Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΟΠΥΥ και Neocate/υποαλλεργικά γάλατα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος πότε καταβάλει ο ΕΟΠΥΥ πλέον, τις επιστροφές χρημάτων απο το υποαλλεργικά γάλατα και κρέμες? Ο ΟΠΑΔ που είναι το ταμείο μου γνωρίζω οτι καθυστερεί χαρακτηριστικά, ωστόσο αναρωτιόμουν αν ο καινούριος φορέας λειτουργεί πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

οχι δεν με ζαλισε πιο πολυ με ζαλισε ο αντρας μου που ετρεχε για ολα αυτα..

λοιπον μαζι με την γνωματευση που ειναι στις πχ 8/2 πηγαινω καθε 7-8 του αλλου μηνα δηλ 8/3 στο ικα γραφω τα γαλατα και οταν συμπληρωσω τα κουπονια τα παω παλι στο ικα με την αρχικη γνωματευση του νοσοκομειου και μετα πληρωνομαι,εαν εχεις καποιο δικο σου φαρμακοποιο σου δινει ολα τα κουπονια πληρωνεσαι και μετα του τα πας,αλλιωε περιμενεις να τα μαζεψεις πιστευω να βοηθησα οτι δεν καταλαμβαινεις ρωτα με.

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

 

Ειμαι καινούργιος εδω και θα ηθελα να σας χαιρετισω ολους-ες θερμα.Εδω και ενα μήνα πίνουμε υποαλλεργικο γαλα και μολις τωρα εμαθα οτι υπάρχει καλυψεη απο τον ΕΟΠΠΥ. Γνωρίζει κάπιος τι ΑΚΡΙΒΟΣ πρεπει να κάνω τι χαρτια και απο που πρεπει να παρω και να καταθέσω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεσαι γνωμάτευση απο δημόσιο νοσοκομείο (με υπογραφή διευθυντή παιδίατρου/αλλεργιολόγου δηλαδή).Στην συνέχεια με αυτό το χαρτί απευθύνεσαι στο ταμείο σου και ακολουθείς κάθε μήνα μια διαδικασία σχετικά απλή για να πάρεις κάποια στιγμή πίσω ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων σου

Link to comment
Share on other sites

για να παρεις την γνωματευση θα πρεπει να πας ενα χαρτι απο τον παιδιατρο σου στο νοσοκομειο(δημοσιο) ..στην αρχη δεν θα το πολυδεχτουν αλλα αν τους πιεσης λιγο θα τον κανουν..αυτο γινεται γιατι το παιδι θα πρεπει να μεινει μεσα να του κανουν εξετασεις οτι οντως εχει αλεργια...για αυτο να τους πιεσεις εδω εγω που ειχε γνωστο η παιδιατρο και παλι με ζορια το πηρα...μετα παιρνεις την γνωματευση την πας στο ικα σου γραφει τα κουτια που λεει η γνωματευση και οταν τα μαζεψεις πας στα κεντρικα γραφεια του ικα που ανηκεις πας στις παροχες δινεις την συνταγη αφου στην φραγιση ο προισταμενος και μετα μαζι με τα γαλατα και τις αποδειξεις και τα κουπονια τα καταθετεις..μπορει στο μηνα να μην εχεις συμπληρωσει ολα τα γαλατα που σου γραφουν δεν πειραζει πας αυτα που εχεις μαζεψει..καθε μηνα θα πηγαινεις να στα γραφουν στο ικα και για ευκολια αφου θα πηγαινεις στα γραφεια να σου σφραγισουν και το επομενο για να εισαι καλλυμενος..εγω περνω το almiron to pepti poy exei 22,6 και περνω πισω για 10 κουτια 210 ευρω αναλογα ποσο τα εχω αγορασει γιατι φαρμακειο απο φαρμακειο η τιμη αλλαζει..πιστευω να σε βοηθησα

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

για να παρεις την γνωματευση θα πρεπει να πας ενα χαρτι απο τον παιδιατρο σου στο νοσοκομειο(δημοσιο) ..στην αρχη δεν θα το πολυδεχτουν αλλα αν τους πιεσης λιγο θα τον κανουν..αυτο γινεται γιατι το παιδι θα πρεπει να μεινει μεσα να του κανουν εξετασεις οτι οντως εχει αλεργια...για αυτο να τους πιεσεις εδω εγω που ειχε γνωστο η παιδιατρο και παλι με ζορια το πηρα...μετα παιρνεις την γνωματευση την πας στο ικα σου γραφει τα κουτια που λεει η γνωματευση και οταν τα μαζεψεις πας στα κεντρικα γραφεια του ικα που ανηκεις πας στις παροχες δινεις την συνταγη αφου στην φραγιση ο προισταμενος και μετα μαζι με τα γαλατα και τις αποδειξεις και τα κουπονια τα καταθετεις..μπορει στο μηνα να μην εχεις συμπληρωσει ολα τα γαλατα που σου γραφουν δεν πειραζει πας αυτα που εχεις μαζεψει..καθε μηνα θα πηγαινεις να στα γραφουν στο ικα και για ευκολια αφου θα πηγαινεις στα γραφεια να σου σφραγισουν και το επομενο για να εισαι καλλυμενος..εγω περνω το almiron to pepti poy exei 22,6 και περνω πισω για 10 κουτια 210 ευρω αναλογα ποσο τα εχω αγορασει γιατι φαρμακειο απο φαρμακειο η τιμη αλλαζει..πιστευω να σε βοηθησα

 

να σε ρωτήσω το εξής.Ο ελεγκτής μου είπε να πάω μαζί με την φωτοτυπία της γνωμάτευσης και ένα χαρτί από τον παιδίατρο.Για πόιο λόγο να ανακατέψω τον παιδίατρο αφού μου έδωσαν εξαρχής γνωμάτευση απο το νοσοκομείο?Την διαγνωση δεν μου την έκανε ο παιδίατρος!

Γνωρίζεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συνηθως δεν το ζητανε αλλα μαλλον επεσες σε μ.....,το χαρτι του δικου σου παιδιατρου το θελουν για να ειναι και καλα σιγουροι οτι εχει διαγνωστει αλεργια γιατι για να πας στο νοσοκομειο καποιος σε εστειλε συμφωνα με τα συμπτωματα..εαν εννοεις αυτο..εκτος εαν σου ζητανε την συνταγη για τα γαλατα που σου εγραψε ο παιδιατρος του ικα..

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ βλάκες και φυσικά δεν θα πάω χαρτί απο τον παιδίατρο!Ας χτυπιούνται...

Οταν έχω γνωμάτευση απο παιδίατρο-αλλεργιολόγο του Ιπποκρατείου τα υπόλοιπα είναι άλλα λογια να αγαπιόμαστε!

Γραφειοκράτες

 

(εγώ είμαι ΟΠΑΔ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια βοηθεια. Εμας η παιδιατρος μας ειπε να παρουμε το HUMANA 1 HA υποαλλεργικο. Οταν την ρωτησα για χρηματα απο τον εοππυ μου ειπε πως δεν υπαρχει εξεταση που να δειχνει για την αλλεργια και η μονη που μπορει να δειξει ειναι η εξεταση στο εντερο. Τι να κανω ρε κοριτσια 17.50 το κουτι ...... Πειραια μενω .... αν γνωριζετε καποια πληροφορια ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κακα της ηταν σχηματισμενα (κιτρινα κουραδακια κατσικας, αλλα ******) και η παιδιατρος μας ειπε οτι ηταν σημαδι αλλεργειας και σε μωρο ημερων επρεπε να ηταν σαν κρεμα. Τωρα με το υποαλλεργικο ετσι ειναι ..... αλλα σαν να μην την πιανει ρε παιδια αυτο το γαλα .... μετα απο 100μλ (15 ημερων μωρο) στο 2 ωρο ψαχνει παλι για γαλα.

Link to comment
Share on other sites

οντως το humana δεν γραφεται γραφονται μονο οσο εχουν barcode πανω δηλ almiron pepti neocate ktl.το Humana δηλ ολα τα απλα ηα δεν γραφονται..οσο για το αν χορταινει με αυτο δυστυχωσ ειναι σχεδον σαν νερο αρα υπομονη και μεγαλυτερες δοσεισ...

 

αλλα ασχετο δεν ρωτας και καποιον αλλο γιατρο για τη αλεργια γιατι τα κακα απο μονα τους δεν ειναι συπτωμα αλεργιας..

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ξανα ανοίγω το θέμα αυτο γιατι δυστηχώς πλέον δεν δίνουν λεφτά πίσω για γάλατα.Προσωπικά απο τις 20/12/12 μας χρωστάει ο εοππυ 1800ευρώ καθώς ο μικρός έπινε το althera τις nestle...Κ κανείς δεν ξέρει τίποτα..Κ βέβαια δεν θα είμαστε κ οι μόνοι που εχουμε αυτο το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 month later...

Παιδια, εχω 2 barcode απο neocate lcp αλά εχασα την αποδειξη. Αν κάποιος εχει αποδειξη και εχασε τα αυτοκολλητα, μπορουμε να συνεργαστουμε! Θα τα κρατησω για καιρο, οποτε και χρονια μετα να το δειτε, στειλτε ενα μηνυμα.

Στο θεμα τωρα, απο 1/7/2015 μου ειπαν χρειαζεται καινουργια βεβαιωση απο το παιδων! Πρεπει να παμε ολοι να την βγαλουμε γιατι λεει θα εχουμε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...