κατσαρίδες, είναι & το φρεάτιο έξω από την πόρτα της & αφήστε τι γίνεται...φώναξε συνεργείο απολύμανσης & για ποντίκια...πριν 10 χρόνια, 2 φορές τον χρόνο. Τις 2 πρώτες χρονιές βγαίναν ακόμα ...τώρα πλέον αν έχει 2 κατσαρίδες το χρόνο...!!!! θέλει επιμονή... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...