Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να κάνω τις γάτες να μην πλησιάζουν το μπαλκόνι;


Recommended Posts

Πείτε μου αν ξέρετε τι να κάνω γιατί έχω τρελλαθεί. Έβαλα το άσπρο πλέγμα και σταμάτησαν να έρχονται στο μπροστινό μπαλκόνι αλλά τώρα έρχονται στο πίσω, εκεί που απλώνω τα ρούχα.

Σήμερα είχα αφήσει ανοιχτή την μπαλκονόπορτα για να αεριστεί το δωμάτιο (το κάνω όποτε έχω άδεια ή ρεπό) και μπαίνοντας μετά από λίγη ώρα βλέπω μια καινούρια στην γειτονιά γάτα, να με κοιτάζει ξαπλωμένη πάνω στο κρεβάτι μου..... Φρίκαρα τελείως, την έδιωξα, έπλυνα τα πάντα...ευτυχώς σήμερα είχε ήλιο....

Παλιά έβαζα χλωρίνη αλλά με τον καιρό ξεμύριζε και μετά με το πλέγμα ξεμπέρδεψα, αλλά στο πίσω μπαλκόνι μπορούν να έρθουν πηδώντας από δίπλα, που είναι ένα σπίτι με μεγάλη αυλή.

 

Υπάρχει κάτι που να τις ενοχλεί, δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλησπέρα! Υπάρχουν στα pet shop σπρέι που απωθούν τις γάτες. Φαντάζομαι ότι αφού πρόκειται για εξωτερικό χώρο θα πρέπει να ψεκάζεις τακτικά. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, τις ενοχλεί το άρωμα από αιθέρια έλαια εσπεριδοειδών.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.bestprice.gr/search?q=%CE%91%CF%80%CF%89%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CE%A3%CE%BA%CF%85%CE%BB%CF%89%CE%BD+%CE%93%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD

 

για απωθητικο σου έστειλα ενδεικτικα το λινκ για να τσεκαρεις πανω κατω και τιμές

 

και επίσης μπορείς να ρίξεις νευτη ή μπαλακια ναφθαλίνης λόγω έντονης μυρωδιας δεν πλησιαζουν..

 

link check 2023

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μου έχουν πει ότι αν βάλεις γλαστράκια με απήγανο οι γάτες θα εξαφανιστούν. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως, μου το είπαν σε ένα φυτώριο. Εχει μια μυρωδιά που ενοχλεί πολύ τις γάτες και φεύγουν. Σε εμάς βέβαια τους ανθρώπους δεν μθρίζει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εχω δοκιμασει αυτο με το απηγανο.Δεν εδειξε να λειτουργει στην περιπτωση μου :(

Εγω ειχα σοβαρο θεμα,αφου η γειτονισσα εβγαινε στο πεζοδρομιο και ταιζε απο 30 γατες καθε φορα!!

 

Μετα το τσιμπουσι,την εβγαζαν στην βεραντα μου που ειχα γλαστρουλες!!

 

Καθαριζα σχεδον μερα παρα μερα με χλωρινη και πεταξα ολες τις γλαστρες που ειχαν αφησει τα "κακακια" τους!

 

Πονοκεφαλος μου ειχα γινει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα. Δοκίμασα χλωρίνη, νέφτι, ναφθαλίνη και ένα απωθητικό που παράγγειλα από φαρμακείο. Τίποτα....

Ακαθαρσίες 2 φορές την ημέρα, πρωί και βράδυ, το εντεράκι μια χαρά λειτουργεί....

Πριν από μία εβδομάδα , πέταξα τις μισές γλάστρες και στις άλλες μισές άλλαξα χώμα και της μετέφερα στο κλιμακοστάσιο.

Ξέχασα να σας πω πως έβαλα και άλλο πλέγμα πιο ψηλό στα κάγκελα αλλά και πάλι τζίφος!

 

Εδώ και μία εβδομάδα το μπαλκόνι είναι πεντακάθαρο, καθάριζα κάθε μέρα και δουλεύω το λιγότερο 10 ώρες την ημέρα συνήθως.... Είχα αρχίσει να παθαίνω ψύχωση με την γάτα...

Link to comment
Share on other sites

είναι αδέσποτες οι γάτες;

 

Ναι, 2 σπίτια δίπλα από εμένα, τους πετάνε φαγητά στον ακάλυπτο και γυρίζουν στην γειτονιά γενικά. Μένω σε αυτό το σπίτι 6 χρόνια και ποτέ δεν σκάλιζαν τα λουλούδια μου, αλλά από τον Νοέμβριο εμφανίστηκε μια νέα γάτα που προτιμούσε το μπαλκόνι μου για τουαλέτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε αν θέλεις να ρίξεις μαύρο πιπέρι μπόλικο εκεί που κάνουν κακά στο χώμα και γύρω γύρω στην αυλή ή μπαλκόνι που έχεις. Το μυρίζουν και δεν τους αρέσει και δεν κάνουν τα κακά τους εκεί. Επίσης αν ξεσυνηθίσουν το "στέκι" τους δεν θα έρχονται για καιρό. Αν δεις ότι ξανάρχονται ξαναβάζεις (πάρε μεγάλη συσκευασία από καταστήματα χονδρικής). Μου το είπαν, το έκανα στο μπαλκόνι μου και στην είσοδο της οικοδομής μας που μύριζε σαν τουαλέτα και δεν ξαναήρθαν. Ελπίζω να σε βοηθήσει...

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικα τι εγινε?εφυγαν?

νομιζω οτι αθελα σου εσυ τις προσελκυεις με τη μυρωδια της χλωρινης (μυριζει λενε σαν τα ουρα της και την προκαλουν να τα ξανακανει εκει). Δοκιμασε ξυδι και βαλε στις γλαστρες καλαμακια απο σουβλακια (με την μυτερη πλερα στο χωμα) για να μην μπορουν να ανεβουν καθολου

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ειχαμε θεμα με μια αδέσποτη που έκανε τα κακα της μπροστα στην είσοδο πάνω στο μάρμαρο...τι να σας λέω...φρίκη...

Τελικά ρίχνοντας χλωρίνη γύρω γύρω δεν ξαναπήγε, αρα μάλλον τις απωθει η χλωρίνη..

Link to comment
Share on other sites

 

και επίσης μπορείς να ρίξεις νευτη ή μπαλακια ναφθαλίνης λόγω έντονης μυρωδιας δεν πλησιαζουν..

 

Κοριτσια προσοχη στη χρηση ναφθαλινης!!!Αν καποιος εχει ελλειψη ενζυμου G6PD και τη μυρισει μπορει να αντιμετωπισει σοβαρο προβλημα υγειας!!!

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...