Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τριήμερο Κ.Δευτέρας


daffy

Recommended Posts

Ανοίγω νέο θέμα!

Τι θα κάνετε το 3ημερο της Καθαράς Δευτέρας?

Έχετε καμια πρόταση για Μακεδονία, Θεσσαλία, εκδρομη με 2 παιδια??

Δείτε στην υπογραφή της ηλικίες.

Και γενικώς πως θα το περάσετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σπιτακι με τα μωρα μου και την μανουλα μου......ο αντρουλης μου δουλευει ολο το τριημερο!!!

αλλαζουν κτιριο στη δουλεια του και διαλεξαν το τριημερο για να αποκατασταθουν πληρως!!!!

αν ειναι δυνατον!!! :shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζουμε να είμαστε καλά απο την ίωση που μας ταλαιπωρεί εμένα και τον γιό μου. Το τριήμερο αυτό εδώ στην Ξάνθη γίνεται χαμός. Ελπίζουμε λοιπόν να διασκεδάσουμε και εμείς και να χορέψουμε στους δρόμους ντυμένοι λιονταράκια.

 

Καλά να είμαστε και θα βρούμε τρόπους να περάσουμε καλά, άλλωστε ενδείκνυται η πόλη μας για αυτές τις μέρες.

 

Θα έχουμε και τα γενέθλια μας οπότε.... 9 Μαρτίου είναι αλλα το πάρτυ μασκέ που έχουμε διοργανώσει θα γίνει στις 7 Μαρτίου. Φυσικά είστε όλοι καλεσμένοι.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jodido 2-3 χρονακια ακομα να ξεπεταχτουν λιγο τα πιτσιρικια και το εχουμε στο προγραμμα να ερθουμε!! Θελαμε να ρθουμε περισυ αλλα τελικα το ξανασκεφτηκαμε!!! Εξαλλου ειμαστε και σχετικα κοντα!

Ασε αυτη η ιωση ηταν η χειροτερη!! Εμας μας εστειλε 4 μερες νοσοκομειο! :( Αλλα ευτυχως τωρα ειμαστε καλα αλλα σε καραντινα δεν τον στελνω παιδικο μην μας ξανακολησει!)

Link to comment
Share on other sites

jodido 2-3 χρονακια ακομα να ξεπεταχτουν λιγο τα πιτσιρικια και το εχουμε στο προγραμμα να ερθουμε!! Θελαμε να ρθουμε περισυ αλλα τελικα το ξανασκεφτηκαμε!!! Εξαλλου ειμαστε και σχετικα κοντα!

Ασε αυτη η ιωση ηταν η χειροτερη!! Εμας μας εστειλε 4 μερες νοσοκομειο! :( Αλλα ευτυχως τωρα ειμαστε καλα αλλα σε καραντινα δεν τον στελνω παιδικο μην μας ξανακολησει!)

 

Θα σας περιμένουμε :lol::lol::lol::lol:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ροδοπελεκάνοι και σταχτοτσικνιάδες, τσίφτηδες και ψαραετοί, βίδρες και βουβάλια, χέλια και γριβάδια, βάτραχοι, σαλαμάνδρες, νούφαρα, καλάμια, ιτιές, αναπνέουν, πετούν, κολυμπούν, όλα εκεί, μέσα και γύρω απο τη λίμνη Κερκίνη. Στο μεγαλόπρεπο γειτονικό βουνό Μπέλες, αόρατοι τις νύχτες, στέλνουν στον ουρανό ικεσίες συμφιλίωσης λύκοι και τσακάλια. Νότια στα Κρούσια στις ρίζες απ' τις αιωνόβιες βελανιδιές κρύβονται απορημένες οι αλεπούδες, τρέχουν να σωθούν τα αγριογούρουνα. Σε αέναη πάλη με τον χρόνο και τον αλαζόνα συγκάτοικο. Τον Άνθρωπο.

 

Η περιοχή της λίμνης Κερκίνης αποτελεί παλιό και πλούσιο υγροβιοτοπικό χώρο. Οι δρόμοι της μετανάστευσης των πουλιών περνούσαν πάντα απο κει και στους καλαμιώνες της συμβίωσαν αρμονικά χιλιάδες υπάρξεις. Το 1932 έγινε το πρώτο φράγμα στο Λιθότοπο και τα νερά του Στρυμόνα σχημάτισαν ένα τεχνητό ταμιευτήρα νερού. Τα αβαθή νερά, η πλούσια βλάστηση και οι ήπιες κλίσεις του ανάγλυφου συντέλεσαν στο να διατηρηθεί και ίσως να αυξηθεί ο ανεκτίμητος φυσικός πλούτος. Από το 1971 ο υγρότοπος είναι ένας από αυτούς που προστατεύονται με την Διεθνή Σύμβαση Ραμσάρ. Το 1982 το φράγμα ψηλώνει και η λίμνη μεγαλώνει δραματικά. Το νερό φαίνεται να είναι τώρα επαρκές για τις ανάγκες της άρδευσης των λιβαδιών του κάμπου των Σερρών. Η μάχη με τον άνθρωπο όμως, αρχίζει. Η εποχιακή άνοδος της στάθμης του νερού πάνω απο κάποια όρια θέτει σε κίνδυνο τις μοναδικές ποιότητες του βιότοπου. Οι καλαμιώνες μειώνονται, οι ιτιές στο παρυδάτιο δάσος πεθαίνουν. Οι φωλιές στις αμμούδες και τα λασποτόπια στο εσωτερικό δέλτα του Στρυμόνα καταστρέφονται. Ο άνθρωπος βρίσκεται για μια ακόμη φορά αντιμέτωπος με τις αντιφατικές επιλογές του. Παράγει, πουλάει, αγοράζει, καταναλώνει, τρέχει, ρυπαίνει, "αναπτύσσεται". Μελετά, παρατηρεί, φωτογραφίζει, προβληματίζεται και, τι παράξενο, μόλις βρεθεί μ' ένα κανό στη μέση της λίμνης νοιώθει γαλήνη, ξεκούραση, ευφορία, έμπνευση και πνοή ζωής.

 

Ευτυχώς η λίμνη Κερκίνη είναι ακόμα κοντά μας. Ελάτε να την κρατήσουμε ζωντανή. Ελάτε ν' ανακαλύψουμε τη χαμένη ομορφιά.

http://www.kerkinilake.org/about/about1.htm

http://www.oikoperiigitis.gr/GR/stuff/kerkini_info_gr.pdf'>http://www.oikoperiigitis.gr/GR/stuff/kerkini_info_gr.pdf

http://www.oikoperiigitis.gr/

http://www.e-view.gr/photoalbum.php?cat=201

http://www.serrestourism.gr/content/view/111/247/lang,el/

.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις ακομη δεν εχουμε κανονισει κατι ακομη,θα δουμε.εχω να προτεινω(εχουμε παει αποκριες και στους δυο προορισμους) στον αγιο νικολαο ναουσας.στο βερμιο.το ξενοδοχειο ειναι εμσα στο δασος,με απρκο και ποταμι.ειναι του δημου,και λεγεται hotel vermion.εχει και το ομωνυμο site.

ειναι λιγακι τσιμπημενες οι τιμες,αλλα αξιζει τον κοπο.ναουσα εδεσσα και βεροια,ειναι σε κοντινες αποστασεις και μας αρεσε παρα πολυ,κανουν και ωραιες εκδηλωσεις.και φυσικα κατεβασα ολα τα πρατηρια κουβερτων ναουσης.πηγαμε ομωε το 2005.επισης επισκεφτηκαμε και την καστορια το 2006,δυστυχως ομως κλεισαμε σε ενα ξενοδοχειο το οποιο δεν ηταν παρα πολυ καλο.δεν ξερω αν πρεπει να το πω.ειναι ομως επισης ωραιος προορισμος για αγορες δερματινων κτλ.αν βρειτε για διαμονη οι ανωτερω προορισμοι ειναι πολυ ωραιοι.ελπιζω να βοηθησα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κατά 90% θα πάμε στο Αλεποχώρι Αττικής. Εξαρτάται απο την διάθεση και τον καιρό. Ιδανική περίοδο βέβαια είναι το καλοκαίρι. Έχει και δελφίνια και έχω μεγάλη αδυναμία σε αυτά τα θηλαστικά.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κλείσαμε σε ξενώνα στα Τρίκαλα Κορινθίας για το τριήμερο. Το κακό είναι ότι σε αναγκάζουν να πάς απο Παρασκευή βράδυ και είναι και πανάκριβα..

 

Εγώ μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα στις Ναιάδες (http://www.trikala-korinthias.gr/naiades/) απο Παρασκευή μέχρι Δευτέρα 320 ευρώ για δυο άτομα και για τα 3 βράδυα... Ήταν το πιο φτηνό σε σχέση με τα υπόλοιπα εκεί και όπως μου είπε η ύπεύθυνη αν πάμε απο Σάββατο η χρέωση είναι 150 ευρώ το βράδυ (σκέτη κλεψιά)

 

Πάντως επειδή έχουμε πήξει απο το καλοκαίρι αποφασίσαμε με τον άντρα μου να φύγουμε μαζί με το παιδί και να πάμε για 4 μέρες διακοπές.. Θα πάρουμε άδεια και την Παρασκευή. Ανυπομονώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά να περάσετε!!!!!

Αυτές τις μέρες "κοπανάνε" τα ξενοδοχεια!!!

Και εμεις μάλλον θα παμε Μετεωρα (εξαρταται απο τον καιρο και απο τις ιωσεις μας :) ).

Ανυπομονω γιατι τα έχω παίξει!! Θέλω εκδρομη!! :!::!:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν θα πάμε πουθενά γιατί θα έρθει όλος ο κόσμος σε μας.

Έχουμε εστιατόριο και όπως καταλαβαίνετε αυτές τις μέρες δουλεύουμε full.

Αν έρθει καμιά σας από Δελφούς περάστε να μας δείτε. :)

 

Α ναι , η ταβέρνα λέγεται Το Πατρικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Ο καλος μου θέλει να πάμε Κοζάνη σε κάτι φίλους...αλλά εγώ με το μωρό το σκέφτομαι πολύ... Τόσες ωρες αυτοκίνητο και σιχαίνεται και το καρεκλάκι του αυτοκινήτου (καλά ασσύληπτο πόση ώρα μπορεί να κλαίει για να τον βγάλεις....) άντε φαγητά, παρκοκρέββατα, ρούχα, γάλατα, αλλαγές στον ύπνο πάνω που σταματήσαμε τους νυχτερινούς τρόμους ...μάλλον δε θέλω να πάω πουθενά!!! τι λέτε;;;;; :?:?:?:?

Πείτε καμμιά γνώμη γιατί δεν θέλω και να τσακωθώ και ο καλός μου τρελλαινεται για ταξίδια (και εγώ αλλά πριν το μωρό!!)

 

αφού να φανταστείτε ακουσα για κακοκαιρία το τριήμερο και παρακάλω να έρθει για να μη φύγουμε!!!!! :twisted::twisted:

 

Είμαι πολυ χάλια;;;;;;;;!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κοριτσια ποσο θα ηθελα να παω εκδρομη ......

Τουλαχιστον εφοσον θα μεινουμε στην Αθηνα θα κοιταξουμε να το ευχαριστηθουμε ή υπαρχει μια περιπτωση να παμε στο εξοχικο μας στην Ευβοια!!!!!

Θα δειξει !!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...