Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΑΣ.


Recommended Posts

Εκανες το σωστο! Ξεπλυμα γενικο και κοψιμο των μαραμενων φυλλων.Ετσι προχωρανε γρηγορα τα καινουργια φυλλα και τα νεα κλαδια.Το μονο που θα πρεπει να κανεις τωρα,αν χρειαζεται, ειναι ενα ΠΟΛΥΚΑΛΟ βρεξιμο με σαπουνονερο.Μοναχα αυτο. Ενα κουταλακι περιπου του γλυκου σε δυο λιτρα νερο. Παρα πολυ σχολαστικα ολες τις κατω πλευρες των φυλλων.ΟΛΩΝ !!!

Αν σου ειναι ευκολο, περασε εδω μερικες φωτο(κοντινες) απο τα φυτα.Θα σου πω ακριβως τι γινεται. Μπορεις να δεις τις δικες μου στο youtube .( LAMAR600)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ravT ,

η αγγουρια θελει νερο. Ποτε ομως την ημερα με ηλιο. Εχουν απο δυ αγγουρακια,αλλα εχουν και αρκετα ανθη,ναι?

Ειναι απολυτως φυσιολογικα.Οσο μεγαλωνουν και απλωνουν τα καινουργια κλωναρια,θα δινουν περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω Lamar για τη βοηθεια! λοιπον, δεν εχω καθολου φωτογραφιες απο τα καφε στιγματα, δεν τα εβγαλα φωτογραφια οταν τα εκοψα, εβγαλα μονο τις τρυπουλες και κατι αλλο που δεν ξερω αν ειναι κατι. αυτες ειναι οι φωτο...

2011-06-19005632.jpg

2011-06-19005615.jpg

2011-06-19005609.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Lamar προεκυξε κι αλλο προβλημα! η κατω μερια των καρπων και στις πρασινες ακομα ντοματες εχει κατι ανοιχτο καφε σημασια. ξεκιναν απο το κεντρο της κατω μεριας και εκτεινοντε λιγο ακομα. επειδη θα μετακομισουμε για ενα εναμιση μηνα και τωρα θα τις παρω μαζι μου να τις μεταφυτευσω, σε 2-3 μερες που θα εχω τελειωσει θα βαλω φωτογραφιες να μου πεις τι ειναι και πως αντιμετωπιζεται αν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .

Μολις τωρα ξαναμπηκα στο φορουμ.Βαλε φωτο και θα σου απαντησω συνολικα το βραδυ αργα.Φευγω τωρα και δεν εχω πολυ χρονο. Ειδα το προβλημα με τα φυλλα. Θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

laryduke,

για την επομενη χρονια,θα σου πω τι ακριβως θα πρεπει να κανεις για να εχεις ...προιοντα μεχρι και σημερα!

Και σε καποια στιγμη, μπορω να σου στειλω και σπορους.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

συγχαρητηρια για τον κηπο σας ,ειναι ο ωραιοτερος που εχω δει στην ζωη μου και θα ηθελα να σας ρωτησω καθε ποτε μπορουμε να κανουμε ριζοποτισμα με εκχυλισμα τσουκνιδας και ψεκασμα.στον κηπο μου εχω οπωροφορα και λουλουδια ,αν μπορω να το χρησιμοποιω και στα δυο και ποσες φορες .

ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα και εγώ να ρωτήσω. Έχω ένα λαχανόκηπο που έχουν μείνει λίγα μαρούλια. Θέλω να τον προετοιμάσω ώστε να φυτέψω ντοματιές, αγγουριές, κολοκυθιές, μελιτζανιές κλπ καλοκαιρινά. Πως να προετοιμάσω το έδαφος. Εχω βιολογικό λίπασμα. Άκουσα ότι χρειάζεται θειάφι. Τι μου προτείνετε να κάνω για καλύτερα αποτελέσματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι παρακαλω?

εγω μια στεφανωτη της οποιας κιτρινιζουν τα φυλλα της και οι ακρες της ξεραινονται.

Ξερετε μηπως τι φταιει και ποια η λυση ωστε να ζωντανεψει ξανα?

 

ευχαριστω παρα πολυ!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΥΡΣΟΓΙΑΝΝΗ,

αν μπορεις να κανεις 4-5 ραντισματα και σε διαστημα 8-10 ημερων , θα ειναι το ιδανικοτερο.

Το ραντισμα καταπολεμα την μελιγκρα και δυναμωνει πολυ το φυτο η το δεντρο.

Το ριζοποτισμα ειναι για την ενδυναμωση .Καθιστα το δεντρο η το φυτο,ποιο ανθεκτικο σε διαφορες προσβολες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα LAMAR κι από μένα,

ο κήπος σας υπέροχος, μπράβο σας, δεν έχω λόγια!

Θα΄θελα να μάθω, αν ξέρεις βέβαια, έχω 3 χρόνια μια πασχαλιά σε γλάστρα

είναι μικρή 70-80 εκ., στη διάρκεια του χειμώνα έριξε όλα τα φύλλα της και τώρα έβγαλε νέα, μπορώ να την μεταφυτεύσω σε μεγαλύτερη γλάστρα στη φάση αυτή ή θα της κάνω ζημιά;

ΥΓ 1:Τα βατόμουρα γίνονται σε γλάστρες;

YΓ 2:Mια μικρή λεμονιά που έχω έριξε επίσης όλα της τα φύλλα το χειμώνα και μέχρι στιγμής δεν έβγαλε ούτε ένα, υπάρχει τρόπος να την ''ζωντανέψω'';

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

sophiesch,

να σου πω τι θα πρεπει να κανεις.

1)Καθαριζεις τα οποιαδηποτε χορτα υπαρχουν μεσα στον λαχανοκηπο.

2)Σκορπας λιπασμα σε ολο τον χωρο.

3)Το σκαβεις υπομονετικα με ενα πατοφτυαρο(Αν εχεις φρεζακι,ΤΕΛΕΙΑ!)

4)Μετα που θα το σκαψεις,με μια τσουγρανα ισιωνεις το σκαμμενο χωμα.

5) ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΥΠΟΔΕΧΘΕΙ ΤΑ ΦΥΤΑ!

Καλη σου επιτυχια !

Link to comment
Share on other sites

maria- elpida,

Η πιθανη αιτια που κιτρινισαν τα φυλλα του φυτου σου , ειναι το υπερβολικο ποτισμα.

Τον χειμωνα θελει πολυ λιγο νερο κατα μεγαλα διαστηματα,οσο να μη ξεραθει.

Τα κιτρινα φυλλα θα πεσουν σιγα σιγα ολα και θα βγαλει καινουργια στην συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Serba,

Τρεις ευχαριστες απαντησεις.

1)Η πασχαλια σου,για να ειναι τριων ετων και να ειναι τοσο μικρη,βρισκεται σε σχετικα μικρη γλαστρα.Μεταφυτεψε την ΑΦΟΒΑ σε μεγαλυτερη γλαστρα για να ανακουφιστει το φυτο και να παρει υψος και πλατος.

2)Και βεβαια μπορεις να βαλεις βατομουρα σε γλαστρες.

Εχω φυτεμενα στην γη,πανω απο 200,αλλα εχω και σε διαφορες γλαστρες και καθε χρονο τα πανε περιφημα.

3)Η λεμονια σου, αφου εριξε τα φυλλα,ητανε σιγουρα σε αρκετα ζεστο μερος τον χειμωνα(Πολυ νερο και τετρανυχος).

Θα βγαλει καινουργια φυλλα πολυ συντομα.

Link to comment
Share on other sites

LAMAR ευχαριστώ πολύ για τις ευχάριστες απαντήσεις, ναι η πασχαλιά είναι σε μικρή γλάστρα, αλλά όταν ανθίζει τρελαίνεσαι από την ευωδιά!!

Μ΄αρέσουν πολύ τα βατόμουρα, μου θυμίζουν τις μακρινές ολοήμερες βόλτες στο βουνό, όταν ήμασταν σχολιαρόπαιδα, θα ψάξω να βρω σε φυτώριο,

όσο για την λεμονιά, δεν το διευκρίνησα σωστά, αλλά έχω την εντύπωση ότι πάγωσε, γιατί στις άκρες των γυμνών κλαδιών της είναι σαν μαυρισμένη,

μήπως να έκοβα αυτές τις μαυρισμένες άκρες, και να την ''έλουζα'' με σαπουνόνερο;

Xίλια ευχαριστώ και πάλι!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

maria- elpida,

Η πιθανη αιτια που κιτρινισαν τα φυλλα του φυτου σου , ειναι το υπερβολικο ποτισμα.

Τον χειμωνα θελει πολυ λιγο νερο κατα μεγαλα διαστηματα,οσο να μη ξεραθει.

Τα κιτρινα φυλλα θα πεσουν σιγα σιγα ολα και θα βγαλει καινουργια στην συνεχεια.

σε ευχαριστω παρα πολυ, το ειχα υποψιαστει αλλα φοβουμουν μηπως και ξεραθει,εχω σταματησει να της ριχνω τωρα πολυ νερο και ελπιζω να συνελθει.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την παραμβαση αλλα επειδη ψαχνω ενα φυτο το αποιο να απλωνει και να πλεκει πανω σε περκολα ή συρματινο φραχτι και δεν εχω σαφη απαντηση απο φυτωριο που εχω ρωτησει., μπορειτε οι εμπειροι και φυσικα ο LAMAR να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 months later...

Lamar πραγματικά υπέροχος ο κήπος σου και ζηλεύω πολύ τις γνώσεις σου. Έχω ένα μπαξεδάκο στο εξοχικό, περίπου 25-30τετρ. Λόγω ότι έχω πολύ αγριάδα και δυσκολεύομαι πολύ με το τσάπισμα, σκέφτηκα να κάνω εδαφοκάλυψη με γαιοϋφασμα. Θα κάνω καλά ή όχι; Έχω πολλές ακόμα ερωτήσεις, αλλά προς το παρόν θα αρκεστώ σ΄αυτήν.Ευχαριστώ πολύ

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...