Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ?


Recommended Posts

Εχω ένα κοριτσάκι 3,4 χρόνων. Ξεκίνησε παιδικό το Σεπτέμβρη, με την προοπτική να παραμένει εκεί 9.30 με 3.00. Μέχρι τη 1:00 καθεται μια χαρά, μετά καταρέει, κλαίει, θέλει να φύγει, δεν πάει τραπεζαρία να φάει. Η δασκάλα μου είπε το εμφανές ότι είναι μικρή και κουράζεται. Εγώ από την άλλη δεν εχω την δυνατότητα λογω δουλειάς να την παίρνω νωρίτερα. Από την εμπειρία σας, πιστεύεται ότι θα συνηθήσει σύντομα ή θα κλατάρει σύντομα και δεν θα θέλει να ακούσει για σχολείο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


vellini, έχω κ εγώ ένα 3χρονο αγοράκι, φέτος ξεκίνησε παιδικό, αλλά τον αφήνω μόνο 9.00 -13.00 αφού δουλεύω απόγευμα. Τον βλέπω όμως ότι την ώρα που πηγαίνω να τον πάρω έχει "χορτάσει" με τον παιδικό, έχει ψιλοκαουραστεί κ έρχεται ευχάριστα σπίτι. Άσε που εμένα δεν τρώει παρά ελάχιστα εκεί, οπότε σπίτι ξεκινώ την αναγκαστική σίτιση!! Επειδή όμως εσύ δεν έχεις άλλη επιλογή, πρέπει να μείνεις σταθερή σ'αυτό το πρόγραμμα κ η μικρή θα συνηθίσει. Εξάλλου δεν είναι μωρό να χρειάζεται ύπνο ενδιάμεσα. Την έχεις ρωτήσει αν κάτι την ενοχλεί εκεί, αν περνάει καλά, αν τρώει το μεσημεριανό της; Μήπως πεινάει κ είναι εκνευρισμένη; Υπομονή κ όλα να πάνε καλά!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι δεν είναι μεγάλη για να κοιμηθεί μια ωρίτσα στο σταθμό. Αν είναι κουρασμένη από τη 1 το μεσημέρι, ένας μικρός υπνάκος νομίζω θα της κάνει καλό. Είναι πιθανό να κοιμηθεί στο σταθμό; Κοιμάται γενικά τα μεσημέρια; Και φυσικά το ωράριο 9.30 με 3 δεν είναι και τόσο τραγικό. Πιστεύω πως με τον καιρό θα το συνηθίσει είτε με διάλειμμα ύπνου είτε όχι.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα το μεσημεριανο φαγητο στους παιδικους, γυρω στις 12.30-13, τα περισσοτερα παιδακια κοιμουνται εστω μια ωριτσα. Αν ο δικος μου δεν κοιμοταν, επεφτε καπου στα παιχνιδια ή κοιμοταν στο σχολικο στην επιστροφη. Δεν ειναι δα και τοσο μεγαλη για να μην κοιμαται.

Και το ωραριο δεν ειναι τραγικο. Τι να πει ο δικος μου που παει απο 18μηνων ωραριο 8-17

Link to comment
Share on other sites

vellini, καταρχήν μην στεναχωριέσαι. Άλλωστε, από τι στιγμή που εργάζεσαι, δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο.

Λοιπόν, η μικρούλα μου στα 2 ξεκίνησε τον παιδικό. Το κοριτσάκι μου πάει από το πρωί (περίπου 9.15 με 9.30) και την παίρνει ο μπαμπάς της περίπου στις 4.30 με 5.00. Οι ώρες δεν είναι αρκετές, είναι πολλές. Δυνατότητα να φύγει νωρίτερα δεν υπάρχει. Οπότε, μετά το μεσημεριανό εκεί γύρω στη 1.00, την βάζουν για ύπνο, όπως και τα υπόλοιπα παιδάκια που μένουν μέχρι αργά. Έτσι, η ώρα μέχρι να την πάρουμε περνάει πιο εύκολα κι η ίδια έρχεται ξεκούραστη κι ευδιάθετη στο σπίτι.

Συνεπώς, όπως πρότειναν και τα άλλα κορίτσια, μήπως να τους έλεγες να το κοιμίσουν λιγάκι το κοριτσάκι σου;

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Ο σταθμός αυτός δεν δίνει την δυνατότητα για ύπνο, κλείνει ούτως ή άλλως στις 3 και δεν έχει καθόλου κρεβάτια. Η δασκάλα της επιμένει ότι στην παρούσα φάση, το καλύτερο για τη μικρή, όντας ένα παιδάκι που δεν έχει προηγούμενη εμπειρία από σταθμούς , είναι να μένει ως τη 1:00. Αυτό με αναγκάζει παράλληλα με το σταθμό που είναι ήδη ακριβός να πληρώσω και γυναίκα να την παίρνει και να την κρατά 3 ώρες. Ξέρω βέβαια και εγώ ότι τα παιδάκια είναι προσαρμόσιμα αλλά δεν θέλω να της είναι δυσάρεστη αυτή η πρώτη της εμπειρία με το σχολείο. Μάλλον υπερβάλλω, ε?

Link to comment
Share on other sites

vellini και ο δικός μου δεν είχε κρεβατάκια γιατί τα άλλα παιδάκια φεύγουν νωρίς και τους πήγα εγώ ένα δικό μου παρκοκρέβατο...μήπως να τους το προτείνεις??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Ο σταθμός αυτός δεν δίνει την δυνατότητα για ύπνο, κλείνει ούτως ή άλλως στις 3 και δεν έχει καθόλου κρεβάτια. Η δασκάλα της επιμένει ότι στην παρούσα φάση, το καλύτερο για τη μικρή, όντας ένα παιδάκι που δεν έχει προηγούμενη εμπειρία από σταθμούς , είναι να μένει ως τη 1:00. Αυτό με αναγκάζει παράλληλα με το σταθμό που είναι ήδη ακριβός να πληρώσω και γυναίκα να την παίρνει και να την κρατά 3 ώρες. Ξέρω βέβαια και εγώ ότι τα παιδάκια είναι προσαρμόσιμα αλλά δεν θέλω να της είναι δυσάρεστη αυτή η πρώτη της εμπειρία με το σχολείο. Μάλλον υπερβάλλω, ε?

Να αλλάξεις σταθμό και να βρεισ κ'\άποιον που θα εχει και κρεβάτια!

Link to comment
Share on other sites

Eμάς πάντως ο μικρός που είναι 2,5 ετών φεύγει το πρωί στις 7.30 και γυρνάει στις 15.30 πλήρες οκτάωρο δηλαδή χωρίς να δείχνει κανένα σημάδι κούρασης ή ανησυχίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου που δεν έχει κλείσει τα 3 πηγαίνει σταθμό 9 - 4.

Δεν θέλει να κοιμηθεί καθόλου εκεί. Το πρωί πάει με λίγη γκρίνια, αλλά το μεσημέρι σπάνια είναι κουρασμένος. Δεν θέλει να κοιμηθεί ούτε στο σπίτι. Έρχεται με χαρά, αλλά δεν παραπονιέται, από ότι μου έχουν πει.

Θα σου πρότεινα κι εγώ μήπως να αλλάξεις παιδικό; Ποιος σταθμός είναι μόνο μέχρι τις 3 και δεν έχει κρεβατάκια καθόλου;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Ο σταθμός αυτός δεν δίνει την δυνατότητα για ύπνο, κλείνει ούτως ή άλλως στις 3 και δεν έχει καθόλου κρεβάτια. Η δασκάλα της επιμένει ότι στην παρούσα φάση, το καλύτερο για τη μικρή, όντας ένα παιδάκι που δεν έχει προηγούμενη εμπειρία από σταθμούς , είναι να μένει ως τη 1:00. Αυτό με αναγκάζει παράλληλα με το σταθμό που είναι ήδη ακριβός να πληρώσω και γυναίκα να την παίρνει και να την κρατά 3 ώρες. Ξέρω βέβαια και εγώ ότι τα παιδάκια είναι προσαρμόσιμα αλλά δεν θέλω να της είναι δυσάρεστη αυτή η πρώτη της εμπειρία με το σχολείο. Μάλλον υπερβάλλω, ε?

 

Μήπως να άλλαζες σταθμό;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καθε παιδακι εχει δικο του βιολογικο ρολοι και αντοχες. Προφανως νυσταζει το παιδακι και το βγαζει με γκρινια. Συμφωνω οτι πρεπει να προτεινεις να τους πιεσεις να δεχτουν να πας ενα σπαστο κρεβατακι η να ψαξεις για αλλο σταθμο.

Ειναι υποχρεωμενοι να κανουν οτι μπορουν για να ειναι ευχαριστημενο το παιδι και θεωρω απαραδεκτο να σου πουν οτι καλυτερα να παιρνεις το παιδι στη μια. Αυτη ειναι η δουλεια τους. Στο δικο μας σταθμο, εκτος απο κρεβατακια σπαστα για τα μικρα, εχουν καναπεδακια απο μαξιλαρια στη μοκετα πανω,σε μια γωνιτσα στην ιδια αιθουσα που τα αλλα συνεχιζουν να παιζουν, για τα μεγαλυτερα παιδια, που αν χρειαστει ξαπλωνουν να χαλαρωσουν. Και δεν ειναι καθολου ακριβος σταθμος.

Δηλαδη αν καποιο παιδακι αδιαθετησει η κανει πυρετο η φοβηθουν οτι εχει γριπη, που θα το βαλουν να ξεκουραστει μεχρι να ερθει καποιος να το παρει; Ειδικα φετος ειναι υποχρεωμενοι να εχουν καποιο ξεχωριστο χωρο που θα χρησιμοποιησουν ως αναρρωτηριο σε τετοιες περιπτωσεις. Πιεσε τους ευγενικα, αυτη ειναι η γνωμη μου. Και λεω ευγενικα γιατι φοβαμαι αν νευριασουν μην το βγαλουν στο παιδακι μετα. Η εγκυκλιος ξαναλεω ειναι σαφης, πρεπει να υπαρχει αναρρωτηριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...