Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κατσικισιο γαλα-γιαούρτι


Recommended Posts

απλα μια ερωτηση....ξερετε αν υπαρχει κατσικισιο γαλα φρεσκο στα σουπερ οπως πχ τα δελτα και τα φαγε ή μονο στα βιολογικα παιζει η σκονη και το αλλο το φρεσκο που ειναι απο γερμανια ή βελγιο ????

 

αν υπαρχει μπορειτε να μου πειτε ποιο ειναι να παω να το δοκιμασω στη μικρη???ή στειλτε pm

 

ευχαριστω πολυ....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παντως να ξερεις οτι το κατσικισιο δεν υπαρχει παντα! ειναι το καλυτερο γαλα αλλα δυσευρετο! εγω που ειμαι στη κρητη το βερο κρητικο δεν υπαρχει..εχω την εντυπωση ομως οτι τωρα ξεκιναει η παραγωγη!

το εβολ δεν ηξερα οτι ειχε κατσικισιο!!! απο βολο ειμαι κ μου αρεσει αυτο το γαλα!!

Link to comment
Share on other sites

μου ειχε πει κι εμενα ο παιδιατρος οτι μετα τον αποθηλασμο ειναι η καλυτερη λυση για γάλα. Μια φορά βρηκα ενα ΟΛΥΜΠΟΣ κατσικισιο και το δοκιμασα, αλλα δεν ηταν καλο.

θα κοιταξω γι αυτα που λετε διοτι μεχρι προχθες στο Βασιλοπουλο δεν βρηκα τιποτα σχετικο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και να φανταστείτε, όταν ήμουν πιτσιρίκι, μας έδιναν οι γειτόνισες στο χωριό που πηγαίναμε διακοπές κάθε πρωί κατσικίσιο κι εγώ έπινα Νουνου....μου 'μύριζε' τρομάρα μου :roll: Αν ήξερα τι αηδίες έπινα...(κι αν το ξέρε κι η μάνα μου δηλαδή..)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το "ερίφι"της εταιρείας ΙΝΑΧΟΣ. Βγάζει και γιαουρτι και τυριά. Στη Θεσσαλ το παίρνω από καταστημα βιολογικων αλλα το ειδα και στο cosmos σε καταστημα με τυρια . Σίγουρα θα υπαρχει και αλλού

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια....εδω ουτε βασιλοπουλο εχουμε και στα δυο με βιολογικα προϊοντα που ρωτησα μου ειπαν οτι δε φερνουν γιατι δε τα ζηταει κανεις!!!!

 

 

πρεπει τωρα να ξενιτευτω....το Ολυμπος κατσικισιο δεν υπαρχει πια???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει το ειδα χθες στο σουπερ που πηγα!!Μηπως δεν το προλαβαινεις?φερνουν λιγα γιατι δεν τα παιρνουν πολλοι και τελειωνει?

Εδω στην Θεσ. το ειδα στον Μασουτη.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα στο Βασιλοπουλο το ΕΒΟΛ βιολογικο κατσικισιο και το πηρα να το δοκιμασω εγώ. Δεν μου αρεσε καθολου.... :roll: μυριζε καπως... Εδωσα λιγακι και του μικρού, αλλα σχεδον μου το εφτυσε στη μουρη!

Link to comment
Share on other sites

[Eγώ στην αρχή του το δωσα το βραδυ που κοιμοταν και με πολυ λιγη ζαχαρη. Την άλλη μέρα το ήπιε και το πρωί αφού έκανε μια γκριματσα.Σιγα σιγα εκοψα τη ζαχαρη.Τώρα τρελαίνεται για κατσικισιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ της το δίνω οχι με ζάχαρη αλλά με μια κουταλιά μελι! τρελένεται! πίνει ένα μπουκάλι κάθε μέρα! :lol::lol:

Κι εγώ που το δοκίμασα αηδίασα η αλήθεια είναι..αλλά αμα το πίνει η μικρή η γνώμη μου περισσεύει! :)

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο καιρό παίρνω το AΞΙΑ αν θυμάμαι καλά είναι της Biopan και το βρήκα στο σούπερ μάρκετ...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επειδή εγώ μεγάλωσα με κατσικίσιο γάλα εδώ στην Αθήνα σας λέω πως αν σας μυρίζει είναι γιατί απλά έχετε συνηθίσει τα άλλα (αγελαδινά) που η γεύση τους είναι ή άοσμη ή μυρίζουν ζωοτροφές.

Εμείς είχαμε και έχουμε κατσίκες και με αυτό το γάλα μεγάλωσαν επτά παιδιά. Από τα γάλατα που κυκλοφορούν στο εμπόριοκαι δοκιμασα, αυτό που πλησίαζε στην γεύση που εμείς έχουμε το φρέσκο το δικό μας είναι το ΕΒΟΛ.

Επίσης το κατσικίσιο είναι πολύ καλό σε όσους έχουν αυξημένη χοληστερίνη. Είναι πιο ελαφρύ από το αγελαδινό και άρα πιο ανεκτό στο στομάχι. Η μαμά μου ακόμα ασχολείται με τα κατσικάκια της αν και σήμερα το πρωί απέκτησε το 7ο εγγονάκι της!!!!!

Προσπαθείτε να συνηθίσετε τα παιδιά σας να τρώνε κατσικίσιο καθώς η κατσίκα είναι επιλεκτική στην τροφή της, δεν μπορεί να μεγαλώσει σταβλισμένη όπως η αγελάδα, και δεν τρώει απο χάμω όπως το πρόβατο. Δεν πίνει εύκολα νερό αν δεν είναι πεντακάθαρο και δεν τρώει μέχρι να σκάσει όπως το πρόβατο και η αγελάδα. Η κατσίκα δεν έχει όλο τον χρόνο γάλα και ίσως για αυτό να είναι δύσκολη η τροφοδοσία σε σταθερή βάση.

 

Σας χαιρετώ

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ μεγάλωσα με κατσικίσιο γάλα εδώ στην Αθήνα σας λέω πως αν σας μυρίζει είναι γιατί απλά έχετε συνηθίσει τα άλλα (αγελαδινά) που η γεύση τους είναι ή άοσμη ή μυρίζουν ζωοτροφές.

Εμείς είχαμε και έχουμε κατσίκες και με αυτό το γάλα μεγάλωσαν επτά παιδιά. Από τα γάλατα που κυκλοφορούν στο εμπόριοκαι δοκιμασα, αυτό που πλησίαζε στην γεύση που εμείς έχουμε το φρέσκο το δικό μας είναι το ΕΒΟΛ.

Επίσης το κατσικίσιο είναι πολύ καλό σε όσους έχουν αυξημένη χοληστερίνη. Είναι πιο ελαφρύ από το αγελαδινό και άρα πιο ανεκτό στο στομάχι. Η μαμά μου ακόμα ασχολείται με τα κατσικάκια της αν και σήμερα το πρωί απέκτησε το 7ο εγγονάκι της!!!!!

Προσπαθείτε να συνηθίσετε τα παιδιά σας να τρώνε κατσικίσιο καθώς η κατσίκα είναι επιλεκτική στην τροφή της, δεν μπορεί να μεγαλώσει σταβλισμένη όπως η αγελάδα, και δεν τρώει απο χάμω όπως το πρόβατο. Δεν πίνει εύκολα νερό αν δεν είναι πεντακάθαρο και δεν τρώει μέχρι να σκάσει όπως το πρόβατο και η αγελάδα. Η κατσίκα δεν έχει όλο τον χρόνο γάλα και ίσως για αυτό να είναι δύσκολη η τροφοδοσία σε σταθερή βάση.

 

Σας χαιρετώ

 

 

πολυ χαιρομαι για αυτα που διαβαζω....γιατι τελικα η μικρη πινει εδω και δυο μερες κατσικισιο βρηκα το ΕΒΟΛ και τα παει μια χαρα ...ουτε αλλεργιες ουτε τιποτα.....και βασικα της το εδωσα και κατευθειαν χωρις ζαχαρη και τετοια......αφου η κατσικουλα ειναι και ετσι....ακομη καλυτερα.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

που το βρήκες και σε ποια περιοχή μένεις?

είσαι δλδ Αθήνα ή επαρχία?

 

Ψάχνω ΠΑΝΤΟΥ και δεν βρίσκω, σε κανένα σούπερ μάρκετ :(

εχουμε κολλήσει στη σκόνη....

Link to comment
Share on other sites

που το βρήκες και σε ποια περιοχή μένεις?

είσαι δλδ Αθήνα ή επαρχία?

 

Ψάχνω ΠΑΝΤΟΥ και δεν βρίσκω, σε κανένα σούπερ μάρκετ :(

εχουμε κολλήσει στη σκόνη....

 

 

στο σκλαβενιτη στο Μενιδι...εχει επισης και ο Βασιλοπουλος στη Πατησιων και επισης ενα με βιολογικα προϊοντα στη Ν.Φιλαδελφεια αλλα αυτο φερνει μονο καθε Τεταρτη οποτε εμενα με βολευει ο Σκλαβενιτης Μενιδιου που μενω εκει...Λογικα θα εχουν και τα αλλα σκλαβενιτης και μεγαλα σουπερ.... :lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

μα όποτε πάω σουπερ ψάχνω... πάντα! και πηγαίνω σε ένα τεράστιο του Βασιλόπουλου... πέρισυ το καλοκαίρι έβρισκα αλλά δεν είχε χρονίσει ο μικρός! μετά που χειμώνιασε τίποτα, ξεραΐλα!

 

μήπως υπάρχει πρόβλημα το χειμώνα και δεν βγάζουν?

δεν ξέρω κι όλας η άσχετη...

Link to comment
Share on other sites

Ωμάμα, θα πρέπει να πας νωρίς το πρωϊ για να το βρεις μάλλον. Εμείς το παίρνουμε από το Βασιλόπουλο στην Πατησίων ή από ένα κατάστημα με βιολογικά στην πατησίων πάλι. Το πίνει ο μικρός μου, στα άλλα δίνω βιολογικό αγελαδινό. θα δοκιμάσω να τους δώσω να δοκιμάσουν το ΕΒΟΛ να δω τι θα γίνει...

 

Ρώτα στο σούπερ που πας κάθε πότε έχουν παραλαβή και να πηγαίνεις πρωϊ πρωϊ να το προλαβαίνεις. Εμείς έτσι κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι δεν παίζει....

εγώ στις 8 πρέπει να είμαι στη δουλειά :?

 

Χμμμμ... παίζει να σου κρατάνε;;;; Πιάσε γνωριμίες με καμμιά κοπέλα από τα γάλατα, πάρε μαζί και τον Ωριωνάκο να τον δει, να τον ερωτευτεί και να του κρατάει το γαλατάκι του μέχρι να πας να το πάρεις εσύ το απόγευμα... :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...