Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιά απο τις δύο ΠΗΤ δέχεται το ΙΚΑ? (Β επιπεδου ή υπερηχου)


Recommended Posts

Στην Β' Επιπέδου μου βγάζει ημερολογιακή ΠΗΤ 8/12/2011 και υπερηχογραφική ΠΗΤ 2/12/2011.

Ποια ΠΗΤ από τις δύο δέχονται στο ΙΚΑ για να μου δώσουν την βεβαίωση για το επιδομα κυοφορίας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα στη β επιπεδου εγραφε 18/10 αλλα βαση τησ τελευταιας περιοδου πητ εχω 9/10 για την αδεια κυοφοριασ μου εγραψε την ημερομηνια που λεει στη β επιπεδου ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

παντως οποια κ να σου γραψουν αν γεννησεις νωριτερα δε χανεις τις μερες, τις παιρνεις μετα. το θεμα ειναι περισσοτερο κατα ποσο βιαζεσαι να σταματησεις τη δουλεια!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολογος μου με ρωτησε τι ΠΗΤ εχω απο το τηλ γιατι γιατι τον καλεσα για να μου ετοιμασει το χαρτι. Και του ειπα την ημερολογιακη.

Πριν λιγο ομως ειδα οτι στην Β'Επιπεδου αναφερεται και μια υπερηχογραφικη ΠΗΤ και μπερδευτηκα. Και εχω κλεισει ραντεβου αυριο το πρωι να παει ο αντρας μου για να του τη γραψει.Φοβαμαι μην εκανα καποιο λαθος με την ΠΗΤ.

Πρέπει να μαθω απόψε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γυναικολογος σου ποια λεει? εμενα ειχε γραψει η γυναικολογος ενα χαρτι γνωματευση με τη σφραγιδα της κ βαση αυτου πηγα ικα....

 

κ εμενα μου ειχε γραψει ο γιατροσ μου χαρτι με την ημερομηνια αλλα οταν πηγα στο κεντρο μανασ κ παιδιου για να μου την γραψουν μονο την β επιπεδου μου ζητησε μου ειπε οτι αυτο το χαρτι δεν το χρειαζεται ειναι αναλογοσ κ σε τι θα πεσεισ

Link to comment
Share on other sites

εμενα λογικα την ημερολογιακη θα μου φαινοταν πως πρεπει να γραψει... αλλα δε καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο προβλημα, μιλαμε για 6 μερες πριν η μετα οχι για καμια φοβερη διαφορα!

ας παει τελοσπαντων ο αντρας σου να τη γραψει και να του πει: ημερολογιακη μας βγαινει τοσο και υπερηχογραφικη τοσο. και θα κρινει αυτος ποια πρεπει να γραφτει

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμενα λογικα την ημερολογιακη θα μου φαινοταν πως πρεπει να γραψει... αλλα δε καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο προβλημα, μιλαμε για 6 μερες πριν η μετα οχι για καμια φοβερη διαφορα!

ας παει τελοσπαντων ο αντρας σου να τη γραψει και να του πει: ημερολογιακη μας βγαινει τοσο και υπερηχογραφικη τοσο. και θα κρινει αυτος ποια πρεπει να γραφτει

 

Το πρόβλημα βρίσκεται στο οτι αυριο θα του γράψει ο γιατρος και την τελευταια αναρρωτική μου και μετα απευθειας εχω υπολογισει να παρω και τις 7 μέρες της ετησιας αδειας μου απο τη δουλεια γιατι δεν εχω αλλο περιθωριο για φετος και θα τις χασω. Μετα βγαινω απευθειας σε αδεια τοκετου. Όλα αυτα ομως τα εχω υπολογισει βαση της ΠΗΤ 8/12!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ημερολογιακή ΠΗΤ 16/11 και υπερηχογραφική 24/11 και είχα ζητήσει από τον γιατρό να μου γράψει στην βεβαίωση την ημερολογιακή γιατί ήθελα να σταματήσω νωρίτερα από την δουλειά -και γιατί λόγω σακχάρου σιγά μην με αφήσει να φτάσω ως το τέλος. Ο γιατρός του ΙΚΑ μου ζήτησε μόνο την βεβαίωση του γιατρου μου για να δει την ημερομηνία οπότε οκ:)Είναι σε τι γιατρό θα πέσις βασικά. Μπορεί να μην σου ζητήσει να δει τίποτα και απλώς να σε ρωτήσει να του πεις την ΠΗΤ.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

θα σε μπλεξω περισοτερο μαλλον, αλλα ηταν 3 διαφορετικες ΠΗΤ 24 υπερηχογραφηματος, 31 του γιατρου μου ημερολογιακη, κ του ικα μου εγραψε 26. τελικα γεννησα 30! κ πηρα παραταση απο το ικα για 4 μερες κερδισμενη βγηκα! ειναι αναλογα τον γιατρο.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ανοίγω το θέμα γιατί δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει κάποιο σχετικό.Γνωρίζετε τι γίνεται στην περίπτωση που ο τοκετός γίνει μετά την ΠΗΤ που δηλώσαμε στο ΙΚΑ?Έχω δηλώσει την ημερολογιακή ΠΗΤ μου (16/11) αλλά η υπερηχογραφική είναι 24/11 και δεν βλέπω να αποφασίζει να βγει ο μπέμπης ως την άλλη βδομάδα..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:Λέτε να έχω κάποιο θέμα??Θα χρειαστώ κάτι επιπλέον από χαρτιά για τα επιδόματα?:confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Tσα!!!!:P

Τι κάνεις??

Έχω την εντύπωση οτι το ΙΚΑ ζητάει ανάλογο χαρτί (οτι πήρε παράταση η εγκυμοσύνη-δεν ξέρω πως λέγεται) όταν έχεις ξεπεράσει τις 2 εβδομάδες από την ΠΗΤ. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρη σου απαντάω όμως

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι οταν γεννησεις στο χαρτι που θα παρεις απο το μαιευτηριο το οποιο θα εχει υπογραψει ο γιατρος σου το πας στο ικα οταν θα πας για την αδεια λοχειας....ρωτα το γιατρο σου, σιγουρα θα ξερει....

σου ευχομαι να απολαυσεις τις τελευταιες μερες της εγκυμοσυνης σου γιατι τα καλυτερα ερχονται!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ρωτήσω γιατί πάνω στην β επιπέδου έγραφε και τις δύο ΠΗΤ αλλά στην βεβαίωση του γιατρού μου του είχα πει να γράψει την ημερολογιακή (16/11) για να σταματήσω νωρίτερα από την δουλειά..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται απολυτως τιποτα.και εγω γεννησα 6 μερες μετα την πητ και γι"αυτες τις ημερες πληρωθηκα απο το ικα σαν παραταση κυοφοριας,πηρα 150 ευρω επιπλεον.δεν μου ζητησαν επιπλεον χαρτια,αρκουσε η ληξιαρχικη πραξη γεννησης.

 

 

edit να συμπληρωσω οτι εγω ειχα βαση περιοδου πητ 4/12 και βαση υπερηχου 14/12 .τελικα γεννησα στις 20/12 .

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια,να σας ρωτήσω

με ΠΗΤ 10/3 σωστά έχω υπολογίσει ότι ξεκινά η άδεια κύησης στις 15/1;

και ένα δευτερο ερώτημα

πότε να πάω στο γυναικολόγο του κέντρου μάνας και παιδιού για τη βεβαίωση της ΠΗΤ;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια,να σας ρωτήσω

με ΠΗΤ 10/3 σωστά έχω υπολογίσει ότι ξεκινά η άδεια κύησης στις 15/1;

και ένα δευτερο ερώτημα

πότε να πάω στο γυναικολόγο του κέντρου μάνας και παιδιού για τη βεβαίωση της ΠΗΤ;

 

Ντεμι σωστα τα μετρησες κ στο ικα θα κλεισεις ραντεβου 13/1 ή 12/1 γιατι απ οτι ειδα 15/1 ειναι κυριακη. εγω τουλαχιστον ειχα παει κ μια βδομαδα πριν (ετυχε, επειδη επρεπε ν μου γραψει κ την απειλουμενη κυηση)κ αυτος εγραψε ποτε ξεκιναει η αδεια κ ποτε ειναι η ΠΗΤ για να τα παω στον εργοδοτη, γνωμη μου οτι καλυτερα να πας 12-13 παρα 16/1. καλη εγκυμοσυνη να εχεις κ με το καλο το μωρακι σου:D

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

Ντεμι σωστα τα μετρησες κ στο ικα θα κλεισεις ραντεβου 13/1 ή 12/1 γιατι απ οτι ειδα 15/1 ειναι κυριακη. εγω τουλαχιστον ειχα παει κ μια βδομαδα πριν (ετυχε, επειδη επρεπε ν μου γραψει κ την απειλουμενη κυηση)κ αυτος εγραψε ποτε ξεκιναει η αδεια κ ποτε ειναι η ΠΗΤ για να τα παω στον εργοδοτη, γνωμη μου οτι καλυτερα να πας 12-13 παρα 16/1. καλη εγκυμοσυνη να εχεις κ με το καλο το μωρακι σου:D

καλε γιατι να παει τελευταια στιγμη ? μπορεις να πας απο την εβδομαδα που θεωρειται βιωσιμο το εμβρυο(δεν θυμαμαι ακριβως ποια ειναι αυτη...:rolleyes:)περιπου 7 μηνων. εγω ειχα παει πριν μπω στον 7ο (γιατι βιαζομουν ηθελα να υπολογισω κ την κανονικη μου αδεια για να τους πω ποτε σταματαω ακριβως)κ με εδιωξε μου ειπε οτι ηταν νωρις. πηγα ξανα με το που μπηκα στον 7ο. οσο για την παραταση κυοφοριας οπως λεει κ μια κοπελα παραπανω δεν χρειαζεται τιποτα επιπλεον βγαζουν μονοι τους την διαφορα βαση πητ κ ληξ. πραξης γεννησης;) κερδισμενες βγαινετε οσες παιρνετε παραταση κυησης...κ παραπανω μερες καθοσαστε κ περισοτερα χρηματα παιρνετε:lol: κ εγω 4 μερες ειχα παρει.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

καλε γιατι να παει τελευταια στιγμη ? μπορεις να πας απο την εβδομαδα που θεωρειται βιωσιμο το εμβρυο(δεν θυμαμαι ακριβως ποια ειναι αυτη...:rolleyes:)περιπου 7 μηνων. εγω ειχα παει πριν μπω στον 7ο (γιατι βιαζομουν ηθελα να υπολογισω κ την κανονικη μου αδεια για να τους πω ποτε σταματαω ακριβως)κ με εδιωξε μου ειπε οτι ηταν νωρις. πηγα ξανα με το που μπηκα στον 7ο. οσο για την παραταση κυοφοριας οπως λεει κ μια κοπελα παραπανω δεν χρειαζεται τιποτα επιπλεον βγαζουν μονοι τους την διαφορα βαση πητ κ ληξ. πραξης γεννησης;) κερδισμενες βγαινετε οσες παιρνετε παραταση κυησης...κ παραπανω μερες καθοσαστε κ περισοτερα χρηματα παιρνετε:lol: κ εγω 4 μερες ειχα παρει.

 

Α.....αυτο δεν το ηξερα οτι μπορεις να πας τοσο πιο πριν, ευχαριστω τοτε που με διορθωσες!!!!!;)απλα εγω ειχα κ ενα ιατρο στο ικα που μας εβγαζε την πιστη......οχι αδεια να σε γραψει πιο πριν......κ να μην ειχε ψυχη στο ιατρειο κ ειχες ραντεβου 10ωρα κ τυχαινε να πας 9.45 πιο νωρις δηλαδη εκτος οτι δεν σε εβαζε κ σε ελεγε κατσε κ περιμενε μεχρι τις 10 επειδη ηθελε να φαει τυροπιτα.....ΝΑΙ Κ ΟΜΩΣ κ τ ελεγε ο ιδιος(δεν το εβγαλα εγω)!!!! ουτε χαπια δεν με εγραφε. τι να πω ειναι σε ποιον θα τυχεις... ας δοκιμασει η κοπελα να παει νωριτερα αφου γινεται:)

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πας στο ΙΚΑ μετα την Β επιπεδου.εγω και στις 2 εγκυμοσυνες τοτε πηγα. θελουν να ειναι σιγουροι οτι δεν θα υπαρξει αποβολη ή εκτρωση. ομως πρεπει να παρεις μαζι τον υπερυχο και την β επιπεδου.

Μετρας 56 μερς πριν για την εναρξη της αδειας και εχεις και 63 μερες μετα. Παιρνεις ενα τηλ στο κεντρο μανας και παιδιου και κλεινεις ραντεβου

καλο θα ειναι να γραφεις ολα τα φαρμακα εκει.εμενα το σιδηρο μου το εγραφε 6 κουτια μαζι για να μην με ταλαιπωρει που δουλευα.

επισης κατι που εμαθα δυστυχως στην 2η εγκυμοσυνη ειναι οτι παιρνεις λεφτα για την αυχενικη και την β επιπεδου αν τις κανεις σε ιδιωτικο (που ετσι οπως εχουν γινει οι τιμες στα δημοσια μην το συζητας εχουν φτασει με μικρη διαφορα το ιδιωτικο και χανεις και το επιδομα τοκετου 1000ευρω)

λοιπον επανερχομαι απο τα 100 που εδωσα στην αυχενικη πηρα τα 88ευρω

και για την β επιπεδου που εδωσα 130ευρω το 2009 αρχικα μου εδωσαν 8,80ευρω και απο το ιδιο το ικα μου ειπαν να κανω ενσταση γιατι δεν εχω να χασω κατι.Συμπληρωνω λοιπον επι τοπου μια ενσταση και οταν ο γιος μου εγινε 2μηνων με πηραν τηλ. να περασω επιτροπη. 1/2ωρα 30υποθεσεις παιδια μπες βγες ουτε 30 δευτερολεπτα δεν εκατσα και μετα απο 20μερες με πηραν να εισπραξω αλλα 70ευρω. Η αληθεια ειναι οτι στο ικα δραπετσωνας που υπαγομαι ειναι παρα πολυ καλο και γρηγορο. Γιατι εχω παει και σε αλλα ΙΚΑ και εχω φρικαρει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

έχει σημασία που πέφτει η ΠΗΤ Κυριακή για τη δουλειά μου;

όχι ε;

να κρατάω μαζί μου τη βέπιπέδου;

δε λαμβάνει υπόψιν τη βεβαίωση του γιατρού μου;

έχω ακούσει ότι κάνουν και λάθη και μπορεί η β'επιπέδου να γράφει άλλη ημερομηνία από εκείνη που γράφει τελικά ο γιατρός στον 7ο μήνα!

γίνεται αυτό;

αν,ναι,γιατί να εμμένουν στη βέπιπέδου;

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεσαι.

Η β επιπεδου ειναι για την πιστοποιηση οτι εισαι εγκυος. Η ημερομηνια που δειχνει η β επιπεδου ειναι αναλογα με το μεγεθος του παιδιου σου και τις διαστασεις απο τις μετρησεις.

Η ημερομηνια που θα σου βγαλει ο γιατρος του ΙΚΑ ειναι αυτη που ισχυει.Αν θελει ο γιατρος σου να δωσει βεβαιωση ας την δωσει.

ο γιατρος του ικα θελει β επιπεδου,υπερηχο.

οσο για τις 56 μερες ειναι ημερολογιακες μερες. Παιρνεις την πητ και μετρας 56 μερες μαζι με τα σαββατοκυριακα (καλα θα ηταν να χωρις αυτα)

αλλα ειναι στανταρτ 8βδομαδες πριν και 9βδομαδες μετα

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεσαι.

Η β επιπεδου ειναι για την πιστοποιηση οτι εισαι εγκυος. Η ημερομηνια που δειχνει η β επιπεδου ειναι αναλογα με το μεγεθος του παιδιου σου και τις διαστασεις απο τις μετρησεις.

Η ημερομηνια που θα σου βγαλει ο γιατρος του ΙΚΑ ειναι αυτη που ισχυει.Αν θελει ο γιατρος σου να δωσει βεβαιωση ας την δωσει.

ο γιατρος του ικα θελει β επιπεδου,υπερηχο.

οσο για τις 56 μερες ειναι ημερολογιακες μερες. Παιρνεις την πητ και μετρας 56 μερες μαζι με τα σαββατοκυριακα (καλα θα ηταν να χωρις αυτα)

αλλα ειναι στανταρτ 8βδομαδες πριν και 9βδομαδες μετα

 

α,κατάλαβα!

γιατί δε θυμάμαι τι γράφει η δικιά μου!

δε γράφει ΠΗΤ δλδ η β΄επιπέδου;

και χρειάζεται κι έναν απλό υπέρηχο ακόμη;τον τελευταίο;

ο γιατρός του ικα πως θα βγάλει την ΠΗΤ;

Link to comment
Share on other sites

η πητ που γραφει ειναι βασει μεγεθους.

ο γιατρος του ικα θελει τον υπερυχο (τον τελευταιο) και την β επιπεδου

που δειχνει ακριβως ποσων εβδομαδων και ημερων εισαι πραγματικων ..

η πητ της β επιπεδου εμενα ηταν ακριβως απο κατω και ποτε δεν ηταν η ιδια γιατι τα παιδια μου ηταν μεγαλα.

 

το αστειο ηταν οτι ειχα 24/9 για τον 1ο μου γιο και στην αυχενικη και την β επιπεδου μου ελεγε πητ 18/9 και τελικα ηταν αυτη η ημερομηνια.

 

α ξεχασα να σου πω και κατι αλλο. Αν γεννησεις πιο νωρις οι μερες της αδειας μετατιθονται μετα δηλ.δεν χανεις καμια απο τις 119 μερες

Link to comment
Share on other sites

και ο γιατρός του ικα ποια από τις δύο σου έγραψε τελικά;

αυτή που έγραφε η β'επιπέδου ή αυτή που είπε ο γιατρός σου;

τι να πω,κι εμένα μπερδεμένα μου φαίνονται!

γιατί διαβάζω κι εδώ στο φόρουμ ότι αλλάζουν τις ημερ/νίες κατά πως βολεύονται!:P

ευτυχώς,που δεν υπάρχει πρόβλημα να γεννήσεις πριν ή μετά την ΠΗΤ γιατί η ΠΗτ δε λέει και κάτι!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...