Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΥΛΟΣΟΜΠΕΣ??


miamama

Recommended Posts

:?:

Σου προτείνω να δεις τις σομπες MORSO http://www.marasflame.gr/ έχω πάει την 1126 clasic και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, η τιμή τις όμως είναι αρκετά τσιμπημένη 3000,00 άλλα είναι φανταστική. Για να καταλάβεις 140τμ σπίτι 60χρονων με ξύλινα κουφώματα και 35cmτοίχο χωρίς σπίτια γύρω μου με 9 βαθμούς έξω 21-22 μέσα, κατανάλωσα πέρσι 3 τόνους ξύλο με ώρες λειτουργίας κατά μέσο όρο από 1500-2400. καθαρισμό του μπουριού μετά από 3 χρόνια συνεχής λειτουργίας μηδέν, έβγαλε ελάχιστη κάπνα.

 

Και εμεις τελικα καταλήξαμε φετος στην Morso και είμαστε παρα πολυ ικανοποιημένοι. Πηραμε την Dove 1360 και ζεσταινει σπιτι δίπατο 250 τμ με 21-23 βαθμόυς κάτω και 19-20 πάνω. Η τοποθετηση μάλιστα δεν επιτρέπει να γίνεται η απολυτη απόδοση θερμότητας γιατι μπηκε μέσα σε ηδη υπαρχον τζάκι, οπου εγκλοβιζεται αρκετη απο την θερμότητα εσωτερικά. Εαν ειχε τοποθετηθει έξω και ελεύθερη ( που δεν υπηρχε σε εμας η δυνατοτητα) δεν μπορω να φανταστω τι ζέστη θα εκανε...με τα κοντομάνικα θα ήμασταν.

 

Δεν την σβηνουμε ποτε, λειτουργει ολο το 24ωρο. Το βραδυ κατα της 11 βαζουμε μια τελευταια φουρνια ξυλων και το πρωι στις 9 εχει ακομα αναμμενα καρβουνα οπου αρπαζει αμεσως τα καινουργια ξυλα φωτια. Με αυτον τον τροπο καιμε γυρω στον τονο τον μηνα αλλα την λειτουργουμε με πολυ ξυλο για να αντισταθμησουμε το χασιμο της θερμοτητας που φευγει μεσα στο τζακι.

 

Περυσι ειχαμε πληρωσει 600 Ε για θερμανση τον Μαρτιο και παλι παγωναμε! Φετος δεν εχει υπαρξει μερα που να εχω νιωσει κρυο. Στα μειον ειναι η τιμή της αλλα εαν σκεφτουμε τι ξοδευαμε πριν με το πετρελαιο άξιζε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 629
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:?:

Σου προτείνω να δεις τις σομπες MORSO http://www.marasflame.gr/ έχω πάει την 1126 clasic και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, η τιμή τις όμως είναι αρκετά τσιμπημένη 3000,00 άλλα είναι φανταστική. Για να καταλάβεις 140τμ σπίτι 60χρονων με ξύλινα κουφώματα και 35cmτοίχο χωρίς σπίτια γύρω μου με 9 βαθμούς έξω 21-22 μέσα, κατανάλωσα πέρσι 3 τόνους ξύλο με ώρες λειτουργίας κατά μέσο όρο από 1500-2400. καθαρισμό του μπουριού μετά από 3 χρόνια συνεχής λειτουργίας μηδέν, έβγαλε ελάχιστη κάπνα.

ΓΕΙΑ

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΟΜΠΑ ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΝΑ ΔΕΙΣ?

ΣΚΕΨΟΥ ΑΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΡΟΥ Η ΑΠΛΗ

ΑΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΠΛΗ ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΠΡΙΤΥ (ΦΤΗΝΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗ ΠΟΥ ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΜΩΣ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ)

10 ΚW ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΑΨΟΓΑ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ(ΕΙΧΕ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ) ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΑΘΩΣ ΤΑ 2 ΔΩΜΑΤΙΑ ΗΤΑΝ ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΑΛΟΚΟΥΖΙΝΟ ΟΣΟ ΑΡΓΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ?

ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Kαλησπερα στο φορουμ. Βλεπω οτι εχετε ανοιξει θεμα με ξυλοσομπες. Ψαχνω και εγω να βρω μια απλη ξυλοσομπα φτηνη και εχω δει δυο μαρκες ..την Prity και την skladova,βουλγαρικες και οι δυο. Οσοι εχουν αυτες τις ξυλοσομπες ας πουν τις κριτικες τους για να με βοηθησουν στην αγορα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα πήρα πριν 6 μέρες την ξυλοσομπα SKLADOVA MODENA έβαλα μαύρα μπουριά δεν ξέρω εάν έχουν πρόβλημα αλλά όταν την ανάβω και ειδικά όταν φουντώσει η φωτιά βγάζει μια απαίσια βρώμα ..... ξέρει κανείς να μου πει τι ειναι. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...