Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

(ιδιωτικό σχολείο) αρνητική απάντηση στη συνάντηση γνωριμίας!


Recommended Posts

Αληθεια τι οδηγησε το παιδακι στο να κλωτσησει ενα συνομηλικο? Αν θελεις Μαριαμου μπορεις να περιγραψεις το σκηνικο? Θελω να πω, μηπως το μικρο προκληθηκε με καποιον τροπο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 22 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 20 δημοσιεύσεις

  • sofi@p

    sofi@p 14 δημοσιεύσεις

  • Aimee

    Aimee 14 δημοσιεύσεις

Κι εγώ αυτή την απορία έχω! Τι συνέβη και το παιδάκι κλώτσησε το άλλο; Γιατί, αν ειπώθηκε κάτι σε στυλ "είσαι χοντρός" ή "τα αυτιά σου πετάνε", θεωρώ πως πρέπει να το δούμε αλλιώς το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω απλά ότι στην edit admin η αξιολόγηση είναι δίωρη. Στην αρχή τα παιδάκια παίζουν ελεύθερα στον κήπο του νηπιαγωγείου που έχει παιδική χαρά. Αυτό κρατάει μια ώρα και τα παιδάκια εξοικειωνονται με το χώρο και χαλαρώνουν. Στη συνέχεια περνούν στις αίθουσες του νηπιαγωγείου και συζητούν, ζωγραφίζουν και παίζουν με παζλ κι αλλά παιχνίδια. Αυτό κρατάει άλλη μια ώρα. Σε όλο το δίωρο τα παιδιά τα επιβλέπουν δασκάλες (1 δασκάλα ανα 3-4 παιδιά). Οπότε η δασκάλα ακούει ο,τι λέγεται και βλέπει ότι γίνεται στην ομάδα της. Έτσι μπορεί να έχει μια καλή εικόνα για το επίπεδο και τη συμπεριφορά του παιδιού. Αφού φύγουν τα παιδιά γράφουν έκθεση αξιολόγησης για το κάθε παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Eγω πάντως θα θέσω έναν διαφορετικό προσανατολισμό...η αξιολόγηση γιατι γίνεται?? Προφανως για να επιλεγουν κάποια παιδάκια έναντι κάποιων άλλων...οποτε ο γονιος που ΔΕΧΕΤΑΙ να παέι το παιδι του προς αξιολόγηση ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ και το ενδεχόμενο να μην γίνει αυτό το παιδι αποδεκτό από το συγκεκριμένο σχολείο...Άρα προς τι η κουβέντα?? Πάμε τα παιδια μας προς αξιολόγηση για να μας πουνε μπραβο?? Δεν σκεφτόμαστε ότι ενδεχεται να εχουμε και αρνητικη απάντηση??? Διοτι εγω αν δεν ήμουν έτοιμη ως γονιος για την απόρριψη δεν θα υπέβαλλα το παιδι σε αυτην την διαδικασία...θα επέλεγα ένα σχολειο που δεν υποβάλει τα πρωτακια σε screening!! Ένα σχολείο που δεχεται να δουλεψει και να βελτιώσει όλα τα παιδακια και όχι τον "αφρο"!! Αλλα ως φιλοσοφία όχι ως αντιδραση στην αρνητικη απάντηση!!

Επιπλέον ελπίζω ότι ο προβληματισμος δεν μεταδοθηκε στο παιδακι...προσωπικα εχω δωσει εξετασεις για να περασω σε "καλο" σχολειο και πιστευω ότι είναι τεραστιο στρες για τα παιδια. Ειδικα αν το παιδι "αποτυχει" θέλει προσεκτικο χειρισμό. Εγω περασα στο σχολειο διοτι οι γονεις μου ηταν σχετικα χαλαροι...ήξερα παιδια που ηταν τοσο "μπριζωμενοι" οι γονεις τους σε σχεση με τις εξετασεις που τελικα από το άγχος πατωσαν στις εξετασεις...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι στο παιδί δε λες ότι θα αξιολογηθεί. Το βλέπει σαν παιχνίδι. Το δικό μου μάλιστα πέρασε τόσο ωραία που δεν ήθελε να φύγει. Φέτος το ίδιο έγινε και με τη μικρή μου. Σε σχέση με αλλά σχολεία δεν το λες καν αξιολόγηση, τουλάχιστον μαθησιακή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι που έχω ένα παιδί ευαίσθητο που είναι τύπος και υπογραμμός σύμφωνα με τη δασκάλα του νηπιαγωγείου που πηγαίνει σε καλό ιδιωτικό, και συγχύζεται από τη φασαρία που κάνουν τα αγόρια ή όταν θα τη σπρώξει κάποια συμμαθήτρια, δεν θα θιγόμουν εάν το σχολείο έκανε δεκτό ένα παιδί που εκ προοιμίου γνώριζε ότι μπορεί να βιαιοπραγήσει; Γιατί πρέπει να βλέπουμε και την άλλη μεριά, όχι μόνο του γονιού που απορρίπτεται το παιδί του αλλά και του γονιού που στην εισαγωγική συνέντευξη το παιδί του έφαγε την κλωτσιά. Εάν ήμουν αυτός ο γονιός σίγουρα δεν θα ήθελα το σχολείο να κάνει δεκτό αυτό το παιδί. ....

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τις ανησυχίες ενός γονιού που έχει ένα ήσυχο και συγκροτημένο παιδί στα 6 του. Εξακολουθώ όμως να θεωρώ ότι το δημοτικό σχολείο είναι το σωστό (και ελεγχόμενο) περιβάλλον ώστε και αυτά τα παιδιά να μάθουν να αντιμετωπίζουν πιο ... έντονες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι με τη σειρα μου θα απορησω γιατι ΣΚΑΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ...:rolleyes:

 

οΚ ΣΕ ΟΛΟΥΣ μας εχει συμβει να βρεθουμε καπου με τα παιδι μας και αυτο να κανει σα δαιμονισμενο, χαζο, απροσαρμοστο, κακομαθημενο, αντικοινωνικο και ενα σωρο αλλα αρνητικα χαρακτηριστικα...ειχατε κι εσεις λοιπον μια μερα"κακης συμπεριφορας"...σιγα το πραγμα...χρηματα να υπαρχουν και θα βρειτε σιγουρα ενα καλο σχολειο που να σας ταιριαζει και εσας και του παιδιου!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω δεν απευθύνεσαι σε μένα....;)

Τέλος πάντων νομίζω ότι αυτή η πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση κακώς γίνεται με αφορμή ένα συγκεκριμένο παιδάκι και ένα συγκεκριμένο σχολείο.

 

ΩΩχχχ πατατα εκανα! στη maria πηγαιναν λοιπον αυτα που εγραψα:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Να διευκρινίσω απλά ότι στην edit admin η αξιολόγηση είναι δίωρη. Στην αρχή τα παιδάκια παίζουν ελεύθερα στον κήπο του νηπιαγωγείου που έχει παιδική χαρά. Αυτό κρατάει μια ώρα και τα παιδάκια εξοικειωνονται με το χώρο και χαλαρώνουν. Στη συνέχεια περνούν στις αίθουσες του νηπιαγωγείου και συζητούν, ζωγραφίζουν και παίζουν με παζλ κι αλλά παιχνίδια. Αυτό κρατάει άλλη μια ώρα. Σε όλο το δίωρο τα παιδιά τα επιβλέπουν δασκάλες (1 δασκάλα ανα 3-4 παιδιά). Οπότε η δασκάλα ακούει ο,τι λέγεται και βλέπει ότι γίνεται στην ομάδα της. Έτσι μπορεί να έχει μια καλή εικόνα για το επίπεδο και τη συμπεριφορά του παιδιού. Αφού φύγουν τα παιδιά γράφουν έκθεση αξιολόγησης για το κάθε παιδί.

 

=======================

 

kai an ENA pedi xipnisi strava ekeini tin imera ...den katsi kala i diadromi kathoti nomizo pera to oti eine padia einai k anthropoi opos oi enilikes ...mono pou ekfrazonte pio entona kai ....sto telos ekfrazonte ,...se sxesi me enilika...

diladi an den theli na kanei pazl...i den theli na zografisi...i den tu aresi to diplano pedaki pou ...tu travixe to molivi i tin zografia ti diladi Auto to pedaki den tus kanei??? signomi diladi alla telika me ti kritirio ta pernoun... roto den xero sigura tha mpoume k emeis se Auto to stadio kathos ta psaxnume gia na dume ti tekika tha kanume ...dimosio/idiotiko ....:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

=======================

 

kai an ENA pedi xipnisi strava ekeini tin imera ...den katsi kala i diadromi kathoti nomizo pera to oti eine padia einai k anthropoi opos oi enilikes ...mono pou ekfrazonte pio entona kai ....sto telos ekfrazonte ,...se sxesi me enilika...

diladi an den theli na kanei pazl...i den theli na zografisi...i den tu aresi to diplano pedaki pou ...tu travixe to molivi i tin zografia ti diladi Auto to pedaki den tus kanei??? signomi diladi alla telika me ti kritirio ta pernoun... roto den xero sigura tha mpoume k emeis se Auto to stadio kathos ta psaxnume gia na dume ti tekika tha kanume ...dimosio/idiotiko ....:P

Προσωπικά πιστεύω ότι ένα 6χρονο, όσο στραβά κι αν ξυπνήσει και ξεκινήσει, μόλις παει και παίξει 1 ώρα στην παιδική χαρά θα ξεχαστεί και θα στρώσει. Και δεν επιτρέπεται σε καμμιά περίπτωση να χτυπήσει κάποιον. Αυτά έχουν λυθεί σε μικρότερες ηλικίες. Το κριτήριο είναι φυσιολογικά συνεργάσιμος παιδιά που εντάσσονται χωρίς προβλήματα στην ομάδα κι ακολουθούν βασικούς κανόνες. Και να ξέρουν να τραβούν βασικές γραμμές και σχήματα και να γράφουν το όνομα τους. Ο,τι κάνουν τα παιδιά στο νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι ένα 6χρονο, όσο στραβά κι αν ξυπνήσει και ξεκινήσει, μόλις παει και παίξει 1 ώρα στην παιδική χαρά θα ξεχαστεί και θα στρώσει. Και δεν επιτρέπεται σε καμμιά περίπτωση να χτυπήσει κάποιον. Αυτά έχουν λυθεί σε μικρότερες ηλικίες. Το κριτήριο είναι φυσιολογικά συνεργάσιμος παιδιά που εντάσσονται χωρίς προβλήματα στην ομάδα κι ακολουθούν βασικούς κανόνες. Και να ξέρουν να τραβούν βασικές γραμμές και σχήματα και να γράφουν το όνομα τους. Ο,τι κάνουν τα παιδιά στο νηπιαγωγείο.

 

-------------------------------

se euxaristo poly exeis dikio:)

 

ego vevea milousa gia mikrotera pedia tou nipiou diladi ENA ...pronipio i ENA pedi pou den exei paei sxoleio nipiagogio diladi i se pediko stathmo

gia ton ENA i ton allo logo

 

ti ginete tote ...i eine monaxopedi.....i kakomathimeno ....exo dei k teteia pedia k se pediki xara k ston dromo ....

kano ton dikigoro tu diavolou tora...den perno tis ipies periptoseis milo gia teteies

Link to comment
Share on other sites

-------------------------------

se euxaristo poly exeis dikio:)

 

ego vevea milousa gia mikrotera pedia tou nipiou diladi ENA ...pronipio i ENA pedi pou den exei paei sxoleio nipiagogio diladi i se pediko stathmo

gia ton ENA i ton allo logo

 

ti ginete tote ...i eine monaxopedi.....i kakomathimeno ....exo dei k teteia pedia k se pediki xara k ston dromo ....

kano ton dikigoro tu diavolou tora...den perno tis ipies periptoseis milo gia teteies

 

Για τα παιδιά του προνηπίου ή του νηπίου ... δε νομίζω ότι τα κριτήρια είναι αυτά. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει αξιολόγηση και τι είδους. Μπορεί να μην τα περνάνε από αξιολόγηση τότε αλλά να τα κόβουν μετά ... όταν είναι να πάνε πρώτη αλλά πραγματικά το λέω με κάθε επιφύλαξη.

 

Όσο για τα μοναχοπαίδια ... τι έχουν τα μοναχοπαίδια?? Η edit admin έχει κατά κύριο λόγο τέτοια ΄(αφού είναι πιο εύκολο για τέτοια παιδιά να πάνε σε ιδιωτικό) και δεν είναι κακομαθημένα (τουλάχιστον δεν είναι ο κανόνας αυτός) ...

 

Για κακομαθημένα (και χωρισμένων γονιών συγκεκριμένα στην περίπτωσή μας) ... μια χαρά τα παίρνουν!!!! Ούτε μπορούν να αξιολογήσουν ένα τέτοιο παιδί ... ούτε να το κόψουν με την αξιολόγηση μιας μέρας. Προφανώς αν δημιουργεί ένα παιδί προβλήματα εκ των υστέρων στο σχολείο γίνονται συστάσεις. Αλλά κω...παιδα υπάρχουν παντού και ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ στην edit admin (που έχω και ιδία πείρα).

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν φανταζομαι ότι παιρνουν "ιστορικο" κατά την αξιολόγηση...θα ηταν ρατσιστικο...δηλ ένα παιδακι χωρισμένων γονιων που είναι αψογο γιατι να απορριφθεί υπερ ενός παιδιου επιθετικου που δεν εχουν χωρισει οι γονεις του?? Και φανταζομαι δεν επιτρεπεται να ρωτάνε τετοιου είδους ερωτήσεις...ουτε καν αν εχει αδελφάκια....αξιολογηση σηαινει βλεπω και κρινω το παιδι...εγω υποπτεύομαι ότι λαμβανουν υπόψιν πχ την μορφωση κτλ των γονεων αλλα πιστευω ότι και αυτό γινεται καπως πλαγιως...

Πάντως στα ξενογλωσσα σχολεια λαμβανουν υποψιν τυχον δεσμούς της οικογενειας με την χωρα προελευσης του σχολειου...δηλ ένα παιδακι με γερμανο γονεα μπορει να προτιμηθεί...ή ένα παιδακι που εχει γεννηθεί στο εξωτερικο ή ένα παιδακι που οι γονεις του ζουσαν στην γερμανια και ενδεχεται να επιστρεψουν..και το θεωρω λογικο καθως το σχολειο πρεπει να εξυπηρετει πρωτα τα παιδακια που υπαρχει περιπτωση στο μελλον να ενταχθουν για οποιονδηποτε λογο σε σχολειο της γερμανιας..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν φανταζομαι ότι παιρνουν "ιστορικο" κατά την αξιολόγηση...θα ηταν ρατσιστικο...δηλ ένα παιδακι χωρισμένων γονιων που είναι αψογο γιατι να απορριφθεί υπερ ενός παιδιου επιθετικου που δεν εχουν χωρισει οι γονεις του?? Και φανταζομαι δεν επιτρεπεται να ρωτάνε τετοιου είδους ερωτήσεις...ουτε καν αν εχει αδελφάκια....αξιολογηση σηαινει βλεπω και κρινω το παιδι...εγω υποπτεύομαι ότι λαμβανουν υπόψιν πχ την μορφωση κτλ των γονεων αλλα πιστευω ότι και αυτό γινεται καπως πλαγιως...

Πάντως στα ξενογλωσσα σχολεια λαμβανουν υποψιν τυχον δεσμούς της οικογενειας με την χωρα προελευσης του σχολειου...δηλ ένα παιδακι με γερμανο γονεα μπορει να προτιμηθεί...ή ένα παιδακι που εχει γεννηθεί στο εξωτερικο ή ένα παιδακι που οι γονεις του ζουσαν στην γερμανια και ενδεχεται να επιστρεψουν..και το θεωρω λογικο καθως το σχολειο πρεπει να εξυπηρετει πρωτα τα παιδακια που υπαρχει περιπτωση στο μελλον να ενταχθουν για οποιονδηποτε λογο σε σχολειο της γερμανιας..

 

Καμία σχέση πάντως!

 

Ιστορικό δεν παίρνουν στη edit admin τέτοιου είδους. Έχουμε και παιδιά χωρισμένων γονιών και μοναχοπαίδια φυσικά και παιδιά που οι γονείς τους είναι χαμηλότερου μορφωτικού επιπέδου και γονείς λιγότερο ευκατάστατους ... που τα βγάζουν δύσκολα δλδ για να στείλουν το παιδί τους εκεί.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και αξιζει την εμπιστοσυνη σου και τα χρηματα σου ενα σχολειο που κρινει το παιδι απο ενα μεμονωμενο περιστατικο; Που επιλεγει τις "ευκολες" περιπτωσεις μαθητων, τους πολυ ηρεμους και ηδη στρωμενους; Εμεις σε ραντεβου με διευθυντη σχολειου στη Θεσσαλονικη οταν αναφεραμε πως το παιδι μας ειναι ατακτο μας ειπε "ολα σ'αυτη την ηλικια εχουν ενεργεια, αυτη ειναι η δουλεια μας".

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Και αξιζει την εμπιστοσυνη σου και τα χρηματα σου ενα σχολειο που κρινει το παιδι απο ενα μεμονωμενο περιστατικο; Που επιλεγει τις "ευκολες" περιπτωσεις μαθητων, τους πολυ ηρεμους και ηδη στρωμενους; Εμεις σε ραντεβου με διευθυντη σχολειου στη Θεσσαλονικη οταν αναφεραμε πως το παιδι μας ειναι ατακτο μας ειπε "ολα σ'αυτη την ηλικια εχουν ενεργεια, αυτη ειναι η δουλεια μας".

Προτιμώ το σχολείο την ενέργεια του να τη διοχετεύει σε δημιουργικά πράγματα κι όχι στο να προσπαθεί να μάθει σε ένα 6χρονο ότι δεν χτυπάμε ή σεβόμαστε κανόνες. Αλλιώς είναι σαν να ξανά πηγαίνουμε νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ το σχολείο την ενέργεια του να τη διοχετεύει σε δημιουργικά πράγματα κι όχι στο να προσπαθεί να μάθει σε ένα 6χρονο ότι δεν χτυπάμε ή σεβόμαστε κανόνες. Αλλιώς είναι σαν να ξανά πηγαίνουμε νηπιαγωγείο.

 

Καλα κανεις. Εγω -που το παιδι μου δεν εχει χτυπησει ποτε, σε καμια ηλικια, αλλο παιδι- δεν θα επελεγα ενα σχολειο που κοβει ρατσιστικα και βασει μεμονομενων γεγονοτων ενα παιδι με διαφορετικο χαρακτηρα απο του δικου μου. Με καθε επιφυλαξη παντα και υπο την προυποθεση πως μιλαμε για ενα υγιες και εξυπνο παιδακι οπως της κοπελας. Αν εκριναν πως το παιδι θελει βοηθεια ας προτειναν εργοθεραπεια

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις. Εγω -που το παιδι μου δεν εχει χτυπησει ποτε, σε καμια ηλικια, αλλο παιδι- δεν θα επελεγα ενα σχολειο που κοβει ρατσιστικα και βασει μεμονομενων γεγονοτων ενα παιδι με διαφορετικο χαρακτηρα απο του δικου μου. Με καθε επιφυλαξη παντα και υπο την προυποθεση πως μιλαμε για ενα υγιες και εξυπνο παιδακι οπως της κοπελας. Αν εκριναν πως το παιδι θελει βοηθεια ας προτειναν εργοθεραπεια

Κοιτά, δεν ξέρω ούτε τη θεματοθετρια ούτε το παιδί της για να τους χαρακτηρίσω και να βγάλω συμπεράσματα (εσύ άραγε τους ξέρεις κι έβγαλες αμέσως συμπέρασμα ότι πρόκειται για έξυπνο και υγιές παιδί;). Ξέρω όμως πολύ καλά πώς γίνεται η αξιολόγηση στην Ερασμειο αφού και τα 2 παιδιά μου έχουν περάσει από τη διαδικασία. Σε διαβεβαιώνω, γνωρίζοντας και το σχολείο και τους ανθρώπους του, από μέσα πια, ότι δεν υπάρχει κανένα ρατσιστικό κριτήριο ή κάτι αρνητικό στην όλη διαδικασία. Ίσα-ίσα που τη βρήκα χαλαρή και διασκεδαστική (σε σχέση με αλλά σχολεία που πήγα πριν επιλεξω). Εξάλλου, υπάρχουν κι αλλά σχολεία που δε θα αρνηθούν να δεχτούν οποιοδήποτε παιδάκι αφού παλεύουν για τη βιωσιμότητα τους. Εγώ, τέτοιο σχολείο, δε θα διάλεγα. Θα πήγαινα στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Και αξιζει την εμπιστοσυνη σου και τα χρηματα σου ενα σχολειο που κρινει το παιδι απο ενα μεμονωμενο περιστατικο; Που επιλεγει τις "ευκολες" περιπτωσεις μαθητων, τους πολυ ηρεμους και ηδη στρωμενους; Εμεις σε ραντεβου με διευθυντη σχολειου στη Θεσσαλονικη οταν αναφεραμε πως το παιδι μας ειναι ατακτο μας ειπε "ολα σ'αυτη την ηλικια εχουν ενεργεια, αυτη ειναι η δουλεια μας".

 

Καλα, πιστευεις πραγματικα οτι υπαρχει σχολειο που εχει μονο φρονιμα παιδια; Το οτι ολα τα παιδια εχουν ενεργεια στα 6 δεν ειναι δεδομενο;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά, δεν ξέρω ούτε τη θεματοθετρια ούτε το παιδί της για να τους χαρακτηρίσω και να βγάλω συμπεράσματα (εσύ άραγε τους ξέρεις κι έβγαλες αμέσως συμπέρασμα ότι πρόκειται για έξυπνο και υγιές παιδί;). Ξέρω όμως πολύ καλά πώς γίνεται η αξιολόγηση στην Ερασμειο αφού και τα 2 παιδιά μου έχουν περάσει από τη διαδικασία. Σε διαβεβαιώνω, γνωρίζοντας και το σχολείο και τους ανθρώπους του, από μέσα πια, ότι δεν υπάρχει κανένα ρατσιστικό κριτήριο ή κάτι αρνητικό στην όλη διαδικασία. Ίσα-ίσα που τη βρήκα χαλαρή και διασκεδαστική (σε σχέση με αλλά σχολεία που πήγα πριν επιλεξω). Εξάλλου, υπάρχουν κι αλλά σχολεία που δε θα αρνηθούν να δεχτούν οποιοδήποτε παιδάκι αφού παλεύουν για τη βιωσιμότητα τους. Εγώ, τέτοιο σχολείο, δε θα διάλεγα. Θα πήγαινα στο δημόσιο.

 

Και βεβαια δεν τη γνωριζω κι γι'αυτο ειπα "με καθε επιφυλαξη". Τι λογο θα ειχε η κοπελα να το κανει θεμα εαν το παιδι της ηταν παντα επιθετικο; Κρινω εξ ιδιων που οταν ζητω γνωμη για κατι αναφερω ολες τις παραμετρους με ειλικρινεια. Το σχολειο που ανεφερα εγω στο παραδειγμα μου, που εχει αλλη πολιτικη, ειναι απο τα πιο παλια και με καλο ονομα στη Θεσσαλονικη. Και φυσικα το βασικο ειναι να βρουμε το χωρο στον οποιο θα νιωθουν ανετα τοσο τα παιδια μας οσο κι εμεις, οποτε κανεις πολυ καλα και λες την αποψη σου σαν ευχαριστημενος γονιος. Περι ορεξεως, λοιπον :)

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια δεν τη γνωριζω κι γι'αυτο ειπα "με καθε επιφυλαξη". Τι λογο θα ειχε η κοπελα να το κανει θεμα εαν το παιδι της ηταν παντα επιθετικο; Κρινω εξ ιδιων που οταν ζητω γνωμη για κατι αναφερω ολες τις παραμετρους με ειλικρινεια. Το σχολειο που ανεφερα εγω στο παραδειγμα μου, που εχει αλλη πολιτικη, ειναι απο τα πιο παλια και με καλο ονομα στη Θεσσαλονικη. Και φυσικα το βασικο ειναι να βρουμε το χωρο στον οποιο θα νιωθουν ανετα τοσο τα παιδια μας οσο κι εμεις, οποτε κανεις πολυ καλα και λες την αποψη σου σαν ευχαριστημενος γονιος. Περι ορεξεως, λοιπον :)

Μην ξεχνάμε πάντως ότι υπάρχουν και γονείς που εθελοτυφλούν κι ενώ το παιδί τους έχει πρόβλημα συμπεριφοράς, αυτοί το αποδίδουν στο ότι είναι ζωηρό και πανέξυπνο που βαριέται εύκολα και για αυτό δεν κάθεται φρόνιμα. Κι όταν κάποιος ειδικός τους πει τη γνώμη του τον βγάζουν άσχετο και κακό. Έχω παράδειγμα από φιλική οικογένεια που η μαμα έβγαλε τρελή τη δασκάλα και τη δ/ντρια του δημοσίου σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε πάντως ότι υπάρχουν και γονείς που εθελοτυφλούν κι ενώ το παιδί τους έχει πρόβλημα συμπεριφοράς, αυτοί το αποδίδουν στο ότι είναι ζωηρό και πανέξυπνο που βαριέται εύκολα και για αυτό δεν κάθεται φρόνιμα. Κι όταν κάποιος ειδικός τους πει τη γνώμη του τον βγάζουν άσχετο και κακό. Έχω παράδειγμα από φιλική οικογένεια που η μαμα έβγαλε τρελή τη δασκάλα και τη δ/ντρια του δημοσίου σχολείου.

 

Εννοειται, πολλα γινονται. Κι εγω ειμαι τωρα σε διαδικασια αναζητησης και δεν σου κρυβω πως ηδη απερριψα ενα απο τα πιο γνωστα και "τρεντυ" σχολεια της πολης, επειδη μου φανηκε η διευθυντρια καπως υπερβολικα χαλαρη σαν τον Βεβαιως Βεβαιως. Δεν ειναι παρκινγκ παιδιων τα σχολεια, εφοσον εχουμε την πολυτελεια της επιλογης, πρεπει πρωτα να αξιολογουμε οι ιδιοι τις ιδιαιτεροτητες του χαρακτηρα του παιδιου αντικειμενικα και μετα να βλεπουμε τι μας κανει κλικ. Πικραθηκε ισως η κοπελα και γι αυτο το εκανε θεμα, ας ευχηθουμε το καλυτερο

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ενεργητικό παιδί κι άλλο άτακτο.

 

Δηλαδή ποια είναι η διαφορά? :lol:

Εννοώ η διαφορά στην πράξη όχι στην θεωρία... Δηλαδή το ενεργητικό παιδί τι κάνει για να βγάλει την ... ενέργειά του την ώρα του μαθήματος? Κάμψεις?

 

Σίγουρα βέβαια είναι άλλο το ενεργητικό-άτακτο παιδί, άλλο το επιθετικό.

 

 

Προτιμώ το σχολείο την ενέργεια του να τη διοχετεύει σε δημιουργικά πράγματα κι όχι στο να προσπαθεί να μάθει σε ένα 6χρονο ότι δεν χτυπάμε ή σεβόμαστε κανόνες. Αλλιώς είναι σαν να ξανά πηγαίνουμε νηπιαγωγείο.

 

Δυστυχώς για τους γονείς των απόλυτα ενταγμένων παιδιών, στην α' δημοτικού καταναλώνεται πολύς χρόνος για τα παραπάνω θέματα, σε ΟΛΑ τα σχολεία, και όποιο σχολείο πει ότι φτιάχνει τμήματα α' δημοτικού όπου ούτε ένα παιδί δεν χτυπάει (ποτέ) και όλα ξέρουν να σέβονται τους κανόνες είναι υποκριτικό και να το φοβάστε.....;)

Ας ρωτήσουμε και κανέναν δάσκαλο....

 

Κατά τα άλλα, το θέμα είναι απλό κατά τη γνώμη μου. Θέλουμε ένα σχολείο που θα αντιμετωπίζει τον κάθε μαθητή σαν μονάδα και να δουλεύει με τις ανάγκες του (είτε αυτές είναι η συμπεριφορά είτε μία αδυναμία στα μαθηματικά?) ή ένα σχολείο που θα δέχεται μόνο συγκεκριμένο τύπο μαθητών και όποιος παρεκκλίνει να τον πετάει από το ... σύστημα ως ανεπιθύμητο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...