Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σιδέρωμα.... Να ενα κόλπο που έμαθα


SD

Recommended Posts

Πετσέτες και σεντόνια τα πλένω στους 60 βαθμούς στο πρόγραμμα για ανθεκτικά, 600 ή 800 το πολύ στροφές στο πλυντήριο, προσεκτικό άπλωμα και έτσι δεν τα σιδερώνω. Άλλωστε πετσέτες αλλάζω καθημερινά και σεντόνια κάθε εβδομάδα. Το ίδιο κάνω και για τις φανέλες και για τις πιτζάμες τις δικές μου και του συζύγου. Αυτά μόνο ένα πολύ γρήγορο σιδέρωμα. Τα παιδικά τα σιδερώνω όλα αλλά έχω εφαρμόσει και εγώ το σύστημα της alcyon. Τα περισσότερα ρούχα είναι κρεμασμένα σε κρεμάστρες, ελάχιστα είναι σε συρτάρια (εσώρουχα, κάλτσες, φανελάκια των παιδιών, καλσόν κτλ.). Έτσι γλιτώνεις πολύ χρόνο για την τακτοποίηση μετά το σίδερο, αλλά και για την απόφαση του τι θα φορεθεί καθημερινά. Άσε που και τα συρτάρια μένουν με αυτό τον τρόπο μόνιμα τακτοποιημένα. Το ξεχώρισμα των ρούχων πριν το σιδέρωμα το θεωρώ και εγώ αυτονόητο. Για τις κάλτσες, έχω μάθει στα παιδιά με το που θα μπουν στο σπίτι, θα βγάλουν τα παπούτσια αλλά και τις κάλτσες τους μαζί, ή θα τις βάλουν στο πλυντήριο κατευθείαν ή αν βαριούνται (πράγμα σύνηθες) θα τις αφήσουν μέσα στα παπούτσια και έτσι θα τις πάρω εγώ από εκεί. Μέσα στο σπίτι φοράμε τις ειδικές καλτσούλες για να μην γλιστράμε. Με αυτό τον τρόπο σπάνια θα ψάχνω κάλτσες. Ένα τελευταίο που προσπαθώ να κάνω είναι να σιδερώνω συγκεκριμένες μέρες και ώρες της εβδομάδας, από μία ώρα κάθε Δευτέρα και Παρασκευή μεσημέρι μόλις γυρίσω από τη δουλειά (ώρες που λείπουν τα παιδιά ). Ειδικά το τελευταίο έχει αποδειχθεί πραγματικά σωτήριο.

 

Δέσι πολύ ωραία η σελίδα που αναφέρεις, αλλά και ολόκληρο το blog

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΜΑΡΙΑ2927 και εμενα μου αρεσε πολυ σαν blog,εχει ωραια θεματακια..

 

οσο για το στεγνωτηριο που γραφει μια κοπελα,εχει η μητερα μου και οποτε παμε π.χ. τα Χριστουγεννα και το χρησιμοποιουμε φευγουμε με μικροτερο μεγεθος στα ρουχα μας γιατι μαζευουν..δεν ξερω εχει να κανει με το προγραμμα?εγω δεν εχω και δεν ξερω καθολου..αλλα τελευταια το εχω μαθει και σε εκτακτη περιπτωση βαζω τα ρουχα μας στο στεγνωτηριο.πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση αλλα αν κοντενει τα ρουχα τι να το κανω?δεν ξερω..ας πουν και αλλα μελη που εχουν την γνωμη τους.:)

ΜΠΕΤΤΥ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη βέργα και το κρέμμασμα των παιδικών ρουχων πολύ μου άρεσε βέβαια δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουμε γιατί το δωμάτειο είναι ένα και για τα τρία και η ντουλάπα μία που βολεύει και πολλά αλλα... Αλλά μου αρέσει σαν ιδέα, την κρατάω και βλέπουμε.

Με άγχωσε λίγο το θέμα με τους βαθμους πλυσίματος, εγώ πλένω στους 40 με πράσινο σαπουνι... μάλλον δεν είναι πολύ καλή λύση εε;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα τα ρούχα για στεγνωτήριο!!

Φυσικά υπάρχουν και ρούχα που μαζεύουν. Για την ακρίβεια του άντρα μου και τα δικά μου δεν τα βάζω (για καλό και για κακό). Των παιδιών και να μαζέψουν... δε με ανησυχεί γιατί υπάρχουν πάντα ... μικρότερα παιδιά που ακολουθούν κι έτσι θα φορεθούν. Και φροντίζω πλέον να αγοράζω ρούχα που να μπαίνουν στο στεγνωτήριο (όσο είναι δυνατόν).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

από την ημέρα που αγόρασα το στεγνωτήριο δεν ξανα άπλωσα ρούχο χειμώνα καλοκαίρι (καλά έχω ακόμα 2-3 μπλούζες του άντρα μου που τις φοράει και δεν μπαίνουν εκεί αλλά που θα πάει θα τις ξεφορτωθώ) :D

ο λόγος που δεν απλώνω το καλοκαίρι είναι γιατί πολύ απλά τόσα που καίει η στιρέλα στο σίδερο ένα Α+++ ενεργειακό στεγνωτήριο δεν καίει με τίποτα

 

Σιδερώνω μόνο σεντόνια τραπεζομάντιλα και καμιά φορά άμα με πιάσει η προκοπή τις πετσέτες της κουζίνας κάθε 15 μέρες περίπου (και τις 3 μπλούζες του άντρα μου λέμεεεεε) :D

 

ΟΜΩΣ όλα μας τα ρούχα μπαίνουν στεγνωτήριο (έχουν την ειδική ένδειξη) εκτός από κάποια μακό φόρμες μπλούζες που τις έχω κυρίως για το σπίτι που αν και δεν έχουν ένδειξη δεν παθαίνουν τίποτα στο στεγνωτήριο όπως επίσης και δεν παραφορτώνω τον κάδο

του παιδιού ιδίως, εκτός από κάτι μικρά πατήματα σε λεπτομέρειες φορεμάτων δεν έχω σιδερώσει ποτέ τίποτα

 

ακόμα και πολο μπλούζες του άντρα μου και δικά μου πουκάμισα αυτά που έχουν την ένδειξη δεν τα σιδερώνω όμως φροντίζω να μην φορτώνω τον κάδο

Διαφορά στον λογαριασμό έχω δει, γύρω στα 30-40 ευρώ το τετράμηνο, για μένα που παθαίνω αναφυλαξία στην λέξη σίδερο είναι σαν να μην υπάρχει καμιά διαφορά :cool::cool:

 

Εμένα μπορεί κάποιος να μου λύσει το πρόβλημα με τις κάλτσες;;;; Έχω -δεν ξέρω πόσα- ζευγάρια παιδικές. Διάφορα σχέδια, μεγέθη και είδη. ΠΩΣ να κρατήσω το ζευγάρι ενωμένο και παράλληλα να πλυθούν ικανοποιητικά;;

 

στου άντρα μου τις κάλτσες είχα πάρει αυτό από τα χόντο http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350654729539 έχει και άλλα παρόμοια στο ebay αν ψάξεις, κρατάει το ζευγάρι ενωμένο κατά την πλύση και μπαίνει ακόμα και στο στεγνωτήριο μπορείς ακόμα και να τις αποθηκεύσεις έτσι αν θές :D

Βέβαια αυτό είναι καλή λύση για έναν ενήλικα δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να εφαρμοστεί στα μικρά

 

ίσως θα μπορούσες να έχεις 4-5 διαφορετικά δίχτυα πλυσίματος, ξεχωριστά για κάθε παιδί σε κάποιο σημείο εκεί ο καθένας σας (λέμε τώρα.... μάλλον εσύ:lol::lol:) θα τις βάζεις εκεί έτσι ώστε να τα παίρνεις κατευθείαν και να τα βάζεις στο πλυντήριο ξεχωριστά :-D

 

 

Αυτό με την βέργα θα το κοιτάξω και εγώ, γιατί όταν με το καλό έρθει και το μωρο ο χώρος θα είναι περιορισμένος και για τα 2 :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...για το σίδερο δεν λέω τπτ...απλά απέχω όσο μπορώ...

για τις κάλτσες όμως έχω σωθεί από τότε που πήρα ένα 'χταπόδι' που του κρέμονται μανταλάκια από το ΙΚΕΑ.

http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=34385

Κρεμάω τις κάλτσες στα μανταλάκια όπως τις πιάνει το χέρι μου και όταν βρω τη δεύτερη την κρεμάω στο ίδιο με την πρώτη. Μετά όλες οι κάλτσες μπαίνουν σε ένα συρτάρι και μόνο όταν δεν χωράνε άλλες -και μόνο τότε- κάθομαι και τις διπλώνω και τις βάζω στα συρτάρια μας. Όμως επειδή είναι από πριν ζευγαρωμένες είναι πιο εύκολο -δεν ισχυει για τις κάλτσες του αντρα μου που είναι όλες μαύρες-καφέ-μπλε αλλά όχι ίδιες γκρρρρ!. Οι μονές παραμένουν στο συρτάρι μέχρι να έρθει το ταίρι τους να τις πάρει.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα τα ρούχα για στεγνωτήριο!!

Φυσικά υπάρχουν και ρούχα που μαζεύουν. Για την ακρίβεια του άντρα μου και τα δικά μου δεν τα βάζω (για καλό και για κακό). Των παιδιών και να μαζέψουν... δε με ανησυχεί γιατί υπάρχουν πάντα ... μικρότερα παιδιά που ακολουθούν κι έτσι θα φορεθούν. Και φροντίζω πλέον να αγοράζω ρούχα που να μπαίνουν στο στεγνωτήριο (όσο είναι δυνατόν).

 

 

Aυτα + οτι τα ρουχα εχουν ετικετες που γραφουν αν μπαινουν στεγνωτηριο... παντως αν ειναι 100% βαμβακερα δεν παθαινουν τιποτα...απλα τα πιο πολλα ολο και κατι ακομα εχουν ;)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον επεσα στην περιπτωση σημερα!μολις τελειωσα ενα 5ωρο σιδερο μετα απο πολυ συζητηση με τον εαυτο μου αφου σημερα αφησα την μικρη στην μανα μου..5ωρο σιδερο σαφως σημαινει 1 μηνας ασιδερωτα!!ειναι το μονο που σιχαινομαι τοσο πολυ...και δεν αλλαζει εκτος αν βρεθει κατι που να τα πετας ολα μεσα οπως το πλυντηριο και να σου βγαινουνε τζιτζι!!(θα θελα)Μεχρι που εβγαλα και την εφαρμογη που λεει στυψιμο μπας και βγαινουνε λιγο καλυτερα αλλα...ευτυχως ο αντρας μου που δεν φοραει και πολυ πουκαμισο ΕΥΤΥΧΩΣ!!της μικρης μου τα σιδερωνω ολα ομως!ποτε ασιδερωτη!αν καποια κοπελα γνωριζει κανα κολπακι για να τελειωνω πιο γρηγορα καλα θα ηταν!!χαχα...αλλα και κολπακι να βρεθει μαλλον σε κανα μηνα με ξανακοβω να σιδερωνω!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ θέλω να σιδερώσωωωωωωωωωωω! Τι θα κάνω όταν έρθει το μωρό? :)

Ανταλλαγη με μπαλκονια-πατζουρια παιζει??και σου σιδερωνω καθε μερα!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μπορεί κάποιος να μου λύσει το πρόβλημα με τις κάλτσες;;;; Έχω -δεν ξέρω πόσα- ζευγάρια παιδικές. Διάφορα σχέδια, μεγέθη και είδη. ΠΩΣ να κρατήσω το ζευγάρι ενωμένο και παράλληλα να πλυθούν ικανοποιητικά;;
Εγω τις βαζω μεσα στα ειδικα διχτακια,στο τελος το απλωνω οπως ειναι:P ακομα και τα καλσον και δεν παθαινουν τιποτα!
Link to comment
Share on other sites

στο στεγνωτηριο που εχω βαλει στην μητερα μου βαζω ρουχα βαμβακερα ειτε δικα μας ειτε του παιδιου π.χ πιτζαμες και βγαινουν πιο κοντα.. :)

 

 

Δεν ξερω τι στεγνωτηριο ειναι (παλιο ή νεο κτλ) αλλα θα θεωρουσα πιο πιθανο να μην ειναι τα ρουχα 100 % βαμβακερα οπως λενε

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις χρησιμοποιουμε στεγνωτηριο γιατι αλλιως δεν εχουμε δυνατοτητα να στεγνωσουμε τα ρουχα. επιλεγουμε το προγραμμα για τα ευαισθητα και εχει και μια διαδιακσια για λιγοτερο ζαρωμα. Βασικα ειναι το πιο χρονοβορο προγραμμα που εχει. Αν τα ρουχα δεν ειναι παρα πολλα δεν βγαινουν πολυ ζαρωμενα. Πετσετες δεν συδεωνουμε ουτε τα φουτερ γιατι πραγματικα δεν ειναι ζαρωμενα. Τα σεντονια ομως τα παταμε για να πατηκωθουν και να χωρανε στα συρταρια.

Η αληθεια ειναι οτι καποια ρουχα μπαινουν. Πχ ο αντρας μου απαγορεψε να βαζουμε τα δικα του στο στεγνωτηριο. Επισης τα μπλουζακια που εχουν σχεδια και οτι ρουχα του μεγαλου θελω να κρατησω για τον μικρο δεν τα βαζω στο στεγνωτηριο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω βρηκα ένα κολπάκι ... την ώρα που βάζω πλυντηριο , βαζω τα σεντονια διπλομένα, και γενικα όλα τα ρουχα διπλομένα... δεν ξερω αν ειναι σωστό αλλα βγαινουν σχεδον διπλομένα και τα απλώνω ,...

 

οταν μετα τα μαζευω τα διπλώνω καλυτερα και τα πάω κατευθείαν στις ντουλάπες.

 

Τουλαχιστον με αυτον τον τροπο δεν πιανουν χωρο,και θέλουν πολυ λίγο σίδερο

 

Για τις κάλτσες ... παίρνω όλες τις ίδιες ( ΌΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ) αλλιώς τις χαμένες τις βάζω μεσα σε μια σακουλίτσα για να τις βρω μετα.

 

Αλλο ένα κολπάκι για κάλτσες είναι όταν τις βγαζεται.. αμέσως να τις ενωνετε με μια παραμάνα και δεν πάνε πουθενα...

 

ΑΥΤΑ ,,, καλό βραδυ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ παίρνω τη λεκάνη με τα ασιδέρωτα δίπλα μου και καθώς σιδερώνω τα σιδερωμένα τα στοιβάζω ανα κατηγορίες στο τραπέζι της κουζίνας. Μετα βολεύονται γρήγορα! Το θέμα μου είναι ότι δεν στεγνώνουν τώρα το χειμώνα στην απλώστρα...

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...