Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμιά ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ?


Recommended Posts

Διαβάζω, διαβάζω εδώ και μέρες και συμπέρασμα δεν έχω βγάλει (για τον εαυτό μου τουλάχιστον). Έχω μερικές ερωτήσεις αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει, γιατί έχω πελαγώσει. Σαν Μηχανικός έχω ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ και σαν ιδιωτικός υπάλληλος πληρώνω και ΙΚΑ μισθωτών.

α) Το ΤΣΜΕΔΕ ξέρω ότι δίνει μια εφ'απαξ αποζημίωση αφού γεννήσεις. Η ασφάλεια (σύνταξη/υγεία) για το διάστημα της άδειας μητρότητας από που καλύπτεται? (ο εργοδότης σου δεν σε πληρώνει στο διάστημα αυτό, μόνο το ΙΚΑ???)

β) Το ΙΚΑ σου δίνει κάποια χρήματα για το διάστημα που δεν δουλεύεις, ανεξάρτητα από το ΤΣΜΕΔΕ ή διαλέγεις και παίρνεις?

γ) Γιατί μου λένε ότι πρέπει να βγάλω βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ αφού έχω του ΤΣΜΕΔΕ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποια κοπέλα αποπειραθεί να λύσει το sudoku

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Naina, eimai k ego mixanikos me mia koroula 4,5 minon. Tha sou po ti ksero apo ti dikia mou empeiria. To tsmede sou dinei 2500 euro otan tha genniseis, kai tipota allo. Me afta tha kalipseis oti mporeis apo ti genna, maieftirio, giatrous klp. Ego genisa sto elena kai imoun ok me afta. Esi pou gennas?

 

EImai k ego misthoti, ksero gia to ika oti vgazeis enan arithmo, einai ipoxreotiko otan ginetai i proslipsi sou. Emena me plironei i douleia mou aftous tous mines pou leipo. Den ksero (den exo rotisei kiolas) an einai tou ika. Gia afto an kserei kapoios mporei na voitheisei.

Link to comment
Share on other sites

Naina, eimai k ego mixanikos me mia koroula 4,5 minon. Tha sou po ti ksero apo ti dikia mou empeiria. To tsmede sou dinei 2500 euro otan tha genniseis, kai tipota allo. Me afta tha kalipseis oti mporeis apo ti genna, maieftirio, giatrous klp. Ego genisa sto elena kai imoun ok me afta. Esi pou gennas?

 

EImai k ego misthoti, ksero gia to ika oti vgazeis enan arithmo, einai ipoxreotiko otan ginetai i proslipsi sou. Emena me plironei i douleia mou aftous tous mines pou leipo. Den ksero (den exo rotisei kiolas) an einai tou ika. Gia afto an kserei kapoios mporei na voitheisei.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να βγάλω άκρη κάποια στιγμή και με το ΙΚΑ. Από ότι ακούω και από άλλες κοπέλες δεν είναι τόσο εύκολο να συνεννοηθείς...

Link to comment
Share on other sites

να σου τα πω εγώ, που τα πέρασα πάρα πολύ πρόσφατα :D

 

(μισθωτή μηχανικός κι εγώ)

 

 

θα βγάλεις οπωσδήποτε βιβλιάριο υγείας στο ΙΚΑ, παρόλο που έχεις βιβλιάριο υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ. Στο βιβλιάριο υγείας του ΙΚΑ, θα κολλήσουν ένα αυτοκόλλητο που θα λέει ότι δικαιούσαι μόνο παροχές σε χρήμα.

Το βιβλιάριο το χρειάζεσαι για να σου γράψει ο γυναικολόγος του ΙΚΑ ότι είσαι έγκυος και να σου συμπληρώσει το αντίστοιχο χαρτί του εργοδότη. Η διαδικασία έκδοσης είναι πολύ απλή: πήγαινε με τη ταυτότητά σου, τα ένσημά σου και μια φωτογραφία σου στο τμήμα Μητρώου του ΙΚΑ της περιοχής σου και θα σου εκδόσουν άμεσα το βιβλιάριο.

Απο κει και πέρα:

η εγκυμοσύνη θεωρείται ως "ασθένεια" από τον εργοδότη. Τι εννοώ με αυτό: Είσαι ασφαλισμένη για τις πρώτες 25 μέρες, άρα οι εισφορές σου έχουν πληρωθεί στο ΤΣΜΕΔΕ για την περίοδο αυτή. Τις υπόλοιπες μέρες εγκυμοσύνης και λοχείας ΔΕΝ είσαι ασφαλισμένη, και ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα πρέπει να τα πληρώσεις μόνη σου τα ασφάλιστρα στο ΤΣΜΕΔΕ, σαν να ήσουν ελεύθερη επαγγελματίας (υπολόγισε 800+ ευρώ. Δεν έχω πάει ακόμα να τα πληρώσω, αλλά κάπου εκεί είναι). Με το που γυρνάς στη δουλειά, συνεχίζεται η ασφάλισή σου.

Εξτρα πληροφορία: η εγκυμοσύνη και η λοχεία αντιμετωπίζεται ως ασθένεια, αλλά τα δώρα Χριστουγέννων, Πασχα και το επίδομα αδείας τα παίρνεις κανονικά!

 

Από το ΙΚΑ παίρνεις τους μισθούς που αντιστοιχούν στις μέρες που θα λείπεις. Θα πας μια φορά πριν γεννήσεις, έχοντας το χαρτί του εργοδότη, τη ταυτότητά σου και το βιβλιάριο του ΙΚΑ και θα πληρωθείς το ποσό που σου αντιστοιχεί με βάση τον ακαθάριστο μισθό σου (βρίσκουν σε ποια ασφαλιστική κλίμακα είσαι και το ημερομίσθιο που σου αντιστοιχεί και το πολ/άζουν με τις ημέρες εγκυμοσύνης). Το ίδιο θα κάνεις και μετά τη γέννα, έχοντας μαζί σου ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

 

Επίσης θα πάρεις και τα 2500 ευρώ από το ΤΣΜΕΔΕ (και εκεί χρειάζεται ληξιαρχική πράξη γέννησης). Δεν δικαιούσαι τίποτα από τους γιατρούς που πήγαινες 9 μήνες, εκτός κι αν η εγκυμοσύνη σου ήταν υψηλού κινδύνου (πρέπει να βρεις γιατρό να βεβαιώνει κάτι τέτοιο, εγώ δε το έκανα, οπότε δε ξέρω να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες σε αυτό).

 

Τέλος, θα περάσεις και μια βόλτα από τον ΟΑΕΔ, με το χαρτί του ΟΑΕΔ που θα πάρεις από το ΙΚΑ, τη δεύτερη φορά που θα πας (μη το ξεχάσεις, δε λέει να περιμένεις για άλλη μια φορά στην ουρά του ΙΚΑ!!!). Εκεί θα σου βγάλουν αν δικαιούσαι χρήματα (εγώ περιμένω απάντηση για αυτό σε καμιά δεκαριά μέρες).

 

Συμβουλή: μη βγαίνεις από το σπίτι, χωρίς το φάκελο ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

:P Επίσης, μη πας στον ΟΑΕΔ με μόνο τα τρία χαρτιά που αναφέρει στο σάιτ του. Χρειάζονται επίσης: ένσημα, εκκαθαριστικό εφορίας (ίσα ίσα για να δουν το ΑΦΜ, πόσο γελοίοι πια!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστώ πολύ, με το καλό να έρθει και το δικό σου!

και ό,τι άλλη απορία έχεις, εδώ είμαστε, μη διστάσεις!!

 

 

(τώρα που το θυμήθηκα, ρώτα στην εταιρεία σου αν θα συνεχίσουν να σε ασφαλίζουν στο ΤΣΜΕΔΕ, όσο θα λείπεις..υπάρχουν και καλοί άνθρωποι σε αυτή τη κοινωνία, που κάνουν τέτοια ανδραγαθήματα :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι μηχανικος του ΥΠΕΧΩΔΕ και τα περασα προσφατα. Αυτα που δινει το ΤΣΜΕΔΕ σαφως δεν φτανουν για τιποτα, τουλαχιστον για μενα που γεννησα καισαρικη στο λητω. Και βεβαια δεν πληρωνει και τα ενδιαμεσα εξοδα.. Οσο για το ΙΚΑ πληρωνει ενα μερος το πρωτο τριμηνο και τα υπολοιπα ο εργοδοτης. Βεβαια εγω παιρνω και το εννιαμηνο και απο οτι καταλαβα τα πληρωνει μονο το ΥΠΕΧΩΔΕ. Βεβαια μηπως ξερει καμια τιποτα για τα επιδοματα αν τα πληρωνεσαι? Η αληθεια ειναι οτι με τα οικονομικα ειμαι ασχετη.. Απο τον ΟΑΕΔ δικαιουμαι ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dooo, εχω γεννησει ηδη, η κορη μου ειναι 4,5 μηνων τωρα. Ειμαι στο τσμεδε, κανονικα, δεν το πληρωνω εγω. Ευτυχως!

είσαι πάρα πάρα πάρα πολύ τυχερή!

 

το έλεγα πάντως στη naina, να ρωτήσει για αυτό στη δική της εταιρεία.

 

Νεφέλη, είσαι μηχανικός δημοσίου...σίγουρα θα ισχύουν διαφορετικά πράγματα για σένα..πρέπει να αρχίσεις τα τηλέφωνα, σιγά σιγά :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με τους μηχανικούς στον ΟΑΕΔ αλλά στους ιδιωτικούς υπαλλήλους με ΙΚΑ, εκτός απ τα χρήματα ο ΟΑΕΔ βάζει και κάποια ένσημα κορίτσια...

Ίσως δε σας δώσει χρήμα αλλά τουλάχιστον κυνηγήστε τα ένσημα!

Είναι κάπου 85 ένσημα! δεν είναι και λίγα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με τους μηχανικούς στον ΟΑΕΔ αλλά στους ιδιωτικούς υπαλλήλους με ΙΚΑ, εκτός απ τα χρήματα ο ΟΑΕΔ βάζει και κάποια ένσημα κορίτσια...

Ίσως δε σας δώσει χρήμα αλλά τουλάχιστον κυνηγήστε τα ένσημα!

Είναι κάπου 85 ένσημα! δεν είναι και λίγα!

τα ένσημα στους μηχανικούς είναι παντελώς άχρηστα, μιας και σύνταξη θα πάρουμε από το ΤΣΜΕΔΕ και όχι από το ΙΚΑ :lol:

εντιτ: ΑΝ πάρουμε ποτέ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με τους μηχανικούς στον ΟΑΕΔ αλλά στους ιδιωτικούς υπαλλήλους με ΙΚΑ, εκτός απ τα χρήματα ο ΟΑΕΔ βάζει και κάποια ένσημα κορίτσια...

Ίσως δε σας δώσει χρήμα αλλά τουλάχιστον κυνηγήστε τα ένσημα!

Είναι κάπου 85 ένσημα! δεν είναι και λίγα!

τα ένσημα στους μηχανικούς είναι παντελώς άχρηστα, μιας και σύνταξη θα πάρουμε από το ΤΣΜΕΔΕ και όχι από το ΙΚΑ :lol:

εντιτ: ΑΝ πάρουμε ποτέ :lol:

 

 

μμμμμμμμμ :oops:

σωστό κι αυτό :oops:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κ γω μισθωτη μηχανικός αλλα ευτυχως στο δημοσιο. Σωστα τα λετε παράπανω, αλλα νεφελη καλου κακου ρωτα την εταιρεια σου (με ενα προσωπικό εγγραφο, για επισημη απάντηση) τι ακριβως δικαιουσαι. Εμενα η εταιρεια μου, με πληρωνε κανονικά (ειχαν τετοια απόφαση απο το ΔΣ) και τους 5 μηνες (τοκετου-λοχειας) και τωρα μου πληρωνει και την αδεια ανατροφης που την εχω παρει όλη μαζι. Εννοειται οτι μου πληρωνει και το ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ σύκα κτλ.

Απο το ΙΚΑ δεν πήρα μία. Μαλιστα ενα διαστημα στην εγκυμοσυνη, που εμεινα εκτος δουλειας επειδη ειχα αιμοραγια, παλι δε με πληρωσε γιατι δεν τους εφταναν τα ενσημα που ειχα μεχρι τοτε(ειχα βγαλει βιβλιαριο ακι ειχα περασει ολες τις επιτροπές του ΙΚΑ). Ημουν σχετικά νεοδιορισμένη. Αλλα η καλή μου εταιρεια εβγαλε νεα απόφαση τωρα, και μάλλον θα με πληρωσει αναδρομικά και για εκεινο το διαστημα που τοτε το ειχα παρει ανευ αποδοχων.

Ευτυχως υπαρχουν και καλόι ανθρωποι, γιατι αν περιμέναμε απο ΤΣΜΕΔΕ.... Ειχα σκεφτει τοτέ πάντως να το τραβηξω μεχρι και το ευρωπαικό δικαστηριο αυτο με το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν μας αναγνωριζει ως μισθωτους δηλαδή? Γιατι δεν καλύπτει τις ασθενειες και μας αναγκάζει να πάμε σε αλλο ταμειο? Και καλά αν δεν αρρωστησεις, οταν μενεις εγκυος, 5 μηνες χωρις να πληρωνεσαι απο τον κυριο ασφαλιστικό σου φορεα?

 

Οσο για τα ενσημα, δεν χρειαζονται μονο για την συνταξη. Αν δεν εχεις τα απαιτουμενα, το ΙΚΑ δε σου καλύπτει ασθενειες, ούτε αδειες τοκετου-λοχειας, και χρειαζονται αρκετα για την αδεια αυτη, τα οποια πρεπει να ειναι και σχετικά "φρεσκα".

Παντως αυτος ο ρατσισμός ιδιωτικό-δημοσιο, οσον αφορα στις εγκυες, θελει πολύ δουλεια στην ελλάδα... ποιος εχει τις γνωσεις, την ορεξη και τα κοτσια να το τρεξει... Καμια μαμα δικηγορος ρε παιδια?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν μενεις εγκυος, 5 μηνες χωρις να πληρωνεσαι απο τον κυριο ασφαλιστικό σου φορεα?

εδώ απαιτούν από τους στρατιώτες μηχανικούς να πληρώνουν τις εισφορές τους, παρόλο που δε πληρώνονται για ένα ολόκληρο χρόνο, στις εγκύους θα κολλήσουν? :lol:

Οσο για τα ενσημα, δεν χρειαζονται μονο για την συνταξη. Αν δεν εχεις τα απαιτουμενα, το ΙΚΑ δε σου καλύπτει ασθενειες, ούτε αδειες τοκετου-λοχειας, και χρειαζονται αρκετα για την αδεια αυτη, τα οποια πρεπει να ειναι και σχετικά "φρεσκα".

τα ένσημα ΔΕΝ χρειάζονται για τη σύνταξη...ενδιάμεσα μόνο, για να μπορέσει κάποιος να βγάλει βιβλιάριο, να πάρει τα επιδόματα τοκετού και λοχείας και αμφιβάλλω αν χρησιμοποιούνται και πουθενά αλλού.

Μια μηχανικός που προσλαμβάνεται για πρώτη φορά ως μισθωτή, αν κάνει το λάθος να μείνει έγκυος προτού συμπληρώσει 200 ένσημα, το έχει χάσει το παιχνίδι!!!

κανονικά δεν θα έπρεπε να έχουμε καμία σχέση με το ΙΚΑ. Αλλά τι να κάνουμε, τότε που όριζαν ποιος θα κάνει τι, το ΙΚΑ είχε κάτι τεράστιες τρύπες που ήθελαν γέμισμα και με το έτσι θέλω, μας κατσικώθηκε στο σβέρκο. Όχι ότι τώρα οι τρύπες γέμισαν...σουρωτήρι έχει γίνει:D

Παντως αυτος ο ρατσισμός ιδιωτικό-δημοσιο, οσον αφορα στις εγκυες, θελει πολύ δουλεια στην ελλάδα... ποιος εχει τις γνωσεις, την ορεξη και τα κοτσια να το τρεξει... Καμια μαμα δικηγορος ρε παιδια?

Ο Κούγιας θα μας ξελασπώσει...έχει τρόπο :lol:

Link to comment
Share on other sites

το ΙΚΑ είχε κάτι τεράστιες τρύπες που ήθελαν γέμισμα και με το έτσι θέλω, μας κατσικώθηκε στο σβέρκο. Όχι ότι τώρα οι τρύπες γέμισαν...σουρωτήρι έχει γίνει

δε ξερω αν ειναι ετσι... Απο τα χρηματα που κρατανε για το ικα, τα περισσοτερα πανε υπερ, ΟΕΚ, ΟΑΕΔ, Εργατική εστια κ.α. Ετσι μου ειχε πει τουλαχιστον ενας διευθυντης του ΙΚΑ. Μας έβαλαν εκει γιατι το ΤΣΜΕΔΕ δε θελει να πληρωνει ασθένειες και να μην τα πληρωνει ο εργοδότης

εδώ απαιτούν από τους στρατιώτες μηχανικούς να πληρώνουν τις εισφορές τους, παρόλο που δε πληρώνονται για ένα ολόκληρο χρόνο, στις εγκύους θα κολλήσουν?

έλα μου ντε, εδω σε βάζουν να πληρωνεις κιολας

Και υποτιθεται οτι εχουμε και καλό ταμειο.... Να δουμε τωρα στο νεο μας, "το επιστημόνων" τι θα γινεται

Ο Κούγιας θα μας ξελασπώσει...έχει τρόπο Laughing

:lol::lol::lol:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρε συναδελφισσες ΤΣΜΕΔΕιτισες, τι γινεται με το 6μηνο ειδικης αδειας προστασιας της μητροτητας)? Μας πιανει εμας? Ειμαι στο δημοσιο και πληρωνω και ΙΚΑ για παροχη σε χρημα. Φυσικα επιδομα τοκετου δεν πηρα απο το ΙΚΑ αλλα απο το ΤΣΜΕΔΕ (το ζητανε στα δικαιολογητικά της αιτησης για το 6μηνο)

Doo, εσυ εισαι σε μειωμενο τωρα ή το ειχες παρει συσσωρευτικά, δε θυμαμαι?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Doo, εσυ εισαι σε μειωμενο τωρα ή το ειχες παρει συσσωρευτικά, δε θυμαμαι?

αν το είχα πάρει συσσωρευτικά, θα δικαιούμουν τώρα το εξάμηνο...η εταιρεία όμως που δουλεύω δεν είναι από εκείνες που χαρακτηρίζονται mother-friendly:P κανονικά επομένως δουλεύω το εξάωρό μου.

 

λυπάμαι πάντως την πρώτη μάνα μισθωτή μηχανικό που θα προσπαθήσει να βγάλει άκρη με το HR της εταιρείας της, για το νέο νομοσχέδιο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποια μηχανικός μισθωτή, εάν για το extra εξάμηνο που θα παίρνουμε αυτά τα 680 Ευρώ (μικτά), θα μας πληρώνει η εταιρεία μας τουλάχιστον το ΤΣΜΕΔΕ ή θα το πληρώνουμε εμείς από την τσέπη μας ?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα τηλ στο υπουργειο και με παρεπεμψαν στη δ/νση ωρων εργασιας, τμημα ισοτητας (2105295141, 2105295182) και απο κει μου ειπαν οτι δεν το δικαιουμαστε εμεις του ΤΣΜΕΔΕ, παρα μονο αυτοι που παίρνουν επιδομα τοκετου απο το ΙΚΑ (εμεις παίρνουμε απο το ΤΣΜΕΔΕ). Μου ειπε βλακεια??? Εσεις γιατι λετε οτι το δικαιουμαστε, ξερετε κατι?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο ούτε και εγώ, ακόμη το ψάχνω.

Όμως το βλέπω απίθανο να μην το δικαιούμαστε...

Αφού έχουμε παρακράτηση μισθού και από το ΙΚΑ.

Επίσης το τετράμηνο (56 ημέρες πριν και 63 μετά) το παίρνουμε από το ΙΚΑ.

Θα δείξει, όταν κυκλοφορήσει η εγκύκλιος στις εταιρείες μας (περίπου σε 15 ημέρες).

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποια μηχανικός μισθωτή, εάν για το extra εξάμηνο που θα παίρνουμε αυτά τα 680 Ευρώ (μικτά), θα μας πληρώνει η εταιρεία μας τουλάχιστον το ΤΣΜΕΔΕ ή θα το πληρώνουμε εμείς από την τσέπη μας ?

 

εδώ δεν μας πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ στις 119-25=94 μέρες (χοντρικά ο υπολογισμός, αλλά κάπου εκεί είναι), που είχαμε μέχρι τώρα, θα μας το πληρώνει για ένα εξάμηνο? δεν νομίζω.

(Μερικές εταιρείες πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ και για τις 119 μέρες, αν και δε προβλέπεται).

 

πληροφόρηση σωστή θα πάρουμε μόνο από το ΤΣΜΕΔΕ.

Πάντως πιστεύω ότι μπορεί αυτή τη στιγμή ο νόμος να μη μας καλύπτει, αλλά σύντομα θα υπάρξουν διευκρινήσεις και για τα άλλα ταμεία. Το ζήτημα είναι πόσο σύντομα..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο dooo!!!

Και στην δική μας εταιρεία, δεν μας πληρώνουν για τις 94 ημέρες το ΤΣΜΕΔΕ αν και προσπαθούμε χρόνια με την διοίκηση (μπας και αλλάξει κάτι...)

Μήπως θυμάσαι ή ξέρεις για το ποσό της πληρωμής αυτής στο ΤΣΜΕΔΕ???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια..θα ήθελα να δω αν υπάρχει κάποια κοπέλα εδώ που να είναι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ..Προσπαθώ να βρώ τι δικαιούμαι αλλά ακόμα και το site του ΤΣΜΕΔΕ δεν βοηθάει..καθώς άλλα λεει σε μια σελίδα και άλλα σε άλλη. Υπάρχει λοιπόν καμιά μαμά ή μελλουσα μαμά που να γνωρίζει τι παίζει με αυτό το :evil: ταμείο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...